1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 21

Konu: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

 1. #1
  barcod
  Guest

  Exclamation Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  Arkadaşlar 6 senedir dalıyorum ama 12-13 metreden sonra gözlerimde ve kulak bölgemde agrı hissediyorum.Bu basınçı engellemek için daha iyi malzememi kullanmam gerekir.Daha derine dalıcak nefesim olmasına ragmen o sınırı geçemiyorum.hatta birkere bir balıgın peşinden daha derine indigimde burnum kanadı.tanıgım bazı insanlar 25-30 metreye kadar dalıyo.acaba bendemi sorun?

 2. #2
  KLeKS
  Guest

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  kulak eşitleme yapıyormusun?

 3. #3
  Kaan 01
  Guest

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  Tekniğimizin adı VALSALVA, burnumuzu sıkıyoruz kulaklarımıza hava veriyoruz. Bunu ağrımaya başlarken yap, düzelmezse yarım metre suyun yüzüne çık yap yavaş yavaş inmeye çalış, burnundan kan gelmesinin sebebi sinüslerin,,, kan geldikten sonra düzelir

  Ayrıca, eğer sağ veya sol kulağın düzeldi diğer kulakta sorun var, o zmanda sorunlu tarafı yukarı kaldırıp(kafayı yan çevirip) aynı hareketi tekrar yapmak.  (yutkunmak da var ama erkeklerin %90ında işe yaramıyor)

 4. #4
  barraküda
  Guest

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  bendede 7m dalışımda başım agrıdı cıktıgımda kan geldi ogun dalışı bıraktım zorlamadım ertesi hafta daldıgımda cok daha fazla derine rahatca ine bildim tabi zorlamamak lazım salıcakla dal

 5. #5
  barcod
  Guest

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  kulak eşitleme nasıl yapılıyo?

 6. #6
  barraküda
  Guest

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  KULAK EŞİTLEMEK
  Kulak eşitlemek, sualtına inmenin en önemli, safhalarından biridir. Bu konuda yanlış ve eksik bilgi ile hareket etmek, duyma kayıpları, ve kalıcı sakatlanmalar gibi ciddi bedellerin ödenmesine neden olabilir. Sualtına gönülden bağlı bir insanın, yanlış veya eksik bilgi sonucu kendini sakatlayıp ömür boyu bu güzel spordan mahrum kalması çok acıdır. Bu nedenle, kulak eşitleme konusunu çok iyi hazmedip, uygulamak gerekir.
  Kulak eşitlemenin çok değişik metodları var. Bu metodları kolaydan zora doğru sıralamak mümkün, ancak, bir noktadan sonra, devreye, kişinin fizyolojik özellikleri de girdiği için, bütün tekniklerin herkes tarafından garanti ile uygulanma şansı yok. Üst solunum yollarının yapısı, östaki kanalının dar veya geniş olması, kas yapısı vs. gibi doğuştan gelen avantajlar, bazı kulak eşitleme yöntemlerinin başarılmasında büyük rol oynuyor. Bu nedenle konumuz herkes tarafından başarı ile uygulanabilen yöntemleri kapsıyor.
  Antonio Valsalva 1700 lerde ilk defa kulak eşitlemeyi; burnun kapatıldıktan sonra, ciğerlerin, diyaframın kasılması ile sıkıştırılarak, burun boşluğuna hava basıncı uygulanması olarak tanımladı.
  Bu yöntemde prensip, östaki yolu ile, orta kulağa belirli bir hava basıncı ulaştırmaktır. Kolay bir yöntemdir ve üst solunum yollarında problem olmayan herkes tarafından başarı ile uygulanabilir.
  Ancak Valsalva yönteminin belirli sakıncaları olduğu da bir gerçek. Öncelikle, derinliğin artması ile dış basınca maruz kalan ve yavaşça içeri çökmeye başlayan kulak zarına, ciğerlerden gelen ani ve kontrolsüz bir karşı basınç ugulamak, kulak zarı üzerinde darbe etkisi yapar. Bu darbe nedeni ile oluşabilecek mikrolezyonlar, enfeksyon riskine açıktır, ayrıca zaman içinde, duyma hassasiyetinde azalmalar oluşur. Eşitleme işlemi için diyaframın kullanılması, belirli bir efor gerektirir. Diyafram kası oldukça büyüktür ve oksijen tüketir. Sualtında iken çok ekonomik kullanılması gereken oksijenin çabuk tüketilmesine neden olur. Eşitleme işleminin en az bir kaç kez yapıldığı düşünülürse, uygulanan efor sonucu, toplardamarların daralması ve kalbe dönüş debisinin düşerek kan basıncının da düşmesine neden olması sonucu, göz kararması, tünel görüşü, baş dönmesi gibi hiç istenmeyen durumlar ortaya çıkar.
  Sonuç olarak Valsalva yöntemi kesinlikle iş görse de, uygulanmasındaki dezavantajları nedeni ile pek tavsiye edilmez. Aynı prensiplere dayanan ancak, östaki yoluna uygulanacak hava basıncını farklı bir yöntemle elde eden Frenzel Tekniği, çok daha sağlıklı bir yöntemdir ve herkes tarafından başarılı olarak uygulanabilir.
  Herman Frenzel ikinci dünya savaşında, Alman Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak görev almıştır. O dönemin teknik imkanları dahilinde, kabin içi basıncının, günümüz yolcu uçaklarındaki gibi mükemmel ayarlanamadığı uçaklarla, çok ani dalışların yapıldığı manevralarda kulak eşitlemek gerekiyordu. Frenzel, kendi adı ile anılacak olan bu tekniği bularak literatüre geçirmiştir.

  Frenzel tekniği

  Ciğerlere giden kanala nefes borusu diyoruz. Bu borunun girişi, epiglottis tarafından kapatılıp açılabilir.
  Mideye giden kanala, yemek borusu diyoruz. Bu borunun girişi, açık veya kapalı olabilir, ancak yutkunma işlemi haricinde her zaman kapalıdır.
  Ciğerlerimize giren veya ciğerlerimizden çıkan havanın yönlendirilmesi, küçük dilimiz ile yapılır. Eğer küçük dilimiz nötr pozisyonda ise, hava her iki yoldan, yani hem burnumuzdan hem de ağzımızdan çıkabilir veya girebilir. Diğer bir anlatımla, hem burnumuzdan, hem ağzımızdan, aynı andan nefes alabilir veya verebiliriz.
  Küçük dil kalkık pozisyona getirilirse, burun boşluğu arkadan kapatıldığı için, hava sadece ağzımızdan girip çıkabilir.
  Küçük dil, düşük pozisyona getirilirse, ağız boşluğu arkadan kapatıldığı için, bu defa, hava sadece burnumuzdan girip çıkacaktır.
  Östaki kanallarının ağızları, arka burun boşluğuna açılır. Kulak eşitleme işleminin anahtarı, havayı bu kanallara girmeye zorlamaktan ibarettir.

  Burun baş ve işaret parmağı ile kapatılmıştır.
  Küçük dil nötr pozisyondadır.
  Epiglottis kapalı pozisyondadır.
  Dilin arkaya doğru hareket ettirilerek kasılması sonucu, ağız boşluğunda hapsolan hava sıkışır.
  Epiglottis, nefes borusunu kapadığı için, hava, ciğerlere gidemez.
  Yemek borusu kapalı olduğu için miğdeye de gidemez.
  Geriye kalan iki yoldan biri olan burnu da biz kapattığımıza göre geriye tek yol kalır: Açık olan östaki kanalları.
  Dilimiz oldukça kuvvetli bir kastır ve uyguladığı basınç, havayı eşitlemeyi sağlayacak kadar sıkıştırabilir.
  Bu yöntemin en büyük avantajı, eşitleme yapan havanın basıncının sadece dilin hareketi ile kontrol edilmesidir. Valsalva' da olduğu gibi tüm ciğerlerin nispeten kontrolsüz basıncı yerine çok daha hassas ve kontrol edilebilir bir basınç uygulamak, kulak zarını darbeden korur.
  Frenzel tekniğini uygulayabilmek için ;
  1. Burnunuzu baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak kapatın.
  2. Ağzınızı bir miktar hava ile doldurun.
  3. Epiglottis' i kapatın.
  4. Küçük dilinizi nötr pozisyona getirin.
  5. Dilinizi bir piston gibi kullanarak havayı ağız boşluğunun gerisine itin.
  Genellikle çoğumuz, epiglottis ve küçük dili kontrol etmeyi bilmeyiz. Aynı şekilde, dilin, bir piston gibi nasıl kullanılacağı da bilinmez.
  Eric Fattah' ın Frenzel tekniği için hazırladığı yazı, bu yöntemi en iyi anlaşılabilir şekilde anlatanlardan biridir. Sırası ile her adım doğru anlaşılıp uygulandığı takdirde, Frenzel tekniğini herkes başarı ile uygulayabilir.
  Bu tekniği uygulayabilmek için öğrenmemiz gereken işlemleri sırası ile görelim;
  1. Ağız boşluğunun gerektiği kadar hava ile doldurulması.
  2. Epiglottis' i kontrol edebilmek.
  3. Küçük dili kontrol edebilmek.
  4. Dilin bir blok engel oluşturmasını sağlamak.
  5. Dilin bir piston vazifesi görmesini sağlamak.
  6. Epiglottis ve küçük dilin, birbirlerinden bağımsız olarak kullanılmasını öğrenmek.
  7. Tüm aşamaların biraraya getirilmesi.
  Serbest dalış yapanlar için, Frenzel tekniğinin ileri bir safhası var. Frenzel tekniği için ağız boşluğunun bir miktar hava ile dolu olması gerekir. Belirli bir derinlikten sonra, ciğer hacminin küçülmesi ve dış basıncın etkisi ile, ciğerlerde ağıza hava almak zorlaşır ve nihayet imkansız olur. Bu durumda iniş sürüyorsa, kulak eşitlemeye devam edebilmek için, diyafram kullanılarak Frenzel tekniği uygulanır. Karnın içeri çekilmesi prensibine dayanan diyafragmatik frenzel ile, diyafram ve dolayısı ile ciğerler yukarı itilir. Bu yöntemle bir miktar hava ağız boşluğuna alınabilir. Bu noktada, dikkat edilmesi gereken, ağıza hava aldıktan hemen sonra epiglottis' in kapatılmasıdır. Böylece havanın ciğerlere geri dönüş yolu kapatılmış olur. Ancak bu teknik de, belirli bir derinlikten sonra işe yaramayacaktır. Dalıcının fizik yapısı ve tekniğine bağlı olarak 50 ile 90 metre arasında bir derinlikte diyafragmatik frenzel işlevini yitirir. Bu konu sualtı avcılığının dışında olduğu için bu yazıda yer vermiyoruz.
  1. Ağız boşluğunun hava ile doldurulması
  Yanaklarınızı bir balon gibi şişirin ve bir kaç saniye bu vaziyette tutun. Sonra, yanaklarınızı kullanarak, ağzınızdaki havayı, ciğerlerinize geri itin. Bu işlemi rahatlıkla yapabilene kadar defalarca tekrarlayın.
  2. Epiglottis' i kontrol edebilmek
  Epiglottis' in kontrol etmeyi öğrenmenin bir çok yöntemi vardır.
  Gargara yapmak
  Ağzınıza bir miktar su alın
  Başınızı geriye kaldırın, fakat suyun gırtlağınızdan geçmesine izin vermeyin, tabi ki suyu da yutmayın.
  Epiglottis' i kapattığınız için su gırtlağınızdan geçmemektedir
  Verilen nefesin durdurulması
  Ağzınızı açın ve açık tutun
  Nefes vermeye başlayın ve durun. Ciğerleriniz nefes vermek için basınç uyguladığı halde dışarı hava çıkmaz, bunun nedeni, epiglottis' i kapatmış olmanızdır.
  Alınan nefesin durdurulması
  Ağzınızı açın ve açık tutun
  Nefes almaya başlayın, ve hemen ardından havanın ciğerlerinize gitmesine izin vermeyin. Diğer bir deyişle, gırtlağınızdan geçişini engelleyin.
  Epiglottis' i kapattığınız için hava ciğerlerinize girememektedir.
  Çalışma
  Ciğerlerinizi doldurduktan sonra, ağzınız açık pozisyonda, nefes verirken, havanın çıkmasına engel olun.
  Ciğerleriniz nefes vermek için basınç uygulamaya devam etsin.
  Çok kısa bir an için, havanın çıkmasına izin verin ve tekrar tutun. Ağzınızın açık olmasına dikkat edin.
  Bırakma ve tutma işlemini mümkün olduğu kadar kısa aralıklarla yapmaya devam edin.
  Kontrol ettiğiniz kas epiglottis' tir.
  3. Küçük dilin kontrol edilmesi
  Ağzınızı kapatın
  Burnunuzdan nefes alın
  Burnunuzdan nefes verin
  Tekrar nefes alın
  Ağzınızı açın
  Ağzınız açık iken sadece burnunuzdan nefes verin. Ağzınızdan hiç hava gelmemesi gerekiyor
  Aynı şekilde sadece burnunuzdan nefes alın. Ağzınızdan hiç hava girmemesi gerekiyor
  Bu şekilde ağzınız açık iken nefes alıp vermeye devam edin
  Pozisyonunuzu değiştirmeden bu defa sadece ağzınızdan nefes alıp verin, burnunuzdan hiç hava akımı olmamalı
  Ağzınız açık pozisyonda iken, isteğinize göre, burnunuzdan veya ağzınızdan ayrı ayrı nefes alıp verebiliyorsanız, sonraki aşamaya geçin
  Derin bir nefes alın
  Ağzınızı açın ve öyle tutun
  Sadece ağzınızdan yavaşça nefes vermeye başlayın
  Ağzınız açık pozisyonda, ağzınızdan nefes verirken, sadece burnunuzdan nefes vermeye başlayın
  - Aynı şekilde tekrar ağzınızdan nefes vermeye dönün
  - Yol değiştirme işlemini mümkün olduğu çabuk, arka arkaya yapın
  - Bu çalışmayı nefes alırken de yapın
  - Havanın yönünün değiştirirken kullandığınız, küçük dilinizdir. Ağzınızdan nefes alıp vermek için, küçük dilinizi yukarı pozisyona, burnunuzdan nefes alıp vermek için de aşağı pozisyon getirmektesiniz.
  - Nefesiniz, ağzınızdan ve burnunuzdan aynı anda çıkıyorsa, küçük diliniz nötr pozisyondadır.
  4. Dilin bir blok engel olarak kullanılması
  Ciğerlerinizden hava çıkışını, sadece dilinizi kullanarak durdurabilmeniz gerekir.
  - Ağzınızdan nefes vermeye başlayın
  - Ağzınızı kapatarak havanın çıkışını engelleyin,bu durumda yanaklarınız biraz şişecektir
  - Tekrar nefes alın ve bu defa ağzınız açık iken epiglottis' i kapatarak nefes vermeyi durdurun.
  - Havanın ağzınızdan çıkmasına engel olmanın iki şeklini bunlardır.
  - Üçüncü yol, dili kullanmaktır
  - Nefes aldıktan sonra, ağzınızdan yavaşça verirken, T harfini söylerken yaptığınız gibi, dilinizin ucunu üst ön dişlerinizin arkasında damağınıza değdirin. Havanın çıkışı, biraz engellenecektir. Bu pozisyonu bozmadan, dilin arka kısmını da, azı dişlerinizin iç tarafına değdirirseniz, havanın çıkışını tamamen önlersiniz.
  5. Dilin bir piston gibi kullanılması
  Yanınızda bir snorkel varsa bu antrenman için idealdir, eğer yoksa, içecek kamışı da olabilir. Snorkeli ağzınıza koyun ve burnunuzu kapatın. Ciğerlerinizi kullanmayın, havayı dilinizi kullanarak emin. Yanaklarınızı şişirdikten sonra, ağzınızı kapatın. Hava, kapalı dudaklarınız ve dilinizin arkası arasında hapsolacaktır. Dilinizin arka kısmını damağınıza doğru yükseltirseniz, içeride kalan havayı sıkıştırmış olursunuz, epiglottis' i açarsanız sıkıştırdığınız hava ciğerlerinize gider. Bu yöntem ciğerleri tam olarak doldurduktan sonra, bir miktar daha havanın depolanması için kullanılır ancak konumuz dışındadır.
  Dilimizi havayı veya bir sıvıyı emmek için nasıl kullanıyorsak, ağzımızdaki havayı sıkıştırmak için de bu şekilde kullanacağız.
  6. Epiglottis ve küçük dilin birbirlerinden bağımsız olarak kullanılması

  Genellikle bu iki kas birbirlerine bağımlı olarak çalışır. Epiglottis' i kapattığınız zaman, küçük dilinizi de yukarı pozisyona getirirsiniz. Frenzel tekniğinin başarılı olması için, epiglottis kapalı iken küçük dilin nötr pozisyonda kalmasını sağlamanız gerekiyor. Bunu yapmak biraz zordur ve alışmak zaman alır, ancak bu tekniğin de en önemli kısmıdır.
  Baş ve işaret parmaklarınızla burun deliklerini hafifçe tıkayın. Kulak eşitleme işlemindeki gibi sıkıştırmayın, öyle
  ki, biraz zorladığınızda, hava, burun kanatlarınızı şişirerek dışarı çıkabilsin.
  Yanaklarınızı tamamen şişirin
  Epiglottis' i kapatın
  Yanaklarınızı sıkıştırarak, havanın burnunuzdan çıkmasını sağlayın, burun kanatlarınız şişecek ve parmaklarınızın arasından hava kaçacaktır
  Eğer hava burnunuzdan kaçmıyor ve ciğerlerinize geri dönüyorsa, epiglottis' i kapatamamış olmanız gerekir.
  Eğer hava sıkışmasına rağmen, burnunuzdan çıkmıyor ve ciğerlerinize de geri dönmüyorsa, küçük diliniz yukarı pozisyonda, burun boşluğunun girişini kapatıyor demektir.
  Bu durumda küçük dilinizi nötr pozisyona getirebilmek için kontrol çalışmalarını tekrarlayın
  7. Tüm aşamaların birleştirilmesi ve pratiğe geçiş
  Şimdiye kadar olan aşamaları deneyerek her biri için sonuç aldınız ise, Frenzel tekniğini uygulayabilecek durumdasınız demektir.
  Burnunuzu kapatın
  Yanaklarınızı çok az hava ile doldurun
  Epiglottis' i kapatın ve küçük dilinizi nötr pozisyona getirin
  Diliniz blok yapın ve arka kısmı ile havayı sıkıştırın
  Sıkışan hava epiglottis kapalı olduğu için ciğerlere geri dönemez
  Küçük dil nötr pozisyonda olduğu için girişi açık olan burun boşluğuna doğru itilecektir.
  Burnunuzu kappattığınız için dışarı kaçamayan havanın gidebileceği tek yer östaki kanalıdır
  Kulaklarınız eşitlenir.
  Dilinizle uyguladığınız basınç, kulak zarlarınızı dışarı itip eşitlemeye yetecek güçtedir. Basınç uygulamaya devam ederseniz, zarların bu defa dışarı doğru itildiğini hissedersiniz. Çalışırken zarar verecek kadar ileri gitmeyin.
  Frenzel tekniği, kontrollü basınç uygulama imkanı verdiği için hem hava tüketiminin çok daha az olması hem de kulak zarlarına zarar vermeden eşitleme sağladığı için çok avantajlıdır. Maske eşitlemek için de aynı tekniği burnunuzu kapatmada kullanabilirsiniz.
  Jak Boeno
  Konu barraküda tarafından (29-09-2008 Saat 22:46 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  ZIPKINCI ORBAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-12-2007
  Bulunduğu yer
  DİDİM
  Mesajlar
  333

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  12-13 metre ye dalan bi insan nasıl kulak eşitlemeyi bilmez. nerdeyse 4 katlı bir apartman boyu. kulak eşitlemeyi bilmeyen bi insan 5 metreye bile dalamaz. ilginç.
  Özkan Orbay Doğan
  Didim /1985 / CMAS ** / yacht master
  Hızlı düşün, hemen karar ver, anında uygula..!

 8. #8
  ZIPKINCI Yusuf Ziya ŞİPAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-09-2004
  Bulunduğu yer
  Aydın
  Yaş
  44
  Mesajlar
  4.102

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  Alıntı ORBAY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  12-13 metre ye dalan bi insan nasıl kulak eşitlemeyi bilmez. nerdeyse 4 katlı bir apartman boyu. kulak eşitlemeyi bilmeyen bi insan 5 metreye bile dalamaz. ilginç.
  Doğru, sizin sorununuz sinüslerden kaynaklanıyor bence ama şurası gerçekten ilginç. 12 -13 yapıyorsan ve kulak işetlemeyi bilmiyorsan zaten o derinliğe indiğinde eşitleyecek bir kulağın kalmamış olması gerekir.
  Yusuf Ziya Şipal

 9. #9
  Şenol KALYONCU
  Guest

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  Alıntı barcod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar 6 senedir dalıyorum ama 12-13 metreden sonra gözlerimde ve kulak bölgemde agrı hissediyorum.Bu basınçı engellemek için daha iyi malzememi kullanmam gerekir.Daha derine dalıcak nefesim olmasına ragmen o sınırı geçemiyorum.hatta birkere bir balıgın peşinden daha derine indigimde burnum kanadı.tanıgım bazı insanlar 25-30 metreye kadar dalıyo.acaba bendemi sorun?

  Merhaba, umarım yanlış anlaşılmaz !
  Bir insan 12-13 metre dalıyorsa, eşitleme veya benzeri sorunları aşmış demektir.
  Nefesi yettiği sürece 25 metrede 35 metrede dalabilir.

  Olsa olsa senin sorunun psikolojik olabilir. yada 12-13 dalmıyorsundur. ?

  Ağrının tek nedeni olabilir oda Sinüsler ! Doktora görünmeni tavsiye ederim.

 10. #10
  barraküda
  Guest

  Cevap: Derine dalmak için ne yapmamız gerekir

  bir dr a danıştım arkadaşlar dalış sırasında kulak zarında kücük yırtık olursa kulak zarı kendini yeniliyormus ama yırtık büyükse yenileme yapmıyormus sünüzit tedavisi icinne önerirsin dedim deniz suyu olan ilaclar dedi bunu pek anlamadım biliyorum ama deniz suyu sünüzit leri boşal tıyor sizde düsüncelerinizi paylaşırmısınız ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Büyükada da dalmak
  By maniacgeneral in forum Hukuk Köşesi
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 18-05-2013, 21:22
 2. TEKİRDAĞDA DALMAK İSTEYENLER
  By casus in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 02-03-2012, 22:52
 3. SU SAMURU İLE DALMAK
  By Olcay Hoca in forum Av Anıları
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 22-05-2011, 11:47
 4. Dalmak ve Tecrübe
  By ilaman in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 20-07-2009, 20:31
 5. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15-08-2006, 20:43

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200