1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16

Konu: KARADA APNEA ANTRENMANLARI

 1. #1
  flyalone
  Guest

  KARADA APNEA ANTRENMANLARI

  Merhabalar arkadaşlar.

  http://www.apneamania.com adlı web sitesinden bulduğum antrenman programlarını imkanım ve ingilizcem yettiği ölçüde çevirirek sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Bill Strömberg adında, Uluslararası serbest dalış federasyonu "AIDA" adlı kurumun başkanı, profesyonel apnea eğitmeninin vermiş olduğu bir iki apnea antrenmanını aşağıda bulabilirsiniz. Bilgileri aldığım linkleri de her çevirinin altına yazıyorum, isteyenler kontrol edebilir. Kendim çevirdiğim için ufak tefek hatalar, cümle düşüklükleri olabilir, şimdiden affola.
  Konu ile ilgili bizleri daha önce pek çok defa aydınlatan büyüklerimizden, hatalı aktardığım bilgiler olursa beni uyarmalarını ve düzeltmelerini de ayrıca rica ederim.


  Ayrıca,
  ÖNEMLİ NOT: Bu antrenman önerilerinin bazı yerlerinde hipervantilasyon bulunmaktadır. Metinlerin orjinalliğini bozmamak adına, hipervantilasyon önerilerini aynen çevirdim, fakat yanlarına uyarı ünlemi koydum. Biz zıpkıncılar bu antrenmanları yaparken KESİNLİKLE hipervantasyon yapmamalı, antrenmanları vücudumuzu kandırmadan, hipervantilasyonsuz biçimde uygulamalıyız.
  Bu antrenmanı hazırlayan kişiler zıpkıncı değil serbest dalış sporu ile ilgilenen kişilerdir, ve farklı güvenlik önlemleri altında, dalgıç ve profesyonel sağlık ekipleri ile birlikte dalışlar yapmaktadırlar. Tüm bunları unutmadan, bu antrenmanları ve bu sporu kesinlikle hipervantilasyon yapmadan gerçekleştirmeliyiz.  Karada Statik Apnea


  1- Yatakta Statik Apnea Antrenmanı (Zorluk Derecesi 1)

  bu antrenman için bir yatak, kronometre, huzur ve sessizlik gerekmektedir.
  yatağa uzanın ve rahatlayın. Derin fakat normal tempoda nefes alın. 5 dakikalık bu nefeslenme sonrasında, birbiri ardına 3 kere(!)
  derin nefes alıp verme işlemini tekrarlayın. 3. nefes alıştan sonra, ciğerlerinizi güçlü bir şekilde tamamen-hatta mümkünse fazlasıyla-boşaltın. Ciğelerinizi boşaltır boşaltmaz, güçlü bir biçimde nefes alın ve ciğerlerinizi tepeden tırnağa, %98 oranında doldurun ve nefesinizi tutun ve kronometreyi çalıştırın. Nefesinizi tutarken, kafanızda türlü düşünceler dönecektir ve bu normaldir. Fakat süreyi veya nefesinizi tuttuğunuzu düşünmemeye çalışın ve sizi rahatlatabilecek şeyleri düşünmeye gayret edin..

  Bir süre sonra ilk diyafram kasılması gerçekleşecektir, fakat pes etmeyin ve mücadeleye devam edin! Aşağı yukarı her antrenmansız kişi ilk diyafram kasılmasını yaşayana kadar nefesini tutabilir. Nefessizlik dayanılmaz boyuta geldiğinde nefes alın ve kronometreyi durdurun.

  2 veya 3 kere hızlı ve derin nefes alın, nefes tutma denemenizden önceki sakin halinize dönmeye ve nefes alıp verme ritminizi normalleştirmeye çalışın. Tekrar nefes tutmadan önce 3 dakika derin ama normal tempoda nefes alarak dinlenin.

  Bu egzersizi 5 defa tekrarlayın! Her tekrarda süre değerlerinizin arttığını farkedeceksiniz.

  Bu egzersizi her gün tekrarlayın. Eksersiz için en iyi zaman sabah uyandığınız anlardır. Bir hafta içinde bile performansınızda büyük gelişmeler kaydedeceksiniz!

  ...iyi eğlenceler,

  Bill Strömberg.

  http://www.apneamania.com/code/train...atID=1&tipID=1  2 - Yürüyüş Antrenmanı (Zorluk Derecesi 1)

  Şimdi de serinin ikinci antrenman tavsiyelerine değineceğiz.
  Artık bir süredir yatarak apnea antrenmanı yaptığınıza göre, şimdi biraz daha ileri antrenmana geçebilirsiniz.

  Yürüyüş Apneası

  Yürüyüş apnea antrenmanı size bir serbest dalışçı olarak belki de en çok faydası dokunan antrenmandır, ayrıca yapılması da basittir. Tek ihtiyacınız olan iyi bir kronometre ve rahatsız edilmeden yürüyebileceğiniz bir alandır.

  antrenmana ayakta başlayın, yapabildiğiniz kadar karnınızın altını kullanarak normal şekilde nefeslenin.Bu nefes alma tekniği bu antrenmanı değerli kılan en önemli noktadır!
  Kronometreyi çalıştırın ve karnınızı kullanarak, normal tempoda nefes alıp vererek, her zamanki temponuzda yürüyüşe başlayın.

  30 saniye yürüdükten sonra, derin bir nefes alın ve nefesinizi tutarak, aynı rahat tempoda 15 saniye yürümeye devam edin. 15 saniye sonunda, yürüyüş hızınızı bozmadan, 45 saniye nefes alarak yürüyün. 45 saniye sonunda tekrar nefesinizi tutun, ve 30 saniye nefes almadan yürüyün. Bu süre sonunda, 60 saniye nefes alarak yürümeye devam edin. Bu şekilde, hem nefesli yürüme sürenizi, hem de nefessiz yürüme sürenizi 15'er saniye arttırarak, kendi limitlerinize ulaşana dek devam edin. Bu antrenman esnasında hiç durmamaya, temponuzu koruyarak yürüyüşe sürekli devam etmeye özen gösterin. Limitlerinize ulaştıktan sonra, aynı şeyi tersten uygulayarak, yani süreleri 15'er saniye azaltarak, antenmana ilk başladığınız sürelere dek inin. Aynen bir piramid gibi, hem nefesli hem de nefessiz yürüyüş sürelerinizi 15'er arttırıp, kendi limitinize ulaşın, ardından 15'er saniye azaltarak başlangıç noktasına dönün. 1. ve 2. tip antrenmanları
  dönüşümlü olarak yaparsanız, performans piramidinizin gittikçe yükseldiğini göreceksiniz. Ve sonuçta nefes alışınızı kontrol edebilmeye başlayacaksınız.

  Örnek:

  30 sn nefesli yürüme..............
  15 sn nefes tutarak yürüme..... (15)
  45 sn nefesli yürüme.....................
  30 sn nefes tutarak yürüme............. (30)
  60 sn nefesli yürüme..............................
  45 sn nefes tutarak yürüme..................... (45)
  75 sn nefesli yürüme.......................................
  60 sn nefes tutarak yürüme.............................. (60)
  90 sn nefesli yürüme............................................ .
  75 sn nefes tutarak yürüme..................................... (75)
  105 nefesli yürüme............................................ ....
  60 sn nefes tutarak yürüme............................... (60)
  90 sn nefesli yürüme........................................
  45 sn nefes tutarak yürüme......................... (45)
  75 sn nefesli yürüme.................................
  30 sn nefes tutarak yürüme................ (30)
  60 sn nefesli yürüme......................
  15 sn nefes tutarak yürüme.......(15)
  45 sn nefesli yürüme................

  Bir serbest dalışçının en önemli yeteneğinin nefes tutmak olduğunu mu sanıyorsunuz? Yanlış! En önemli yetenek nefes tutmak değil, nefes almak ve doğru biçimde nefes almaktır! Nefesinizi tutabilme süreniz, dalıştan önce nasıl nefes alarak hazırlandığınıza bağlıdır.

  İyi şanslar,

  Bill Strömberg.

  http://www.apneamania.com/code/train...atID=1&tipID=5
  3- Merdiven Antrenmanı (Zorluk Derecesi 2)


  Aynı serinin 3. kademesine gelmiş bulunuyoruz. Bir süredir 1. ve 2. tip antrenmanları yapıyorsunuz ve
  artık bir serbest dalıcı olarak daha da ileri adımlar atabilecek altyapıya sahipsiniz. Bu 3. antrenman ilk ikisinden biraz daha zordur fakat sizin için çok etkili olacak.

  Merdiven Apneası

  Merdiven apneası alışılmadık biçimde zorlu bir antrenmandır ve size değişik kademelerde hayli faydalı olacaktır. İhtiyacınız olan şeyler; bir kronometre, bir çift training ayakkabısı ve en az 8 kat yüksekliğinde bir bina.

  Önce ısınmalı, kabaca 1km kadar jogging yapmalısınız. Isındıktan sonra seçtiğiniz binanın son katına asansörle çıkın. Merdivenlerde olmalı ve kendinizi hazırlamalısınız. Hazırlanmaktan kastım, ventilasyon (nefes alma) eksersizi, yani alt karın bölgenizi kullanarak yapacağınız sakin ve derin nefes alış verişleridir.
  Sakinleştiğinizi ve nabzınızın düştüğünü hissettiğinizde, aynen birinci antrenmanda yaptığınız gibi, 3 kere hızlı ve derin nefes alıp vermeli(!) ve nefesinizi tutmalısınız. Aynı anda, kronometreyi çalıştırın ve merdivenlerden aşağı inmeye başlayın.
  Merdivenlerden inerken sakin ve kontrolünüzü sağlamaya yetecek kadar ekonomik bir biçimde enerji harcamaya dikkat edin. Birkaç kat indikten sonra, artık "derinliğinize" ulaştınız ve geri çıkma vakti geldi. Geri dönüş yolunda, yani merdivenlerden tepeye (suyun yüzeyi olarak düşünün) çıkmaya başladığınızda, temponuzu yarı-koşu temposuna yükseltin. Yüzeye çıkana kadar nefesinizi tutmanız gerekmektedir. Yani, yüzeyden dibe ineceğiniz ve sonra geri yüzeye çıkabileceğiniz kadar kat sayısını buna göre ayarlamanız şarttır. Başladığınız kata (yüzey) çıktığınızda yaklaşık 5 dakika bekleyin ve antrenmanı tekrarlayın.

  Bu antrenman sizi mental olarak da dalışa hazırlar. Antrenmanlara devam ettikçe, inebileceğiniz derinliği anlamaya/hissetmeye başlayacak ve ne zaman yüzeye geri dönmeniz gerektiğini kavrayacaksınız. Ayrıca eksersizlere devam ettikçe, dalışınızdaki gelişmeyi de tecrübe etme şansına sahip olacaksınız.

  Saldırın!

  Bill Strömberg

  http://www.apneamania.com/code/train...atID=1&tipID=6AIDABill Strömberg

 2. #2
  ZIPKINCI muratakyiğit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-05-2005
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1.712
  Çok güzel bilgiler onur teşekkürler.bende buna benzer bir antrenman yapıyorum.önce 50dk koşuyorum sonra nabız normale döndükten sonra 50 metrelik düz bir parkurda antrenmana başlıyorum.8-9 kez nefeslendikten sonra 30 saniye yürüyorum.sonra durup 40 saniye durarak nefes tutuyorum. sonra bir 30 saniye daha yürüyerek 50 metrelik parkuru tamamlıyorum.önemli olan zamana uymak mesafe bazen daha fazla olabiliyor.bu benim son yaptığım zamanlar ilk başlarda daha kısaydı.örnek 15 sn yürü 20 sn durarak nefes tut ve 15 sn yürü.bitir. zamanla gelişiyorsun.koşmanın olumlu etkisi büyük ben hergün mutlaka koşuyorum
  **Murat Akyiğit**

  *1976*

 3. #3
  Turgay GÖÇMEN
  Guest
  teşekkürler

 4. #4
  gkhnyrn
  Guest
  güzel bilgiler ... paylaşım için çok teşekkürler ...

 5. #5
  Yönetici Aşkın YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-10-2006
  Bulunduğu yer
  karşıyaka/İZMİR
  Mesajlar
  3.717
  Teşekkürler.
  NUR İÇİNDE YAT KARDEŞİM

 6. #6
  EMRE CAN ÜNVER
  Guest

  Cevap: KARADA APNEA ANTRENMANLARI

  Müthiş bilgiler onur abi yeni başlayanlar için (benim gibiler) çok faydalı paylaşım için çok sağol...

 7. #7
  Mehmet Emre Kaymak
  Guest

  Cevap: KARADA APNEA ANTRENMANLARI

  çok teşekkür ederim böyle bilgiye ihtiycım vardı aynen uygulayacağım

 8. #8
  yaba
  Guest

  Cevap: KARADA APNEA ANTRENMANLARI

  teşekkürler...

 9. #9
  ZIPKINCI FATİH GÜMÜŞBAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-10-2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/fatih
  Yaş
  31
  Mesajlar
  3.872

  Cevap: KARADA APNEA ANTRENMANLARI

  çok önemli bilgiler,paylaşım için teşekkürler..
  fatih gümüşbaş
  1988-istanbul

 10. #10
  ZIPKINCI Mustafa SAYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28-08-2007
  Bulunduğu yer
  İzmir/Aliağa
  Yaş
  38
  Mesajlar
  792

  Cevap: KARADA APNEA ANTRENMANLARI

  Evet arkadaşlar çok faydası oluyor.Ben normalda karada 50 sn bile tutamazdım.Ama şu an inanırmısınız 2:30 sn ile rekor kırdım.
  Mustafa SAYAR
  1981

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Zıpkını karada test edersen bu olur.
  By ersin-dündar in forum Video Albüm
  Cevaplar: 38
  Son Mesaj: 13-05-2012, 18:24
 2. Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 02-01-2010, 22:42
 3. KARADA MAVİ YAŞAMAK
  By DEMİR in forum Deniz ve Biz
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 27-04-2007, 00:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260