Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6
Like Tree1Likes
 • 1 Post By

Konu: İşte dünyanın kara kutusu burada.!

 1. #1
  ZIPKINCI Hüdaverdi AY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15-01-2009
  Bulunduğu yer
  ¯\_(ツ)_/¯ ><(((º>
  Yaş
  43
  Mesajlar
  3.620

  İşte dünyanın kara kutusu burada.!

  Dünyadaki tüm telefon görüşmeleri, mailler ve hesap hareketleri burada depolanacak. Hatta Google aramaları bile... "Matrix gerçek oldu" diyebilir miyiz..

  ABD'nin Utah eyaletinde bir çölün derinliklerinde oldukça hummalı bir inşa faaliyeti sürüyor. Binlerce işçiyi ve beraberinde yüzlerce teknisyeni bu ıssız çölün ortasına taşıyan şey yeni bir proje...

  Aynı zamanda geleceğin dünya iletişimine hâkim olma gücü...

  Utah Çölü'nün derinliklerinde yer alan Bluffdale kasabası modern dünyadan kaçarak kendi dinlerini ve hayat tarzlarını sürdüren Mormonlar'ın hayat alanıydı bugüne kadar.

  Ancak kendilerine özgü gelenekleriyle burada sakin ve gözlerden ırak bir hayat süren Mormonlar'a son dönemlerde çok farklı komşular gelmeye başladı. Bluffdale yakınlarında çölün ortasına inşa edilmeye başlayan dev bir tesisle beraber bölgeye binlerce yapı işçisi akın etmeye başladı.

  Yaptıkları iş hakkında konuşmaları yasak olan bu yeni sakinlerin aslında ne gibi bir projenin parçası olduğunu yerli komşuları başlangıçta anlamıyorlardı. Ancak proje gelişip tamamlanma aşamasına yaklaştıkça gerçekler de yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı.

  Hedef tüm dünya iletişimi

  Uzun süre gizlenen gerçek şu: Mormonlar'ın dünyanın geri kalanından kaçmak için sığındıkları bu ıssız bölge artık tüm dünyanın izleneceği, dünyadaki tüm elektronik iletişimin takip edilerek deşifre edileceği bir yer olacak.

  Bu proje kapsamında devlet tarafından yaptırılan yeni dev tesis ise tıpkı Mormonlar'ın tapınakları gibi yepyeni bir tapınak olacak. Yani karmaşık ve en gelişmiş teknolojiyle donanacak olan yapı, seküler teknoloji dünyasının yeni ve gizli tapınağı olacak. Bu tapınakta en gelişmiş sunucular, bilgisayarlar, en karmaşık yazılımlar ve en donanımlı istihbarat uzanmaları yer alacak.

  Tıpkı Mormonlar'ın Kutsal Kitap'tan gizli anlamlar çıkardıkları gibi bu yeni teknolojik tapınakta da modern dünyanın tüm iletişiminin ve hatta tüm elektronik verilerinin şifreleri kırılacak, mesajları deşifre edilecek. Kısacası sakin, sessiz Bluffdale kasabası bundan böyle "Big Brother"ın yeni gözü, kulağı hatta kalbi olacak. Hemen tüm inşa çalışmalarının çok gizli yürütüldüğü Utah Data Merkezi, mütevazı bir isme sahip olsa da bu tesis, aslında ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA'nın yeni bir üssünden başka bir şey değil. Amacı ise bugüne kadar medyaya yansıyan tüm elektronik istihbarat projelerinin de ötesinde tüm dünyanın elektronik ağlarını, denizaltı ağlarını, uydu ve internet iletişimini izlemek, deşifre ve analiz etmek. Yerel, ülkesel ve uluslararası tüm elektronik iletişim ve veri bankaları da buna dâhil.

  NSA'nın yeniden doğuşu

  Ülke içinde ve dışında te-rörist grupların hedefi olan ABD'de, 11 Eylül saldırılarından sonra ulusal güvenliği sağlamak için görev yapan NSA'nın varlık nedeni sorgulanmaya başlanmış ve teşkilata yönelik "11 Eylül gibi karmaşık saldırıları bile önceden tespit edemiyorlarsa ne işe yarar bu NSA" gibisinden eleştiriler yapılmıştı.

  Soğuk Savaş döneminde aldıkları yenilgilere Afrika'daki ABD Büyükelçiliğinin bombalanması, Yemen'de US Cole gemisine yapılan saldırı ve bir de Dünya Ticaret Merkezi saldırıları eklenince teşkilatın itibarı bir anda iki paralık olmuştu.

  Ancak bu darbeler NSA'nın yeni bir yapılanma içine girerek yeni ve dev projeler üretmesiyle so-nuçlandı. haber7Gözlerini kendi ülkesi ve vatandaşları üzerine çeviren NSA, hızlı bir yapılanma ve proje safhasına girerek ülkede pek çok gözetleme ve dinleme faaliyetini hayata geçirdi. Milyarlarca mail ve telefon konuşması takibe alındı.

  Son derece hızlı bir şekilde sanal âlemin takibi sağlandı. Son olarak NSA tüm bu topladığı ve incelediği verileri depolayacağı bir yer de inşa etti.

  Üstelik tüm bunlar gizli ve resmiyet dışı olarak kaldı. Böylelikle NSA dünyadaki en geniş, en örtülü, en yay-gın etki alanına sahip istihbarat teşkilatı haline geldi.haber7

  Bu proje bir anlamda Bush yönetiminin 11 Eylül'den sonra getirmeye kalktığı ancak 2003 yılında ABD kongresi tarafından kişisel hak ve özgürlükleri kısıtlayacağı gerekçesiyle durdurulan tüm bilgileri soruşturmayı kapsayan stratejinin de adeta ete kemiğe bürünmüş hali olacak. Üstelik o dönemde öngörülenin çok ötesinde bir kapsamla.

  Kısacası mütevazı ismine rağmen sadece bir veri merkezinden çok öte bir proje olacak. Bluffdale'de yapılan bu merkezin tüm dünyanın elektronik verilerini izlemenin dışında daha kritik bir rolü de olacak.

  Buna göre merkez sadece izlemek ve analiz etmekle kalmayacak ayrıca kodlan kırarak genel iletişime kapalı olan ağlara da nüfuz edebilecek. Bu ise hayati önemde bir özellik zira merkezi deşifre eden "The Sha-dow Factory" kitabının yazarı James Bamford'a göre böylelikle merkezin ABD içinde olduğu kadar başka ülkelerdeki ticari, askeri, diplomatik, finansal ya da herhangi bir alana ilişkin kodlu verileri ele geçirebileceği de ileri sürülüyor. Bir başka deyişle proje bugüne kadar gerçekleştirilmiş en geniş kapsamlı siber-güvenlik projesi olacak.

  Derin web'i de kontrol edecek

  Proje üzerinde çalışan gö-revlilerle konuşma imkanı bulan araştırmacı James Bamford'a göre NSA'nın bu yeni projesi adeta elektronik her alanı kapsayan bir "Matrix" ve bu Matrix'in hayata geçmesiyle bugüne kadar hiç olmadığı kadar "iletişimde bulunan her birey hedef konu-munda" olacak.


  2011 yılında in-ternete bağlanan insan sayısının 2 milyara ulaştığı, 2015 yılında ise bu sayının tahminen 2.7 milyara ulaşacağı göz önüne alınırsa kişisel olarak hemen hemen ge-zegendeki nüfusun yarısı bu he-def kapsamına girecek.

  NSA'nın Utah'taki casus merkezinin tüm dünyadaki iletişim ve veri trafi-ğini depolamak için kullanacağı bölümün alanı ise yaklaşık 90 bin metrekare olacak. Bir başka deyişle bu merkezin toplam 500 kentrilyon web sayfası depolama kapasitesi olacağı belirtiliyor. Dolayısıyla dünyada şu an için mevcut web sayfası kapasitesinin çok çok üzerinde bir kapasiteye sahip olacak.

  Utah'ta Bluffdale yakınlarında çölde inşa edilen "Big Brother"ın ya da "Matrix"in yeni merkezinin inşası için binlerce görevli ve araç iş başında.

  NSA'nın Maryland'de bulunan ana karargahı. Bunun dışında pek çok yerde pek çok büyük karargah ABD'nin güvenliği için istihbarat faaliyeti sürdürüyor.

  Ancak Bluffdale'de edilen NSA merkezinin af gilendiğinin görünen değil rünmeyen" web ve kam ulaşımına açık olamayan "derin'' sanal ağlar olduğu da ifade lenlerden bir başkası. haber7

  Bir başka deyişle, böylelikle şifreyle korunan veriler, ABD ve diğer yönetimlerinin resmi iletişim kanalları ve ticari ya da ticari olmayan kurumların dosya paylaşımlarına ulaşılması hedefleniyor.

  Daha açık söylemek gere "Derin web" devletlerin kodlu ya da kodsuz raporları ile tabanlarını, resmi kurumların yüksek gizlilik değerindeki bilgi kaynaklarını ve istihbarat servislerinin kaynaklarını da kapsıyor..

  Bluffdale'deki NSA merke derin web'e yönelik oldukça ileri teknoloji ve özel program gerektiren bir kapasiteye sahip olacağını, yani tüm bu gizli sırları araştırma, çalma ve depo yeteneğine sahip olacağı da denilenler arasında.

  Casus programa tek isim yetecek

  Bunu başarmak için gelştirilmiş olan casus programlar konusu ise şimdilik tam bir sır olarak saklanıyor.

  Ancak NSA için geliştirilen bu casus program kod adının "Stellar Wind" olduğu belirtiliyor.

  Telefon konuşmalarıyla beraber elektronik postaları da tarayan program hakkında şimdilik tek bilinen başlangıç denemelerinde programın bir günde adres, isim ve yer tespit edip, bağlantılı mail'leri de göstererek 320 milyon tel konuşmasını kaydettiği...

  Sadece isim ya da numara girilerek hedef kişiye gelen ve ondan giden tüm telefon konuşmaları ve internet mesajları bu programla doğrudan NSA merkezine yönlendirilebilecek ve kaydedilebilecek.

  Stellar Wind progragramının bir başka marifeti ise uzmanlar tarafından ABD'ye ya da diğe ülkelerde hedef kişiye dair fatura bilgileri ve arama kayatılarının dökümlerine ulaşabilmesi olarak gösteriliyor.


  haber7
 2. #2
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-09-2010
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.028

  Cevap: İşte dünyanın kara kutusu burada.!

  ne yaparlarsa yapsinlar nasil prgram yazarlarsa yazsinlar böyle birşey mümkün degil... adi aklima gelmeyen onlarca işletim sistemi var aklimdakiler. Amiga / Chromium / Linux / Mac OS X / Ms Dos / Plan 9 / Pardus / Windows İşletim Sistemlerinin üreticilerinin hepsiyle anlasma yapip ki bu imkansiz hepsiyle uzlasamazlar her sistemin paylasim dosyalarina kadar görecekmiş yedeğini alacakmiş. telefonlari dinleyebilirler konusmalari kayit altina alabilirler ama hangi birine yetişecekler.... adamlar kendi işletim sistemlerini kullaniyorlar artik sadece kendine özgü çekirdek yapisi var dünyanin karakutusu olacakmiş vb.. bunlar hikaye....
  Konu onr6nkoc tarafından (12-04-2012 Saat 21:03 ) değiştirilmiştir.
  ONUR ALTINKOÇ
  1985 İSTANBUL

 3. #3
  Zıpkıncı Scotchsoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-02-2012
  Mesajlar
  8.046

  Cevap: İşte dünyanın kara kutusu burada.!

  teknolojiyi kullananları izlerler ya kullanmayanları her zaman kaçış vardır milyar dolarda trilyar dolarda harcasan gene açık var istemessen yakalanmassın teknolojiye
  Fatih
  İstanbul
  1978
  Adam olmak bir gruba dahil olmak değil bir duruşa sahip olmaktır.

 4. #4
  DENİZ AŞIĞI Murat BESTEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25-10-2011
  Bulunduğu yer
  Istanbul - Tuzla
  Yaş
  44
  Mesajlar
  679

  Cevap: İşte dünyanın kara kutusu burada.!

  Hüse-verdi olmuşsun
  Murat Bestel - 1975
  Tuzla - Istanbul
  may the force be with us all..

 5. #5
  ZIPKINCI Hüdaverdi AY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15-01-2009
  Bulunduğu yer
  ¯\_(ツ)_/¯ ><(((º>
  Yaş
  43
  Mesajlar
  3.620

  Cevap: İşte dünyanın kara kutusu burada.!

  Alıntı Murat BESTEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hüse-verdi olmuşsun
  Uzun hikaye abicim döncem özüme az kaldı.

 6. #6
  Baltazar Divers ATAKANCA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-12-2010
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2.706

  Cevap: İşte dünyanın kara kutusu burada.!

  teşekkkrüler hüdaverdi sen olmasan nice bizim halimiz. yayınlarını merakla bekliyorum . tebrikler hüdaverdi özüne dönmene gerek yok biz senin bu hallerindende memnunuz .....
  Atakan Yakup KARADOĞAN
  0535 722 32 25 SEFAKÖY - BAHÇELİEVLER - İSTANBUL
  karadoganotomotiv@kalyon.biz

  Bizim Özgürlüğümüz Şnorkelin Havayla Teması Kesildiğinde Başlar...
  Zafer TAN

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Marmara bahtin kara seninki benden kara
  By SeRKaN KAHRAMAN in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 24
  Son Mesaj: 16-05-2011, 20:55
 2. İşte Dünyanın Sesi..
  By Yılmaz YILMAZOĞLU in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 15-02-2009, 20:14
 3. suunto d4 garanti belgesi ve kutusu ile!!!!!
  By can_dıver in forum Elektronik ve Dijital Ekipman Satışı
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 10-11-2008, 01:09
 4. Pandoranin Kutusu AÇildi...uyanin...
  By eskobar in forum Hukuk Köşesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15-06-2008, 20:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206