Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Ilk yardim

 1. #1
  Türker OKÇU
  Guest

  Ilk yardim

  İlk yardım konusunda özellikle suda bogulma ve dalıs kazaları ile ilgili internette VİDEO arattım ancak pek bisey elde edemedim bilgisi olan arkadaslardan paylasımlarını beklıyorum.
  Konu Türker OKÇU tarafından (07-12-2010 Saat 20:48 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Administrator Kayhan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-10-2007
  Bulunduğu yer
  İskenderun
  Mesajlar
  10.301

  Cevap: Ilk yardim

  Boğulma nedir?
  Boğulma, vücuttaki dokulara yeterli oksijen gitmemesi sonucu dokularda bozulma meydana gelmesidir.

  Boğulma nedenleri nelerdir?
  Bayılma ve bilinç kaybı sonucu dilin geriye kayması,
  Nefes borusuna sıvı dolması,
  Nefes borusuna yabancı cisim kaçması,
  Asılma,
  Akciğerlerin zedelenmesi,
  Gazla zehirlenme,
  Suda boğulma (*).
  (*) Suda boğulmalarda, boğulma sırasında nefes borusu girişinin kasılmasına bağlı olarak çok az miktarda su akciğerlere girer. Suda boğulanlarda özellikle soğuk havalarda 20–30 dakika geçse bile yapay solunum ve kalp mesajına başlanmalıdır.
  Suda boğulmalarda, ağızdan ağza ya da ağızdan buruna solunumun suda yaptırılması mümkündür ve bu uygulamaya su içerisinde iken başlanmalıdır. Bu uygulama derin sularda mümkün olmayabilir, bu nedenle hasta/yaralının hızla sığ suya doğru çekilmesi gerekir.
  Suya atlama sonucu, boğulma riskinin yanı sıra genel vücut travması ya da omurga kırıkları da akla gelmelidir. Bu nedenle suda, başın çok fazla arkaya itilmemesi gereklidir.

  Boğulmalarda genel belirtiler nelerdir?
  Nefes almada güçlük,
  Gürültülü, hızlı ve derin solunum,
  Ağızda balgam toplanması ve köpüklenme,
  Yüzde, dudaklarda ve tırnaklarda morarma,
  Genel sıkıntı hali, cevaplarda isabetsizlik ve kararsızlık,
  Bayılma.

  Boğulmalarda genel ilkyardım işlemleri ne olmalıdır?
  Boğulma nedeni ortadan kaldırılır,
  Bilinç kontrolü yapılır,
  Hastanın yaşamsal bulguları değerlendirilir,
  Temel yaşam desteği sağlanır,
  Derhal tıbbi yardım istenir (112),
  Yaşam bulguları izlenir.

 3. #3
  Administrator Kayhan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-10-2007
  Bulunduğu yer
  İskenderun
  Mesajlar
  10.301

  Cevap: Ilk yardim

  Daha detaylı isterseniz mail adresinizi verin, oraya göndereyim.

 4. #4
  zek_tani
  Guest

  Cevap: Ilk yardim

  Boğulma:
  Sualtında boğulma çoğu zaman bilinç kaybı sonrası yaşanır. Tükenmeye bağlı aşırı solunmaya sebep olabilecek yorgunluk ya da soğuktan etkilenmiş bir dalıcı için yaşamsal tehlike söz konusudur. Sualtında bilinç kaybı boğulmaya neden olacaktır. Boğulmayı tetikleyebilen başka bir mekanizma da su yutmaktır. Boğulmakta olan kazazedede, başlangıçta, doğal refleksler suyun akciğere girmesini önleyip mideye gönderecektir. Kişi sualtında bilincini kaybedene kadar geçen aşamaya boğula yazmak denir. Kişide oksijen yetersizliği ve bilinç kaybı arttıkça, su akciğerlere de girecek ve boğulma başlayacaktır. Bu durumda ki dalıcının başta boğaz yollarındaki larenks dokusu spastik kasılmayla boğaz yolunu kapayabilir ve bu yüzden de dalıcı geçici bir süreyle nefessiz kalabilir. Bilinç kaybı arttıkça su akciğerlere de dolacaktır. Sonunda, birkaç dakika içinde ölümle sonuçlanabilecek ciddi etkiler ortaya çıkacaktır. Kişi akciğerlerine su girmeden önce şok ya da soluksuzluktan (asfiksia) da ölebilir. Eğer kazazedeye başlangıçta hızlı bir müdahale yapılırsa, hayata geri dönme şansı vardır.
  Bu nedenle tüm dalıcılar boğulmada ilk yardım ve kurtarma tekniklerine hakim olmalıdır. Araştırmaların ortaya koyduğu bir gerçek de boğulma ile alkol arasındaki yakın ilişkidir. Alkol alımı ile gereksiz risk alabilme cesareti artmakta, tehlike anında yargılama yeteneği bozulmakta, damar genişlemesi nedeniyle ısı kaybı artmaktadır. Gırtlak refleksinin bozulmasıyla solunum borusuna su daha rahat girebilmekte ayrıca kusmaya yatkınlık artmaktadır. Alkollü aldıktan sonra suya girmek bir dalıcının yapacağı en son hata olabilir.
  İnsanlarda gelişmiş gırtlak refleksi nedeniyle çoğu boğulma olgularında akciğerler kuru kalabilir. Ancak boğulma olgularında sorun akciğerler yoluyla dokuların oksijensiz kalmalarından başka bir şey değildir. Yüksek oksijen gereksinimi olanlar öncelikli olmak üzere tüm organlar işlev dışı kalırlar. Bunlardan ön sırada gelenleri beyin ve kalp gibi yaşamsal organlardır.
  Boğulma olgularında sırasıyla öksürük, soluma güçlüğü, göğüs ağrısı görülür. Şok durumu geliştikten sonra dudaklar ve dil morarır, ağız kenarında pembe-beyaz renkli köpük saptanabilir. Giderek solunum ve nabız ortadan kalkar. Bilinci açık hastaya direk oksijen verilirken bilinci kapalı ya da soluma zorluğu çeken hastalara da ambu kullanılarak saf oksijen verilebilir ve acilen en yakın tıbbi merkeze, şok pozisyonu ve kurallarında taşınmalıdır. Tamamen iyileşen hastalar bile 24 saat süreyle bir tıbbi merkezde gözetim altında tutulmalıdır.
  Solunumu ve dolaşımın olmadığı durumlarda yapay solunum ve kalp masajı tekniği (CPR) ile tıbbi yardım gelene kadar ilkyardıma devam edilmelidir. Özellikle soğuk sularda, 1 saatten daha uzun süre dipte kalıp kurtarılan kazazedelerin olabildiği düşünülerek bu girişimin tıbbi yardım ulaştırılana kadar asla sonlandırılmaması gerekir.
  Yardım ya da Kurtarma
  Sualtında, su üstünde veya kıyıda dikkat edeceğimiz unsur kazazedenin bilincinin yerinde olup olmadığıdır. Eğer kazazedenin bilinci yerinde değilse yapılacak tek şey kurtarma çalışmasına biran önce başlamaktır. Ancak bilinci yerindeyse kurtarma mı, yoksa yardım mı edeceğimize karar vermemiz gerekir.
  Bir dalıcı kazaya neden olabilecek unsurları önceden görebilmeli ve kurtarma gereğini uyarı ve yardımlarla ortadan kaldırmalıdır. Dalış kazalarının çoğu yüzeyde ya da yüzeye yakın yerlerde oluşur. Yüzerliği pozitif olduğu halde güçlü palet vuran, kollarını ve bacaklarını köpek yüzüşü yapar gibi kullanan, kendini sudan sürekli yükseltmeye çalışan birinin yardıma ihtiyacı var demektir. Fakat maskesini çekip atan, ağzındaki regülatörü atan, kafa arkada ve çene yukarıda olacak şekilde hızlı ve kesik kesik soluyan birinin ise acilen kurtarılmaya gereksinimi var demektir. Bir dalıcının rahat olmadığını, huzursuz olduğunu gösteren her türlü belirti incelenmelidir ve yardım veya kurtarmanın gerekip gerekmediğine karar verilmelidir.
  Sualtında da durum farklı değildir; hızlı soluyan, sürekli dik konumda durmaya çalışan, hızlı palet vuran dalıcı sıkıntıda demektir. Palet vurmasına karşın sürekli batan bir dalıcının acilen yardıma gereksinimi vardır. Maskesini sıyırıp, regülatörünü atan ve hızla yüzeye fırlayan dalıcının akciğer aşırı şişme olgularını yaşamaması için yüzeye ulaşmadan kurtarılması gerekir.
  Kramp ve çaparız gibi durumlar yardım gerektirir. Zor durumdaki bir dalıcıya yardım ederken durumu daha da kötüleştirmemek gerekir. Yardım edecek kişinin heyecanlanması ve kazazedeye bunun belli ettirilmesi halinde durum daha da güçleştirir. Gerilim altındaki dalıcının yardıma gereksinimi var demektir; dalıcı böyle durumlarda sabırsızlanır, gerginliği artar ve telaşlanabilir. Böyle bir durumda artık yardımla üstesinden gelinebilecek sorun, kurtarmayı gerektiren acil duruma dönüşebilir.
  DEĞERLENDİR, PLANLA Ve UYGULA
  Kurtarma becerisi bir dalıcının kendisine ve başkalarına yardım edebilmesidir. Kurtarma becerisi dalıcının kendisine olan güvenini arttırır. Kurtarama becerisinin doğru olarak uygulanabilmesi için belirli şartların sağlanması ve belirli adımların izlenmesi gerekir. Kurtarmayı hazırlık, önlem alma ve harekete geçme gibi üç aşamada değerlendirebiliriz.
  Hazırlık: Dalıcının kurtarama ile ilgili teorik bilgiye sahip olması, kurtarma becerilerinin gelişmesi için fiziksel ve de ruhsal olarak hazırlıklı olması gereklidir. Fiziksel hazırlık; sağlık, kondisyon, dinlenme ve yeterli beslenme ile sağlanır. Ruhsal bakımdan hazır olabilmek için de özgüven ve yapılacak dalışlarda başarılı olma duygusu gereklidir. Ayrıca kurtarma için gerekli araçların da hazır bulundurulması önemlidir.
  Önlem Alma: Bir sorunla başa çıkmanın en iyi yolu o sorunun oluşmasına hiç izin vermemektir. Bunun sağlanması için de dalış gereçlerinin düzenli bakımı, dalış öncesinde gereçlerin kontrolü, dalış arkadaşı sisteminin etkin kullanımı, olası sorunların önceden düşünülmesi ve sorunların fark edilmesi gerekir. Kısacası dalış güvenlik kurallarına uygun olarak planlanmalı ve dalış süresince de plana uyulmalıdır.
  Harekete Geçme: Alınan önlemlere karşın bir acil durum ortaya çıktığında dalıcının bilmek zorunda olduğu bazı temel kurallar vardır. Zor durumla karşılaşıldığı zaman durup her şeyden önce normal bir solunum temposu sağlanmalı ve düşünülmelidir. Daha sonra mevcut olan sorunun üstesinden gelecek plan yapılmalı ve o planı uygulamak için eyleme geçilmelidir. Bu yaklaşım acil durum karşısında amaçsız ve kontrol dışı içgüdüsel tepkiden çok daha etkilidir. Kurtarma için harekete geçme, değerlendir, planla ve uygula sloganı ile kısaca açıklanabilir.
  Kazazedeye Ulaşmak ve İlk Müdahale
  Bilinç Kontrolü: Dalıcıya sesli ve temas yolu ile bilinç kontrolü yapılmalıdır. Yüzeyde sorun yaşadığını düşündüğümüz, yüzükoyun ya da yüz üstü yatan dalıcının yanına gelerek belli bir mesafeden, önce sesli olarak “dalıcı iyi misin?” sorusu sorulmalı, iki ya da üç kez yüksek sesle bu soru sorulduktan sonra cevap alınmıyorsa el ile omuz tutularak hafifçe dalıcı sarsılmalıdır. Eğer hala tepki alınmıyorsa, sırtüstü hale getirilen dalıcı pozitif yüzerliği sağlandıktan sonra (BC şişirilerek ve ağırlık kemeri atılarak) dalıcının solunum kontrolü yapılmalıdır.
  Kendini Tanıtma: Dalıcının bilinci açık ancak yardıma ihtiyacı olduğu durumlarda, öncelikle kendinizi tanıtarak, kazazededen yardım için izin istemeniz önemlidir. Örneğin; “Merhaba benim adım ... Ben İlkyardım konusunda eğitim aldım. Size yardım edebilir miyim?” gibi bir açıklama ile kazazedenin sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu soruya kazazedenin kabul cevabını verebildiği ya da herhangi bir tepki veremediği durumlarda kurtaramaya başlanmalıdır. Bazı durumlarda kazazedenin şok etkisi altında size tepki veremeyeceğini ya da gerçekten ihtiyacı olsa dahi yardım istemeyeceğini unutmamalısınız. Eğer kazazede yardımı kabul etmek istemiyorsa onu telkinle, fakat stres oluşturmamaya dikkat ederek ikna etmeniz gerekebilir.
  Yardım İsteği: Hayatı tehlike altına girmiş bir kazazede için profesyonel yardım çağırmak ilk müdahale uygulamasından daha da önemlidir. Tekne ya da sahildekilerden yardım istemek konusunda çekinceli davranılmaması gerekir. Dalış personelinin acil durum prosedürleri hakkında bilgi sahibi olması ve görev dağılımını yapmış olması gerekir. Unutmayın ki ancak böyle bir durumda kazazede için müdahale başarılı bir sonuç verecektir. Bunun için teknede ya da ilk yardım malzememizin en üstünde görünecek bir yerde acil ilk yardım planı ve buna bağlı olarak gerekli bütün telefonlar bulunmalıdır.
  Yüzerliğin Sağlanması: Su içinde kurtarma işlemi, kazazedenin yüzerliğinin sağlanması ile başlar. Öncelikli olarak dalıcının ağız ve burun bölgesinin sudan uzaklaştırılması ve bunun içinde pozitif yüzerliğin sağlanması gerekir. Kazazede taşınacağı bölgeye ulaşana kadar da diğer donanımlarından da kurtarılmalıdır. Bu işlemler gerekiyorsa suni solum uygulaması sırasında gerçekleştirilebilir.
  Suda Suni Solunum: Kazazedenin yüzerliği sağlandıktan sonra solunum kontrol edilmelidir. Bunun için de “BAK, DİNLE, HİSSET” tekniği kullanılır. Kazazedenin yüzüne kafanızı yaklaştırarak göğüs hareketlerini görebilecek, kulaklarınızla nefesi dinleyebilecek, gözlerinizle göğüs hareketlerini görebilecek ve yanağınızla nefesin sıcaklığını hissedebilecek şekilde, 10 saniyeden daha kısa sürede solunumu kontrol etmelisiniz. Suda suni solunum karada olduğundan daha farklı uygulanmaz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta Kazazedenin ağız ve burun bölgesine suyun temasının kesilmesi olmalıdır. Yüzeyde suni solunum uygulamaları suni solunum maskesi kullanımı ile daha iyi sonuç verebilir. Böylelikle bulaşıcı hastalıkların yanı sıra, iğrenme ve nefes yolunun su ile teması da engellenmiş olur.
  Su içerisinde nabız kontrolünün yapılması ise sadece zaman kaybıdır; çünkü Kazazedenin kalbi atmıyor dahi olsa, su içerisinde kalp masajını yapabilmek mümkün olamayacaktır. İşte bu yüzünden sadece solunum kontrolü yapılmalı ve bir an önce dalıcı platforma taşınmalıdır. Suni solunuma başlarken dalıcının başı hafifçe geriye yatırılır ve böylelikle nefes yolu açılır. Suni solunum iki ardışık nefesle başlatılır ve normal nefes temposunda devam ettirilir. Suni solunum sırasında kurtarıcının pozisyonu da önemlidir.
  Suda suni solunum
  Kurtarıcı doğru konumu alarak hem suni solunuma devam edebilmeli hem de göğüs hareketlerini gözleyebilmelidir. Eğer suni solunum maskesi ile solunum imkanı varsa, en uygun konum kazazede dalıcının ön tarafına geçmek olacaktır. Eğer ilk nefes verme işlemi ile göğüs hareketi gerçekleşmiyorsa, nefes yolunun tam olarak açılmadığı ve/veya nefes yolunun bir cisimle tıkandığı düşünülmelidir. Uygulamaya devam etmeden önce nefes yolu kontrol edilerek tıkayıcı parça görülüyorsa çıkarılmalı ve uygun baş pozisyonu tekrar sağlanarak suni solunuma başlanmalıdır.Suni solunumun amacına ulaşabilmesi için, nefes vermenin belirli aralıklarla arlanması gerekir. Bunun için kurtarıcı her nefes arasında sayı sayma metodunu kullanılabilir. Örneğin “1001,1002,1003 ve solunum” her seferinde tekrarlanarak belirli aralıklarla solunum sağlanmış olur. Eğer kazazede platforma 1–2 dakikalık mesafeden daha yakında ise suni solunum ile vakit kaybetmeksizin, karaya veya tekneye yardım işareti verilmeli ve bir an önce kazazede platforma alınmalıdır. Suni solunum ancak daha uzak bölgelerde, yardımın ulaşmaması halinde vakit kaybetme kaygısı olmaksızın devam ettirilmelidir. Bu arada, kazazede suni solunuma devam ederken kazazedenin donanımları da suni solunuma verilen aralarda çıkarılmaya devam edilmelidir.
  Solunumu Duran Bilinçsiz Kazazedeyi Taşıma: Solunumun devam etmediği durumlarda, kazazedenin biran önce platforma taşınmasını sağlamanız gerekir. Öncelikli olarak taşıma mesafesinin ne kadar uzak olduğunu değerlendirip, taşıma süresince suni solunum yapılıp yapılmayacağına karar vermek gerekir. Eğer bu mesafe 1–2 dakikadan daha az ise, bir an önce kazazedenin platforma taşınmasını sağlayın. Suni solunum kontrolü ve uygulaması ile vakit kaybetmeyin. Bilinçsiz dalıcı taşıma tekniklerinde tercihen kazazedenin baş tarafından tüpünün vanasından tutarak çekme tekniği kullanılır. Böylelikle daha hızlı bir çekme ve bununla birlikte suni solunum uygulaması da yapılabilir.
  Kazazedeyi Tekne ya da Platforma Çıkarma: Taşıma kurtarıcıyı yoracaktır. Böyle bir durumda çıkarma öncesi dinlenmek için kendinize vakit tanımanız gerekir. Eğer kazazedenin bilinci açıksa, onu telkin ederek sakinleştirin. Eğer kazazede kendine yardım edebilecek durumdaysa, tüm ekipmanları çıkardıktan sonra kazazedenin eğer varsa merdivene tutunmasını sağlayın. Tırmanmaya başlamadan önce bir süre daha bekleyip, merdivenin diğer tarafına geçerek ya da başka bir kurtarıcı ile kazazedenin çıkmasına yardımcı olun. Bu uygulama için bir halat kullanarak kazazedenin düşmesi de engellenebilir. Küçük teknelerde öncelikle kurtarıcının çıkması ve daha sonra da kazazedenin çıkarılması daha uygun olacaktır. Bu gibi durumlar için kurtarma tekniklerinin hazırlık aşamasında değerlendirilmesi daha doğru olacaktır.
  Kazazedeyi Sahile Çıkarma: Kazazedeyi sudan çıkarırken kurtarıcıya en çok yardım edecek olan su olacaktır. Suyun kaldırma güçünden yararlanarak kazazedenin uygun taşıma tekniklerinden birine göre hazırlanması ve yavaşça sudan dışarıya doğru harekete başlanması gerekir. İtfaiyeci taşıması, sırtta taşıma ya da sürüyerek kıyıya çıkarma tekniklerinden en uygun olanı ile kazazede sahile çıkarılabilir.
  İtfaiyeci taşıması Sırtta taşıma
  Temel Yaşam Desteği
  Temel yaşam desteği (TYD), kurtarıcıyı koruyan ekipmanlar haricinde hiçbir alet kullanmaksızın kazazedenin hava yolunu ve dolaşımını geri sağlamayı amaçlar. Kalp masajı (CPR) ve suni solunum uygulaması temel yaşam desteğinin önemli bir parçasıdır ve kurtarıcı tarafından doğru teknikle uygulanabilmesi için gerekli temel eğitimin alınmış olması gerekir.

  maıl adresını verırsen daha gonderebılırım cunku daha cok var umarım yardımcı olabılmısımdır

 5. #5
  Türker OKÇU
  Guest

  Cevap: Ilk yardim

  Cevaplarınız için teşekkür ederim.Ben daha cok görüntülü bişeyler video tarzı aramıstım.Pek yok sanırım interntte bulamadım... mr.turker@hotmail.com
  Konu Türker OKÇU tarafından (08-12-2010 Saat 11:59 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yardim!!!
  By selcuk cebeci in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 24-02-2010, 09:18
 2. Yardim
  By Sedat CAN in forum Elbiseler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 21-08-2008, 20:42
 3. yardim
  By gimli in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 09-10-2006, 22:45
 4. YARDIM...!
  By TolgaA_ in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 18-06-2006, 09:49

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505