1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 24

Konu: ihtiyaçlarınıza itirazınız var mı? Benim var........

 1. #1
  Admin Sinan ACARSOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-05-2004
  Bulunduğu yer
  DENİZDEN
  Yaş
  49
  Mesajlar
  6.178

  ihtiyaçlarınıza itirazınız var mı? Benim var........

  Bu sabah kahvaltı sofrasındayız mutfakta,radyo açık her zamanki gibi TRT..Emel Sayın’ın hepimizin kulağının aşina olduğu şarkısı başladı,Nırınım nım nınım nırını rını nımmm..”Kız sen İstanbul’un neresindensin” in girizgahı bu..Yeminle söylüyorum ya,öyle nostaljik oldum ki bir an..”Evet ya,böyle de bir şarkı vardı “ diye..Ama o da ne?Benim menekşe gözlü Sayın Emel’im alzheimer mi olmuş?Olamaz böyle bir şey, şarkının sözlerini yanlış söylüyor düpedüz yahu..Biri durdursun şu yayını, no’lur.Menekşe gözlüm rezil olacak yoksa..Ama durun bir dakika,kendi içinde bir anlam bütünlüğü sergilemeye başladı şarkının sözleri.Hayır canım ne alzheimerı,Sayın Emel’imi de kaybetmişiz…Emelim de modaya uymuş ve kimbilir kaç lira karşılığında satmış bizim anılarımızı..Bir finans kuruluşunun ev kredisi için harcamış o güzelim şarkıyı,Emirgan ,Kadıköy,Altıyoldan mı,kız sen istanbulun neresinden ev istiyosun diye soruyor,ona göre ayarlıycak kredi miktarını ve taksit sayısını…

  Bakınız Wikipedia ne diyor O’nun hakkında, “Kente uyum sağlayamayan, ikinci sınıf insan muamelesi (işe yaramaz, cahil vs..) gören varoşların Müslüm Gürses`in genel dinleyici kitlesini oluşturduğu bu araştırmalardan çıkan genel sonuçtur.
  Garipler adlı parçada " Hor görülenlerin tanrım , isyanıdır bu / Sevip sevilmeyenlerin isyanıdır bu / Düzensiz dünyanın günahıdır bu / Yakarsa dünyayı garipler yakar " diyerek kah İtirazım Var parçasında " Ben hep yenilmeye mahkum muyum? / Ben hep ezilmeye mahkum muyum / İtirazım var bu zalim kadere " diyerek kendisine tapan kesimin isyanını dile getirmiştir.”, “2000'li yıllarda Rock ve Pop parçalarını ( Paramparça, İkimizin Yerine, Sensiz Olmaz ...) söylemesiyle birlikte kendisine tapan kitleyi tamamen reddetmeden onlardan biraz uzaklaşmıştır. Bu sefer de kendisini entelektüel sınıfın ilgi alanında bulmuştur ve bu eskiden beri hayranı olanları üzmektedir”.
  O…Müslüm Gürses..Hani konser görüntüleri kendisine jilet atan seyircileri yüzünden kapatılan Müslüm Baba..O’nun “elsidi tiviye ve antiyatır sisteme” ihtiyacı var artık…Hayranlarının fikri değişmiştir bence ,artık onlar da o ses sistemi ile dinlemek isteyeceklerdir babalarından “itirazım var” şarkısını..

  Tapıyorum kapitalizme..!!!!!!!!!!!!!Kim bu kadar incelik gösterdi hayatınızda size?Kim bu kadar ilgilendi neyi sevip neyi sevmediğinizle bunca zaman ,sorarım size?Ben saygı duydum her zaman alışveriş yaptığım marketin,sıkça alıyorum diye istatistik tutarak Efe rakı için bana bir yetele indirim yapmasına..

  İhtiyacım var,himalayalardan masmavi denizi gören bir daireye.. !!!!!!!!!!!!!!
  Peki sizin ihtiyacınız neydi?

  Hani bilgi niyetine.
  Mustafa Sinan ACARSOY
  Samsun 1970

 2. #2
  Onur Üyesi Murat ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-05-2006
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.974
  Sinan güzel analiz tebrik ederim. Müslüm Gürses'in kendisini "müslümce söylem"den ayırıyorum ben. Zira bizzat Müslüm'ün kendisi o kitle için neyi ifade ediyor olabileceğini HİÇ BİR ZAMAN kavrayamamıştır. Bu bilinç eksikliği onu yeniyetme reklamcı, imajmaker tayfasının elinde oyuncak etmiştir. Aynısı ve dahi daha acısı Orhan Gencebay için de geçerlidir büyük ölçüde. Arabesk'in temelde hangi gerçekçi itirazı ve modern eleştiriyi seslendirebilmiş olduğu büyük başlığı altında konuşulması gerekir bunların. Arabesk nedir ki, arabeskçi ezilmiş kitleler için ihtiyatsız bir itiraz seslendirebilsin? Son tahlilde, arabesk ve arabeskçi, "düzenden ben de payımı isterim arkadaş" hislerine tercüman olmuştur. Özal'la birlikte çoğu da bu fırsatı yakalamıştır. Zaten gelinen nokta, ezilenlerin "ee, sıra bize geldi hemşerim" vaziyetidir ülkemizde. Kendilerini dinleyen alt-sosyo ekonomik grubun içinden çıkıp da façayı düzeltip, sınıfsal ihanete bulaşmayan birini tanıyor musunuz? İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Kibariye, Özcan Deniz, Mahsun Kırmızıgül, ... sayın sayabildiğiniz kadar. Herşey dünyalığı yapana kadarsa, insanları yüreğinden yakaladığınız şarkıların kıymeti harbiyesi de oltanın ucundaki yem kadar olacaktır. Gelinen noktada işte onlar da herkes gibi, tükettikleri kadar adam olmayı sindirdiler vesselam! "İhtiyacım var" kurnazlığı, 'Ben hep yürümeye mahkum muyum? Ben hep kira ödemeye mecbur muyum?' inceliğinde kalsa ağzımı açmayacaktım zira alıştık bu kurnazlıklara ama hom-tiyatıra ihtiyacım var noktasındaki bir çakallık, aslında reklam yapıyoruz ayağına yetmişlere ait değer sistemine sövüp saymanın bir aracı yapılmıştır bana göre. Arada Müslüm de harcanmış, umrumda değil şahsen. Asıl harcanan daha büyük, daha yazıklanılası bir şey! Topiği cevaplayayım neticede: EVET, İTİRAZIM VAR BU YALAN DOLANA! İHTİYACIM VAR OMURGALI SANATA VE SANATÇIYA!
  Murat ÜNAL (1970-İzmir) 0 RH +
  Rol yapma, düşün!

 3. #3
  Administrator Mustafa PAKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-04-2004
  Bulunduğu yer
  Göztepe/İzmir
  Yaş
  39
  Mesajlar
  12.061
  Benim itirazım gerçekte ihtiyacımız olmayan şeylere ihtiyacımız varmış gibi gösterilmesine.
  "Totally Addicted To Bass"
  Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/İZMİR

 4. #4
  muhlis beyğ
  Guest
  bu şarkıların reklamlarda deforme edilip işlenmesi asla tesadüf değil, toplumu dönüştürme ve son kalan duygu kırıntılarını da tüketim düzeni kapitalizme teslim etme çabasının bir parçasıdır. herşeyimizi büyük bir hızla tüketiyoruz. bizim şansımız ise denizle bütünleşerek bu tüketme ve tükenme dünyasının dışına çıkabilmemiz.
  çok güzel işlemişsiniz..

 5. #5
  XMURAT
  Guest
  kişiyi hareketlendiren ama düşünce salgısınını en az üretime katkı sağladığı zaYIF RUH HALLERİNE en MECNUN olduğumuz " bazı kişilerizdir" onlar bilir duygunun içerde hareket halini ve yerleşik düzen alma durumunu. biz bu yaştan sonra bu deneyimden sonra hala nasıl hissedileceğini neyin eğri iken bizi eğebileceğini bilmiyecekmiyiz. çok toysa HAYAT ve arınırken kötülükten saman sarısı gözler dikilir yüreğe ve kan kırmızısı sevdalar yeni bir merhaba der her başlangıça öfke duvarlarına art artda bekle beni notasını hatta tınısını ekler iken. dert ötesi duyulmasına şaşkın bakışlı bir okadarda zamanımıydı demek zormudur. hoşgeldin hürriyet hoşgeldin tüm bana anlam katmış ve katacak ŞARKILARIMIZ.

 6. #6
  Kantürk
  Guest
  ...

 7. #7
  Admin Sinan ACARSOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-05-2004
  Bulunduğu yer
  DENİZDEN
  Yaş
  49
  Mesajlar
  6.178
  Alıntı Serkan ULUYURT Nickli Üyeden Alıntı
  Günde 5-6 saat Müslüm Gürses'i dinleyen biri olarak,babanın reklamlara çıkmasına bende çok karşıyım.Ama elden birşey gelmiyor ve Müslüm Gürses'i sevmeyen insanlar daha çok ona yükleniyor ve alay konusu ediyorlar..Kimse onunla alay edemez.O çok büyük bir sanatçı.1968 yılında ilk albümünü çıkardı,40 yıldır müzik dünyasının içinde.Biz onun bütün şarkılarını malesef toparlayamadık.Yaklaşık 150 albümü var 1500 şarkı demektir bu ve türlü şarkıyıda mükemmel seslendirebiliyor.
  Son zamanlarda arabeskten biraz uzaklaşsada o bizim babamız olarak kalbimizde kalacak.Bizim bütün dertlerimizi dinliyor baba

  Seni seviyorum Müslüm Baba iyi ki varsın,sen arabeskin kralısın kralı.
  olmadı........
  tekrar düşün derim.
  Svg.
  Mustafa Sinan ACARSOY
  Samsun 1970

 8. #8
  volkanince
  Guest
  Vallaha korkarım siz yakında kendinizi jiletlemeyede başlarsınız.Bu ne yaa.

 9. #9
  gkhnyrn
  Guest
  abi, ince işlenmiş sohbetleri çok severim.. öncelikle bu güzel sohbet için teşekkürler..

  çok uzun yazmayı düşündüm bir an, ancak ne hayat tecrübem ne sözcük dağarcığım ne de insani bilgim sanırım yeterli olmayacaktır..

  değerlerimizin eritilmesi ve elimizden akıp gitmesi çok yeni birşey değil aslında.. bu uzun süredir yapılmakta olan, ince ince işlenmekte olan, ufak ufak tırtıklanmakta olan bir olayın artık abes bir şekilde ortaya çıkışını görmemizdir..

  aslında, sizin ve bizim gibi insanların, yani facebook tabiri ile "70lerinsonunda80lerinbaşındaçocukolmak" grubuna dahil olan bizlerin, sonraki dönemlerde, yani "80lerinsonu90larınbaşı" ve en nihayet artık günümüz gençliğini oluşturan ve tamamen bir "sistem"in ürünü olan, (genel konuşuyorum) sorgulamayan ve en önemlisi sorgulamayı bir ihtiyaç olarak görmeyen "90larınsonu2binlerinbaşı" gençlerine, nasıl olsa sorgulamıyor ve ihtiyaç da duymuyor mantığı ile apaçık bir şekilde bunların 'empoze' edilmesidir olan..

  sen ben bunları görebiliyoruz ve rahatsız oluyoruz olanlardan.. çünkü biliyoruz neyin ne olduğunu, sistem insanı değiliz.. sorguluyoruz.. araştırıyoruz ve işkilleniyoruz.. ama öyle ama böyle.. ama doğru ama yanlış..

  ancak öbür tarafta, bu tür reklamların hedef kitlesi olan ve özellikle 80lerden sonra iyice 'sistem' tarafından yetiştirilmiş ve bir köle işçi olarak ortaya konulmuş günümüz genç toplumu bunu farketmiyor bile.. yani açıkçası senin benim düşündüğümüz şeyler onun umrunda bile değil.. hatta hoşuna bile gidiyor, koskoca (ki onuda kulaktan dolma biliyor, neden koskoca olmuştur araştırmaz) bir müslüm gürses, bir emel sayın, zamanında çok beğenildiği belli olan eski şarkılarını onlara söylüyor.. ne güzel reklam yapmışlar yav diyor.. ilgisini çekiyor bu.. seviyor ve hatta lan ben istanbulun şurasından bir ev alayım diyor.. benimde 'home theatre'a ihtiyacım var diyor..

  bilmiyor ki bir radyosu bile olmayan onbinler var bu ülkede.. televizyonu olmayan yüzbinler.. daha hiç televizyon izlememiş, daha hiç radyo dinlememiş insanlar bile var...

  o 'home theatre' için ayırıp kullandığı parayla bir yıl geçinen aileler var..

  kızının böbrek naklini yaptırmak için o paraya dua eden analar, şehit oğlunun geride bıraktığı gelinine ve torununa bakmak için 1 yıl boyunca o para uğruna gitmedik kapı bırakmayan babalar var.. ve hatta *biliyorum* o para ile hayatta kalma ihtimali olan ancak o para olmadığı için şimdi ölenler var.. hemde çok genç yaşta.. sırf o para uğruna..

  şimdi biz burada ne kadar çok konuşsak ne kadar çok yazsak bir çare değil..

  bu kadar şeyi şunun için yazdım, bunları görüp anlayan ve 'işkillenen' abilerim, kardeşlerim, arkadaşlarım.. bilin ki yanlız değilsiniz.. ve yalnız da kalmayacaksınız..

  ancak siz ve biz, bunlardan 'işkillenmeyenler' i bir şekilde uyandırıp, eğitip, öğretip, 'işkillenir' hale getireceğiz.. her bireyin korkmadan sorgulamasını sağlayacağız.. ancak o zaman bu memlekette birşeyler belki düzelir ve belki aramızdan yeni 'ATATÜRK'ler çıkar..

  yoksa halimiz harap..

  dağda asker şehit olurken, sandıkta halkoylamasına giden yöneticilerin yönettiği bu ülke insanları, o kadar 'işkillenmez' olmuşlar ki, attıkları 'evet' oyları ile, ne başkanlık sistemine geçtiklerinden ve artık türkiye de cumhurbaşkanlığı değil başkanlık olduğundan haberleri var, ne de her türlü kanun ve 'ANAYASA'nın oylanması için, eskisi gibi 367 değil, 3te1 çoğunluk ile 184 kişinin TCBMM'de 'evet' demesinin yeterli olduğundan..

  eğer bu 'işkillenmeyenler'e biz 'ilişmezsek'.. halimiz haraptır..

  :roll:


  *her ne kadar sürçü lisan ettimse, affola.. bu kadarına dilim dönüyor, kafam basıyor..

 10. #10
  Kantürk
  Guest
  ...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Aşkım benim
  By Oktay UZDİYEM in forum Su altı Fotoğrafçılığı
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 15-09-2008, 13:48
 2. Benim başım kel mi?
  By m.k.kaplan in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 26-11-2006, 20:21
 3. benim fikrim
  By coldfire in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 05-11-2006, 05:45
 4. ASLANIM BENIM
  By orka in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 10-02-2005, 20:50
 5. bu da benim baddy im
  By m.çolpan in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 10-01-2005, 10:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217