Amerikalı araştırmacılar, Afrika'nın çamurlu sularında yaşayan yırtıcı bir balığın pullarını, çok daha hafif ve daha sağlam zırh yapabilme düşüncesiyle inceliyor.

Massachusetts'deki Teknoloji Enstitüsü mühendisleri, 40 cm boyundaki Senegal Bişiri (Polypterus senegalus) pullarının dışarıdan gelen her türlü darbeye karşı mükemmel bir kalkan görevi gördüğünü tespit etti. Canlı balıklardan pul alan araştırmacılar, dört katmandan oluşan bu "minik kalkanları" bilgisayar ortamında da büyüteç altına aldı.

Araştırmacılar, dört katmandan her birinin "büyüleyici" geometrik yapıya sahip olduğunu ve katmanların birbirleriyle eklemlenme şeklinin, pulları müthiş dayanıklı kıldığını belirledi.

Araştırmacı Christine Ortiz, pulların bu özelliğinin insanları koruyacak yeni zırh sistemlerine uyarlanabileceğini belirtti.

Araştırma, "Nature Materials" dergisinde yayınlandı.

Kaynak : Welcome to MSNBC

Konu çok eski ama ben ilk defa okudum ve dikkatimi çekti.
Bence mantıklı, polislerimizin ve askerlerimizin kullandığı ağır kurşun geçirmez yeleklerin yerini zamanla alırsa hiç şaşırmayın. Terörle mücadelede, polislerimizin baskın durumlarında çok iş göreceğine eminin. Umarım olumlu yönde çalışmaları sürüyordur. Bu teknolojiden bizde yararlanırız ama başımızdaki gösteriş meraklısı kişiler yüzünden 5-6 kat daha fazla para ödeyerek sahip oluruz.