Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3
Like Tree3Likes
 • 1 Post By Scotchsoda
 • 1 Post By OKAN YILMAZ
 • 1 Post By BLACKMAMBA 77

Konu: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi

 1. #1
  Zıpkıncı Scotchsoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-02-2012
  Mesajlar
  8.046

  Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi

  Dikkat! Lütfen bitmiş, atılacak, ömrünü tüketmiş pillerinizi çöp kutusuna değil, Pil geri dönüşüm kutularına atalım. Doğayı çölleştirmeyelim!

  Uyarımızıda yaptıktan sonra başlayalım. Bu aralar şarjlı pillere ihtiyacım olduğundan en iyi fiyat performans ürününü almak için yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri paylaşmak istedim. Umarım pil ve pil şarj aleti almak isteyen arkadaşlara yol göstermiş olurum. Not: Alıntılarla anlatılmıştır...

  Neden şarjlı pili tercih etmeliyiz?
  Atık pillerin doğada 5-15 yıl arasında çözündüğü ve içerisindeki zararlı maddelerin doğayı yok etmekte olduğunu hemen herkes bilmektedir. Kullan at piller ayrıca ekonomik olarakda zararlıdır. Şarjlı pilleri 1000 defa şarj edebildiğiniz için uzun vadede parasını çıkarmaktadır. Nikel-Kadmiyum (Ni-Cd), Nikel – MetaHidrit (Ni-MH) şarjlı pillerin içeriğini anlatır. Ni-cd piller 1000 mAh kapasiteye kadardır. Ni-Mh ler ise 1000 mAh üzerindeki piller için kullanılır.

  Ş A R J L I P İ L L E R
  Burada AA(Kalem pil) ve AAA (İnce pil) pİlleri anlatıyoruz bunları ikiye ayırabiliriz.
  1- Eski tip şarjlı piller
  2- Yeni nesil şarjlı piller

  Öncelikle siz ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Kullanım alanınıza göre yeni nesil veya eski tip seçilmeli. Yeni nesil piller ilk satın alındığında dolu olarak gelebilmekte uzun süreli kullanılmadığında bile boşalmamaktadır(6 ayda %80-1 yılda %90 doluluk). Fakat eski piller kullanılmadığında kendi kendini boşaltmaktadır(bu süre marka ve kapasiteye göre değişebilir). Eğer pilleri sık kullancaksanız büyük kapasiteli eski tipleri alıp kullanmalısınız. Yok arada bir kullanıcam bazen günler aylar sonra kullnacaksanız mutlaka yeni nesil pilleri tercih edin. Şimdi yeni nesil şarjlı pillerin test sonuçlarına bakalım:

  YENİ NESİL ALKALİN PİL ÖZELLİKLİ ŞARJLI PİLLER :

  Yeni nesil şarjlı pillerin bilinen, alınabilecek başlıcaları ( G P ReCyKO - Panasonic INFINIUM(Evolta) - Varta Ready 2 Use ) AAA
  Tüm pilleri ilk önce Ataba AT-908’ de deşarja tabi tuttum. Şarj cihazının 4 pil konumunda deşarj akımını ölçtüm. Cihazın deşarj akımı 132 mA idi ve pil markalarına göre değişmiyordu. Piller sırasıyla:
  GP ReCyko 2100 mA 13 saat 45 dk --------------> 1815 mA kap......... 2 saat 40 dk şarj süresi
  Panasonic INFINIUM 2100 mA 14 saat 10 dk------> 1870 mA kap......... 2 saat 45 dk şarj süresi
  Varta Reay2 Use 2100 mA 14 saat 22 dk --------> 1896 mA kap ........ 2 saat 55 dk şarj süresi
  olarak bulundu. Yaklaşık 1 aylık bekleme sonucu gördüğüm değerler oldukça mantıklı ve test firmalarının verdiği kapasite değerleri ile oldukça tam olmasada benzer değerlerdir. Şarj cihazının markaya bağlı olmaksızın deşarj işlemini pil voltajları pil başına ortalama 975 mV (0.975 Volt) değerinde sona erdirdiği ve tekrar otomatik şarja geçtiği görüldü.

  Her 3 marka pilde şarj süresi 2 saat 40 dk-2 saat 55 dk. arası olduğu görüldü.
  Her 3 markada dikkati çeken şarj süresinin 2 saat 20-35 dk arası şarj voltaj 1.32 -1.44 Volt arası dalgalanırken son 20 dk. aralık vermeden yine 3 kademede 1.45-1.50 V arası damla şarjı yapıyor.
  1.bölümde şarj akımı 60-500 mA arası değişiyor ve bu bölümde ısınma zar zor hissediliyor. Ancak son 20 dk da şarj akımı 450-800 mA’ çıkmış olup, pillerin yüzeysel ısıları da 39-42 oC arasına çıkmıştır. Bu ısınma fb. verilerine göre 45 oC altında olduğu için kabul edilebilir bir ısınmadır. Ve en önemlisi kısa sürelidir.

  S O N U Ç :

  1- Yeni nesil pillerde sağlanan uzun süre beklemede şarjını kaybetmeme özelliği,

  2 – Pil üreticileri yeni nesil pillerin ASLA çok hızlı şarja tutulmamasını istemektedirler. Hızlı şarj sonucu oluşacak kabul edilebilir sınırların üstündeki ısı, pil içindeki kimyasal yapıyı hızla bozup kristalleştirerek pilin çok çabuk bozulmasına neden olduğunu belirtmektedirler.
  Hatta Sanyo, eneloope pillerini, pillerle verilen şarj cihazı dışında şarj edildiği takdirde, pillere GARANTİ VERMEDİĞİNİ söylemektedir. Bunun altında yatan neden pillerin yeni bir teknoloji olması ve ısı sorununa şimdilik bir çözüm getirilememesi olarak görüyorum. Bu nedenle de pillerin aşırı ısınmasını engelleyecek bir şarj rejimi uygulamak gerekmektedir.

  3 – Firmalar, şarj süresinin 3 saatin altında olmamasını istemektedirler. Bu ise toplamda ortalama şarj akımının 500 mA geçmemesi demektir. AT-908 ile yaptığım şarjda, şarj süresinin 4/5 kısmında şarj akımın ortalama 230 mA olduğu hesaplanmıştır. Son bölümde ise 20 dk süreyle ortalama 560 mA ile şarj edildiği hesaplanmıştır.
  Bu bölümde şarj süresinin max. 20 dk. ile sınırlı olması ve ısınmanın max. sınırları aşmadan tamamlanması nedeniyle Ataba AT-908’ in bu pilleri şarj etmesinde bir sakınca görmemekteyim.
  Ancak, Varta Power Station şarj cihazı ile birlikte gelen yeni nesil piller(Ready2Use) ile diğer markalar, son 20 dk. aşamada ölçüm yapmamış olmakla birlikte daha az ısınmıştır. Denememiş olmakla birlikte Ataba AT-508 ile bu pillerde ısınma son 20 dk' lık bölümde daha az olabilecektir. Bunların nedeni ise son 20 dk. aşamada şarj cihazı kendi max. kapasitesi değerinde daha az şarj akımı vermesi olduğu içindir.

  Şarj edilebilir pillerin uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmek gerekir?
  Pilleri kullanmadığınızda, asla şarjsız bırakmayın. Ni-Mhd pilleri ayda bir deşarj edip tekrar şarj edin. Aksi halde pilleri kaybedebilirsiniz. (Özellikle fason ve GP' leri- Diğer markalarda da 1.5-2 yıllık eski piller). Yeni bir takım şarj edilebilir pil aldığınızda, kullanmadan önce tamamen şarj edin. Pilleriniz tam olarak dolunca, bir kez de (bir şarj makinası kullanarak) tamamen deşarj edin. Bu işlemden sonra tekrar şarj ettiğiniz pillerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Pillerinizi kullanmaya başlamadan önce yalnızca bir kere yapacağınız bu basit işlem hem pillerinizin önmrünü uzatacak, hem de onları tam kapasitelerinde kullanmanıza olanak verecektir. Buradan yola çıkarak diyebilirizki alacağınız şarj aletinin deşarj özelliği olmalıdır.
  Pillerinizin uzun süre şarjsız kalmamasına dikkat edin. Uzun süre kullanmayacağınız pilleri şarjlı olarak saklayın. Uzun süre boş kalan pillerin hem ömürleri kısalır, hem de performansları düşer. Eğer Ni-Cd pil kullanıyorsanız, her 5-10 şarj işleminde bir pillerinizi şarj cihazınızda tamamen deşarj edin. Bu hafıza etkisinden kaçınmanızı sağlayacaktır.

  Aynı boyutta (mAh da) örnek 2700 mAh pilleri şar edin, farklı boyuttaki pilleri aynı anda şarj etmeyin. Genelde şarj aletleri aynı anda 2 ve 4 adet pilleri şarj etmekte eğer siz 1 adet pil şarj etmeniz gerekiyorsa alacağınız aletin tek pil şarj edebildiğinden emin olun. Şarj edilemeyen pilleri şarj aletlerine takmayınız, akmış, şişmiş pilleri şarj etmeye çalışmayınız şarj aletine zarar verebilirsiniz. Hatta pilin patlamasına sebep olabilirsiniz.

  Ni-Cd pillerdeki Hafıza Etkisi nedir? Bundan nasıl kaçınabilirim?
  Kullanıldıktan sonra pillerin bir şarj cihazı kullanılarak dejarj edilmesi gerekir. Pil tamamen boşaltılmazsa, şarj tam olmayacak, yeni ve daha düşük bir enerji seviyesi belirlenecektir. Buna ’hafıza etkisi’ adı verilir. Bir başka deyişle hafıza etkisi, tam deşarj olmayan pillerde, pilin kullanılmayan bölümünün enerji alamaz ve üretemez hale gelmesi demektir. Bunun sonucu olarak pillerin kullanım süreleri gittikçe kısalacak ve daha sık şarj edilmeleri gerekecektir.

  Hafıza etkisinden kaçınmak için pilleri tamamen deşarj etmek gerekir. Bu ömürlerini uzatacaktır.Pillerin hafıza problemini gidermek için Ataba AT-908 de bulunan REFRESH yazan anahtar orta konuma alındığında pilleri yenilemektedir. (Sadece Ni-Cd piller için kullanılmalıdır. ASLA Ni-Mh ve Li-ion (Lithium Ion) piller için KULLANILMAMALIDIR) Ni-MH (Nickel-Metal Hydride) ve Li-ion (Lithium Ion) pillerede hafıza etkisi yoktur.

  Ni-MH piller en yüksek kapasitelerine ne zaman ulaşırlar?
  Ni-MH şarjlı piller 4-5 defa şarj edildikten sonra tam kapasite ile çalışmaya başlarlar. Satın aldığınız NiMH şarj edilebilir pili kullanmaya başladıktan ve 4-5 defa boşalıp tekrar doldurduktan sonra en yükesek verimi elde edebilirsiniz. (kaynak:Steve‘s digicams)

  Alttaki resimde uzun süreli kullanılmadıkılarında pillerin bu süre sonundaki durumlarını gösteriyor.  Yeni nesil şarjlı pil alacaksanız;
  1-Varta ready2use 2100 mAh
  2-Panasonic infinium 2100 mAh
  3-Gp reycko 2050-2100 mAh

  Eski tip şarjlı piller
  Bu pilleri sürekli kullanan ve sık sık şarj edenlerin tercih etmesi gerekir. Bunlar yeni nesil pillere göre daha büyük kapasitelere sahiptirler. Ama büyük diye bilinmedik markalara dikkat edin genelde belirtilen kapasiteyi verememektedirler...

  Örnek olması ve pillerin ömürleri hakkında fikir vermesi için Varta 2700, GP 2700, Duracell 2650 ve VPW 2700 pillerin fotoğraf makinasında flaş açılarak kullanımı sonucu  Eski tip şarjlı pil alacaksanız;
  1-Varta pro 2700 mAh
  2-Duracell 2650 mAh
  3-Energizer 2450 mAh
  4-GP 2700 mAh

  Şarj aletini nasıl seçeceksiniz?
  Pillerin kullanımına bakıldığında şarj aletinin deşarj özelliği olması tavsiye edilmiştir. Şarj aletinin 3 saatten daha kısa sürede şarj etmemesi önerilmiştir(yeni nesil için). Bence eski tipler içinde geçerli olması gerekir, çünkü pili doldururken yüksek akım vereceği için pilin ve aletin ısınmasına dolaylı olarak her ikisininde kısa ömürlü olmasına sebep olacaktır. Şarj aletini alırken kaç amper yükleme yaptığına bakın böylece pili kaç saatte dolduracağını hesaplayabilirsiniz. Mesela alacağınız aletde AA için 300 mA yazıyor, 2000 mA bir pili 300 mA ile yaklaşık 7 saatte dolduracaktır.

  Tavsiye edilen bazı marka şarz cihazları Varta, Ataba at-908, Ataba at-508, GP, MICRON MN-1301, KONNOC KRC-A099 Özellikle forumlarda deşarj özelliğinden ve fiyatından dolayı Ataba AT-908 tavsiye edilmektedir.

  (alıntıdır kafamda oluşan ve bilmediğim konuda bilgilenmemi sağlayan bir yazı idi paylaşmak istedim uzun bir yazı ama sonunda ne tip bir şarjlı pil vede şarj aleti almanız gerektiğini öğreniyorsunuz .yazan arkadaşa teşekkürlerimi borç bilirim )
  BLACKMAMBA 77 likes this.
  Fatih
  İstanbul
  1978
  Adam olmak bir gruba dahil olmak değil bir duruşa sahip olmaktır.

 2. #2
  ZIPKINCI OKAN YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04-12-2012
  Bulunduğu yer
  ÇANAKKALE
  Yaş
  42
  Mesajlar
  1.067

  Cevap: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi

  Faydalı bilgiler paylaşım için teşekkürler
  Scotchsoda likes this.

  Okan YILMAZ
  1976 ÇANAKKALE

 3. #3
  ZIPKINCI BLACKMAMBA 77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24-12-2010
  Bulunduğu yer
  TAŞKÖPRÜ/YALOVA
  Yaş
  45
  Mesajlar
  1.619

  Cevap: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi

  Bilgilendirme için teşekkürler emeğinize sağlık.
  Scotchsoda likes this.
  "Bugün Sabaha çıkan herkes misafirdir ,yanındaki mal ödünçtür.Misafir ise yolcudur
  emanet de iade edilecektir''.

  Şerif Eren SUNGUR 1974 TAŞKÖPRÜ / YALOVA
  Amatör Balıkçı/Amatör Zıpkıncı/Kara Avcısı.
  "Deniz benim için hayattır"

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 1400 Lumen Dalış feneri+ 2 X Şarjlı pil+Şarj Aleti
  By rejjim in forum Dalış Aksesuarları Satışı
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 25-05-2012, 15:38
 2. DALIŞ FENERİ ( 6 adet Şarjlı Pil + şarj cihazı ) 50 TL
  By Samet YİĞİTOĞLU in forum Elektronik ve Dijital Ekipman Satışı
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 14-12-2011, 12:42
 3. Satilik fener pil şarj aleti
  By ekopedro in forum Satıyorum
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21-11-2011, 23:12
 4. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 01-12-2009, 16:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505