1. Sayfa - Toplam 6 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 55
Like Tree70Likes

Konu: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

 1. #1
  ZIPKINCI Necip OĞUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-07-2008
  Bulunduğu yer
  Akdeniz
  Yaş
  41
  Mesajlar
  7.664

  Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  Boğulan insanlara ait görüntüler dikkatle analiz edildiğinde çarpıcı gerçekle karşılaşıyoruz... Boğulma anı kesinlikle Hollywood’un bize yansıttığı gibi değil!

  Yaz ayları ile beraber boğulma haberlerinde de artış var.
  Nerdeyse tamamımız serinlemek için bir şekilde nehre, göle, denize, okyanusa giren insanlardan olduğumuz için de hepimizi bir yandan rahatsız ederken bir yandan da ilgilendiren haberler bunlar.
  Hele de birbirini kurtarmaya çalışırken art arda boğularak trajediyi daha da derinleştiren aynı aileden kurbanlara ilişkin olanları...
  Boğulma anına ilişkin görüntüler de üç aşağı beş yukarı aynıdır kafamızda. Suda boğulmaya başlayan kişi çırpınmaya ve bağırarak yardım istemeye başlıyor.
  İki şey oluyor ondan sonra kafamızdaki senaryoya göre: Ya çırpınıp bağırıp yardım isteyen kişi boğuluyor ya da yardım isteğine karşılık veren biri tarafından kurtarılıyor.
  Filmlerde, haberlerde, televizyonlarda tekrar be tekrar seyrettiğimiz için de boğulma olayına çok vakıfız sanıyoruz. En azından nasıl cereyan ettiğine.
  Sahilde, nehirde birinin boğulmakta olduğunu hemen anlarız, değil mi?
  Maalesef değil.
  Boğulmanın nasıl gerçekleştiği konusunda televizyonlardan, sinemalardan beynimize kazınan görüntü tastamam yanlış.
  Çocuklarının üzerine tir tir titreyen bir anne baba, beraber yüzdüğü yavrusunun boğulmakta olduğunu anlamayabilir.
  Maalesef boğulma düşündüğümüzden çok daha korkunç olmakla beraber düşündüğümüzden kat be kat sessiz gerçekleşen bir vakadır.

  BOĞULMAK DIŞARDAN BOĞULMAK GİBİ GÖRÜLMÜYOR
  Mevzuya can yeleği giydirmeden önce bir vakayı aktarayım. Kendi adıyla yayın yapan web sitesinden teferruatlı bilgi alabileceğiniz deniz güvenliği uzmanı Mario Vittone, şimdilerde kaptanlık yapan bir eski cankurtaranın başından geçen o meşhur olayı anlatıyor. Kaptanımız, elbiseleriyle tekneden atlayarak 15 metre kadar uzakta yüzmekte olan aileye doğru hızla yüzüyor. Kaptanın bu paniğine anlam veremeyen ve şaşkın şaşkın ne yaptığını soran ebeveyni geçip, anne-babasına sadece 3 metre mesafede boğulmakta olan 9 yaşındaki kızı suyun altından çıkararak boğulmasına engel oluyor. Baba, hemen yanıbaşındaki kızının boğulmakta olduğunu farketmiyor bile. Çünkü en ufak bir ses, çırpınma yardım çağrısı yok. Şükür ki kaptan boğulan kişiyi uzak mesafeden bile farketmesini sağlayacak tecrübeye sahip. Anne babanın ise boğulmanın nasıl gerçekleştiğine ilişkin bütün bilgisi televizyonda filmlerde gördükleriydi.
  Tam 19 yıl ABD sahil güvenlik teşkilatında cankurtaranlık yapan Vittone, bütün tecrübesi boyunca öğrendiği en büyük gerçekle ilgili şu mesajı veriyor: ‘’Boğulmak, dışarıdan boğulmak şeklinde gözükmez’’
  Bundan yaklaşık 40 sene önce, New York’un meşhur plajlarında cankurtaranlık yapan Frank Pia adlı bir genç, bu gerçeği farkediyor ve daha o yıllarda bunun üzerine gidiyor. Pia, bugün bile cankurtaranların tekniklerini öğrendiği özellikle de boğulmakta olan kişiyi yüzerek sahile taşıma tekniği olan ‘Pia Carry’ tekniğine adını veren kişi.

  BOĞULANLARIN HİÇ BİRİSİ YARDIM İSTEMİYOR
  O yıllarda bir öğrenciye para ödeyerek 16 mm’lik kamerasıyla plajdaki boğulmak üzere olanların ve onların kurtarılmasını filme kaydettiriyor. Bütün görüntüleri dikkatle analiz ettiğinde çarpıcı gerçekle karşılaşıyor: Boğulma anı Hollywood’un bize yansıttığı gibi değil kesinlikle.
  Boğulanların neredeyse hiçbiri bağırmıyor ve yardım istemiyordu. Çok sessiz ve çok hızlı, çoğunlukla etraflarındakilere hiçbir şey söyleyemeden, sadece yüzeyde kalabilmek için en fazla 1 dakika mücadele ettikten sonra boğuluyorlar. Çocuk yaştakilerde ise bu nerdeyse sadece 20 saniye sürüyor.
  ‘’ Boğulanın etrafındakilerin boğulma olayının gerçekleşmekte olduğunu farketmemeleri istisna değil kaidedir’’ diyen Pia tesadüfen kaydettikleri bir vakayı anlatıyor: ‘’Bir defasında 12 yaşlarında bir erkek çocuk boğuluyordu. Hem de yanında onu korumak için yüzen bir yetişkin olduğu halde. Çocuğun gözlerinde yanındaki yetişkine baktığını görebiliyorsunuz. Ancak yetişkin yüzmeye devam ediyor. İlgisiz olduğu için değil, sadece çocuğun boğulmakta olduğunu farketmediği için...’’

  HER KURTARMA GÖREVLİSİNİN OKUMASI GEREKLİ
  Pia’nın ‘’Unobserved Drownings: The Unnoticed Struggle (Gözlemlenemeyen boğulmalar: Farkedilmeyen mücadele)’’ adlı uzun makalesini, her cankurtaranın her kurtarma görevlisinin okuması gerekiyor.
  Boston Globe’dan Keith O’Brien’in aktardığına göre Pia, elde ettiği görüntülerle hazırladığı videoyu daha 1971 yılında “On Drowning (Boğulma Hakkında)” adıyla yayınlıyor ancak, o zamanın bütün yerleşik algı ve bilgilerine meydan okuyan bu video dikkate alınmıyor o yıllarda.
  Günümüzde Pia’nın görüşleri artık alanın en uzman görüşleri olarak kabul ediliyor. Ancak her ne kadar su güvenliği uzmanları arasında bu fikirler kabul görmüş olsa da hala sen, ben, o, siz, onlar, ahali suda başı belada olan birini nasıl farkedebileciğimizi bilemiyoruz. Filmlerden televizyonlardan, boğulan kişinin bağırıp çağırdığı, elini kolunu salladığı, çırpındığı bir drama görüntüsü bekliyoruz. Tümüyle yanlış. Pia diyor ki, boğulmakta olan birine hatta çok sevdiğimiz biri de olsa bakmaya devam edebiliriz de boğulmakta olduğu hakkında en ufak bir ihtimal gelemez görüntüsünden. Çünkü, boğulmanın, çırpınmayla bağırıp çağırmayla, el kol sallayıp yardım istemekle alakalı olduğu yanlış bilgisine kendimizi fena halde şartlandırmışızdır.
  Oysa boğulan kişilerin nerdeyse tamamı, yardım isteyemez. Çünkü nefes almakta güçlük çekiyordur. Ayrıca kolları ise suyun yüzeyinde kalabilmek için uğraş vermekle meşguldür. Pia buna ‘içgüdüsel boğulma tepkisi’ diyor.

  BOĞULMA ANINDA NELER OLUYOR?
  Pia ve Vittone, Amerikan Sahil Kurtarma ve Arama dairesinin yayın organı olan ‘’On Scene’’ dergisinin 2006 sonbahar sayısında ortaklaşa yazdıkları makalede, ‘İçgüdüsel Boğulma Tepkisi’ni şu şekilde anlatıyorlar.
  Birkaç istisna dışında boğulan kişi piskolojik olarak yardım isteyebilecek durumda değildir. Çünkü insan bedeninin önceliği nefes alıp vermektir, konuşmak değil. Nefes alıp verebilen konuşabilir, yardım isteyebilir.
  Boğulan kişinin ağzı su yüzeyinde yardım istemesine yetecek kadar kalmaz. O kısa sürede de ancak bir parça nefes almaya çalışır.
  Boğulan kişi elini ya da kolunu sallayarak yardım isteyemez. Doğal içgüdülerle boğulan kişi kollarını iki yana açarak suyun yüzeyine bastırmaya ve böylece bir parça yüzyde kalıp nefes alabilmeye çalışır.
  Etrafındakilere kol sallamak ancak şuurla yapılabilecek bir harekettir. Bu şuurda hareket edebilmesi, kendisine atılan kurtarma cisimlerini yakalayabilmesi ya da kurtarma görevlilerine doğru yüzebilmesi içinde için boğulmaktan kurtulması gerek. Boğulmaktayken bunları yapabilecek şuurda değildir ve vücut içgüdüsel boğulma tepkisi verir sadece.
  İçgüdüsel Boğulma Tepkisi sürecinde boğulmakta olan kişi suyun içinde aşağı yukarı dikey hareket eder ve dik durur. Yardım görmekte olduğunu hissetmediği sürece de ayaklarını oynatamaz. Sadece suyun yüzeyinde kalmaya çaba sarfeder. En fazla 60 saniye süren bu mücadele sonunda kendini tamamen bırakır ve suyun içine batar. Çocuklarda bu süre 20 saniye civarındadır.
  Pia, boğulamakta olan kişi tek başınayken de iki kişi üç kişi beraber boğuluyorlarsa da aynı şekilde boğulduklarına dikkat çekiyor. Boston Globe’a konuşan çocuk uzmanı Dr. Julie Gilchrist ise, boğulmakta olan birçok çocuğun başlarına ne gelmekte olduğunu bile anlayamadığını ifade ediyor. Boğulmaktan kurtarılan bir çocuk, suyun altına girince uyuyacağını düşündüğünü söylüyor. Bu nedenle de özellikle çocukları ile sahile giden anne babalara, çocuk boğulmalarının çok daha hızlı ve çok daha sessiz gerçekleştiği uyarısında bulunuyor.
  Bütün bu bilgiler boğulma vakaları şahitlerinin, ‘ne olduğunu anlamadık. Ordaydı bir de baktık kaybolmuş’ ifadelerini açıklıyor. Şüphesiz ki yüzmek vazgeçebileceğimiz birşey değil. Hepimizi suya çeken varoluşsal birşey var. Ancak boğulmanın sandığımız gibi bir görüntüye sahip olmadığını bilmek, kendimize de etrafımızdakiler de çocuklarımıza da daha güvenli yüzme imkanı verecektir.

  İNSANLARIN DUYUNCA ŞAŞIRMASI TUHAF
  Frank Pia ve Mario Vittone’nin 40 yıl önce hazırladıkları bilgiler, bugünlerde normal insanlar arasında internette hızla yayılıyor.
  Boğulmanın böyle birşey olduğunu öğrendiğimizde şok oluyoruz.
  Pia haklı olarak bu yıllarda gördüğü ilgiden şaşırmış vaziyette: ‘’40 yıl önceden yayınladığımız bilgiler bunlar. Kızıl Haç’ın arama kurtarma çalışmalarının eğitim çalışmalarına bile girmiş. İnsanların duyunca şaşırması çok tuhaf’’ diyor.
  Ah be Frank!
  Televizyon ve sinemanın yarattığı sahte gerçekliğe ne derece boğulduğumuzu farkedebildik mi ki suda nasıl boğulduğumuzu farkedebilelim...


  Cemal Demir
  Sualtı Çekimlerim

  ...Mare Nostrum...

  I dive, therefore I am

 2. #2
  ZIPKINCI Erdoğaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20-06-2007
  Bulunduğu yer
  ANKARA
  Mesajlar
  1.403

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  Emeğinize sağlık, dikkat edilmesi gereken hayati bir konu.
  Şevket TATLI 1979/ANKARA

 3. #3
  okanyavas48
  Guest

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  tesekkurler guzel paylasım

 4. #4
  ZIPKINCI aswarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19-09-2010
  Yaş
  27
  Mesajlar
  480

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  ilginç ve güzel bilgiler ama herbaslıkta hmn hmn aynı seyler sürekli dile getirilmiş paylasım icin tşk necip abi.
  Mert Gülcan
  Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği
  1992 Antalya/Alanya
  0554 274 47 56
  "Balıkçılar, ölene kadar genç kalır çünkü balık tutmak, yaşla birlikte sönmeyen tek gençlik tutkusudur.”

 5. #5
  TC Kaan ERTUNÇ
  Guest

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  Çocukluğum geçtiği çeşmede babamın arkadaşının yazlığında çalışan görevlinin cocuğu küvette bi karış suda boğuldu ve rahmetli oldu ...çocuğunuz varsa eğer deniz kenarında saniye bile gözden kaybetmemek gerekiyor Allah çocuklarımızı ve bizleri korusun....

 6. #6
  akın çam
  Guest

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  Böyle bir konuyu araştırıp önümüze altın tepside sunduğun için sana ne kadar teşekkür etsek azdır abi... belki senin bu araştırıp bize sunduğun konu sayesinde kaç can kurtulacak... ben kendi adıma çok ama çok teşekkür ederim...
  YOuZeFxMaB likes this.

 7. #7
  ZIPKINCI Necip OĞUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-07-2008
  Bulunduğu yer
  Akdeniz
  Yaş
  41
  Mesajlar
  7.664

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  Haberleri okurken denk geldim arkadaşlar.
  Daha önce boğulmak üzere bir kişiyi kurtarmış biri olarak, cidden durum tahmin edildiği gibi olmuyor. Benim kurtardığım kişi havuzun içinde kenara 1 mt uzaklıkta, yanında çocuğu ve karşısında eşi olan 30 lu yaşlarda bir adamdı. Benim dışımda hiçkimse birşeyden şüphelenmedi, ben de "ulen boğulmuyor olsa bile şakaya vururum" diye bir cesaret ve tereddütle adamı tuttum kaldırdım
  Dikkatli olmak lazım arkadaşlar...
  Sualtı Çekimlerim

  ...Mare Nostrum...

  I dive, therefore I am

 8. #8
  ZIPKINCI Caner ALTINTAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19-11-2007
  Bulunduğu yer
  istanbul-silivri
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.611

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  Paylaşım için teşekkürler, keşke bu bilgilerden kumsallarımızdaki can kurtaranların da haberi olsa ''dubayı geçmeyin'' uyarısını yapmaktan öte pek bi bilgileri yok maalesef...
  Caner ALTINTAŞ
  Silivri / İstanbul
  (1982 Silistra)

 9. #9
  garip0525
  Guest

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  Çok güzel bir paylaşım olmuş,
  Teşekkürler emeğinize sağlık...
  Saygılarımla...

 10. #10
  Berk İZMİR
  Guest

  Cevap: Bir insan gerçekte nasıl boğulur?

  Paylaşım İçin Teşekkür Ederim Necip Abim Herkezin Okuması Gereken Bir Yazı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. para nasıl çalışıyor:para-banka-insan ilişkisi
  By Moray Morgül in forum Video Albüm
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 13-03-2011, 21:33
 2. ben insan değilmiyim??????????
  By surgent_38 in forum Üye Duyuruları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 31-12-2009, 15:23
 3. insan fizyolojisi
  By denizizge in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-08-2009, 00:15
 4. bunu yapan nasıl insan olabilir
  By muhammed in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 12-10-2008, 20:03
 5. kalitesiz insan ve iki şey
  By Sinan ACARSOY in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-09-2008, 22:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206