herkese iyi akşamlar.

başlıkta da belirttiğim gibi tüm sualtı magazalarından kişisel bir isteğim var. ürünler kapalı kutularda ilk kullanım garantisi ile satılabilir mi? yani bir elektronik alette nasıl ürün kutusunu açmadan götürüp iade ediyorsunuz paranızı alıyorsunuz aynı şekilde olsun diyorum... kutuyu açınca (belli bir süre içinde; ilk ay ya da 14 gün vs) ürün yaklaşık %10-15 bedel kaybı ile iade ediliyor bazı elektronik marketlerde.. bizim sporumuz çok özel bir spor. karada beğendiğimiz ve denediğimiz ürünler suda fiziksel olarak aynı performansı vermiyor. özellikle elbiseler ve maskeler... bu ürünler (kesinlikle yıpratılmamış, fiziksel görünümünde bir hata olmamış, satılabilecek durumda) firmaya/mağazaya geri götürülüp değiştirildiğinde %5-10 (artık uygun rakam ne olur orasını ben bilemem) değeri düşülerek geri alınsın ve değiştirilsin diyorum. mağaza da aynı ürünü satarken (teşhir ürünü adı altında olabilir) yine ilk sahidinden aldığı gibi %5-10 değer kaybı ile satabilir diye düşünüyorum. böylece kimsenin aklında acaba bu ürünü benden önce biri kullandı mı sorunu kalmaz.

örnek verecek olursak.. 300 liraya bir elbise aldık. baktık büyük geldi su aldı. götürdük firmaya.. güler yüzlü bir karşılama.. hiç tartışma ortamı yok... kurallar belli... 270 liramızı aldık ürünü verdik.. tartışma yok sorun yok utanıp sıkılma yok.. aynı mağazadan alışverişe devam... bizden sonra başka birisi geldi baktı daha önce denenmiş ürün.. denenmesi dışında hiç bir kusuru yok.. daha uygun fiyata aldı... ama bu sistem üzerinden kötü düşünceler ile kar sağlamak isteyen kişilere karşı sistemi bir alt fiyat sınırı ile korumak gerekecek adam düşük fiyattan alıp internet sitelerinde üzerine 30 lira koyup bir dalış görmüştür diye satabilir.


bu sadece bir öneridir... hepimiz biliyoruz ki mağazalar (benim ve çevremin alışveriş yaptığı bir çok mağaza) ürünü satabileceğim şekilde geri getir değiştirelim diyor. tamamen iyi niyet.. ancak değiştirilen ürün sonraki müşteriye sıfır diye satılıyor.. ben sadece bunun önüne geçilsin diyorum

sadece bir fikir.. işin yasal boyutu hakkında hiç bir fikrim yok.. ancak değerlendirmeye açık bir fikir olarak düşündüm ve paylaştım

herkese iyi forumlar..
tüm sponsorlarımıza bol kazançlar...


NOT: kesinlikle hiç bir firmaya bir taş atma, sataşma vs yoktur. yanlış anlamlar çıkaracak kişiler varsa için bir ön uyarı olsun. tek istediğim dünya para vererek aldığım bir ürünü ilk kullanan kişi olmak..