Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 10
Like Tree17Likes
 • 12 Post By
 • 1 Post By DIVER BELOW
 • 1 Post By zek_tani
 • 3 Post By wolfenstein09

Konu: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

 1. #1
  Atila Yılmaz
  Guest

  İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!


  Hergün çokça tükettiğimiz ve faydalı olduğunu zannettiğimiz bir çok içeceğin aslında sağlığımızı ciddi ciddi tehdit ettiğinden haberdar mıyız? Peki DNA'mızı olumsuz yönde etkileyen hangileri?  İşte gazlı içecekler, meyve suları, mayalı içecekler ve bitki çayları ilgili tüm gerçekler… Hangisi hasta eder, hangisi sağlık verir?

  Asitli içecekler osteoporoza sebep oluyor!

  Hangi marka olursa olsun, asitli içeceklerin aslında içeriği bir çeşit zehir. Yapılan bir çok araştırma; küçük yaşlardan itibaren asitli içecek içen çocuklarda, kemik kırıklarında artış olduğunu göstermiş. Açıklaması da çok basit. Bir bardak asitli içecek içildiği zaman, vücut bunu alkaliye çevirmek için 31 bardak alkali su tüketmek zorunda ki kendine zararı dokunmasın. Tabii vücudumuzun dili olmadığı için “ hadi bakalım şimdi 31 bardak alkali su bulda iç” diyemiyor. Peki, ne yapıyor bu asidi nötralize etmek için, kemik ve dişlerimizden kalsiyum çekiyor. Azalan kalsiyum da, kemik kırıklarına ve diş çürüklerine yol açıyor.

  "DNA’yı tamamen devre dışı bırakıyor, sinir sistemini harap ediyor"

  İngiliz Independent on Sunday gazetesinin manşetten verdiği habere göre, Sheffield Üniversitesi'nin maya hücreleri üzerinde yaptığı araştırmada, sodyum benzoat (E211) adlı koruyucu maddenin, hücrelerin "güç istasyonu" olarak tanımlanan mitokondride DNA hasarına yol açtığı görülmüş. Araştırmayı yapan moleküler biyoloji ve biyoteknoloji profesörü Peter Piper, "Bu kimyasal maddeler mitokondrideki DNA'yı tamamen devre dışı bırakıyor" demiş.

  Mitokondrinin oksijeni enerjiye dönüştürdüğünü söyleyen Prof. Piper, "Buradaki hasar, hücrelerin ciddi şekilde bozulmasına yol açıyor. DNA'nın zarar görmesiyle, parkinson, sinir sistemi bozukluğu hastalıkları ve yaşlanma arasında bir bağ bulunuyor" diyor.

  Gazlı içecek yerine bitki çayı için...

  Gazlı içeceklerin sebep olduğu bir diğer problem ise, çay, kahve ve alkol gibi su atıcı diüretik etkiye sahip olması Bu içeceklerin hepsi sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Günlük sıvı ihtiyacımızı karşılamak için bitki çayları, besleyici çorbalar ve etsuları, ayran gibi mayalı içecekler ve saf su içmek çok daha sağlıklı. Bu içecekler sindirim sistemine zarar değil, fayda verirler.

  Sporcu içecekleri kramplara neden oluyor

  Spor yapan öğrencilere hareket ederken kaybettikleri elektrolitleri geri kazandırmak amacıyla "ergojenik destek" adıyla içecekler veriliyor. Bu içecekler üç nedenle sakıncalı Bir, diüretik etkileri olduğu için kaybolan suyu kazandırıcı değil, suyu dışarı atıcı etki yaparlar. İki, çoğu insan hareket sırasında az elektrolit kaybeder. Bu elektrolitler de su içmekle, ayran içmekle ve deniz tuzu/kaya tuzu içeren bir diyetle beslenme yoluyla doğal yoldan vücuda alınabilir. Üç, susamış çocuklara şeker içeren bu içecekleri verdiğinizde şekerin sindirimi için kan mideye gider. Kanın yerinin değişmesi vücudun diğer organlarında kan hacmini düşürür. Bu da kramplara veya ısı nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklara neden olur.

  AB ülkeleri enerji içeceklerini tartışıyor

  Gazlı içecekler endüstrisi son keşfi olarak normalden çok daha yüksek oranda kafein ve diğer uyarıcılar içeren enerji içeceklerini üretti. Aralık 2000'de The Lancet'ta yayınlanan bir makaleye göre, 18 yaşında bir gencin basketbol oynarken ölmesi üzerine İrlanda hükümeti enerji içecekleri hakkında "acil araştırma" yaptırılması kararını aldı. Ölen genç ("Red Bull" isimli) enerji veren bu içecekten üç kutu içmişti. Makaleye göre, hafif sarhoş olmuş gençlerin bu içecekleri içmesiyle gece yarısı şiddet olaylarında da artış yaşandığı gözlemlenmiş. Şiddet olaylarının çapı nedeniyle, İrlanda'da bazı işletmeler enerji içeceği satmayı reddetmiş. Tüm AB ülkeleri bu konuyu ciddiye alarak bilim komitelerinden enerji içecekleri hakkında araştırma yapmalarını istemişler ancak ABD'de henüz bu konuda araştırma yapmamış.

  "Kızlarda kola tüketimi ve kemik kırılmaları arasında kuvvetli bir bağ bulunuyor"

  Son 30 yılda gazlı içecek tüketimini artan osteoporoz ve kemik kırılmaları ile ilişkilendiren araştırmalar yayınlanmaya başladı Yeni bulgulara göre kalsiyum ve diğer minerallerin eksikliği ve bunlar nedeniyle kemik kırılmaları artış gösterdi. 1994 yılında Adolesan Sağlığı dergisinde yayınlanan bir araştırma 76 kız, 51 erkek çocuk üzerinde "kızlarda kola tüketimi ve kemik kırılmaları arasında kuvvetli bir bağ" bulunduğunu bildirmişti. Yüksek kalsiyum alımı bir oranda koruma sağlıyordu. Erkek çocuklarda, sadece düşük kalorili bir diyet kemik kırılmaları ile ilişkiliydi. Araştırma aşağıdaki sonuç ile aktarılmıştı " Gazlı içeceklerin yüksek oranda tüketimi ve sütün daha az içilmesi, genç kız ve kadınlarda, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde osteoporoza daha açık olmalarına neden olarak toplum sağlığını tehdit etmektedir."

  Haziran 2000'de "Pediatri ve Adölesan Tıbbı" dergisinde yayınlanan başka bir çalışma ise okul çağındaki 460 kız çocuğu üzerinde yapıldı. Bu çalışmaya göre de "gazlı içecekler kemik kırılmaları ile yakından ilişkili" idi. Fosforik asit ve diş çürümesi

  Dişleri de çürütüyor

  Gazlı içecekler artık her okulda satılmaya başladığından beri diş hekimlerinin fark ettiği bir sorun var Aslında sadece yaşlılarda görülebilecek diş minesi kaybıyla, çocukların dişleri sararmaya başladı. Bunun sorumlusu ise, diş çürümesinin yanı sıra sindirim sorunları ve kemik kaybına da yol açabilen fosforik asit. Diş hekimleri, düzenli olarak gazlı içecek içen genç kız ve erkeklerde ön dişlerin diş minesinin tamamen kaybolduğunu belirtiyorlar.

  Normalde tükürük salgımız 7.4 pH derecesi ile hafif alkalidir. Gençlerde olduğu gibi, bütün gün gazlı içecek içildiğinde, fosforik asit tükürük pH'ını asidik seviyelere düşürür. Asidik tükürük salgısını tamponlamak ve pH dengesini tekrar 7'ye getirmek için vücut dişlerden kalsiyum iyonlarını çeker. Bunun sonucunda diş minesi hızla yok olur.

  "Meyve sularının içinde böcek ilacı kalıntıları olabilir"

  Tüketiciler genellikle, gazlı içeceklerden daha sağlıklı olduğu düşüncesiyle meyve sularını tercih ediyorlar. Aslında, meyve suyu üretimi son derece endüstriyel bir işlem. Örneğin portakal suyu, devasa miktarlarda üretiliyor. Portakallar bütün olarak sıkılıp tankın içine gidiyor, bu da demektir ki, portakal kabuğundaki kimyasal böcek ilacı kalıntılarını da içiyoruz. Meyve suları yüksek sıcaklıklarda pastörize edilmelerine rağmen ısıya ve basınca dayanıklı mantarlar meyve suyunda yaşayabilir. Soya proteini ve pektinden yapılan bir bileşim portakal suyuna opak bir görünüm vermek ve tortunun dibe çökmesini engellemek için kullanılır.

  Üzüm gibi diğer meyvelerin suları, meyve üretiminde kullanılan florid içerikli böcek ilaçları nedeniyle daha büyük risk taşır. Meyve sularının şeker içeriği yüksektir ve dişlere en az gazlı içecekler kadar zararı vardır!

  Eğer meyve suyu içmek istiyorsanız, kendi meyve suyunuzu, kimyasal böcek-tarım ilacı kullanılmamış, organik olarak üretilmiş meyvelerden, kendiniz sıkın Elde ettiğiniz meyve suyunu su veya maden suyu ile hafif inceltebilirsiniz. Bir lokantaya gittiğinizde ise maden suyunu içine bir dilim limonla isteyip içebilirsiniz.

  Ayran çok faydalı…

  Bunlara ilaveten, ayran gibi mayalı içecekleri bol bol tüketebilirsiniz. Bu tür içecekler bağırsak yapısına yardımcıdır. Bağırsak ve peklik sorunlarına iyi gelir, emzirme döneminde sütü çoğaltır, hastaları güçlendirir ve tüm vücuda kuvvet verir.

  İşte gazlı içecekleri çocuklara içirmememiz için, iki esaslı neden daha!

  Bu asitli içeceklerin bazılarının içinde % 0.5 gr. etil alkol bulunabilmektedir Yani gazlı bir içeceğin 330 ml'lik bir kutusunda 10 ml. , yani yaklaşık olarak şaraptakine (ki şarapta %15 etil alkol bulunduğu göz önüne alınırsa) eşit değerde etil alkol söz konusudur. Alkolün etkileri konusunda ise bu saatten sonra çok fazla söze de gerek yok sanırız.

  250 ml’lik bir bardak içecekte 83.3 ml kafein bulunmaktadır. Kafeinli maddelerin kullanımının sonucunda; huzursuzluk, sinirlilik, heyecan, uykusuzluk, yüz kızarıklılığı, fazla idrar ve sindirim şikâyetleri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. İşte gazlı içecekleri çocuklara içirmememiz için, iki esaslı neden daha!

  Şu an eminiz; bir çok okuyucu içlerinden şu soruyu geçiriyorlar. “İyi, güzel, üstelik çok da iyi anladık ancak, çocukları bu içeceklerden nasıl vazgeçireceğiz?” Efendim. İlk önce kendiniz içmeyeceksiniz. Çünkü, çocuğunuz öncelikle sizi örnek alacak. Sonra onlara bu tür içeceklerin zararlarını anlatacaksınız. Alternatif olarak onlara ayran, taze sıkılmış meyve suyu önerebilirsiniz, hatta meyve suyu sıkma ya da ayran yapma işlemini kendilerine yaptırırsanız; kendilerini önemli bir şey yapmayı becerebildikleri için mutlu hissedecekler ve kendi imalatlarına daha da sahip çıkacaklardır. Belki de canı meyve suyu istediğinden değil, meyve suyu sıkmak istediğinden, içecek talepleri yön değiştirecektir. Kimbilir?

  Doğal beslenip sağlıklı ve mutlu kalmanız dileği ile..

 2. #2
  Utku BİLDİRİCİ
  Guest

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  ben süte devam edeyim o zaman 1lıtre ıcerımde gunluk, en ıyısı bence bu.hatta herkese pekmezli süt tavsiyem dalışa gıtmeden 1-2 saat once ıcın enerjı doğal.gunluk hayatta da sut bence en ıyısı bulunması kolay sterıl zararı yok.bılgılerınız ıcın teşekkurler.ıı dalışlar.

 3. #3
  DENİZ AŞIĞI DIVER BELOW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-12-2009
  Bulunduğu yer
  Antalya
  Yaş
  44
  Mesajlar
  614

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  Paylaşım için teşekkürler.
  Mutfaklarımızda bulunan karbonattan suya biraz eklemek suyu kolayca alkali yaparmış ve alkali değeri yüksek su içerek vücuttaki asitleri nötralize edebilirmişiz ve birçok alkali değeri olan bitki varmış
  Geçen gün d&r da kitapları incelerken Alkali Diyet isimli bir kitap gördüm ve aldım.Herkese tavsiye ederim.Yazarı Dr.Ayşegül Çoruhlu
  Süleyman Akman likes this.
  Ne Mutlu Türk'üm Diyene İzmir-Karşıyaka Can Ertunc 1975 O rh+

  Açılan konuya resim eklemek için (resimli anlatım)
  http://zipkinci.com/kurallar-onerile...i-anlatim.html

 4. #4
  takdogan
  Guest

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  ağzına sağlık atilla usta.mausun dert görmesin.rabbim pc'ne zeval vermesin

 5. #5
  zek_tani
  Guest

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  bu donemde ıcecek hıc bırsey yokkı dogal hersey fake olmus adamlar sut yapıyor sut tozuyla yogurt yapıyor 1 gun ıcınde hersey hormon ve kımyasal olmus artık
  TC Kaan ERTUNÇ likes this.

 6. #6
  ZIPKINCI wolfenstein09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05-12-2009
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.724

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  Arkadaslar yeni rakida ertesi gun biraz bas agrisi yapiyor ama cok kacirirsan icin ama az az icin aksamdaaaaaan aksama..
  Rifat KARABABA (ab rh+)

  İzmir

 7. #7
  ZIPKINCI cenknehir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25-12-2008
  Bulunduğu yer
  Izmir - Karsiyaka
  Yaş
  40
  Mesajlar
  2.304

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  Hüseyin'in de dediği gibi sanki doğal bir şey kaldıda. Para hırsı insanlarda ne saygı ne sevgi bıraktı.

  Büyük ve küçük baş damdan çıkmıyor, antibiyotikl ile besleniyor, sadece suni yem yiyor.
  Tavular devasa çiftliklerde et yapsın diye hareket bile etmeden bir sürü ilaç ile şişiriliyor.
  Balıklar yine çiftliklerde ilaçlar ve antibiyorikler ile besleniyor.

  Ayran, ayran kültürü ile yapılıyor.
  Yoğurt katkı maddeleri ile.
  Peynirin ne olduğu belli değil.
  Sosis salam unut gitsin.

  Eee ne yiyip, ne içecegğiz biz.

  Birde buna günümüz tembel toplum yapısını ekle. Herşey kumanda ile, telefon kablosuz, yürümek yok, spor yok... Nefes aldın hava kirkikiği, adım attın stres stres.

  Sonuç: Sağlıksız nesiller, sağlıksız insanoğlu...

  HAYDİ HAYIRLISI...
  Ufak baliklari izlemek onlari vurmaktan daha zevkli...

  Omer Cayman ET95
  Sporasub SK40 90


  A.Cenk Tuzun

 8. #8
  mehmetto
  Guest

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  SÜT için SÜT içirin!

 9. #9
  Tolga Can
  Guest

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  Bi yerden inek almam lazım :P
  Şaka bi yana memlekette vücuda zarar vermeyen sağlıklı ne kaldı ki, Türkiye de yediğimiz her şeyde katkı maddesi var.
  Köyde yaşamıyorsan halin harap, Gerçi artık köylüde bir şey üretemiyor ki, her şeyi dışardan satın alıyoruz.
  Motosiklet ile Cross yaptığımdan dolayı eve gidince yorgun oluyorum. Redbull patlatınca bende uyku gidiyor. Biraz daha dinç oluyorum.
  Ancak ömürden gidiyor. Bundan sonra ayran içip vurup kafayı yatacağım.

 10. #10
  ZIPKINCI nedimoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  23-11-2008
  Bulunduğu yer
  Hatay/Antakya
  Yaş
  33
  Mesajlar
  735

  Cevap: İşte içecekler ile ilgili tüm gerçekler!

  Sütün inekten değil,kartonun içinden geldiğini düşünen bir nesil yetişiyor. Bakin saglikli sutu icmenin uygun ama vakit alacak bir yontemi var.Lutfen uygulayin.Turkiyenin neresinde olursaniz olun etrafinizda bir koy vardir ve burda kesinlikle buyuk bas hayvancilik yapiliyordur.O koyden bir aile ile tanisip haftasonu cocugunuzu o koye goturun. Sutu ordan alin ve hatta sutu kendisinin sagmasini saglayin.Mumkunse bahcede gezip biraz da agactan meyve ve sebze toplamasina on ayak olun.Inanin gelecekte cok faydasini goreceksiz.ebeynlere nacizane bir tavsiyemdir. Kaynayan sutun icindeki olen(!) vitaminlerin karton kutu icindeki sutten daha yararli oldugunu dusunuyorum. Bu arada koydeki aile icinde guzel seylere vesile olabilirsiniz.
  Mehmet Nedim Yoğurtçu
  SSI Level 1
  ANTAKYA/HATAY
  nedimoo@hotmail.com
  Deniz Olmayan Memlekette Hayat da Yoktur...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İŞTE ECDAT
  By Atila Yılmaz in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 22-08-2007, 17:58
 2. Değişmeyen bazı gerçekler.
  By volkanince in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 22-05-2007, 14:47
 3. İŞTE SÖZÜN BİTTİĞİ AN...
  By NEXTTRACK in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 19-04-2007, 20:51
 4. Bilmediğimiz GErçekler
  By serkanbogazkoy in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 14-12-2006, 13:22
 5. gerçekler gelip geçer acısı içimizde kalır.
  By serkanbogazkoy in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16-09-2006, 18:40

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217