Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6
Like Tree7Likes
 • 1 Post By
 • 1 Post By
 • 1 Post By
 • 3 Post By zek_tani
 • 1 Post By Serhad.n

Konu: 90 cm lik Ahşap zıpkın Performans Değerlendirmesi

 1. #1
  E.Çağlar
  Guest

  90 cm lik Ahşap zıpkın Performans Değerlendirmesi

  Selam arkadaşlar hem su altında hemde forumda yeni sayılırım .İlk defa konu açıyorum.Sizlere bir kaç sorum olacak.İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim değerli yorumlarınızı bekliyorum.
  1)Lastiğin kopma ihtimaline binaen ki ben bu sorunu çok sık yaşadım yedek lastik alacak olursam- Amber düşünüyorum uygun mudur ve marka boyut ,kalınlık uzunluk ne olmalı?
  2-90 lık ahşap zıpkın kayalık ve kıyıda nasıl bşr performans sergiler,100 lük ahşap zıpkın siparişi uzun olduğu gerekçesi ile iptal ettim.Tavsiye üzerine

  3-Duble lastik 90 lık zıpkın için uygun mudur


  Zıkpın Zen Modelli Jak Boeno 'ya ilgisi için teşekkürlerimi sunarım

 2. #2
  Süleyman Akman
  Guest

  Cevap: 90 cm lik Ahşap zıpkın Performans Değerlendirmesi

  Üzerindeki şiş kalınlığını ve germe mesafesinide yazarsan daha sağlıklı cevaplar alırsın.
  zek_tani likes this.

 3. #3
  TC Kaan ERTUNÇ
  Guest

  Cevap: 90 cm lik Ahşap zıpkın Performans Değerlendirmesi

  90lık ahsap zıpkın bana hep garip gelmiştir...birde 90lığa cift lastik daha garip .alacaksan 100luk yada 110luk bak derim tabi tercih sizin....
  zek_tani likes this.

 4. #4
  zek_tani
  Guest

  Cevap: 90 cm lik Ahşap zıpkın Performans Değerlendirmesi

  kardesım tas altı ıcın 90 lık bıraz uzun kara kıyıda ıyı olur ama tas altına sokma sakın onun dısında bıraz derıne yonelıyorum buyuk avlarda yapıyorum dersen kesınlıkle 100 luk ahsap derım 90 lık ahsaba cıft lastık germene gerek yok tek lastık cok ıyı ısını gorur bu arada lastıgı nasıl kopardıgını ben anlayamadım ama alıcak olursan kesınlıkle cressı s45 lastıklerı onerıyorum germesı kolay toplaması cok gucllu 8 kat esneme payı var bu bır lastık ıcın cok buyuk bır rakamdır cevırme lastık yapmanın en kolay yolu bunun formulunu bılmektır.ama assagıdan da bakabılırsın kardesım 90 lık tufege 6.35 sıs tavsıye edıyorum

  75 cm Zıpkın (genel kullanım)
  Şiş boyları: kalınlık : 115 cm / 6mm , 6.25mm , 6.50mm (özellikle taş altı avlarında ve taşlık meralarda)
  Lastikler kalınlık / uzunluk :
  16 mm - 18 cm - 20 cm
  18 mm - 20 cm - 22 cm
  20 mm - 20 cm - 22 cm

  90 cm Zıpkın : ( genel kullanım )
  Şiş boyları / kalınlık : 120 cm , 130 cm / 6 , 6.25 , 6.50 , 7
  Lastikler : kalınlık / uzunluk :
  16 mm - 22 cm
  18 mm - 24cm - 26 cm
  20 mm - 24 cm - 26 cm
  Çevirme Lastikler : 18 mm - 50 cm- 52 cm , 20 mm - 50 cm - 52 cm.

  100 cm Zıpkın : ( genel kullanım )
  Şiş boyları / kalınlık : 130 cm , 140 cm / 6 , 6.25 , 6.50 , 7
  Lastikler : kalınlık / uzunluk :
  16 mm - 24 cm
  18 mm - 26 cm ,
  20 mm - 26 cm , 28 cm
  Çevirme Lastikler : 18 - 20 mm / 54 cm - 56 cm


  Lastikli tüfeklerde hareketi sağlayan, kauçuk ve türevi materyallerden imal edilen ve tüfeklerin performansının bağlı olduğu ana bileşen olduğu için bu yazıda ayrıntılı olarak lastikleri inceleyeceğiz.

  Kauçuğun kullanımı 5000 yıl öncesinde dayanır. Başlangıçta sıvı olan kauçuğun özsuyu (lateks) uzun zincirli moleküller içerir. Kızılderililer bu özsuyu ile ayaklarını kapladıktan sonra havadaki oksijenin etkisi ile bazı noktalardan bu moleküller birbirlerine bağlanırlar. Bu bağlanmalar nedeniyle artık moleküller birbirlerinden kolayca ayrılamazlar. Böylece sıvıdan katı duruma geçilir. Fakat bu katı biraz özeldir. Bu katı yapı içerisinde küçük moleküller hareket edebilirler. Ve tüm yapı bu hareketliğe sahiptir. Yapının bir balık ağı gibi davrandığı düşünülebilir. Bu nedenle bu yapı kısmen katı kısmen sıvı gibi davranırlar. Bu madde kauçuk olarak adlandırılır. Bununla beraber bu kauçuk ayakkabı bir gün içerisinde dağılır. Çünkü havadaki oksijen ilk olarak molekülleri birbirine bağlamasına karşın bir süre sonra oksijen, zincirleri kesmeye başlar. Birgün sonunda yapı dağılır. 1849 yılında Charles Goodyear kauçuk ağacının özsuyunu kükürt ile kaynattığında esnek, sağlam siyaha yakın bir madde elde eder. Goodyear'ın bu buluşu halen üretimdedir.
  Yapay polimerler grubuna dahil olan kauçuk maddesi; fiziksel özelliklerinden dolayı elastomerler grubuna dahildir.
  Elastomer grubunu, Stiren-Butadien Kauçuk (SBR), Cis-poli butadien, doğal kauçuk, nitril kauçuk, klor kauçuk gibi maddeler oluşturur.
  Elastomer, kauçuk özellikleri gösteren maddelere verilen genel addır. Çekme ile yüksek oranda uzarlar, çekme kuvveti kalktığında hızla ilk boylarına dönerler (elastikiyet).
  Elastomerleri, boylarının 5 katına kadar uzatıldıklarında aynı boya dönebilen maddeler olarak da tanımlayabiliriz.
  Bu maddelerin çoğu sualtı sporlarında kullanılmaktadır. Örneğin neopren diye satılan ucuz elbiselerin çoğu “SBR” materyalden yapılmaktadır. “Nitril Kauçuk” O-ring yapımında kullanılır.

  Tüfek lastiklerinde kullanılan ürünler doğal veya sentetik kauçuktur.
  Doğal kauçuk ürünleri sahip olduğu bal renginden anlayabilirsiniz. Sentetik kauçuklar ise siyah veya farklı renkte olabilirler.
  İlk üretilen sualtı tüfeklerinde kullanılan lastikler doğal kauçuktu. Fakat doğal kauçuk güneş ve tuzlu suyun etkilerinden kısa sürede etkileniyor ve özellikle kaplinlerin takıldığı yerlerde lezyonlar oluşmaya başlıyordu. Doğal kauçuğun sahip olduğu esneklik ve hızlı toplama avantajı ömrünün kısa olmasının dezavantajıyla karşılaştırıldığında amatör kullanıcılar için sürekli bir lastik değiştirme ihtiyacı doğuruyordu.
  Üreticiler lastiklerin ömürlerinin daha uzun olması için sentetik kauçuk ürünleri kullanmaya başladılar. Bu ürünler de uzun ömürlüydü fakat zor kurulması ve yeterince güçlü atmadığı için çok popüler olamadılar.
  90’lı yıllardan itibaren içi doğal kauçuk ve dış çeperi sentetik kauçuk kaplanmış ürünler kullanılmaya başlandı. Bu türdeki lastikler hem kolay kurulup hızlı atış yapıyor hem de tuzlu su ve güneşin aşındırıcı etkilerine daha uzun süre dayanıyordu.
  Şu anda piyasada en çok tercih edilen ve satılan ürünler bunlardır.

  Lastikler çap olarak farklı modellere göre farklı kalınlıklarda üretilmektedir. 14 mm – 16 mm – 18 mm – 20 mm çaplarında üretilen lastiklerin en çok tercih edilenleri 18 mm ve 20 mm ölçülerinde olanlardır. Farklı markalar 17 mm, 19 mm ve 21 mm gibi ara ölçüler de yapmaktadırlar.

  Lastiklerin kalınlığı arttıkça, üzerlerinde yük-gerilim-kuvvet biriktirme kabiliyetleri artar.
  Kuvvetin değerini etkileyen ise sıkıştırma miktarı ve yay (lastik) sabiti gibi değişkenlerin çarpımıdır. Bunu formül şeklinde yazacak olursak:

  KUVVET = SIKIŞTIRMA MİKTARI x YAY (LASTİK) SABİTİ

  Kuvvetin artacağı her değer değişiminde sabit kütlede ivme de artacaktır. İvme birim zamandaki hız artışı demek olduğuna göre hız da buna bağlı olarak artacaktır.

  Kuvveti (hızı) arttırmak için “SIKIŞTIRMA MİKTARI” nı arttırabiliriz. Yani normalde olması gerekenden daha kısa bir lastik takarak gerilme mesafesini arttırır ve lastiğin daha hızlı bir şekilde atış yaptırmasını sağlayabiliriz.
  “LASTİK SABİTİ” ni değiştirerek yani daha kalın bir lastik takarak da şişi hızlandırabiliriz.
  Burada dikkat etmemiz gereken bir husus daha var. Lastiklerin kalınlığının yanında iç delik çapını da ölçülerini hesaba katmamız gerekir.
  Örnkelersek; 18 mm kalınlığında bir lastiğimiz mevcut. Bunun iç delik çapı ne kadar küçükse o kadar fazla materyal barındıracak ve bu da kuvvet biriktirme kabiliyetini arttıracaktır. Yani 18 mm kalınlığında fakat iç delik çapı 2 mm olan bir lastik, 18 mm kalınlığında fakat iç delik çapı 4 mm olan bir lastikten daha fazla kuvvet biriktirecek ve buna bağlı olarak daha hızlı atacaktır.
  İç delik çapının büyümesi yani içinde fazla miktarda hava olmasının derine indikçe basınçtan negatif yönde etkileneceğini de unutmamak gerekir.

  Lastiklerin boylarını veya kalınlıklarını değiştirdikten sonra sıra şişin yani kütlenin hareketine değinmekte fayda var.
  Kütle (şiş), uygulanan kuvvete karşı koyan bir nicelik olarak belli değerlere sahiptir.
  Şişin belli kalınlıklarda ve uzunluklarda kullanılması hıza doğrudan etki etmektedir. Aynı kuvvetle (lastikle) 6 mm bir kütle (şiş ) daha büyük bir ivme; 7 mm bir kütle (şiş) ise daha küçük bir ivme kazanacaktır.
  Bu hesaplara ek olarak şişlerin yapılmış olduğu materyalin esnekliği (salınımı veya vibrasyonu da denebilir) kullanılan lastiğin gücüyle doğru orantılıdır.
  İnce şişlerde vibrasyon daha fazla olacağı için zıpkının tüfekten çıkışından sonra parabolde sapmalara sebebiyet verebilir.
  Burada çift lastik kullanımının avantajları devreye girer. Şişe farklı yerlerden (çentiklerden) baskı yapan iki veya daha çok lastik vibrasyonu keserek doğrusal atımı sağlayacaktır. Yani 20 mm bir lastikle en son çentiğe gerili bir tüfekte 6 mm şişin çıkışta yaptığı vibrasyon ile 2 ad 16 mm veya 18 mm lastiğin farklı çentiklere takılması sonucu şişin yaptığı vibrasyon aynı olmayacaktır.
  Vibrasyonu azaltmanın diğer bir yolu da kanaldır. Tüfeklerdeki kanalın hızı kesmesi ile ilgili farklı görüşler olmakla birlikte, sürtünmeden kaynaklanan bu değer göz ardı edilebilecek derecelerde olduğu için hesaplamalara katılmasına gerek yoktur.
  Zira kanalsız tüfeklerdeki vibrasyondan kaynaklanan parabol sapmaları, kanallı tüfeklerdeki sürtünme değerinin atışı etkilemesi ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir fark yaratmaktadır.
  Gövde seçimine de kısaca değinmekte fayda var.
  Kullanılan malzeme ne olursa olsun, iyi ve doğru hesaplanmış bir gövde suda nötrdür ve taşıma zahmeti vermeden sadece ittirerek kumanda edilebilmedir. Bu özellikteki gövdeler şiş çıktıktan bırakıldığında yüzer.
  Alüminyum, Karbon, Ahşap veya bunların karışımdan oluşan gövdeler kullanılarak pek çok modelde tüfek üretilmektedir.
  Alüminyum tüfekler piyasada sıklıkla rastlayabileceğiniz ve en ekonomik lastikli tüfek sınıfını oluştururlar.
  Farklı çaplardaki ve kalınlıktaki alüminyum gövdeler 90 cm ye kadar problemsiz olarak kullanılabilir. Fakat 90 cm üzerindeki tüfekleri orijinalinde gelenden daha kısa veya kalın bir lastikle değiştirip modifiye ederseniz, zaman içerisinde boruda esnemeler meydana gelebilir. Bu da atışı etkileyecektir.
  90 cm ve daha üzerinde modifiye edilebilecek bir tüfek istiyorsanız Karbon veya Ahşap gövdeyi tercih etmelisiniz.
  Karbon, madde özelliği olarak rijit bir yapıya sahiptir. Bu da tüfeğin modifiyeden sonra esneme dezavantajını ortadan kaldırır. Fakat kırılgan bir yapıya sahip olduğu için biraz dikkatli kullanmakta fayda vardır.
  Bu kırılganlığı gidermek için de Kevlar ve benzeri mukavim malzemelerle kompozit bir yapıya ulaştırılmış gövdeler imal edilmiş ve kırılganlık özelliği giderilmiştir.
  Fakat bu tür hafif gövdelerde kuvvetli lastik kullanımının yarattığı tepme maddenin özelliğinden dolayı giderilememiştir.
  Burada da Ahşap gövde sahneye çıkar. Ahşap madde kullanılan ağaca göre belli bir tokluk ve şiddeti emme davranışı gösterir. Bu gövde 100 cm ve üzeri özellikle birden fazla 16-18 mm veya kısaltılmış 20 mm lastik kullanılan tüfekler için elzemdir.
  Genelde 3 ve 5 parçanın birleştirilmesiyle oluşan ahşap gövdelerin bir avantajı da kanallı oluşudur.
  Gövde, tetik mekanizmaları, şişler konularını başka yazılar da ayrıntılı olarak işleyeceğim için buraya kadar olan bilgilerin işinize yarayacağını ümit ederim.
  Saygılarımla ALINTIDIR
  mesut zorlu, Serhad.n and Sefa like this.

 5. #5
  Serhad.n
  Guest

  Cevap: 90 cm lik Ahşap zıpkın Performans Değerlendirmesi

  Zeki Bey Sizi actıgım uzun sıs mı kısa sıs mı konusundakı fıkırlerın sunuldugu bolume bırkac sey yazmanız ıcın ıkna edebılır mıyım
  zek_tani likes this.

 6. #6
  zek_tani
  Guest

  Cevap: 90 cm lik Ahşap zıpkın Performans Değerlendirmesi

  Alıntı Serhad.n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Zeki Bey Sizi actıgım uzun sıs mı kısa sıs mı konusundakı fıkırlerın sunuldugu bolume bırkac sey yazmanız ıcın ıkna edebılır mıyım
  gulum lınk ver gormedmısım sanırım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 24-12-2012, 16:31
 2. 95cm zıpkın 6.75x130 şiş, 20mm çevirme lastik deneyen var mı performans nasıl ??
  By hamidasim in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 21-06-2012, 23:43
 3. Boat Show Deniz Motoru Fiyatları ve Performans Değerlendirmesi Hakkında
  By SerkanYetkin in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 09-09-2010, 23:23
 4. performans
  By küçük_zıpkıncı_2 in forum S.S.S
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 04-06-2009, 00:28
 5. 110'luk ve üzeri fiyat/performans zıpkın tavsiyesi..
  By newlight in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-12-2006, 12:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505