TRT nin belgesel kanalında yayınlanan ahşap tekne yapımı ile ilgili çok güzel bir belgesel. Özellikle ahşapla ilgilenen arkadaşların izlerken keyif alacaklarını düşünüyorum. Üç bölümden oluşuyor ben iki bölümünü buldum yayınlandığı zaman üçüncü bölümünü de koyarım.

Alıntıdır:
Doğanın iki büyük verisi su ve ağacın, insan emeği ile su üzerinde yüzebilen ahşap tekneye dönüşmesinin öyküsü “‘Ahşabın Tuzu” belgeseli ile TRT ekranlarında…Ahşap tekne yapımı Anadolu’da antik dönemden beri süren bir gelenek.
Kestane, meşe, çam gibi ağaçların ülkemizde yetişiyor olması ve iyi ustaların varlığı bu geleneğin yüzyıllar boyunca sürmesini sağladı. Türkiye tekne sektöründe gücünü buradan alıyor ve dünya denizlerine tekneler gönderiyor. Üç bölümden oluşan Ahşabın Tuzu belgeseli Karadeniz’den Akdeniz’e kadar bu izi takip ediyor. Rüyalarında bile tekne yapmaya devam eden ustalar ile denize gönül vermiş tekne tutkunlarını bir araya getirerek ahşap teknenin farkını ve geleceğini sorguluyor. Programa katılan isimler: Sadun Boro, Necati Zincirkıran, Prof. Dr. Hayat Erkanal, Prof. Dr. İdris Bostan, Doç.Dr.Ufuk Kocabaş, Osman Erkurt, Hüseyin Çoban, M.Rahmi Koç, Rıfat Edin, M.Nami Uyav, Rüstem Bakan, Dursun Kayık, A.Kemal Denizaslanı, Ahmet Kalay, Fuat Turan ve Mehmet Özyurt.
Ahşabın Tuzu, TRT Ekranlarında…