1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 25
Like Tree1Likes

Konu: LEVREKCİLİK en ince ayrıntısına kadar bulup vurma

 1. #1
  ZIPKINCI dalgıçkerem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10-11-2008
  Bulunduğu yer
  memleket 27 ikamet 34
  Yaş
  48
  Mesajlar
  123

  LEVREKCİLİK en ince ayrıntısına kadar bulup vurma  Herkese merhabalar, şimdi forum zıpkıncıların forumu. Hertürlü zıpkınla balık avı malzemeler, balıklar fotoğraflar. Şimdi böyle bi konu açtım ve biçok kişide faydalanacaktır, bende dahil. İlk konumuz levrek avı olsun. Akın levreğinide yazalım ama levrek herzaman bulunabılen bi balıktır yani mevsimi harıcındede av verir. Yani ben yaz ortasındada vurdum sonbaharda, kışın ve ilkbahardada. Şimdi bu levreği nasıl bulup vuracağız. Çok hassas bı av levrek avı. Güzel trofeler çıkıyo ama nasıl bulupta vuracağız orası karanlık.
  Mesela bu forumdaki bütün arkadaşlar yazsalar levrek vurma taktıklerını, bizde yazsak faydasımı olur zararımı. Bence herkese faydası olur. Yani biz düzgünce levrek avlasak yasadışı yollara bulaşmadan bu levrek azalmaz. Ama katliamcı olursan azalır. Yani agaşonla 1 tane yada 3-5 tane levrek vurdun bitmez. Ama bi taşın üzerinde otururda bi elde sigara bi elde lokum (dinamit) levreğin yolunu gözlerde tepesine atarda şerefsizce katliam yaparsan biter. Bence bu bölümde levrek avının inceliklerini en hassas noktalarına kadar paylaşalım. suyu, havası, aranacak derınlık, bulamazsak ne yapacağız, nerde arayacağız, nasıl çağıracağız herkese faydası olur.

 2. #2
  Tolga Dişibeyaz
  Guest

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  Güzel bi konuya değinmişsin resimdeki kadar olmasada bende şöyle güzel bi levrek vurabilmek için can atıyorum böyle bir bilgilendirme olursa çok faydası olur...

 3. #3
  ADMİN İsmail Hakkı ŞAHİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02-07-2006
  Bulunduğu yer
  TRABZON
  Yaş
  47
  Mesajlar
  7.927

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  Akıllı ve cesaretli levrek, güçlü kas yapısı, çok iyi bir yüzücü olması ve özellikle, çok farklı ısı ve tuz oranlarını tolere edebilmesine karşın, diğer avcı balıkların çoğu gibi, merakına yenilerek av durumuna düşer.

  En çok uyguladığımız av tekniği, levreğin bol olduğu zamanlar için tabi ki agaşon tekniği, bunun yanısıra, mevsim, sıcaklık, avlanma saatleri ve dip yapısına göre, levreği, baskın ve taşaltı teknikleri ile de avlamak mümkün.

  Özellikle Marmara ve Kuzey Ege'de 1 metre boy ve 10 Kg. üzerine çıkabilen levrek, ergenlik döneminde, kıyılarda barınır. Erişkinliğe ulaşınca da, 100 mt. ye ulaşabilen derinliklerde barınmayı tercih eder.

  Sığlıklara sokulmasının nedeni, beslenme ve üremedir.

  Genç levrek, karagöz ve kefal sürülerine karışarak beslenir ve gezer. Büyüdükçe, bu alışkanlığı, yerini, yalnız veya çift olmaya bırakır. Plankton ve küçük kabuklulardan oluşan beslenme yöntemi, irileştikçe, küçük ve orta boy balıklara yaptığı baskın avı ile gelişir. Doğal saklanma yerlerinde, yem olabilecek balıkların geçmesini bekler ve büyük ağzını açarak sürratle saldırır. Levreği beslenirken avlayabilmeniz için baskın avını onun kadar iyi yapabilmeniz gerekir.


  Mevsimlere göre dağılımları

  Çok geniş ısı ve tuz farklılıklarına uyum gösterir. Bu nedenle, bütün yıl boyunca, tatlı su ağızlarına sokulabilir, veya suyun aşırı soğuduğu zamanlarda, çok sığlıklarda barınabilir. Denizlerimizde, levreğin yoğunlaştığı ve iyi av verdiği dönem, Kasım ile Mart ayları arasında. Mart ayından Mayıs ayına kadar, ortadan kaybolan levrek, Haziran'da küçük gruplar halinde tekrar görünmeye başlar. Kumluk ve eriştelik zeminlerde tek başına dolaşan oldukça iri balıklara rastlamak mümkün, Ekim'den sonra da, suların soğuması ile birlikte, üremek için, toplu halde yer değiştirmeye başlar.

  Kış ayları, levrek avlamak için gerçekten mükemmel. Suyun soğuk olması ve av tekniğinin hareketsizliğe dayanması nedeni ile, malzeme izolasyonuna dikkat etmek gerekiyor, bu konuya döneceğiz.


  Yer ve zaman belirleme

  Levrek avındaki başarınız, yer ve zaman seçiminizdeki başarı ile doğru orantılıdır. Kasım ayından Ocak sonuna kadar, çiftleşme ve üreme peşinde olan levrekler, yoğun gruplar oluşturur. Bu dönemde, erişte ve kumluk zeminlerin karışık olarak bulunduğu kıyıya çok yakın sığlıklar iyi iş yapar. Aynı şekilde, çalkantılı taşlık kıyıların, denize çıkıntı yaptığı burunlar, levreklerin yoğun besin bulabildiği yerlerdir. 15 ile 25 metre arasında, döküntü taşların bitip, yerini kum ve erişte alanlara bıraktığı yerler, çiftleşme oyunlarının sık rastlandığı derinliklerdir. Karnının şişliğinden tanıyabileceğiniz bir dişi, önünüzden geçiyorsa, atmadan bekleyin.

  Kısa bir müddet sonra, peşinde birkaç çok iri erkekle tekrar üzerinize gelecektir. Sürpriz avlar yapabilirsiniz.

  Levreği taşaltında vurmak ta mümkün. Bu durumda av tekniği tamamen değiştiği için, malzemenizi de değiştirmeniz

  gerekiyor. Kuvvetli lastikle kısa tüfek şansınızı arttırır.

  Çalkantılı deniz herzaman besin ve bol oksijen demektir. Avınız, böyle bir denizde, daha dikkatsiz ve meraklı olur.

  Eğer çalkantı, kumluk zemini kaldıracak kadar yoğunsa, görüş azalacaktır. Suyun bulanıklığı, her zaman avcının avantajınadır. 60 cm. lik tüfek ile, eriştelerin içine, kumluk zemine doğru yatın. Meraklı levrekler hemen boy gösterir.

  Atış çok ani olabilir. Bulanık suda en rahat görebileceğiniz avınızın gözüdür. Tetiği çektikten sonra, şişin ucunda, yarım kilo veya 5 kilo olabilir. İşin keyifli tarafı da biraz burada.

  En iyi zamanlar, levreğin sığ suya sokulduğu gün batımı ve derine döndüğü sabah erken saatlerdir.


  Malzeme
  Levrek avı için uygulayacağımız av teknikleri, genelde statik, yani durağandır. Özellikle baskın avı, son derece hareketsiz geçer. Bunun üzerine, kışın soğuğunu da eklersek, ısı yalıtımının önemi ortaya çıkıyor. Aralık ayına kadar 5 mm. kaliteli neopren yeterli olacaktır. Ondan sonra, özellikle şubat - mart arası 7 mm. elbiseye ihtiyacınız var.

  Eğer böyle bir imkan yoksa, içinize 3 mm. yelek giyerek, soğuk suda, av sürenizi uzatabilirsiniz. El ve ayak gibi uç noktalar ısıya çok duyarlıdır. Patik ve eldivenlerinize dikkat edin. Suyun sirküle edebileceği en küçük yırtık veya deliği hemen onarın. Özellikle, bilekleri saran seal kısımların çok bakımlı olması gerekir. Yüzün, maske ve başlık dışında, açıkta kalan bölgeleri, soğuktan etkilenir. Bu bölgelere, koruyucu bir cilt kremi sürebilirsiniz, cama gelmemesine dikkat edin.

  Genellikle sığ suda avlanacağımıza göre, paletler her zaman sorun olur. Ayak bilekleri için ağırlık kullanın.

  Sırt ağırlığınız varsa kemer yerine tercih edin. Sadece sığ suda avlanmak şartı ile yüzerliğinizi biraz negatif ayarlayın.

  Maske eşitlemek sorun olmadığına göre, geniş görüşlü bir model kullanmakta fayda var.

  Tüfeğe gelince, görüşün nispeten iyi olduğu suda, kullanabileceğiniz en uzun tüfeğinizi kullanın. Su çok çalkantılı ve bulanıksa, 75 cm. veya 60 cm. gerekecektir.

  Kuvvetli lastik, 6 mm şiş ve uzun kelebek, takımınızı tamamlar. Uzun tüfeğinizle makara kullanabilirsiniz.


  Çağırma ve yaklaşma

  Hızı ve uyanıklığı ile, çoğumuz levreği, tetiği çekemeden ancak seyretmişizdir. Her ne kadar meraklı ise de, büyüyüp tecrübelendikçe, merakının yanında, tedbirli olma huyu da gelişir. Bu nedenle, balığı çağırma ve yaklaşma tekniğinizin gelişmesi seneler alabilir. Bu konuda eksper olmanız için, dip yapısı, hava ve deniz durumu, mevsim ve günün saatleri, balığın davranış biçimleri gibi bir çok parametreyi iyi tanıyıp değerlendirebiliyor olmanız lazım.

  Durgun, akıntısız ve iyi görüşün olduğu bir denizde, levreğin yaklaşması, balığın etrafını rahat görmesi ve kendini güvende hissetmesi nedeni ile daha kolaydır. Ancak, iyi görüş, en küçük hatanızı da ortaya çıkaracağı için, kötü uygulanmış bir agaşonun aksayan yönleri ile birlikte, şüpheci levrek hemen ortadan kaybolur. Bir taşın arkasına gizlenmek, eriştelerin ve hatta kumluk zeminin üzerine uzanmak bile, sessizce yapıldığı takdirde, balığı ürkütmez. Yapacağınız, özel küçük bir ses, onların dikkatini çekecek ve yollarını değiştirerek tüfeğinizin menziline kadar sokulmalarını sağlayacaktır.

  Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var.

  Yeni başlayan veya az tecrübeli olan arkadaşların sıkça yaptığı bir hata, levreğin ilk gelişine atış yapmaktır. Genellikle de bu atış, balığın sağından solundan geçer ve boşa gider, hemen arkasından da, geri dönen levreğin, düşen şişe merakla yaklaştığını hayretle görürsünüz. Bu tipik davranış aslında balığın merak dürtüsü ile oluşmuştur ve avcının avantajınadır.

  Agaşon tekniğinde, ilk gelenler her zaman küçüklerdir. Trofe balıklar hep, apneanın sonuna kalır ve bizi zorlar. Bu nedenle, öncelikle çok doğru ayarlanmış bir kemer, sonra da, iyi hazırlanmış bir apnea' nın levrek avında önemi çok büyük. Ürkmüş ve kaçmakta olan bir balığın arkasından rastgele tetik çekmek, hem av ortamını yani merayı bozar, hem de gereksiz yere avın yaralanmasına ve belki de kaçtığı yerde ölmesine neden olur.


  İniş ve yerleşme

  Eğer çok sığ suda avlanmıyorsanız, ördek dalışınız, ve yatacağınız yere kadar olan inişiniz mükemmel bir uyum içinde ve çok sessiz olmalıdır. Tüfeğinizi gövdenize yapıştırın ve şnorkelinizi muhakkak atın.

  Yerleştikten sonra, sakin olun ve tüm konsantrasyonunuz, kendinizi dışardan seyrediyormuş gibi, yatışınızda olabilecek tüm hataları görmeye ve düzeltmeye yönelik olsun.

  En önemli kural, doğru bir ağırlık ayarıdır. Aşağıda, yüzerliğinizin pozitif kalması durumunda, paletleriniz, bu direnmeye karşı koyabilmeniz için hareket edecektir. Biraz negatif olmakta fayda var. Genellikle, levrek avını özellikle kışın çok sığ suda yapıyoruz. Bu sığlık bazen 1/2 metrelere düşüyor. Böyle meralarda, ağırlığınızı fazla kullanabilirsiniz. Sırt ağırlığı, çabuk düşmek için çok faydalı. Aynı şekilde, ayak bileklerinize de her biri yarım kiloyu geçmeyecek ağırlık bağlarsanız, paletlerinizi çabuk düşürürsünüz.


  Atış

  Yattığınız yer, geniş bir görüş sağlamalı ancak, sizi çok iyi gizleyebilmelidir. Eğer herşey kuralına uygun yapılmışsa bu andan itibaren, avınız heryerden gelebilir. Sizin düşüşünüzü farkedip ortaya çıkan balık, genellikle yüzü size dönük, karşıdan yaklaşacaktır. Balığın ilk gelişine tetik çekmeyin. Bunu başarabilmek çok büyük irade gerektiriyor, ancak, ilk gelişe yapılan atışların çoğu boşa gider veya yaralı balığı bir daha gelmemek üzere kaçırır.

  İlk yaklaşmanın ardından yarım turla geri dönen levreğin ikinci gelişi, merakına yenildiği için daha hızlı ve yakınadır.

  Size daha garanti bir atış poziyonu verecektir. Eğer atışınız boşa gitti ise, levreğin merakla, dibe düşen şişin yanına gelişini çaresizlik içinde seyredersiniz. Bu çaresizliğe, tek kabza ve gövde üzerinde iki tüfekten oluşan tween modeli tüfekler bir derece engel olabiliyor. Kullanılması biraz beceri istese de alışıldığında sonuç hiç fena değil.

  Balığı vurduktan sonra dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Eğer atışınız kafa veya kafaya yakın sağlam yere geldi ise sorun yok, balığınız alabilirsiniz. Karın veya sırt gibi kolay yırtılabilecek yerlerden vurdu iseniz, şişi çekmeyin.

  Balığın mücadelesine siz de, çekerek karşı koyarsanız yırtılma kaçınılmazdır.

  Böyle bir durumda, tüfeği bırakın. Şişle birlikte dibe düşen balık, daha az debelenir, karşı güç olmadığı için de yırtıp kaçması zorlaşır. Tüfeği bıraktıktan sonra, direkt balığın üzerine gidin ve sağlam yerinden yakalayın.


  Bir kaç püf noktası

  Yukarıda anlatılan herşey, tecrübelerin ve deneyimlerin birikimi. Bunları okuyup uygulamak size vakit kazandıracaktır.

  Ancak unutmamak lazım ki, bazen suyun altında, hiçbir genel kural ve deneyime uymayan çok farklı şeyler de oluyor. Tecrübeleriniz doğrultusunda, paylaşıma siz de katılın. Birkaç örnek vermek istiyorum;

  Levreğin ağzı ve solungaç kapakları çok büyük olduğu için, taşıma ipinin ucundaki standart şiş bazen kısa kalıyor ve büyük balığın ağzından geri çıkıyor. Kaybedilen ciddi boyutlarda bir trofe acısı ile bunu öğrenmeyin.

  Bir çok türü çağırmak için uyguladığımız ses ve görüntü metodları, levreği kaçırıyor. Ağızdan hava bırakmak, taşları veya elimizdeki malzemeyi tıklatmak, gırtlağımızdam ritmik sesler çıkarmak, istisnalar haricinde pek sonuç vermiyor.

  Levrekler, çiftleşme döneminde, karınlarını kumluk zemine sürterek ses çıkarıyorlar. Bu ses çiftleşme öncesi kur yapma ve her iki cinsin birbirini davet etmesi anlamı taşıyor.

  İyi bir agaşon gerçekleştirdikten sonra, elinizle zeminde bu tür sesler çıkarın ve deneyin, sonuç alacaksınız.


  Kış mevsimi için hepinize iyi avlar dilerim


  Bu yazı Jak Boeno ustamızdan alındıdır.Kendisine teşekkürlerimizi sunarım..

  İlgili link : http://zipkinci.com/zipkinla-balik-a...evrek-avi.html
  Konu İsmail Hakkı ŞAHİN tarafından (19-11-2008 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir.
  İSMAİL HAKKI ŞAHİN
  1971 TRABZON


  Facebook Zıpkıncı Grubu

 4. #4
  Administrator Kayhan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-10-2007
  Bulunduğu yer
  İskenderun
  Mesajlar
  10.301

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  verilecek en güzel cvb buydu herhalde
  emeğinize sağLık tabi Jak hocamında

 5. #5
  ZIPKINCI dalgıçkerem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10-11-2008
  Bulunduğu yer
  memleket 27 ikamet 34
  Yaş
  48
  Mesajlar
  123

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  Bugünlerde Benim uyguladığım taktik; suya giriyorum saat 14:30-15:00 gibi. Mümkün olduğunca sessiz dalarak 45 derece açığa doğru yatıyorum genelde dibe yatıp bekliyorum. Tüfek ilerde gözlerde tam tüfeğin istikametinde derinlik genelde 3le 5 metre arası yatıp sessizce bekliyorum tabi nafıle gelen gıden yok. Saatlerce aynı şekilde yat çık yat çık . Şansa 1 tane trofe levrek denk gelırse vuruyorum. arkasından bi ikincisi yok. enaz 3 saat dalıyorum belkı 1 defa levrek cıkıyor onuda vurdum vurdum vuramazsam gıder. Uyuz olmaya başladım. Acaba derınlıkmı yanlış taktıkmı yanlış bilmiyorum. çağırma olayına gelince. Levrek için bariz bi çağırma sesi bilmiyorum. gırtlaktan yutkunma sesınden tutunda, tufeğin lastığini kaşımaya, kabzayı bı defa vurmaya kadar bıcok ses denedım ama bı ses barız levrek geldıgını görmedım.

 6. #6
  Tolga Dişibeyaz
  Guest

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  Bilgi aktarımı için teşekkürler. Tek korkum levrek çağırma yöntemi olarak çiftleşme isteklerinde karınlarını kuma sürterek çıkardıkları sesi çıkartın denmiş o sesi çıkardığımızda 15 kiloluk baba bi levrek tarafından tacize uğramayalım

 7. #7
  ADMİN İsmail Hakkı ŞAHİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02-07-2006
  Bulunduğu yer
  TRABZON
  Yaş
  47
  Mesajlar
  7.927

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  Alıntı tolga78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  o sesi çıkardığımızda 15 kiloluk baba bi levrek tarafından tacize uğramayalım

  Böyle bir tacize hayır diyecek zıpkıncı henüz doğmamıştır
  ızgarabalık likes this.
  İSMAİL HAKKI ŞAHİN
  1971 TRABZON


  Facebook Zıpkıncı Grubu

 8. #8
  ali osman
  Guest

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  benim icin av yeri farketmez cagiririm gelir bende vururum cagirma teknigim gel balik balik balik
  saka biyana siglikta eristelerin arasina yatarim agoson yaparim gene siglikta kaya arasina girer agoson yaparim veya arasina giremiyosam kayalarin etrafimdaki taslarla onume set yaparim ve onumu kapatirim
  agoson tekniklerine gelince
  1_ girtlak tan ses cikartarak
  2_midye kestane kirarak
  3_kum alip kumu avuc icinde sikarak ses cikarmasini saglayarak
  4_taslari birbirine vurarak
  5_kabzeyi vurarak
  6_sisin ucunu kayaya surterek
  7_maskeden ufak kabarciklar cikartarak
  8_zipkin kurulu iken lastiklerinde titresim yaratarak
  ben bu teknikleri kullanarak levrekleri cagiriyorum
  gectigimiz cumartesi gunude hem talebem olan hemde badim olan mustafa abim yuzunden 14_15 kilo civari belki ustu bi levregi kacirdim yanima yanasmasaydi tam balik geldigi sirada ayin trofesi benim olacakti
  bu paylasmis oldugum teknikler le levrek akya avi cok yaptim
  enbuyuk levregim 11.300gram en buyuk akyam ise 9.100gram dir
  bu iki cins balikta cok merakli ve cesur olduklari icin urkutme olmadiktan sonra avlanimi cok kolay baliklardir

 9. #9
  mustafa kurt
  Guest

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  Alıntı ali osman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  benim icin av yeri farketmez cagiririm gelir bende vururum cagirma teknigim gel balik balik balik
  saka biyana siglikta eristelerin arasina yatarim agoson yaparim gene siglikta kaya arasina girer agoson yaparim veya arasina giremiyosam kayalarin etrafimdaki taslarla onume set yaparim ve onumu kapatirim
  agoson tekniklerine gelince
  1_ girtlak tan ses cikartarak
  2_midye kestane kirarak
  3_kum alip kumu avuc icinde sikarak ses cikarmasini saglayarak
  4_taslari birbirine vurarak
  5_kabzeyi vurarak
  6_sisin ucunu kayaya surterek
  7_maskeden ufak kabarciklar cikartarak
  8_zipkin kurulu iken lastiklerinde titresim yaratarak
  ben bu teknikleri kullanarak levrekleri cagiriyorum
  gectigimiz cumartesi gunude hem talebem olan hemde badim olan mustafa abim yuzunden 14_15 kilo civari belki ustu bi levregi kacirdim yanima yanasmasaydi tam balik geldigi sirada ayin trofesi benim olacakti
  bu paylasmis oldugum teknikler le levrek akya avi cok yaptim
  enbuyuk levregim 11.300gram en buyuk akyam ise 9.100gram dir
  bu iki cins balikta cok merakli ve cesur olduklari icin urkutme olmadiktan sonra avlanimi cok kolay baliklardir
  Ali osman maşallah mehter marşı gibisin Aynı merada ikinci bir zıpkıncının olduğunu düşünsene? Eyvaahhh bişe geliyo ama ne

 10. #10
  ZIPKINCI Murat VARLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-11-2007
  Bulunduğu yer
  Tekirdağ/çorlu
  Mesajlar
  1.577

  Cevap: LEVREKCİLİK en ince ayrısına kadar bulup vurma

  paylaşım için teşekkürler.hocamızada hürmetlerimizi sunarız ne güzelde anlatmış.trofe yakındır geliyor yolda

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. HAVUZDA HEDEF VURMA YARIŞMALARI
  By Cem ÖZBAKIR in forum Üye Duyuruları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18-01-2008, 22:19
 2. en kadar ekmek o kadar köfte
  By labrax in forum Marmara Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-06-2006, 09:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505