Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6
Like Tree5Likes
 • 4 Post By
 • 1 Post By

Konu: Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

 1. #1
  ZIPKINCI Hüdaverdi AY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15-01-2009
  Bulunduğu yer
  ¯\_(ツ)_/¯ ><(((º>
  Yaş
  43
  Mesajlar
  3.620

  Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

  Günümüzde hepimizin cebinde binbir ısrarla verilmiş atom bombası kadar tehlikeli kredi kartlarından bolca var. Bankalar her yıl yılda bir defa yada dikkat çekmemek için her ay taksitlendirerek her bir kredi kartı için yıllık ortalama 50 TL tutarında kredi aidatı kesiyordu. Kredi kartı aidat kesintisini önlemek için Kredi Kartı Üyelik Aidatı Kesintisine İtiraz Dilekçesi konusunda bahsettiğim dilekçeyi doldurup bankanıza vererek kredi kartı aidat kesintisinin önüne geçebiliyordunuz. Artık geçmişte sizden kesilen kredi kartı aidatlarını da geri alabileceksiniz. Üstelik her bir kredi kartı için ayrı ayrı kesilen bu ücretleri topladığınızda kredi kartı başına ortalama 500 TL alabilirsiniz. Kredi kartı aidatını iade eden bankalar bir kaç bankayla sınırlı değil. Çıkan kararın tüm bankalar için yaptırım gücü bulunmkatadır. Bu yüzden bankanızdan olumsuz yanıt almanız yada örneğin aylık şu kadarlık harcama sözü vermek gibi başka tekliflerle bazı kafanızın karıştırılmasına izin vermeyin. Olumsuz yanıt alırsanız Tüketici Mahkemelerine başvurun. Sonuç olumlu olacaktır. İşte konuyla ilgili basında çıkan haber metni:
  Bankaların sizden kestiği paraları geri almanın önü açıldı. 10 yıllık aidatınızı almayı ihmal etmeyin!
  Yargıtay, vatandaşın 10 yıl geriye dönük olarak kredi kartı aidatını almasının yolunu açtı. Buna göre, tek kartı olan bir kişinin bankadan alacağı tutar 500 lirayı bulacak
  Kredi kartları konusunda Yargıtay’ın aldığı son karar, tüketiciler için en az 500 liralık bir alacağı da beraberinde getirebilir.
  Yargıtay’ın son kararı ile artık tüketiciler kart aidatlarını 10 yıl geriye dönük olarak geri alabilecek. Üstelik burada faiz işletilmesi de söz konusu olabilecek. Kabaca bir hesaplama ile tek kredi kartı olan bir kişinin ortalama 50 lira yıllık kart aidatı ödediği düşünülürse, bankadan alacağı tutar 500 lirayı bulabilecek. Vatandaşların birden çok kredi kartı olabileceği ve bir hanedeki kart sayısının 3-4 adedi bulabileceği dikkate alınırsa da, bir ailenin bankada biriken aidat parasının ortalama 2 bin TL’yi bulabilmesi söz konusu oluyor.
  Kredi Kartı Aidatlarınızı Bankanızdan Faiziyle Geri Alabilirsiniz

  Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın kararının emsal niteliğinde olduğunu belirterek, haklarını aramak isteyen tüm vatandaşlara yardım edileceğini ifade etti. Bankalardan kart aidatlarını geri alabilmek için öncelikle bankaya yazılı olarak müracaat etmek gerekiyor. Bankanın ödemeye yanaşmadığı durumlarda ise Yargıtay’ın kararı emsal gösterilerek il ve ilçelerdeki hakem heyetlerine dava açmak mümkün oluyor.
  * Bankaların istediği kart aidatları da farklılık gösteriyor. Kimi bankalar düşük ücret isterken, bazılarında rakam 150 lirayı buluyor. Bankalar kartın niteliğine göre ücretini de yükseltiyor.
  Kredi Çekerken Alınan Dosya Masrafına Da İade Kararı Çıktı

  Konut kredisi kullananlara da yargıdan müjdeli haber geldi. Kayseri’de Tüketici Mahkemesi, bir bankanın konut kredisi kullanan tüketiciden aldığı dosya masrafının tamamı ile ekspertiz ücretinin tüketiciye geri ödenmesine hükmetti. Mahkeme, müşteriye verilen sözleşmede yer almayan bin liralık dosya masrafı ile 330 liralık ekspertiz ücretinin tüketiciye iade edilmesi gerektiğini bildirdi.
  10 Yıllık Kredi Kart Aidatı İade…

  Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, verdiği hukuk mücadelesiyle, yargının, ”kredi kartı aidatı” konusunda emsal teşkil edebilecek bir karar almasına zemin hazırladı.
  Ödediği aidatın iadesini sağlayan Ağaoğlu’nun kredi kartını kullanıma kapatan bir banka, tazminat ödemeye mahkum edildi.
  Ağaoğlu, bankaların kart aidatı, üyelik bedeli gibi isimler altında tüketicilerden talep ettikleri ücretlerin Tüketici Hakem heyetleri ve mahkemelerce iptal edilmesi nedeniyle, bu ücretleri bölerek küçük taksitler halinde tahsil etmeye yöneldiğini belirtti.
  Tüketicilerin meblağ küçük olduğundan mücadeleye değer bulmayıp itiraz etmeyeceklerini düşünen bankaların yanıldığını dile getiren Ağaoğlu, birçok tüketicinin halen kredi kartı aidatlarını almak için mücadele verdiğini anlattı.
  Benzer şekilde tüketici olarak kendisinin de bu konuda mücadeleyi sürdürdüğünü ve vatandaşlara yol göstermeye çalıştığını ifade eden Ağaoğlu, şunları söyledi:”2009 yılında, kullandığım kredi kartının hesap özetinde 55 lira kart aidatı bedeli bulunduğunu fark edince, bankaya itirazımı bildirdim. Banka, talebime olumsuz cevap verdi. Şişli Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdum. Heyet başvurumu haklı bularak, bu paranın iadesine karar verdi. Banka 55 liralık ücreti iade etti ama kartı kullanıma kapattı. Bunun üzerine kartın kullanıma açılması için mücadeleyle başladım. Tüketici Hakem Heyeti, tekrar, başvuru üzerine kartın kullanıma açılması kararını verdi. Ancak banka, bu karara karşı İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi nezdinde itirazda bulunarak, kart aidatını ödemediğim için kartı kullanıma kapatmaya hakkı olduğunu iddia etti. Mahkeme, aidat iptalinin hukuka uygun olduğunu, Tüketici Kanunu’nun 5. maddesindeki düzenlemeye göre hizmetin sunulmasından haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamayacağını, bu nedenle kartın kullanıma açılmasını kesin olarak kararlaştırdı.”-Mahkeme kararına rağmen-Bu davanın 2010′da sonuçlandığını ve mahkemenin hükmetmesine rağmen bankanın kredi kartını kullanıma açmadığını aksine yeni bir sözleşme imzalamasını istediğini belirten Ağaoğlu, ”Yeni sözleşmede kart aidatının yer aldığını fark edince imzalamayarak, mevcut sözleşmeye göre kartın kullanıma açılması talebinde bulundum ama kart kullanıma açılmadı” dedi.
  Aydın Ağaoğlu, yargı kararına rağmen kartın kullanıma açılmaması nedeniyle 20 bin lira manevi tazminat talebiyle ve hükmedilecek tazminatın tamamının Tüketiciler Birliği banka hesabına aktarılacağını belirterek İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtığını anlatarak, şunları kaydetti:”2011′in başında İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi, bankayı, yargı karanına uyulmaması ve kredi kartının kullanıma açılmaması nedeniyle tüketicinin mağdur olduğunu belirterek, bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Her iki taraf da kararı temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 17 Ocak 2012 tarihli kararıyla verilen tazminat kararını onadı. Buna rağmen banka tazminatı ödemedi. Biz de icra yoluna başvurduk. Sonunda banka, ana para ile faiz, avukat ve icra masraflarıyla birlikte toplam 2 bin 41 lirayı ilgili icra müdürlüğüne yatırdı. Bin lirayı Tüketiciler Birliği hesabına aktardık.”Ağaoğlu, kesinleşen bu karardan sonra bankaya idari para cezası uygulanması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne şikayette bulunacağını belirterek, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 25. maddesinin, bankaya ceza verilmesini öngördüğünü sözlerine ekledi.


  Hal böyle olunca örnek bir de dilekçe var denemek isteyenlere özel. Bir ara verecektim bu dilekçeden gecen yıl ama bankanın bu yasayı geçerli kabul etmeyip size geri dava açtığını duydum. Bu da çok ilginç. O kadar da yüzsüzüz yani.
  (Aramızdaki bankacılar da bu konuda bir bilgi verirse seviniriz. Onları tenzih ederiz. Ancak bu konuda biraz haksız kazanç olduğunu düşünüyorum.)  ………….. BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞܒNE
  İSTANBUL

  Bankanızın …………… numaralı …………. kredi kartımı ………. Tarihinden itibaren düzenli olarak kullanmaktayım. Bugüne dek, Bankanız tarafından “ Yıllık Üyelik Aidatı “ adı altında tarafımdan talep edilen tüm aidatları da bankanıza ödedim. Ancak tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararları (Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin bankalarca kredi kartlarından kesilen yıllık sabit ücretlerin 10 yıl geriye doğru tüketicilere ödenmesi gerektiği emsal kararı)uyarınca, kredi kartlarından yıllık üyelik aidatı tahsil edilmesinin haksız şart niteliğinde olduğu ve geriye dönük olarak on yıl boyunca talep edilebileceği sabit olmuştur. Bu itibarla 2001 Ocak–2012 Mart tarihleri arasında bankanıza ödemiş olduğum tüm yıllık üyelik aidatlarının ( Varsa eski kullanıp iptal ettirdiğim ek kredi kartı da eklenmelidir) defaten tarafıma iade edilmesini aksi halde alacağımın faizi ile birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini de bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.
  Saygılarımla,
  ADRES: 2. #2
  Eşref GÜR
  Guest

  Cevap: Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

  Hüdaverdi bey bende tamda bu konuyla ilgili bugün hakem heyetine gittim ve ne yapmam gerektiği konusunda bilgi aldım. Ve bu konuda topik acmaya hazırlanırken siz konuyu benden önce açıp oldukça net bir şekilde konuyu açıklamışsınız.Paylaşım için çok teşekkürler, umarım bu haksız kazanç için herkez itiraz yoluna gider ve parasını geri alabilir....

 3. #3
  ZIPKINCI Hüdaverdi AY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15-01-2009
  Bulunduğu yer
  ¯\_(ツ)_/¯ ><(((º>
  Yaş
  43
  Mesajlar
  3.620

  Cevap: Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

  Alıntı Bozbey07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hüdaverdi bey bende tamda bu konuyla ilgili bugün hakem heyetine gittim ve ne yapmam gerektiği konusunda bilgi aldım. Ve bu konuda topik acmaya hazırlanırken siz konuyu benden önce açıp oldukça net bir şekilde konuyu açıklamışsınız.Paylaşım için çok teşekkürler, umarım bu haksız kazanç için herkez itiraz yoluna gider ve parasını geri alabilir....
  Ne dediler peki.

  Karşı bir dava olabilir mi.? Başımı ağrıtmak istemiyorum. Oradan verilen cevap tam olarak nedir acaba.?

 4. #4
  ZIPKINCI M. Mert BABAYİĞİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25-10-2009
  Bulunduğu yer
  Marmara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  4.282

  Cevap: Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

  Önce banka aranıyor onlara durum bildiriliyor paranın geri ödenmesi isteniyor bazıları tamam diyor geri veriyor bazıları hemen vermiyor yok biz size hizmet verdik ona karşılık aldık vs vs yalanlar atıyor ondan sonra bankadan email veya fax olarak son 10 yılın hesap ekstresini istiyoruz(bankalar bunu vermek zorundadır yeni yeni bazı bankalar 1.5 tl ücret alıyor bunun için) biz de hesap ekstresini alıp tüketici hakem heyetine gidiyoruz orada zaten bize yardımcı oluyorlar ve gerekli yerleri doldurup bankaya yolluyorlar.Bankanın 15 gün içinde itiraz hakkı oluyor ama bunu kullanmıyorlar çünkü böyle bir para alma hakları yok.Bu 15 gün içinde bankadan birileri arayıp paranın aktarıldığını anlatıyor veya hakem heyetinde panolara asılmış oluyor.

  Bazı bankalar biz size hizmet verdik alamazsınız diyor ve kredi kartınızı kapatırız diye tehdit ediyor bazıları varsa eğer bir borcunuz bunun hepsini bir anda sizden isteriz diye tehdit ediyor....Neyse işte özeti bu eğer kesilen paraları almak için hesap özeti istiyorum diye email atarsanız vay efendim böyle bir şey yok biz hizmet verdik kendi yandaş kurumların kendi çapındaki beyanlarını verip yalanlara giriyorlar yani sadece geçmişe dönük özetleri almak yetiyor gerisi kolaylaşıyor.

  Her tüketici hakem heyeti birbirini tutmuyor, nasıl bizdeki sahil güvenliğin yasaları,kuralları bilmeyip kafasına göre davranıyorsa onlardan da çıkıyor arada böyle ama hakkınızı sonuna kadar isteyin.

  Kapatılmış kartlara ait ücret geri alınabiliyor yani kartı fiili olarak kullanmak gerekmiyor.Yada başlarken bankaya ihtarname yollayıp taahhütlü posta yolluyorsunuz 15 gün için posta gönderildi diye size bildiriliyor banka size ya olumsuz cevap veriyor yada geri dönmüyor böyle olunca da yukarda anlattığım gibi hakem heyetine taahhütlü postayı yolladım olmadı hesap özetlerimi aldım geldim diyorsunuz(bu arada cevap için 1 ay geçmesi gerekiyor yoksa mahkeme heyeti bunu kabul etmiyor)
  Şuan aklımda kalanlar bunlar.
  Konu M. Mert BABAYİĞİT tarafından (09-03-2012 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.
  ozgur_sarikaya likes this.
  1989 Trakya kıyıları

  Yaşam, aldığın nefeslerin sayısıyla değil, nefesini tuttuğun anların sayısıyla ölçülür. (George Carlin)

 5. #5
  Eşref GÜR
  Guest

  Cevap: Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

  Alıntı Hüdaverdi AY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ne dediler peki.

  Karşı bir dava olabilir mi.? Başımı ağrıtmak istemiyorum. Oradan verilen cevap tam olarak nedir acaba.?
  Mert arkadaşımız açıklamış bana bu kadar net bilgiler vermediler açıkcası yoğunluk vardı baya herkes saldırmış hakem heyetine.
  Ben bu konuda ki başvurumu engeç pazartesiye tamamlarım ve hakkım olanı almak için karşı dava açılmasından ve bilumum tehditlerden korkmam .Üstelik bende ve ailemde ortalama herbankanın kredi kartı var yada geçmişte oldu içlerinden mutlaka ödemek istemeyenler olacaktır. Sonuçları burdan paylaşırım artık

 6. #6
  ZIPKINCI Hüdaverdi AY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15-01-2009
  Bulunduğu yer
  ¯\_(ツ)_/¯ ><(((º>
  Yaş
  43
  Mesajlar
  3.620

  Cevap: Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

  Kredi kartlarının geriye dönük ödemesinde tartışma büyüyor

  Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, "kredi kartı ücretlerinin 10 yıl geri dönük alınmasının" söz konusu olmadığını açıklayan Türkiye Bankaları Birliği’ni, çok açık bir yalana başvurmakla suçladı.

  TÜDEF Genel Başkanı Çetin, TBB’nın kredi kartı aidatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada çok açık bir yalana başvurduğunu ifade etti. TBB’nin "Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin, bankalara kredi kartı hamillerinden kredi kartı üyelik ücretini 10 yıllık süre içinde talep edebilmelerine imkân verdiği ve kart hamillerinin son 10 yılda ödedikleri kart ücretlerini bankalardan geri talep edebileceklerine imkân verildiği şeklinde yorumlanması söz konusu değildir" diyerek yalan söylediğini savunan Çetin, TBB’nin basın yayın organların da Yargıtay kararını haber yapmasıyla birlikte, tüketici örgütlerinin ısrarlı çağrıları sonucu tüketicinin bankalara koşarak geriye dönük 10 yıllık kart aidatları istemelerinden paniğe kapıldığını belirtti. Çetin, "Bunu önce her bir müracaat eden tüketiciden 35 TL ekstre parası isteyerek önlemeye çalıştılar. Ancak tüketiciler 35 TL’yi verip 10 yıllık kart aidatları yanında ekstre parası olarak istenen 35 TL haksız tutarı da geri istemeye başlayınca iler tutar yanı olmayan açıklama ile tüketicileri kandırmaya çalışmaktadır" dedi.

  03 Mart 2012 - 16:12
  Kredi kartlarının geriye dönük ödemesinde tartışma büyüyor

  Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, "kredi kartı ücretlerinin 10 yıl geri dönük alınmasının" söz konusu olmadığını açıklayan Türkiye Bankaları Birliği’ni, çok açık bir yalana başvurmakla suçladı.


  TÜDEF Genel Başkanı Çetin, TBB’nın kredi kartı aidatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada çok açık bir yalana başvurduğunu ifade etti. TBB’nin "Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin, bankalara kredi kartı hamillerinden kredi kartı üyelik ücretini 10 yıllık süre içinde talep edebilmelerine imkân verdiği ve kart hamillerinin son 10 yılda ödedikleri kart ücretlerini bankalardan geri talep edebileceklerine imkân verildiği şeklinde yorumlanması söz konusu değildir" diyerek yalan söylediğini savunan Çetin, TBB’nin basın yayın organların da Yargıtay kararını haber yapmasıyla birlikte, tüketici örgütlerinin ısrarlı çağrıları sonucu tüketicinin bankalara koşarak geriye dönük 10 yıllık kart aidatları istemelerinden paniğe kapıldığını belirtti. Çetin, "Bunu önce her bir müracaat eden tüketiciden 35 TL ekstre parası isteyerek önlemeye çalıştılar. Ancak tüketiciler 35 TL’yi verip 10 yıllık kart aidatları yanında ekstre parası olarak istenen 35 TL haksız tutarı da geri istemeye başlayınca iler tutar yanı olmayan açıklama ile tüketicileri kandırmaya çalışmaktadır" dedi.

  -"YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİNİN BU KONUDAKİ KARARLARI YERLEŞİK HALE GELDİ"-

  Bu konuda Yargıtay 13. Hukuk dairesinin kararları artık yerleşik hale geldiğini vurgulayan Çetin, Yargıtay’ın son kararla kredi kartı aidatlarını 1 ya da 5 yıl değil, geriye dönük 10 yıl iadesine olarak verdiğini vurguladı. Yargıtay’ın konuyu süre açısından değil esas açısından da tartıştığını ve karar verdiğini dile getiren Çetin, Yargıtay’ın bu konuda aldığı kararlar hakkında şu bilgileri verdi:
  "Yargıtay 13 Hukuk Dairesi; ilk kararı (2007/11236 E ve 2008/2982 karar) ile kredi kartının üyelerine (tüketicilere) alış veriş ve nakit çekme hizmetinin sunulmasıyla esasen bankanın menfaati ve karı olduğu, savunmaya göre maliyet bedelinin yüksek olduğunun ileri sürüldüğü, ne var ki kart uygulamasında esasen bankaların menfaat temin ettikleri, yatırılan paraları bir süre kullandıkları bilinmekte olup buradan elde edilen menfaatler dışında ayrıca üyelik aidatı alınmasının hukuka ve iyi niyet kurallarına uygun düşmediği, hazırlanan sözleşmelere kullanıcının iştirakinin söz konusu olamayacağından konulan kurallara kredi kart sahiplerinin yükümlü olmasının kabul edilmesinin de doğru olamayacağını onadı. İkincisinde ise; (2008/4345 E. 2008/6088 Karar) ‘taraflar arasındaki sözleşme maddesinde kart kullanıcısından kart kullanım ücreti alınacağının belirtildiği, ancak sözleşmenin davacı banka tarafından matbu, standart olarak hazırlanıp boş olan kısımların rakam, isim ve adresler yazılarak doldurulduğu, sözleşmenin on iki punto koyu siyah harflerle düzenlenmediği, sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırılmadığı, böyle olunca kredi kartı üyelik ücreti alınacağına dair hükmün haksız şart olduğunu’ kabul etti. Sonuncusunda (Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 18 Temmuz 2011 tarih ve 2011/4736 E., 2011/11579 K. sayılı kararında) ise olayı hem kart aidatı istemenin yasal olup olmadığı hem de süre yönünde tartışmış ve geriye dönük 10 yılı içinde kesilen aidatların iadesine karar vermiştir. Bu kararlar emsal karardır. Hukuka saygısı olan ve Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olmasını isteyen her yurttaş ve özellikle her kurum bu kararlara saygı göstermek zorundadır."

  -"BANKALAR BİRLİĞİ UYMAYACAĞINI İLAN EDEREK SUÇ İŞLİYOR"-

  Bankalar Birliği’ni hukuka saygı göstermemek ve üyesi oldukları menfaat gruplarını yargı kararlarına uymamaya çağırmakla suçlayan Çetin, "Dahası da uymayacaklarını ilan ederek suç işlemektedirler ve yalan söylemekte, tüketicileri aldatmaktadırlar" dedi.
  "Hiçbir kanun maddesinde açıkça kredi kartı aidatı veya ücreti alınacağı yazmamaktadır" diyen Çetin, atıf yapılan Merkez Bankası’nın 2006/1 sayılın tebliğinde bu anlama gelebilecek madde olmadığını ifade etti. Defalarca açıkladıkları üzere Merkez Bankası’nın kendilerine verdiği yazılı cevapta söz konusu tebliğe göre bu tür masrafların alınamayacağını belirttiğine işaret etti.

  -"HAKSIZ ELDE EDİLEN KAZANÇ TUTARI 3.09 MİLYAR TL"-

  Aralık 2011 itibari ile 51 milyon 500 bin kredi kartı bulunduğunu belirten Çetin, ortalama kart ücretinin 40 TL’ye çıktığını bildirdi. Haksız elde edilen kazanç tutarının yaklaşık 3.09 milyar TL, 1.9 milyar dolar olduğunu dile getiren Çetin, açıklamalarına şöyle devam etti:
  "BDDK’nın hazırladığı Bankacılıkta Yeni Gelişmeler II başlıklı raporda bankaların işletme giderlerinin yarısının komisyonlarda karşılandığı itiraf edilmiştir. Kredi kartı ve diğer alınan masrafları hesaba kattığımızda ise işletme giderlerinin tamamının faiz gelirleri dışında karşıladıkları şüphesizdir. Bu boyutta bir soygun, başka hiç bir sektörde yoktur. İşte vazgeçemedikleri soygunun boyutu budur. Tüketiciler, yalancıların yanıltma kampanyalarına aldırmadan, hukuksuz olarak alınan kredi kartı paralarınızı geri istemeye devam edin. TS Hakem Heyetleri ilk müracaat mercidir. Hükümet yapılan soygunun farkındadır. Daha önce hazırlanan ve kadük olan 4077 sayılı Tüketici yasasında konu ile gerekli yasal değişiklikler yapılmıştır. Artık bu karmaşaya son verilmeli ve yüksek yargı kararlarına uygun yasal düzenleme derhal yapılmalıdır."


  Haberin Linki.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. kredi kartı boyutunda kodak su geçirmez kamera sadece 100 lira
  By yenizıpkıncı in forum Elektronik ve Dijital Ekipman Satışı
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 12-01-2012, 17:27
 2. Kesilen bahçıvan eski haline nasıl getirirlir?
  By Mehmet Yakar in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 08-01-2012, 21:21
 3. Kredi Kartı Sahipleri
  By samyel_07 in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 13-03-2011, 22:19
 4. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 28-01-2010, 00:01
 5. Dalışveriş.com (kredi kartı harcama itirazıdır)
  By Tolga Can in forum Şikayetim Var
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 29-10-2008, 11:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206