1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16
Like Tree4Likes

Konu: İzmir'de Badi

 1. #1
  ahmetozsu
  Guest

  İzmir'de Badi

  Çok uzun zaman ara verdiğim (9 yıl) zıpkıncılığa 2 ay önce dönmeye karar verdim. İki üç hafta önce malzemelerimi tamamladım. Malzemeleri tamamladığım andan beri meraya gitmek için sabırsızlanıyorum ama en büyük sıkıntım badimin olmaması. Konularda da geçen tabirle klavye zıpkıncısı olduk. Bu durumu toparlamak için kendime badi arıyorum. Şimdilik 7-8 metrelerde takılan illa balık vuracam diye hırsı olmayan kafa dengi bu sporu birlikte yapabileceğim İzmir' li bir arkadaş arıyorum. Uzun süredir ara verdiğim için tecrübesi fazla olan arkadaşlara ayak bağı olmaktan da korkuyorum.
  Benim gibi badi arayan arkadaşlar varsa özelden mesaj gönderebilirler....

 2. #2
  Zıpkıncı Scotchsoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-02-2012
  Mesajlar
  8.046

  Cevap: İzmir'de Badi

  hayırlı olsun .geri dönenler ,bırakanlar ,gidenler, kalanlar,hep bir döngü içinde demek hayat..
  ahmetozsu likes this.
  Fatih
  İstanbul
  1978
  Adam olmak bir gruba dahil olmak değil bir duruşa sahip olmaktır.

 3. #3
  ahmetozsu
  Guest

  Cevap: İzmir'de Badi

  Sağol Rıdvan abi, ama herksin badisi var galiba ...

 4. #4
  ZIPKINCI Murat Vardar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-02-2011
  Bulunduğu yer
  gaziemir / izmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.115

  Cevap: İzmir'de Badi

  Ahmet kardeşim merhaba. Dalış yapabileceğin gün ve saatler, dalış ekipmanların vs. Gibi açıklamalar yaparsan daha rahat bulabilirsin diye düşünüyorum. Sevgiyle dal.
  Murat V.

 5. #5
  ZIPKINCI Murat Vardar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-02-2011
  Bulunduğu yer
  gaziemir / izmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.115

  Cevap: İzmir'de Badi

  Mutlaka forumda daha önce paylaşılmıştır ama bilgileri tazelemekte fayda var bence. Jak üstattan alıntıdır. Kendisine teşekkürler bir kez daha.

  İki Kişi Avlanmak

  Doğru ve bilinçli avlanmak, her ne kadar, bu işi sadece canlı öldürmek olarak algılayan kesimler tarafından altyapısızca eleştirilse dahi, tüm canlıların olduğu gibi, insanın da doğasında vardır ve, korku ve annelik içgüdüleri gibi genlerimizde bugüne kadar taşıyabildiğimiz ender içgüdülerden biridir. Et yeme ihtiyacı içinde olan günümüz insanı, öldürme işlemini başkalarına yaptırarak, karşısında olduğu bu işten kendini sıyırmış, böylelikle, savunma mekanizmalarını geliştirmiştir.
  Avlanmanın temeli, beslenmeye dayanır ancak, beslenebilmenin de tek yolu değildir. Özellikle sualtı avcılığı, zorluğu ve belirli kaliteleri gerektirmesi nedeni ile, beslenmenin yanına, trofe peşinde olmayı da koymuştur. Hemen hemen, hepimiz, iyi bir avdan sonra resimler çekip, arkadaşlarımıza göstermeyi seviyoruz. Bu davranış biçimi son derece doğaldır, sofraya konan, iyi hazırlanmış bir av yemeği, dostlar tarafından beğeni ve takdir ile karşılandığında, aldığımız haz da, son derece doğaldır.
  O halde, " Avlanmak" yerine, "Doğru ve centilmence avlanmak" deyimini koymaya çalışalım.
  Bunun anlamı, zaman ve boy yasaklarına uymak, avlayacağınız balığı dikkatle seçmek ve diğer avcılara saygılı olmak demektir. İnsan yapısı gereği bencildir. Avcılık yaparken, bu karakteri iyice öne çıkar, tek başına olmayı ister. Sualtının güzelliği yanında, avlanmaktan aldığı hazzı başka birisi ile paylaşmak istemez. Bu nedenle en iyi arkadaşını bile, dürüst olmak gerekirse " safra " olarak görür.
  Oysa, iki kişi avlanmak, doğru yapıldığı takdirde, avın verimliliğini arttırdığı gibi, paylaşmanın verdiği keyfi de ortaya çıkarır.
  Yanınızda, en az sizin kadar usta bir avcının olması, emniyetiniz ve rahatlığınız açısından çok önemlidir, tabi ki aynı şey, partneriniz için de geçerli olacaktır.
  İki kişi avlanma tekniği, öncelikle, iyi bir uyum gerektirir. Diğerine göre daha zayıf olan avcı, ekibin kalitesini ve seviyesini belirler. Eğer arkadaşınız sizden daha derin avlanabiliyorsa, sizin avlandığınız irtifada olmak zorundadır. Sizi bırakıp derine inmesi, bir problemle karşılaştığı takdirde, ona yardım edemeyeceğiniz için, tek başına avlanmasından farklı olmaz.

  Tanıma

  Partnerler, birbirlerini öncelikle karakter yapıları, daha sonra da, fizik becerileri açısından çok iyi tanımalıdırlar. Limitlerin belirlenmesi konusunda ise, dürüst olmaları gerekir. Bazen abartsak ta, hepimiz gerçek limitlerimizi biliriz. Bu konuda doğruları söylemek her zaman artılar getirir. Partnerinizin, sualtındaki becerisini görün, nefes alma ve ciğer doldurma tekniklerinden, sualtında nasıl hareket ettiğine, sessizliğe verdiği önemden tüfek taşıma pozisyonlarına, taşa yaklaşma biçiminden agaşon için seçtiği yerin doğruluğuna kadar her özelliği öğrenin ve takip edin. Bunlar sizin için de geçerli olacaktır.
  Buraya kadar olan kısım avcılığın mekaniğidir. İşin içine bir de, karakter yapısı girecektir.
  Sualtı avcılığında, gevşemek, sakinlik ve suyla uyum içinde olmak önemli parametrelerdir. Bunların başarılması, beraber avlanabilme ve paylaşma için avantaj getirir.

  İletişim

  Sualtında konuşamayacağınıza göre, belirli işaret ve hareket biçimleri geliştirmeniz gerekir. Bu iletişim sistemi ne kadar basitse, size o kadar zaman kazandıracaktır. Beraber avlanmanın temelinde oluşan ana neden, herhangi bir problemle başa çıkabilmek için yardımlaşmaktır. Nefes alamadığınız bir ortamda,
  başınıza gelebilecek en kötü iki şey, bir yerlere sıkışmak veya takılmak, ve senkop tehlikesidir.
  Aşağıda takıldığınız zaman, tek başınıza iseniz, yapabileceğiniz en iyi şey, son derece soğukkanlı davranmak, mümkün olduğunca az hareket ederek oksijen tüketimini arttırmamak, bu arada hızla düşünerek, kurtulma yolu aramaktır. Girdiğiniz yerde sıkışmış iseniz, girebildiğinize göre, aynı şekilde çıkabilmeniz gerekir. Bütün mesele, girerken hangi pozisyonu aldığınızı hatırlayabilmek ve tersini yapabilmektir. Bu arada, dar yerlere dizlerinizden daha fazla girmemeniz gerektiğini, özellikle de paletleri kesinlikle sokmamanız gerektiğini hatırlatayım.
  Senkop, diğer adıyla sığ su bayılması, eğer yalnız iken başınıza gelirse, büyük ihtimalle boğulma ve ölümle sonuçlanır. Eğer yanınızda, sizi gözleyen biri varsa,
  bayılana kadar olanları ilerde dostlarınıza anlatabileceksiniz demektir.
  Başka bir problem de, ağ ve benzeri malzemeye takılmakla oluşur. Aynı şekilde, mümkün olduğu kadar az hareket ederek, bıçağınızı elinize almanız ve kesilebilecek ne varsa, bir an önce kesip kurtulmanız gerekir. Bu problemlerle başa çıkabilmek için de, size kalan süre orta ve sığ derinliklerde, en fazla 30 saniyedir. Okurken bile rahatsızlık veren, ancak her zaman başa gelebilecek bu sorunlar, yanınızda, sizi avlanırken dikkatle gözleyen bir arkadaşınız varsa, genellikle, kötü bir anı olmakla kalır. Bu gibi durumlarda, basit ve kolay anlaşılır birkaç el işareti, hayat kurtarır.
  İşaretleşmeler, avcılık için de gereklidir, göz ucu ile yakaladığınız sürünün girdiği taş, balığın boyu ve adedi gibi bilgileri, birbirinize, sualtında aktarmanız gerektiğinde vakit kaybetmezsiniz.

  Güven

  Hiçbir şart öne sürmeden, güvenebilmek çok önemlidir. Bu konuda, dürüst olmak gerekiyor. Beraber avlanırken, rahatsızlıklar ortaya çıkıyorsa, bunu açık yüreklilikle dile getirin. Partneriniz, sizden hızlı yer değiştiriyor veya ava sizi beklemeden başlıyor olabilir. Avlanma hırsı bazen öne geçer, anlayışlı olmak ve dürüstçe dile getirmek en doğru yoldur. İyi bir ilişki içinde iseniz yanlışları her iki tarafta zevkle düzeltecektir.

  Yardımlaşma

  Beraber avlanmanın en keyifli yanlarından biri yardımlaşmadır. Taşın altında, biraz da biçimsizce vurduğunuz balığı çıkarmak için, arkadaşınızdan yardım istediğiniz zaman, öncelikle, malzeme avantajınız olacaktır. Avınız birkaç atış gerektirebilir, siz aşağıda uğraşırken, partnerinizin satıhta dinleniyor olması, ekibe zaman ve güç kazandırır.
  Taşa soktuğunuz karagöz sürüsünü, iki kişi avlamak daha verimlidir. Bu arada, sürünün tamamını avlamayıp, taşın içinde muhakkak balık bırakmanız gerektiğini unutmayın.

  İlerleme

  Arkadaşınızla beraber avlanmanın avantajlarından biri de, birbirinizden herzaman birşeyler öğrenme imkanı olmasıdır. Su içinde hareket ederken veya avlanırken, yapılan hataların, başka bir gözle görülmesi ve tespiti çok daha doğru, düzeltilmesi de, o derece kolay olur. Yorgunluk belirtileri ile birlikte, ava biraz ara vermek, birkaç pozisyonu tekrar gözden geçirmek, yapılan yanlışlıklardan bahsetmek, biraz sohbet etmek, gereken dinlenmeyi ve rahatlamayı getirir, avın verimi artar.

  Av teknikleri

  Taşaltı avcılığı için rahatlıkla uygulanabilen iki kişi avlanma yöntemi, sanılanın aksine, agaşon ve kule için de mükemmel sonuçlar getirir. Agaşon avında arkadaşınız yattığı zaman, siz satıhta olacağınız için belirli bir mesafeden, onun görebileceğinden çok daha geniş bir alanı kontrol etme imkanı bulursunuz.
  Balık davranışları ve yer belirleme açısından bu avantaj, sonraki agaşona fayda getirecektir.
  Sonuç olarak, iki kişi avlanmanın keyfi ve getirilerini gözardı etmeyin. Önyargılı olmak yerine, deneyin.
  "Benim vurduğum balık", yerini, "Bizim vurduğumuz balık" a bıraktığı zaman, bu iş oldu demektir.

  Jak Boeno
  05,08,02
  Murat V.

 6. #6
  ahmetozsu
  Guest

  Cevap: İzmir'de Badi

  Alıntı blackfighter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ahmet kardeşim merhaba. Dalış yapabileceğin gün ve saatler, dalış ekipmanların vs. Gibi açıklamalar yaparsan daha rahat bulabilirsin diye düşünüyorum. Sevgiyle dal.
  Abi hatırlatman için saol.
  Hafta sonu pazar günleri dalış için müsaitim cumartesi günleride olabilir ama araç sıkıntısı oluyo....
  Pazar günleri araç sıkıntım yok...

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  15-06-2005
  Bulunduğu yer
  Aydın
  Mesajlar
  103

  Cevap: İzmir'de Badi

  Ahmet Bey,

  Merhaba.

  İzmir'de ben de dalış arkadaşı bulma sorunu yaşadım. Herkes kapalı kutu gibi yaşıyor.
  Bir gün dışarıda buluşur, konuşuruz. Dalış arkadaşı olabileceğimize kanaat getirirsek, birlikte gideriz.

  Görüşmek üzere.
  ahmetozsu likes this.
  Adil SAYIN - 1983 - Kuşadası/Nazilli

 8. #8
  DENİZ AŞIĞI Batuhan Tütün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  23-11-2011
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1.743

  Cevap: İzmir'de Badi

  Meraları saklıyoruz da ondan Şaka bir yana arkadaşlar bir organizasyon yaparız ...
  Batuhan TÜTÜN
  01.05.1972
  0 Rh (+)
  Buca - İZMİR
  Gsm : 0 (532) 577 77 56
  Mail : batuhantutun@hotmail.com
  Meslek : Güvenlik Müdürü

  ''I know what it is to be young . But you don't know what is it to be old''


 9. #9
  Egemencev
  Guest

  Cevap: İzmir'de Badi

  İzmirle ilgili konuların hepsini hortlatmaya başladım Böyle bir etkinlik olursa ben de varım...

 10. #10
  ZIPKINCI designer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18-07-2012
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  38
  Mesajlar
  211

  Cevap: İzmir'de Badi

  izmirde sık sık dalış organizasyonu oluyor ben kışın dalmayı pek tercih etmiyorum o yüzden sezonu yeni açıcam. hafta sonunları için dalış organizasyonları planlayabiliz ama önce ufak bi tanışma toplantısı ayarlarsak herkesin durumu hakkında bilgi edinmiş oluruz gerçi izmirde tanışma ve toplantı işlerini ismail dincer abim daha güzel yürüyor. bekli bu konuyada el atar da badisiz zıpkıncıları bir araya getirir
  idincer likes this.
  Cumhur Özler - izmir
  Reprographics


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İzmirden badi arıyorum
  By san_tiago in forum Türkiye Genelinde Yapılacak Av Organizasyonları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 27-03-2014, 03:58
 2. Badi'n(buddy) kim ?????
  By TC Kaan ERTUNÇ in forum Kurallar, Önerileriniz ve İstekleriniz
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 23-06-2012, 02:09
 3. ben ve badi(serkan) sinolar
  By Osman Kemal ÖZCAN in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 14-04-2011, 20:42
 4. yenı badi
  By zek_tani in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 17-12-2010, 22:00
 5. 22.09.2007 dalışına badi
  By Erhan Eraslan in forum Marmara Bölgesi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 10-10-2007, 11:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206