1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16
Like Tree1Likes

Konu: atış tekniği

 1. #1
  Coral70
  Guest

  atış tekniği

  Herkese selamlar,

  Bir süreden beri, yeni keşfettiğim bu sitede ki serbest dalış bilgilerini okuyor ve forumları takip ediyordum. En nihayetinde kayıt yaptırıp aranıza katılmaya karar verdim.
  Yaklaşık 12 yıldır elbisesiz sığ su zıpkıncılığı yapıyorum. En fazla 2-3 mt.,daha ziyade ½ mt.sularda, baskın tabir edilen yönteme, kendi geliştirdiğim ve her balığın karakteristik yapısına uygun bazı hareket biçimlerini de ekleyerek avlanıyorum.
  Size oldukça amatörce gelecek av malzememden bahsetmek gerekirse; 45 lik bir ithal tüfeğe takılı 60 lik tüfeğin kron-nikel fasolu mili ve 3 lü zıpkın ucundan müteşekkil, süper modifiye bir zıpkın (!), gözlük, palet ve şnorkel.
  Daha çok kovalamaya dayalı olduğu için bana kilo da verdiren bu yöntemle yaptığım avlarda inanamayacağınız kadar çok balık vurduğumu söylemek isterim.
  Bir süreden beri takip etmekte olduğum bu sitedeki forumlarda , profesyonel arkadaşların paylaştığı bilgileri okudukça gaza geldim ve yıllar önce satın aldıktan sonra birkaç kez kullanıp kilere koyduğum, sözüm ona kaliteli Cressi Apache 75 lik tüfek, yine aynı markanın özel av gözlüğü ve şnorkeli , dalış elbisesi (5,5 mm.), ağırlık, balık teli,bilek ağırlığı,eldiven,patik ve özel paletlerden oluşan dalış setini çıkarmanın vakti geldi dedim.
  Aynı gazla bu C.tesi ve Pazar Alaçatı’da akşamüzeri yapılan iki (daha ziyade) sığ su dalışı….. Etrafta onlarca Sargoz, kefal, mırmır ve barbun. Onlarca menzil içi atış… Hatta hareketsiz iri çipuraya neredeyse yarım mt.den bir atış. Ama sözüm ona 3 mt.ye nokta atışı yapan tüfekle yapılan bu iki günlük avda sonuç tam bir fiyasko..0 av.
  Tamam, bugüne dek sürekli üçlü uçla avlandığım için, tek uça geçince yadırgamış ve hatta çok acemilik çekmiş olabilirim. Ama yine de en az bir adet balığı, hele de o karşımda hareketsiz duran çipurayı o kadar yakın mesafeden kesin vurmalıydım diye düşünüyorum.
  O kadar balığı kaçırınca, denizin dibindeki bazı sabit nesnelere atış denemeleri yaptım.Acaba nişan almayı mı bilmiyordum yada o çok güvendiğim tüfek sapmamı yapıyordu. Yo hayır, sabit nesnelere yaptığım atışlarda isabet kaydettim (gerçi çipuranın da sabit nesnelerden hiç farkı yoktu ya !).
  Çok canım sıkıldığı için, kendi konvansiyonel avlanma yöntemime geri dönmeden önce değerli bilgilerinizden faydalanmak istedim. Bu 75 lik tüfeğin tetik mekanizması diğer kullandığım 45 lik tüfeğe oranla çok daha sert ve sesli. Acaba, sıkarken tetiğe baskı uygulamak zorunda kaldığım için tam tetiği çekerken fark etmeden tüfeğin ucunu aşağı doğru eğiyor olabilir miyim yada çıkan sese balık tepki verip refleksle sağa-sola hareket ediyor olabilir mi ? Kiloluk ve üzeri balıklarda sorun çıkacağını sanmıyorum ama daha küçük hedefleri vurmam mümkün olamadı. Birde hedefin biraz üzerine mi nişan almalıydım ya da neredeyse % 95 i su yüzeyinden 40-45 derecelik açılarla aşağıya doğru yapılan atışlar mıydı sorun (atış yaparken balıkla aynı hizada olmak hedefi büyütür elbet) ? Bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.
  Bunun yanında, buradan aldığım bilgiler ışığında, 5-6 mt.lerde kulak açma , dip süresini test etme ve balık çağırmaya yönelik çalışmalarda yaptım. Dibe yatıp yada saklanıp balıkların sana doğru geldiğini görmek çok güzel. Dip süresini uzatacak çalışmalar şart
  Ama önce şu atışlarımı bir düzeltmem gerekiyor herhalde!

  İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Gökhan 1970,İzmir.

 2. #2
  buffalo-emre südaş
  Guest
  gokhan bey aramıza hoşgeldiniz aslında sizin yaptığınız avcılık biçimi en zor avlanma şekillerinden biri..lise zamanlarımda aynı sizin gibi avlanırken kilolarca balık çıkartıyordum..aradan zaman geçti internetle tanıştım yani av teknikleriylehayallerimdeki balıkları vurdum gel gelelimki agaşon avına oyle bir saplanmışızki diğer geliştirdiğim av şeklinde köreldim bu hafta tam teçhizatlı 3 arkadaş meraya girdik hepimizde uzun tüfekler vs...yanımızdanda 45 lik tüfeklerle 2 kişi elbisesiz olarak suya girdi çıktığımızda adamlar bizim vurduklarımızın 4-5 katı ağırlığında balıklaçıktılar bende bir daahkı sefere biraz eskiye donuş yapıp o şekilde avlanmaya çalışacağım bence atış stiliniz 8-10 av süresi içinde kendilğnden gelişecektir sağlıcakla kalın

 3. #3
  ZIPKINCI Mert TOPOYAN(katiti) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10-12-2005
  Mesajlar
  3.841
  Gökhan Bey Ben de geçen sene yaza kadar sizin anlattığınız yöntemle avlanıyordum, geçen kış malzeme aldım ve buradaki teknikleri elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum.

  İlk başta ben de 100'lük tüfeğe alışmakta çok zorluk çektim (Önceki 60'lıktı). Hatta ilk 3 dalışta 100'lüğü kenara bırakıp eski 60'lıkla av yaptım. Ama şu anda yeni tüfeğe alıştım ve atışlarım da epeyce düzelmeye başladı. İsabetli atışlarda balık ne olduğunu anlayamadan doğrudan ipe geçiyor . Kullandığınız tüfekteki şiş-lastik kombinasyonu da önemli ama benim fikrime göre 75'lik tüfekle 3 m menzil biraz riskli olur, balığın kaçma olasılığı büyür.

  Bir de tetik mekanismasının sesli çalıştığından söz etmişsiniz. Benim şu an kullandığım tüfek ahşap Apnea Seabass. Üzerinde ip palamut ve güldiken şiş kullanacak şekilde modifiye yaptım ve zıpkından ses çıkmıyor desem yeridir. Daha önceki tüfeğimin atış sonrası ile karşılaştırdığımda arada dağlar kadar fark olduğunu söylemeliyim. Örneğin eski tüfekle 30-40 cm mesafeden attığım barbunlar sesten dolayı kaçabiliyordu. Ama şu anda aynı atışları uzaktan bile yapsam (örn. 2-2,5 m diyelim) balığı rahatlıkla alabiliyorum. Ses çok büyük etken bence.

  Bunlar acemi sayılacak birinin görüşleridir ama tamamen kendi gözlemlerime dayanmaktadır. Rastgelsin...
  Mert Topoyan

  İzmir - 1978

  Navigare necesse est...

 4. #4
  Coral70
  Guest
  Arkadaşlar,ilginiz için çok teşekkür ederim.
  Evet sanırım atış tekniğimi,dediğiniz gibi talim ve av yaparak geliştirmem lazım.
  Bu şekilde bir iki balık vurursam bu konuda kendime güveniminde oluşacağını düşünüyorum. Tahmin ettiğim gibi, atış yaparken ses çıkması da problemmiş demek ki ! Birde, diğer avlanma şeklimi de köreltmeden devam ettirmekte fayda var gibi duruyor. Tamam belki öyle 2-3 kiloluk balıkları pek göremiyorum ama çok iyi olduğumu düşündüğüm bu baskın tekniğinde, elim hemen hiç boş çıkmıyorum.
  Ama agaşon tekniğini geliştirmeye de kesinlikle devam.
  Zira onun verdiği duygu da algılayabildiğim kadarıyla çok farklıydı.
  Paylaşımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

  Gökhan

 5. #5
  buffalo-emre südaş
  Guest
  baskın ve agaşon tekniğini birbiri içinde uygulayabilirsiniz..dipte baskın için gezerken balığı görüp haraketsiz kalmak gibi veya 10 sanıya yatıp tekrar hareketlenip başka bi kayada 10 saniye daha yatmak gibi ..ve bunu birçok versiyonu..güzel yapıldığı takdirde her türlü balığı avlamak mümkün..rastgele..

 6. #6
  Comanche
  Guest
  Birde tüfeğinizin lastiklerini kontrol etmelisiniz. Ben inanılmaz derecede ıskalar yapmaya başladım ve sebebini biraz geç anladım. Ömrü bitmiş bir lastikle gerçekten balık vurulmuyor Balık şişten daha hızlı davranıyor...

 7. #7
  Coral70
  Guest
  Demek ki dip süremi bayağı geliştirmeliyim, agoşon ve baskın yöntemlerini entegre kullanabilmek için....
  Lastik konusunda bende çok hassasımdır ve dalışa gitmeden hemen önce tüfeğin bir çift orijinal lastiğini alıp taktım ama malesef sonuç hüsrandı.Aslında kıyıda gördüğüm bir levrek ve mırmıra yaklaşmam hiç zor olmuyor,çok usulca ve sessizce yaklaşıp alabiliyorum.Kefali genelde kovalayıp sıkıştırıyorum,kefal mutlaka aptalca sıkışıyor,sadece biraz yorucu oluyor. Sargoz larıda kovalayarak kaya altlarına girmeye zorlayıp,soteye yatarak alabiliyorum.
  Peki bu balıkların derin sulardaki tepkileri de benzermidir. Yoksa hemen hepsi agoşona gelir diyebilirmiyiz. Zira 2 mt.de yaptığım agoşon denemesinde (ki hiç hareketsiz 20 sn.kadar durdum) çevredeki kefallerin hiçbirisi yaklaşmadı.
  Birde, isabet yüzdesi en yüksek olan tüfek hangisidir ?
  Bilen arkadaşlar paylaşırlarsa müteşekkir olurum.

  Gökhan 1970,İzmir.

 8. #8
  buffalo-emre südaş
  Guest
  gökhan bey hani suya taş atarsınız dibe düşen taşın başına balıklar üşüşür..agaşonda buna benzer biraz . Dibe öyle uyumlu sessiz bir taş gibi düşüp haraketsiz kalmalısnız ki etraftaki önce küçük balıklar dha sonra meraklanan irileri zıpkınızın ucuna gelsin bu arada dipte pozisyon alış sıranızda çıkacak sesler çok onemli..çıkaracağınız yabancı bir ses tam ters tepki yapıp balıkları uyarabilir. Uzun tüfeklere alışık değilsenız dipte çarpma veya sürtünme balıkları uyaracaktır. bir husus da. dipte etrafı gözlemlerken tüfeği olduğu yerde sabit tutup sadece göz bebeklerimzi oynatarak veya çook yavaş hareketlerle boynumuzu çevirerek hareket etmeliyiz..saygılar...

 9. #9
  ZIPKINCI Mert TOPOYAN(katiti) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10-12-2005
  Mesajlar
  3.841
  Gökhan Bey agaşonu başarmak gerçekten zor oluyor, epeyce bir çalışma gerektiriyor. Ama çalıştıkça dibe ne kadar sessiz inerseniz, ne kadar iyi gizlenirseniz balıkların o kadar rahat yanaştıklarını görüyorsunuz. Sizin görmediğiniz balıkların taa uzaktan koşa koşa size doğru geldiğini görmek çok büyük keyif oluyor gerçekten. Ben şimdilik kefal ve mırmır getirmeyi becerebildim (Küçük balıklar hariç). İnşallah yakın zamanda levrek ve çipurayı da beceririm. Ama çok çalışmak ve kendi hareketlerinize iyice hakim olmak gerekiyor.

  Rastgelsin...
  Mert Topoyan

  İzmir - 1978

  Navigare necesse est...

 10. #10
  Coral70
  Guest
  Sağolasınız,eksik olmayın. Peki birşey daha sorabilirmiyim. Gerçi bu konuda bazı forumları okudum ama çok aydınlandığımı söyleyemem. Bende, 5,5 mm.Scubapru elbise var. Elbisenin kullanımı çok kötü değil ama siyah renk olmasına rağmen, omuzlardan (kenardan) başlayıp ayak bileğine kadar inen sarı (hafif fosforlu gibi) bir çizgisi var (4-5 cm.eninde).
  Bu balıkları uyaracak bir handikap olabilir mi ? Öyleyse boyamam gerekebilir !

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Endien ; baskın tekniği
  By Ozan YILDIRIM in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 19-06-2011, 14:16
 2. karagöz tekniği
  By ali kabak in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-05-2009, 00:15
 3. Dalış Tekniği
  By Sedat SEZGİN in forum Önlemek İçin Dikkat Edilecek Kurallar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-05-2008, 16:42
 4. sİnArİT (Muhteşem Atış)
  By Onur_GÜNER in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 43
  Son Mesaj: 01-11-2006, 18:06
 5. Akya ya Grida team den tek atış
  By GÖKHAN ÇETİN in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 41
  Son Mesaj: 09-06-2006, 13:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260