Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8
Like Tree4Likes
 • 1 Post By
 • 1 Post By
 • 1 Post By Okandem
 • 1 Post By

Konu: Diziler gençleri acımasızlaştırıyor

 1. #1
  ZIPKINCI Hüdaverdi AY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15-01-2009
  Bulunduğu yer
  ¯\_(ツ)_/¯ ><(((º>
  Yaş
  43
  Mesajlar
  3.620

  Diziler gençleri acımasızlaştırıyor


  Uzmanlar TV programlarını izleyen gençlerin dünyayı acımasız ve tehlikeli gördüğünü ve dizilerin gençleri birçok konuda yanlış yönlendirdiğini belirtiyor

  Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, televizyon programlarındaki şiddetin gençler üzerindeki etkisini ortaya koymak için Konya’da, yaşları 14 ile 20 arasında değişen 289 kız ve 351 erkek, toplam 640 lise öğrencisi üzerine bir saha araştırması yaptı.

  Aynı zamanda doktora tezi olan ‘Televizyonla Yetişmek: Televizyon Şiddetinin Etkileri Üzerine Bir Araştırma’ çalışması önemli bulgular içeriyor. Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan’ın araştırmasına göre, şiddet içeren televizyon programlarını izleyen gençler, dünyayı acımasız ve tehlikeli görüyor, ötekilere karşı güvensizlik içindeler, toplumdaki şiddeti ve suçlu sayısını olduğundan fazla görüyorlar, şiddeti sorunların çözümünde önemli bir araç sayıp, herhangi bir suç veya şiddetin mağduru olma korkusu yaşıyorlar.

  Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin tamamının evinde en az bir televizyon, yarısından fazlasının da evinde en az iki televizyon bulunduğu tespit edildi. Ayrıca, öğrencilerin ortalama televizyon izleme süresi yaklaşık üç saat olduğu belirlendi.

  Lise öğrencilerinin çoğunluğunun, Ana Yayın Kuşağı (Prime-time) denilen 19-24 saatleri arasındaki zaman diliminde televizyon izlediği belirlendi. Araştırmaya göre, gençler en çok müzik ve eğlence programları ile yerli dizileri izlemeyi tercih ediyor.

  Yerli dizilerden ise en çok Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin tercih edildiği ortaya çıktı. Söz konusu dizinin, lise öğrencilerinin neredeyse dörtte üçü tarafından izlendiği tespit edildi. Lise öğrencilerinin, dizilerde de en çok aksiyon, macera ve şiddet içerikli olanları tercih ettiği tesbit edildi.

  Dr. Taylan’ın söz konusu araştırmasında, televizyonu çok izleyenlerin, az izleyenlerden dünyayı daha fazla acımasız ve tehlikeli bulduğu saptandı. Şiddet içeriği yoğun televizyon dizilerini çok izleyenlerin, hiç izlemeyenlere göre dünyayı daha fazla acımasız ve tehlikeli bulduğu tespit edildi. Televizyonu çok izleyenlerin, az izleyenlerden daha fazla suç korkusuna sahip olduğu, şiddet içeriği yoğun televizyon dizilerini çok seyredenlerin, hiç seyretmeyenler ve az seyredenlerden daha fazla suç korkusuna sahip olduğu da ortaya çıktı. Televizyonu çok izleyenlerin, televizyonu az izleyenlere göre toplumdaki şiddeti ve toplumdaki suçlu sayısını daha çok tahmin ettiği tespit edildi.

  Ayrıca, televizyon izleme süresi arttıkça dünyayı acımasız ve tehlikeli olarak algılamanın arttığı, spor programlarını ve şiddet içerikli televizyon dizilerini çok izlemenin dünyayı acımasız ve tehlikeli olarak değerlendirmeyi artırdığı tespit edildi. Bunun yanı sıra, televizyon izleme süresi ve şiddet içerikli dizileri izleme süresi arttıkça suç korkusunu artırdığı görüldü.

  Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, bu araştırmanın, televizyonu ve şiddet içerikli televizyon programlarına çok fazla maruz kalan gençlerin, yaşadıkları çevreyi ve dünyayı çok fazla acımasız ve tehlikeli bulduklarını ortaya koyduğunu belirtit. Söz konusu gençlerin, başkalarına karşı güvensizlik beslediklerini belirten Taylan, “Şiddeti, sorunların çözümünde önemli bir araç gördükleri; kendilerini herhangi bir suçun-şiddetin mağduru olma korkusuna sahip oldukları (yani, suç korkusuna sahip oldukları), toplumdaki şiddet oranını ve toplumdaki suçlu oranını toplumdaki gerçek verilerden daha çok algıladıkları bulgularına ulaştık.” dedi.

  Türkiye’de televizyonun, gençlerin toplumsallaşmasında önemli bir rol oynamaya devam ettiğini hatırlatan Taylan, şunları kaydetti: “Özellikle öğrenim gören gençler açısından düşündüğümüzde, gençlerin neredeyse okulda geçirdikleri süre kadar televizyona vakit ayırdıkları görülüyor. Adeta televizyonla büyüyen gençler, televizyonla yetişmeye devam ediyor. Televizyon programlarındaki içeriklerin önemli bir bölümü şiddet yüklü dersler ve imgeler taşıyor. Üstelik gençler genelde şiddet içerikli televizyon program türlerini daha çok tercih ediyor. Televizyon, şiddet yüklü hikâyelerini anlatmayı sürdürüyor. Alıcı da buluyor.”

  Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, gençlerin akıl ve zihin sağlığının devlet politikası ile teminat altına alınması gerektiğini belirtti. Gençlerin televizyon şiddetine maruz bırakılmasının, sosyal devlet ilkesi gereğince sorgulanması ve acilen tedbir alınması gereken önemli bir husus olduğunu dile getiren Taylan, “Alınacak tedbirlerle ilgili medyaya; Milli Eğitim Bakanlığı, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, RTÜK gibi devletin ilgili kurumlarına, sivil toplum örgütlerine; eğitimcilere ve ailelere önemli sorumluluklar düşmektedir.” ifadesini kullandı.

  CİHAN
 2. #2
  ZIPKINCI Yusuf Ziya ŞİPAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-09-2004
  Bulunduğu yer
  Aydın
  Yaş
  44
  Mesajlar
  4.102

  Cevap: Diziler gençleri acımasızlaştırıyor

  3 saati televizyonda polatla beraber 5 saati evde yada net kafede pc başında fps oyunlarla (ateşli, savaşlı vs) beraber, zaten ana baba cahil, çocuk nerde ne yapıyor bilmiyor ondan sonra acaip bir nesil türüyor bu gerçek. Yıllardır bizim üniversitenin spor şenliklerinde görev alırım, son dönemlerde öğrencileri hiç bu kadar hırçın, bu kadar birbirine tahammülsüz görmedim. Hepsi gergin, racon keserek bakan, yürüyen, her an birilerine dalacak şekli almış, çatık kaşlı çocuklar.
  ATAKANCA likes this.
  Yusuf Ziya Şipal

 3. #3
  ZIPKINCI Tolga ÖZMERAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31-07-2004
  Bulunduğu yer
  Sinop
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1.480

  Cevap: Diziler gençleri acımasızlaştırıyor

  Neredeyse her gün karşımıza çıkan; Çocuk tecavüzü, ensest ilişki, kadına şiddet, hayvanlara eziyet, ülkelerin desteklediği çıkar amaçlı toplu katliamlar gibi haberleri (Üstelik kurgu da değil gerçek) yazılı ve görsel medyada takip eden gençliğin etkileneceğinden fazla etkileyeceğini düşünmüyorum.

  Yanlış anlaşılmasın bir yanlışı başka bir yanlışla kapatmak değil amacım. Bahsedilen tarzda yapımların izlenmesin de belli yaş sınırları var.
  Burada ebeveynlere iş düşüyor biraz. (Çocuklarımız için konuşuyorum)
  18-20 yaşında bir gencin bu tip yayınları izledikten sonra hissettiği duygu, korku ya da endişe olabilir ve bence bu doğaldır.

  Fakat, kişi sadece bir dizi de izlediği karakter(ler)i örnek alarak bir takım şiddet içerikli davranışlara yöneliyorsa, bunun arkasında bu kişi de diziden öte incelenmesi gereken başka sorunlar vardır bence.
  (Eski yazlık sinemalarda izlediğimiz Bruce Lee filmlerinden sonra arkadaşlarımızla birbirimizin üzerinde denediğimiz uçan tekmelerle bu olayı bir kefeye koymuyorum.)

  İzlediği programın bu kişinin şiddet eğilimini tetikleme de ki rolünün pek te sanıldığı kadar olmadığını düşünüyorum. Bunun arkasında yatan başka nedenler olmalı.

  Kaldı ki sadece şiddet içeren diziler/filimler değil, sözde komedi amacı ile yayınlanan, fakat insan zekasına gerektiği değeri vermeyen sığ ve basit hikayeleri içinde barındıran bir takım dizimsiler de incelemeye alınmalı zannımca.

  Tolga ÖZMERAL 1973

 4. #4
  Okandem
  Guest

  Cevap: Diziler gençleri acımasızlaştırıyor

  • bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor, ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz.
  • Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız.
  • Televizyonla büyürken, milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olmayacağız. Bunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve o yüzden çok çok kızgınız.
  nedimoo likes this.

 5. #5
  Baltazar Divers ATAKANCA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-12-2010
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2.706

  Cevap: Diziler gençleri acımasızlaştırıyor

  hüdaverdi klasik araştırmacımız gene bulmuşsun sosyolojik bir yara kaşıtıyorsun bende okurken geriliyorum bırak yazma yazdırmaiyicene depresyona giriyorum bu halleri düşündükçe relax olamıyoruz olmakta istemiyoruz ne zaman sakinim desem birisinin tepesinde bitiveriyorum olmuyor olmuyor zaten türk olarak DEVRİ yüksek yaşıyoruz .işin özetinde helal olsun adamlar savaşla alamadıklarını paramızla ve parayla öptüre öptüre ve göze batıraraktan alıyorlar işte o zaman arızaya bağlanıyor insan.
  Atakan Yakup KARADOĞAN
  0535 722 32 25 SEFAKÖY - BAHÇELİEVLER - İSTANBUL
  karadoganotomotiv@kalyon.biz

  Bizim Özgürlüğümüz Şnorkelin Havayla Teması Kesildiğinde Başlar...
  Zafer TAN

 6. #6
  ZIPKINCI M. Mert BABAYİĞİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25-10-2009
  Bulunduğu yer
  Marmara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  4.282

  Cevap: Diziler gençleri acımasızlaştırıyor

  1989 Trakya kıyıları

  Yaşam, aldığın nefeslerin sayısıyla değil, nefesini tuttuğun anların sayısıyla ölçülür. (George Carlin)

 7. #7
  hürkan
  Guest

  Cevap: Diziler gençleri acımasızlaştırıyor

  üzülmeyin abiler dindar nesil geliyo hepsi geçicek bunların tinerci nesil devri bitiyo
  Mücahid Tiryaki likes this.

 8. #8
  takdogan
  Guest

  Cevap: Diziler gençleri acımasızlaştırıyor

  udaverdi sosyal realiteye onem vermişsin.uyarı için teşekkurler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İzlediğimiz diziler(Yerli yabancı)
  By Tolga ÖZMERAL in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 41
  Son Mesaj: 15-08-2012, 02:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206