1. Sayfa - Toplam 6 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 54
Like Tree101Likes

Konu: BALIK MUNDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

 1. #1
  Baltazar Divers ATAKANCA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-12-2010
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2.706

  BALIK MUNDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  arkadaşlar !!! bugün kara avcılığı yapan bir ağabeyimle konuşurken balığı söndürdüğümü anlattım ve şaşırdı şaşırma nedenini bana söyleyince bende çok şaşırdım .! balığın murdar olmaması için herhangi bir aletle canını almak doğru değilmiş şişten çıkartıp bekletecekmişsin dedi bende kararsız kaldım sizlere sorayım dedim nedir gerçek sonuç ?


  KONUYU FARKLI YERDE AÇMAM GEREKİYORSA YÖNETİCİ ABİLERİM ARKADAŞLARIM OLMASI GERKEN YERE TAŞIYABİLİRMİSİNİZ ?
  Atakan Yakup KARADOĞAN
  0535 722 32 25 SEFAKÖY - BAHÇELİEVLER - İSTANBUL
  karadoganotomotiv@kalyon.biz

  Bizim Özgürlüğümüz Şnorkelin Havayla Teması Kesildiğinde Başlar...
  Zafer TAN

 2. #2
  TRAKYA KIYISI ZIPKINCISI Samet YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24-04-2009
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  27
  Mesajlar
  2.828

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  bıçak yada dizgi ile söndürmesende, bi süre sonra şiş yarasından ölecek oda bir nevi alet kullanmaya girer, o abinin mantıgına göre bununda hayvanı mundar etmesi lazım. Ben balıgın vurulduğu gibi söndurülmesı taraftarıyım daha fazla acı çekmeden, ve bunu kara avındada yapıyorum

 3. #3
  fatih ÜSTÜNSOY
  Guest

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  dini açıdan sordun ama abi o konuda uzar gider :==)balıgı zaten sen canlı vuruyorsun ölü bulmuyorsun :=)atılıcılıkta duymuştum atmadan önce besmele çekmek gerekir diye onu bilen bir hocaya soralım balıklar mundar olmasın yada sen vur bana ver ben geçerken alırım balıkları şüphede kalacaksan:=)

 4. #4
  ZIPKINCI Tolga ÖZMERAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31-07-2004
  Bulunduğu yer
  Sinop
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1.480

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  Kalkan vurulduğunda epey beklenmesi gereken bir önerme
  Bir de Samet'in dediği gibi; Şiş = Bir alet

  Tolga ÖZMERAL 1973

 5. #5
  ZIPKINCI Yiğit ZENCİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04-10-2009
  Bulunduğu yer
  Antalya, Turkey, Turkey
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.276

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  Kur'anı Kerim'de yeryüzünde ne varsa hepsinin insan için yaratıldığının bildirilmesi (Bakara, 2/29), göklerde ve yerde bulunan varlıkların ve imkanların bir lütuf olarak insanın emrine verildiğinin ifade edilmesi (el-Casiye 45/13), ayrıca avlanmanın ilke olarak helal olduğunun bildirilmesine (el-Maide, 94-96) işaret eden ayetlerin ışığı altında İslam alimleri avlanmanın mübah olduğunu ifade etmişlerdir.

  Dinimizde insanların av hayvanlarını ya etinden istifade etmek, ya da post, kürk veya bazı organlarından faydalanmak, yahut zararından korunmak için avlamaları kural olarak caiz görülmüştür.

  Bu nedenle, Etlerinden, derilerinden veya diğer organlarından yararlanma kastı olmaksızın sırf zevk ve keyif için hayvan öldürmek, av avlamak veya bunu meslek haline getirmek, uygun bir davranış olmayıp mekruhtur. Zira sadece eğlence ve zevk için avlanmak ve bunu meslek haline getirmek, insanın mahlukata karşı merhamet ve şefkat duygularını azaltır, kişiye gaflet verir.

  Kur'an-ı Kerim ve sünnet, insanın başıboş bırakılmadığını vurgulamış, amaçsız ve anlamsız davranışlarını da yermiştir.Ayrıca Hz. Peygamber (s.a.v.) hadislerinde, merhamet duygularını yitirenler için ağır ifadeler kullanmıştır. Zira İslam rahmet ve merhamet üzerine kurulmuştur. Diğer yandan yüce dinimiz Allah'ın yarattığı fıtratın ve güzelliklerin korunmasını emreder.

  Avlanmanın hayvan nesline ve üremesine zarar vermeyecek ölçüde olması ve başkalarına zarar vermeyecek bir şekilde yapılması gerekir. Tüm bu hususlar Ramazan ayı için de geçerlidir.
  Günümüzde avlanmak helâl midir? Bazıları günümüzde et ihtiyacını karşılamak eskisi gibi zor olmadığından avlanmayı iyi görmüyorlar. Zevk için avlanmakla ihtiyaçtan avlanmak diye ayırt etmek mi lâzım? Yoksa avladığınız hayvanı eğer yiyorsanız zevk için dahi olsa günah mıdır?

  Avlanmanın Hükmü

  Avlanmak, normal olarak mübahtır: "İhramdan çıktığınızda avlanabilirsiniz." (Maide, 5/2. Ayrıca bk. Maide, 5/94)

  Eti yenen av hayvanları, genellikle etleri için avlanır. Eti yenmeyen av hayvanları ise, post, kürk, kıl, diş gibi bazı organlarından yararlanmak ya da zararlarından korunmak için avlanır.

  Spor amaçlı, zevk ve eğlenmek için avlanmak, merhamet duygularını körelttiğinden ve avcılığın amacı dışına yöneldiği için mekruhtur.

  Yararlanma ve korunma sözkonusu olmaksızın veya hayvanlara eziyet için avlanmak caiz değildir. Hz. Peygamber (s.a.) şöyle buyurur: "Kim bir serçe kuşunu boş yere öldürürse, o kuş kıyamet günü Allah'a şikâyette bulunarak der ki: Rabbim! Falanca kişi, hiçbir yarar gözetmeden beni boş yere öldürdü." (Nesâî, dahâyâ, 43, sayd, 34; Dârimî, edâhî, 16) Durup dururken canlı bir varlığın hedef edinilmesi yasaktır. (Buharî, zebâih, 25; Müslim, sayd, 58, 59)

  İmam Malik, gereksiz ve aşırı avlanmayı mekruh görmüştür.

  Av hayvanlarının üreme ve gelişme dönemlerinde avlanması ya da neslini kurutacak sayıda avlanması doğru olmaz. Devlet yetkililerince konmuş av yasağı döneminde ve avlanması yasaklanmış hayvanları avlamak da doğru değildir.

  Avlanmada avcı, av âlet ve malzemesi, eğitilmiş avcı hayvan ve av hayvanı konusunda bir takım şartlar aranır. Bugünkü yazıda, avcı ve av âletlerini ele alalım.

  Avcı

  -Avcı, dinen evcil hayvan kesmeye ehil biri olmalıdır. Müslümanların ve ehl-i kitabın (kitâbî) avladıkları yenir. Malikî ve Hanbelî mezheplerine göre, akıl hastalarının ve temyiz gücü olmayan küçüklerin avladığı yenmez. Putperestlerin (müşrik) avladığı kesinlikle yenmez.

  Avcının, ayrıca avlaması helal olmayan kişiyle ortaklaşa av yapmaması gerekir.

  -Besmeleyi kasten terk etmemiş olmalıdır; Şafiîlere göre, besmele sünnet olduğu için kasten terk edilse bile hayvan yenir. Besmeleyi unutarak terk etmenin bir zararı yoktur.

  Eti yenen hayvanları boğazlarken olduğu gibi, silahı kullanırken ya da eğitilmiş av hayvanını salarken "bismillâhi Allahu Ekber" demek zorunludur. (Maide, 5/4; En'am, 6/119, 121) Besmele, tetiği çekerken veya avcı hayvanı av üstüne salarken çekilir.

  -Avcı, av niyetiyle silahını kullanmalı veya hayvanını salmalıdır. Gelişigüzel atışla vurulan hayvan yenmez.

  -Avcı, silahını kullanırken veya hayvanını salarken, avın peşinden gitmeli, başka bir işle meşgul olmamalıdır. Avcının görevi, Avcı, peşinden gittiği takdirde, yaralı hayvanı ölü bulunca yiyebilir. Ancak avını takip etmemesi durumunda, av hayvanını daha sonra bulacak olursa, av başka bir sebeple ya da yarlandığı halde kesilmeden ölmüş olabileceği için yenmez.

  -Kara avcısı, ihramlı olmamalıdır. (Maide, 5/1-2, 95-96)

  Av Alet ve Malzemeleri

  -Av âleti, kesici, delici ya da parçalayıcı olmalıdır. Ok, mızrak, kılıç, bıçak, tüfek, saçma, kurşun gibi yaralayıcı ve öldürücü âletlerle öldürülen av hayvanı yenir. Malzemenin vücuda girmesi, delmesi veya kesmesi gerekir (Maide, 5/94:elinizin ve mızraklarınızın erişebileceği av) Taş, sopa vb.şeylerle yara açmadan öldürülen hayvan yenmez; yara açılmışsa yenir. Ezerek, darbeyle öldürülen yenmez; bu tür av hayvanları "mevkûze" (darbeyle öldürülmüş) gibidir. (Maide, 5/3)

  Hz. Peygamber (s.a.), bu konuda kendisine mi'râd denilen bir ucu keskin, diğer ucu küt âletle yaptığı avı sorunca, şu cevabı vermiştir: "Keskin yeriyle vurduysan ye. Küt yeriyle vurduysan, yeme, çünkü o darbeyle öldürülmüş demektir." (Buharî, zebâih, 1, 3,9 ; Müslim, sayd, 3)

  -Atılan bıçak vb. âlet avı yaralarsa, canlılığını koruyorsa, av hemen usulünce kesilir ve böylece eti yenir.

  (aLıntıdır.)
  Body BuiLder
  Performance Freediver


 6. #6
  Baltazar Divers ATAKANCA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-12-2010
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2.706

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  yiğit bunlar kara avcılığı ile bağlı deniz ile kara nın avcılıkları farklıymış tam detayları çok çok merakla araştırıyorum , ikilemde kaldığım için paylaşmak istedim olurda fetva alınabilinecek bir kişi veyta kurumdan bilgi bulabilirsek ne mutlu çünkü rahatsız oldum balık vursammı vurmasammı eğer gerçektende dinen caiz olmayan bir davranışsa eğer ben zıpkın avını bile bırakaiblirim . bu ARADA BESMELE İLE AVLANMAK EWET ÇOK GÜZEL
  Konu ATAKANCA tarafından (05-01-2012 Saat 18:48 ) değiştirilmiştir.
  Atakan Yakup KARADOĞAN
  0535 722 32 25 SEFAKÖY - BAHÇELİEVLER - İSTANBUL
  karadoganotomotiv@kalyon.biz

  Bizim Özgürlüğümüz Şnorkelin Havayla Teması Kesildiğinde Başlar...
  Zafer TAN

 7. #7
  ZIPKINCI Yiğit ZENCİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04-10-2009
  Bulunduğu yer
  Antalya, Turkey, Turkey
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.276

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  Alıntı ATAKANCA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yiğit bunlar kara avcılığı ile bağlı deniz ile kara nın avcılıkları farklıymış tam detayları çok çok merakla araştırıyorum , ikilemde kaldığım için paylaşmak istedim olurda fetva alınabilinecek bir kişi veyta kurumdan bilgi bulabilirsek ne mutlu çünkü rahatsız oldum balık vursammı vurmasammı eğer gerçektende dinen caiz olmayan bir davranışsa eğer ben zıpkın avını bile bırakaiblirim . bu ARADA BEMELE İLE AVLANMAK EWET ÇOK GÜZEL
  Bu geneL avcLıkLa iLgiLi heraLde deniz avcıLığı iLe iLgiLi hiç birşey buLamadım ben çok araştırdım ama buLamadım.Ben rahatsız oLuyorum baLığı vurduktan sonra üzüLüyorum nedense, içimdeki avcıLık dürtüsünü frenLiyebiLiyorum.DaLmak daha çok zevk veriyor daLmışken eLimede zıpkın aLıyorum
  Body BuiLder
  Performance Freediver


 8. #8
  ZIPKINCI serdarkoyuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15-06-2010
  Bulunduğu yer
  soma
  Yaş
  30
  Mesajlar
  400

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  bi hayvanın mundar olmaması için kanının çıkması gerek.önceden tavuklara ölek gelir derlermiş sen görmeden tavuk ölüyorsa onu alıp atıyorlarmış ancak hayvan ölmek üzere sen gelip kafasını kestinmi kan çıkıyor ve mundar olmuyor.yani mantık bi hayvanın kendiliğinden değil bir yara alarak kan çıkarak ölmesi gerekiyor mundar olmaması için.
  Serdar KOYUNCU
  Jeoloji Müh.
  MANİSA/Soma
  0554 427 2998

 9. #9
  Baltazar Divers ATAKANCA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-12-2010
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2.706

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  serdar kara hayvanları için dediğinde haklısın deniz hayvanlarında konu daha farklı
  Atakan Yakup KARADOĞAN
  0535 722 32 25 SEFAKÖY - BAHÇELİEVLER - İSTANBUL
  karadoganotomotiv@kalyon.biz

  Bizim Özgürlüğümüz Şnorkelin Havayla Teması Kesildiğinde Başlar...
  Zafer TAN

 10. #10
  ZIPKINCI Erman DOYUM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15-07-2010
  Bulunduğu yer
  izmir çeşme
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1.644

  Cevap: BALIK MURDAR EDİLMEDEN nasıl söndürülür ?

  hayvana can cektirmenin bi manası yok yazıktır
  Erman Doyum
  13-07-1984
  ÇEŞME/İZMİR

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 100
  Son Mesaj: 18-08-2011, 17:59
 2. Bir kaç balik
  By tugrultuna in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 19-07-2011, 10:33
 3. şiş çentiği nasıl ovalleştirilir- nasıl güldiken yapılır
  By Yusuf Ziya ŞİPAL in forum El Yapımı
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 08-11-2010, 16:13
 4. eşkina oltası nasıl bağlanır yemi nasıl olmalıdır
  By DicentrarchuslabraX in forum Olta Bağlama - İğne Seçimi - Yemleme
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 09-06-2006, 12:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195