1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 26

Konu: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da tarih..

 1. #1
  Fatih Boran
  Guest

  ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da tarih..

  NELER YAPMADI Kİ!

  İşte Cennetmekan ........... Han'ın yaptığı hayırlı hizmetlerden bazıları:

  1. Hindistan, Cava, Afganistan, Çin, Malezya, Endonezya, Açe, Zengibar, Orta Asya ve Japonya'ya elçiler ve din adamları gönderdi.

  2. Dünyanın ilk dişçilik okulunu kurdu.

  3. Paris'te İslam Külliyesi kurdu.

  4. Çinlilere karşı Doğu Türkistan'a gönderdiği askeri yardım ile Orta Asya Müslümanlarını örgütledi.

  5. Kudüs-Yafa, Ankara-İstanbul ve Hicaz demiryollarını yaptırdı.

  6. Cami yaptırdığı her köye bir de okul açtı.

  7. Modern matbaa makinelerini Türkiye'ye getirtti, ücretsiz kitap dağıttırdı, 6 bin kitabın çevrilmesini sağladı.

  8. Beyazıt kütüphanesini kurup 10 bini el yazması olmak üzere tam 30 bin kitap bağışladı.

  9. İlk defa elektriği ve gazı getirdi.

  10. Ziraat Bankası'nı kurdu.

  11. Dünyanın ilk torpido atan denizaltısını tamamen kendi parası ile yaptırdı.

  12. Israrla yerli kumaş giydi, Hereke bez fabrikası ve Feshane'yi kurdu.

  13. Mezuniyet törenlerinde öğrencilere hediye kitap gönderdi. Yoksul halkına kendi cebinden ödeyerek kömür dağıttı.

  14. Yalova Termal kaplıcalarını kurdurdu.

  15. Terkos'un sularını İstanbul'a taşıttı.

  16. İlk modern eczanemizi açtırdı.

  17. İlk otomobili getirdi ve 5 bin km karayolunu yaptırdı.

  18. Dünyanın ilk metrolarından birini Karaköy-Taksim arasına yaptırdı, atlı ve elektrikli tramvaylar kurdu.

  19. Arkeoloji müzeciliğini başlattı.

  20. İlk kuduz hastanesini (İstanbul Darü'l-Kelb Tedavihanesi) açtırdı.

  21. Teselya savaşı sürerken saraylı hanımlara askerler için çamaşır diktirdi, yaralı askerler için bizzat kendi eli ile koltuk değneği yaptı.

  22. Midilli adasını eşi Fatma Pesend Hanım'ın şahsi mülkünden ısrarla verdiği para ile Fransızlardan geri aldı.

  23. Yıldız Çini fabrikasını, Beykoz ve Kağıthane kağıt fabrikalarını kurdu.

  24. Pekin'de Üniversite kurdurdu.

  25. Toplu sünnet merasimleri yaptırıp her bir çocuğa çeyrek altın gönderdi ve bu yüzden yaz aylarında toplu sünnetlerin yaygınlaşmasını sağladı.

  26. Kendi el emeği ile kazandığı ve biriktirdiği parasından bir kısmını her sene borç yüzünden hapse düşenleri kurtarmaya tahsis etti.

  27. Her yıl 30 bin saksı satın alıp çiçek ektirdi.

  28. İzmir limanına izinsiz giremeye kalkan ABD savaş gemisini top ateşine tutturdu.

  29. Kendi elleri ile yaptığı marangozluk eşyalarını özellikle gazilere hediye ederdi.

  30. Kendisine yapılan bombalı suikasti düzenlemesine rağmen Ermeni katili affedip Avrupa'da hafiyelik yapmaya gönderdi.

  31. Daha sonra Çanakkale Savaşı'nda kurtarıcımız olacak topları yaptırdı.

  32. Sadece Anadolu'da 14 bin ilkokul açtı.

  33. Telefonu Avrupa ile birlikte ülkemize getirtti.

  34. Peygamberimize, dinimize veya Osmanlı'ya hakaret içeren oyunları Fransa, İngiltere, Roma ve ABD'den kaldırttı.


  HAKARET EDENLER DAHA SONRA ÖZÜR DİLEDİ

  Sultan İkinci Abdülhamid Han 1905 yılının Temmuz ayında Ermeni komitacıların kendisine düzenlediği bir suikast girişiminden 1 dakika 42 saniyelik bir gecikmeyle kurtulmuştu. Şair Tevfik Fikret ise bunun üzerine Ermeni komitacılara olan sitemini ve Padişah'a olan kinini şu dörtlükle ifade etmişti;

  “Ey şanlı avcı, damını bi Hüda kurmadın,
  Attın, fakat yazık ki, yazıklar ki, vuramadın.
  Dursaydı bir dakikacağız devr-i bi-sukun
  Bir hayır olurdu, misli asırlara geçmemiş.”

  Rıza Tevfik Bölükbaşı ise Abdülhamid Han'ın vefatından sonra Sultanı anlamış ve Sultan Abdülhamid Han'ın ‘Ruhaniyetinden İstimdat' adlı şiirinde Ulu Sultan'ın ruhundan şöyle helallik istemişti:

  “Nerdesin şevketlim, Sultan Hamid Han?
  Feryadım varır mı bargahına?
  Ölüm uykusundan bir lahza uyan,
  Şu nankör kulunun bak günahına.
  Tarihler ismini andığı zaman,
  Sana hak verecek, ey koca Sultan;
  Bizdik utanmadan iftira atan,
  Asrın en siyasî Padişahına.
  Divane sen değil, meğer bizmişiz,
  Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz.
  Sade deli değil, edepsizmişiz.
  Tükürdük atalar kıblegahına.
  Lakin sen sultanım gavs-ı ekbersin
  Ahiretten bile himmet eylersin,
  Çok çekti şu millet murada ersin
  Şefaat kıl şahım mededhahına.”  2.Abdulhamit'in tarihe kazınan cümlesi

  Büyük Osmanlı Padişahı ve aynı zamanda şair olan Sultan 2. Abdülhamid Han'ı, vefatının 91. yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.  2.Abdulhamit'in tarihe kazınan cümlesi

  10 Şubat 1918'de vefat eden Cennetmekan, Batı Emperyalizmi'ne karşı, Afrika içlerinden Çin'e kadar uzanan büyük bir savaş verdi. Bugünkü Ergenekon Terör Örgütü gibi, o dönemde de ülkenin başına bela olan İttihat ve Terakkiciler tarafından 33 yıl süren saltanatının ardından tahttan indirilen Abdülhamid Han, Siyonistlerin de korkulu rüyası olmuştu.


  10 YAŞINDA ANNESİNİ KAYBETTİ

  10 yaşındayken annesini kaybetmesi üzerine manevi annesi Başikbal Perestû Hanımefendi'nin terbiyesi altında büyüdü. Çok iyi bir eğitim alan Abdülhamid Han, Arapça, Farsça, Osmanlı Edebiyatı ve diğer İslami İlimleri de ders olarak almıştı.

  VELİYYULLAH OLARAK BİLİNİYORDU

  Abdülhamid Han, kurulduğu yıl Yeni Osmanlılar Cemiyeti'ne girdi ancak cemiyetin yanlış gayeler peşinden gittiğini düşündüğü için ayrıldı. Sultan, takva ve dindarlığı sebebiyle halk arasında veliyyullah olarak biliniyordu. 31 Ağustos 1876'da Osmanlı tahtına oturan Abdülhamid Han, dış ve iç düşmanların bütün gayretlerine rağmen, 27 Nisan 1909 yılına kadar tam 33 yıl boyunca Osmanlı tahtında oturmayı başardı. 10 Şubat 1918'de İstanbul'da vefat eden Sultan, büyükbabası için Divanyolu'nda yaptırılmış olan Sultan 2. Mahmut Türbesi'nde yatmaktadır.

  DİN VE FENNE ÇOK ÖNEM VERDİ

  Sultan Abdülhamid'in çok güçlü bir hafızası vardı. Bir gördüğünü bir daha unutmazdı. Açık ve net bir konuşması olan Cennetmekan Sultan aynı zamanda çok dindar bir insandı. Kızı Ayşe Sultan babasının dindarlığını şöyle anlatmıştır: “Babam doğru ve tam dinî itikada sahip bir Müslümandan başka biri değildir. Beş vakit namazını kılar, Kur'an-ı Kerîm okurdu. Daima camilere devam ettiğini, Ramazanlarda Süleymaniye Camii'nde namaz kıldığını, o zamanlar camide açılan sergilerden alışveriş ettiğini hikaye tarzında anlatırdı. Babam herkesin namaz kılmasını, camilere devam edilmesini çok isterdi. Sarayın hususi bahçesinde beş vakit Ezan-ı Muhammedi okunurdu. Babamın bir sözü vardı: “Din ve fen” derdi. Bu ikisine de itikat etmenin caiz olduğunu söylerdi.”

  ÇOK ÇALIŞKANDI

  Sultan Abdülhamid aynı zamanda çok çalışkan bir padişahtı. Günde muntazam 15-16 saat çalıştığı söylenmektedir. “Millet bize çok çalışmamız için maaş veriyor” diyen Abdülhamid Han, kendisi için diktatör yorumları yapanların yüzlerine esaslı bir tokat vuruyordu adeta. Çalışma saatleri dışında hobi olarak marangozlukla uğraştı. Gençliğinde binicilik, yüzme, atıcılık, güreş gibi sporlar yaptı. Abdülhamid Han, matbaa ve yayın işlerine çok meraklıydı. Modern matbaa makinelerini Türkiye'ye getirtip kaliteli divan eserleri bastırdı. Mesela Cem Sultan Divanı'nı bastırıp bazı nüshalarını İngiltere'ye, Almanya'ya ve Amerika'ya göndertti.
  Osmanlı ordusunu modernize eden Abdülhamid Han, Hicaz Demiryolu gibi devasa işleri de büyük bir başarı ile yapmıştır. Hicaz Demiryolu, finansmanıyla, inşaatıyla ve tasarımıyla, İslam aleminden toplanan bağışlarla tamamen yerli bir girişimdir. Sirkeci ve Haydarpaşa garları da Abdülhamid Han'ın yaptırdığı önemli binalardır. İlk kız okullarını açan Abdülhamid Han, bütün Anadolu'yu baştan başa dolaşacak bir karayolu ağını da projelendirilip tatbikata geçirmiştir. Üniversiteler, güzel sanatlar akademisi, ticaret ve ziraat okulları kuran Sultan Abdülhamid, ilk ve orta dereceli okullar, dilsiz ve kör okulları, kız meslek okulları da yaptırmıştır. Vilayetlere liseler, kazalara ortaokullar kurmasıyla beraber, ilkokullar köylere kadar onun döneminde ulaştı.

  DARÜLACEZE'Yİ DE O KURDU

  Darülaceze ve Şişli Etfal Hastanesi gibi birçok kuruluşu halkının hizmetine veren Sultan, Haliç ve Boğaziçi'ne de birer köprü yaptırmak istiyordu. Bu amaçla Fernidan Arnoden adlı Fransız mimara projeyi yaptıran Cennetmekan, Yemen Demiryolu gibi bunu da tamamlayamadan tahttan indirildi. Hamidiye adı verilen nefis içme suyunu borularla İstanbul'a getirtti. Abdülhamid Han'ın yaptırdığı birçok merkezden bazıları şunlardı; “İstanbul Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Yüksek Ticaret Merkezi, Haydarpaşa Tıbbiye Mektebi, Düyun-ı Umumiye ve Karaköy Osmanlı Bankası, Karaköy Palas İş Hanı, Maçka Palas, Ankara İş Bankası, İstanbul Maçka İtalyan Sefareti, Tarabya İtalyan Sefareti, Haydarpaşa Garı, Sultanahmet'te Alman Çeşmesi, Sirkeci Garı, Kütahya Ulu Camii, İstanbul Yıldız Hamidiye Camii, Cihangir Camii ve Beyazıt Devlet Kütüphanesi (Kütübhane-i Umumi-i Osmani).

  SİYONİSTLERİN CAN DÜŞMANIYDI

  Yahûdîler, Arz-ı mev'ud (vadedilen topraklar) üzerinde devlet kurma çalışmalarını hızlandırdıklarında karşılarında Cennetmekan Abdülhamid Han'ı buldular. Yahûdîler 1870 senesinden îtibaren Filistin toprakları üzerinde zirai yerleşme merkezleri teşkil etmeye başladılar. Daha çabuk ve kesin bir yerleşme yapabilmek için Siyonistlerin lideri Teoder Herzl, Sultan Abdülhamid'le görüştü. Ondan toprak talebinde bulunarak, Filistin'de bir aristokratik cumhuriyet kurmak için izin istediler. Buna karşılık da Osmanlı bütçesinin üç misli para teklif ettiler ve devletin bütün borçlarını ödeyeceklerini bildirdiler. Bu isteğe karşı Abdülhamid Han tarihimize altın harflerle geçen şu cevabı verdi: “Ben bir karış dahi olsa toprak satmam. Zira bu vatan bana değil, milletime aittir. Milletim, bu devleti kanlarını dökerek kazanmış ve yine kanıyla mahsuldar kılmıştır. Ecdadımın kanıyla alınan yer parayla satılamaz.”

  Abdülhamid Han ayrıca Yahudilerin gizli faaliyetlerine karşı da harekete geçti. Filistin'in tamamını arazi-i şahane îlan ederek satılmasını yasakladı. Bizzat şahsına bağlı bir orduyu Filistin'de vazifelendirdi. Kafkas ve Balkanlardaki bir kısım Müslümanları Filistin'e yerleştirdi. Padişahın bu faaliyetleri üzerine Yahûdîler, bütün güçlerini Abdülhamid Han'ı tahttan indirme yoluna çevirdiler ve Mason yaptıkları yerli hainlerle işbirliğine giderek bu niyetlerini gerçekleştirdiler.

  O GİTTİ, OSMANLI BİTTİ

  Sultan Abdülhamid Han devrinde Osmanlı, dünyanın dört büyük gücünden biriydi. Sınırlarımız hala Afrika'nın ortalarından Avrupa içlerine kadar uzanıyordu. Osmanlı, 7 milyon kilometrekareden fazla olan toprağıyla Abdülhamid Han zamanında her şeye rağmen dimdik ayaktaydı. Çeşitli entrika ve iftiralarla onu tahtından indirip ülke idaresini eline alan İttihatçılar, Osmanlı Devleti'ni hızlı bir parçalanma sürecine soktular. Önce Trablusgarb'ı İtalyanlar işgal etti, sonra Balkan Harbi bozgunu oldu. Yunanistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Karadağ aralarında anlaşıp Osmanlı'ya saldırdılar ve çok kısa bir süre sonra da 1. Dünya savaşı ile Osmanlı tarihe karıştı.
  Konu Fatih Boran tarafından (10-02-2009 Saat 19:24 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  izmr_cnbk
  Guest

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  paylaşım için teşekkürler...

 3. #3
  ZIPKINCI FATİH GÜMÜŞBAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-10-2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/fatih
  Yaş
  31
  Mesajlar
  3.872

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  elinize saglık,çok güzel olmuş,paylaşım için teşekkürler...
  fatih gümüşbaş
  1988-istanbul

 4. #4
  Tolga BÜYÜKKIRLI
  Guest

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  madem birazda tarih.... tam olsun bari... II. Abdulhamit döneminde aşağıda yazılanlarda oldu.

  93 Harbi
  Osmanlı-Rus Savaşı çıktı. Osmanlı kamuoyunun zafer bekleyerek girdiği savaşta Rus orduları Balkan ve Kafkas cephelerinde Osmanlı kuvvetlerini bir dizi ağır yenilgiye uğratarak, doğuda Erzurum'u, batıda ise Bulgaristan'ın tamamı ile İstanbul surlarına kadar Trakya'yı işgal ettiler.


  Ayastefanos Antlaşması
  Osmanlı Devleti'ne bağlı bir Bulgaristan Prensliği kurulacak, Prensliğin sınırları Tuna'dan Ege'ye, Trakya'dan Arnavutluk'a uzanacak.
  Bosna-Hersek'e iç işlerinde bağımsızlık verilecek.
  Sırbistan, Karadağ ve Romanya tam bağımsızlık kazanacak ve sınırları genişletilecek.
  Kars, Ardahan, Batum ve Doğubeyazıt Rusya'ya verilecek.
  Teselya Yunanistan'a bırakılacak.
  Girit ve Ermenistan'da ıslahat yapılacak.
  Osmanlı Devleti Rusya'ya 30 bin ruble savaş tazminatı ödeyecekti

  osmanlı- yunan savaşı

  Yunanistan Osmanlı Devleti'ne 4 milyon lira savaş tazminatı ödemeyi kabul etti. Buna karşılık Girit'e özerlik verildi.

  Sıkıyönetim dönemi
  Abdülhamid'in sıkıyönetim dönemi demokrasi ve insan haklarıyla bağdaşmaz

  Düvel-i Muazzama'nın bu meclisin açılmasını demokrasi ve insan hakları için değil, kendi adamları olan milletvekilleri eliyle iç idareye daha rahat karışabilmek için istediği öne sürülmüştür.
  İcrayı baskı altında tutan bir meclis vardı.
  Azınlık milletvekilleri, her bir grup arkasına bir Avrupa Devletini alarak, üyesi olduğu bağımsız devletler kararı çıkarmak için uğraşmaktaydılar. Girit, Teselya ve Yanya'nın Yunanistan'a bırakılması gerektiğini ifade eden vekiller çıkmıştır.
  240 üyeden sadece 60-70 kadarının Türk asıllı olduğu düşünülürse, gayrimüslimlerin bu meclis üzerindeki etkileri daha iyi anlaşılabilir.


  31 mart isyanı
  12 Nisan'ı 13 Nisan'a bağlayan gece, Taksim Kışlası'ndaki Avcı Taburu'na bağlı askerler subaylarına karşı ayaklanarak kendilerine önderlik eden din adamlarının peşinde Heyet-i Mebusan'ın önünde toplandılar ve ülkenin şeriata göre yönetilmesini istediler. Hüseyin Hilmi Paşa hükümeti ayaklanmacılarla uzlaşma yolunu seçti ve hükümet üyeleri tek tek istifa etti.

  Adliye Nâziri Nâzım Paşa İttihatçı Ahmet Rıza Bey sanılarak isyancılar tarafından linç edildi. Aynı şekilde mebus Emir Şekib Arslan Bey de gazeteci Hüseyin Cahid sanılıp öldürüldü. Tahsilsiz ve alaylı olan askerlere halk arasından cahil ayak takımından hamallar ve bazı dindar kimseler de din elden gidiyor propagadalarının etkisiyle katılmıştı.

  Ama en önemli gelişme, Meclis-i Umumi Milli adı altında birlikte toplanan Heyet-i Mebusan ve Heyet-i Ayan'ın 27 Nisan'da II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesini, yerine V. Mehmed'in geçirilmesini kararlaştırmasıydı.Ayrıca II. Abdülhamid'in İstanbul'da kalması da sakıncalı bulunarak Selanik'te oturması uygun görüldü. Divanıharp II. Abdülhamid'i yargılamak istediyse de, yeni kurulan Hüseyin Hilmi Paşa hükümeti bunu kabul etmedi.

  1912'ye kadar Selanik'te ikamet eden Abdülhamit daha sonra Beylerbeyi Sarayı'na getirilecek ve 1918'deki ölümüne kadar burada hayatını sürdürecekti.


  özetlenmiş alıntıdır: tr.wikipedia.org
  Konu Tolga BÜYÜKKIRLI tarafından (10-02-2009 Saat 21:06 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Fatih Boran
  Guest

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  teşekkürler tolga bey.dogru dediğiniz olaylar da oldu...zaten önceki padişahların bilimi ihmali yüzünden çatırdayan ve kendinden sonra 10 yılda yıkılan osmanlıyı 33 sene çatırdayan evi sırtında taşıdıgı ve yeni cumhuriyete nüve olabilecek onca güzel şeyi yapabildiği için daha büyüktür hamit han... çünkü kanuni döneminde fatih döneminde reformu herkes yapar...ama yıkılışta böyle bir şahlanış yoktur...

  istatiksel olarak hamit hanın okullaşma ,sanayileşme ve demiryolu yapım oranı ve hızını daha yeni yei geçti diyor uzmanlar...petrol haritalarını yeni yayınlayabildik!!!

  paylaşıma katkı için teşekkürler...

  birde şu an kendi deizaltımızı yapıyor olsak ne iyi olur...

  inş. o da olur...

 6. #6
  Özgür BAĞ
  Guest

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  paylaşım için teşekkürler..

 7. #7
  Yönetici Türkay Demiroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20-12-2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  16.570

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  gerçeğin birkısmını söylemek; gerçek üzerine hiçbir şey söylememektir....
  Teşekkürler Tolga
  Türkay Demiroğlu
  İstanbul-Fındıkzade
  01.03.1967
  0 Rh+

 8. #8
  Zafer TAN
  Guest

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  herhalde catırdıyanda imparorlukta reformları yapmak ayakta kalabilmek zordur ki, son padişahımız abdülhamit te başarılı olamadı.ama bir gerçek daha varki ; ecladımızın medarı iftaharı fatihlerden yavuzlardan daha şansız konumdaki bir komutan bu ülkeyi şahlandırıp şu an yaşadığımız TÜRKİYE CUMHURİYETİ ni kurdu.
  birazçık daha yaşasaydı kimbilir daha nelerimiz olurdu,tırnaklarıyla kazıdığı bu cumhuriyette...

 9. #9
  Tolga Can
  Guest

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  + 1881
  Mustafa Kemal ATATÜRK Biyografi.info
  Hatırlamak isteyenler için.

 10. #10
  Yönetici Türkay Demiroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20-12-2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  16.570

  Cevap: ilk türk denizaltısı....hem de torpido atan kimin parasıyla yapmışız biraz da

  Sevgili Tolga ne yazık ki bazıları onu hatırlamak istemiyor. Beyinlerinde ki örümcek hayvanı devamlı çalışıyor.
  Türkay Demiroğlu
  İstanbul-Fındıkzade
  01.03.1967
  0 Rh+

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kimin akvaryumundan kaçtı bu?
  By Olcay Hoca in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 22-12-2008, 12:23
 2. Yumurta atan seyirlik EŞKİNALAR
  By ÖZKAN.M in forum Video Albüm
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 21-12-2008, 23:59
 3. Lüfer-Edebiyat-Tarih
  By maketbicagi in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 10-11-2008, 21:19
 4. Lastik atan kafa
  By kurt in forum S.S.S
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 13-02-2008, 15:06
 5. lutfen fotolar a tarih..
  By m.çolpan in forum Üye Duyuruları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 15-01-2008, 12:17

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217