1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11
Like Tree1Likes

Konu: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

 1. #1
  ZIPKINCI azzurro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09-06-2008
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2.078

  Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  1927 yılında fransız bir anne babanın oğlu olarak çin'de dünyaya gelir.12 yaşına kadar doğduğu ülkede yaşar.7 yaşındayken ailecek fransa'ya doğru yapılan bir gemi yolculuğu sırasında,ilk defa kızıl deniz açıklarında karşılaşır yunus'larla.çocuk aklından neler geçtiği bilinmez,ancak sonradan yunuslar için ''onlar benim gerçek ailem'' diyecektir.

  denize olan sevgisi keşif duygusu ile birleşince dalmaya başlar.apnea dalış'ta denilen,nefesi tutarak ve tüpsüz yapılan dalışlar yapmaktadır.1976 yılında 100 metreye tüpsüz dalabilen ilk dalgıçtır.bu dünya rekoru aslında uzun ve azimli bir çalışmanın sonunda gelmiştir.nefesini çok uzun bir süre tutabilmektedir mayol,100 metrede kalp atışları dakika'da 20'ye düşmektedir.o basınçta vücudundaki kanın neredeyse tamamı beyninde toplanmaktadır.bilim adamları ve doktorlar bunun sadece yunuslar ve balinalarda görülen bir fenomen olduğunu söylerler.katıldığı yarışmaların çoğunda rakip dalgıçlar hiperventilasyon veya aşırı basınç nedeniyle farklı zararlar görürken,mayol 56 yaşında 105 metre ile ikinci kez dünya rekorunu eline geçirir.2000 yılında basılan kitabı ''homo delphinus the dolphin within man'' serbest dalgıçların kutsal kitabı olmuştur.kitapta mayol insanın aquatik bir kökeni olup olmadığını sorgular.annemiz diye bahsettiği okyanus ile ve özellikle'de yunuslar ve balinalarla derin bir bağımız olduğunu düşünmektedir.

  kelimelere olan borcunu ödediğinden midir,yoksa sırf yunuslarla yüzebilmek için ilk gençlik yıllarında florida'daki bir havuzda işe başlayıp,öğlen yemekleri dahil onlarla yüzüp ''her şeyi onlardan öğrendim'' dediği için midir bilinmez,sözler sadece bir detaydır.yakın arkadaşlarına göre mayol ile iletişim kurmanın % 20'si sözcüklerdir,% 30'u beden dili ve geri kalanı sadece telepati.

  jaques mayol kendi yapabildikleri ve yaptıklarıyla denizle insanın tinsel bağlantısını analiz etmiş,doğayla olan bağlantımızı tekrar kurmamızı sağlamaya çalışmıştır.derin spiritüel yetenek ve algılara sahip olduğu şüphe götürmez olan mayol,zaman zaman umutsuzluğa düşsede yaşamının çok önemli bir bölümünü suyun içinde,yunus ve balinalarla derine dalmayı öğrenerek,deniz annemizle bağlantısının ve varoluşun gizemini aramakla geçirmiştir.dalmak için adaları tercih eden mayol,74 yaşında iken bile hemen her gün 40 metrelere dalmakta ve nefesini rahatça 4 dakika tutabilmektedir.

  italya japonya ve güney caicos adaları arasında yaşamını geçiren mayol,1983 yılında dalışı resmi olarak bıraktığını açıkladıktan sonra arkeoloji ile ilgilenmiş ve kardeşi pierre mayol ile birlikte bir kitap daha yazmış,onlarca belgesel filmin yazarlığını ve prodüktörlüğünü yapmış ve dalış tekniklerini anlattığı seminerlere katılıp,dünyanın bir çok yerindeki dalış okullarına aktif destek vermiştir.dalgıçların kişisel ego ile kendilerini zorlayarak katıldıkları yarışmaları haz etmemiştir,bunu dostlar arasındaki her konuşmasında dile getirir.''amaç bu değil'' demiştir.mayol'a göre denizle olan bağlantımız bize bir şeyler katmalıdır,en azından deneyimsel olarak algımıza olumlu bir etkisi olmalıdır.yine de umudunu yitirmez.anlamayanlara kızsada,anlayanı çoktur.

  takvimler 22 aralık 2001'i gösterirken,''yunus adam'' ünvanının haklı tek sahibi jaques mayol yaşamla ölüm arasındaki ince çizgiyi,italya elba'daki evinin havuzunun yanında bulunduğunda geçmiştir.mavi suların siyaha döndüğü noktada hiç kimse intiharının nedenini anlamaz.kimilerine göre mayol zamanın geri döndürülemez prensibini kabullenememiş ve yaşlandığı için depresyona girmiştir.kimileriyse tüm doygunluğunu yeni bir tecrübe eklemek istediğini ve belki de kendi ölümünün ardındaki gizi aralamak için bunu yaptığını savunur.

  sebep ne olursa olsun,okyanuslarda bir yaşam geçiren mayol,iki kitabı,yüzlerce dalışı,dalmaya olan tutkusu ve yunus'lara olan derin sevgisi ile anılmaya ve tüm zamanların en efsanevi serbest dalgıcı olarak kalmaya devam edecektir.

  bir deniz kızı ile karşılaşmak için ne yaparsın biliyor musun?denizin dibine kadar dalarsın.suyun artık mavi olmadığı yere.gökyüzünün yalnızca bir anı olduğu yere.ve orada sessizce yüzersin.ve orada kalırsın.ve orada kararını verirsin;onlar için ölebilirsin.sadece o zaman ortaya çıkarlar.gelirler ve seni karşılarlar ve seni onlara olan aşkınla yargılarlar.eğer içtense,eğer safsa onlarla olursun ve seni sonsuza kadar alıp götürürler.
  (ebru dengiz in homo delphinus isimli yazısından alıntı)


  Yunuslar ve İnsanlar
  Luc Besson'un 'Büyük Mavi'si, ülkemizde
  'Derinlik Sarhoşluğu' adıyla gösterilen ve tüm dünyada olduğu gibi gişe rekorları kıran, müziği hâlâ kulaklarımızdan silinmeyen bir sinema yapıtıdır. Ve Besson'un ve filminin gerçek kahramanı Jacques Mayol, 22 Aralık 2001 de Elbe Adası'ndaki evinde intihar etti. Herkes, tüm hayranları onun mavi derinliklerde kaybolmasını beklerken 'vakit gelince', Mayol kendisini bir ipin ucuna asmış ve bıraktığı mektupta cenazesinin yakılmasını vasiyet etmiş. Mektubun içeriği tam açıklanmadı, ama işgüzarlar yine de ölümüyle 'Büyük Mavi' arasında bir ilinti kurmaya çalışıyor ve 'Karaya vuran bir yunus gibi boğularak ölmeyi yeğledi,' türünden yorumlar yapıyorlar.
  Çünkü Jacques Mayol, bir 'yunus adam'dı ve zaten 1986 yılında yazdığı 'Homo Delphinus' adlı kitapta insanoğlunun denizde yaratılıp karaya çıktığını anlatıyor, yunuslarla akrabalığımızı irdeliyordu. Mayol'e göre, insanoğlu denizi öldürüyordu ve denizlerin ölümü, kendi türünün de ölümü olacaktı.
  Fransız anne babadan Şanghay'da dünyaya gelen efsane dalgıç, Japonya'daki Karatsu adlı küçük balıkçı kasabasında rastladı yaşamındaki ilk yunusa. 1976'dan 1983'e değin bilimsel ve tıbbi araştırmalar sonucu geliştirdiği yepyeni bir dalış tekniğiyle devrim yaptı ve o güne değin aşılamayan derinliklere dalarak, sayısız rekorlar kırdı. Marsilyalı bir mühendisin kendi-
  si için icat ettiği dalış aletiyle, baş aşağı değil, baş yukarda dalmak yöntemini ilk kez Mayol denedi ve 105 metreye kadar indi. Aynı zamanda ağırlık işlevini gören alet, bir otomobil direksiyonuyla bir bisiklet selesi ve freninden ibaretti. Mayol, kendi düşünüp bulduğu yeni yöntemle, su üstüne çıkmak için ters dönmek zorunda kalmıyor, böylece dönüş için gerekli olan oksijeni daha derine inmek için kullanabiliyordu.
  Mayol, dünya rekorlarını altüst ederken, onun varlığından henüz habersiz bir çocuk, Luc Besson da Akdeniz'in sığ maviliklerine dalıp çıkıyordu. Bir gün, kendi minik derinliklerine dalarken göz sinirini sıkıştıran hava kabarcığı sonucu kör olmasına ramak kala, dalgıçlığa veda etti. 17 yaşına gelmişti ki, henüz 92 metre rekorunu kıran Jacques Mayol hakkında kısa metrajlı bir film seyretti ve yaşamı değişti: Dalamadığı derinliklere dalan 'yunus adamın' filmini yapacaktı büyüyünce, söz verdi kendisine. Senaryo, kafasında biçimlenmeye başlamıştı.'Büyük Mavi'nin efsane dalgıcı ve artık bir sinema efsanesi olan hayranı, ilk kez 1983 yılında Marsilya'da buluştu. Bir dalış teknesinde, baş başa çalıştılar senaryo üzerinde. Jacques Mayol'ün rolünü Jean Marc Barr, Mayol'ün en iyi arkadaşı ve dalgıç rakibi Enzo Maiorca'yı Jean Reno üstlendi. Filmin konusu Jacques Mayol, 'teknik müsteşar' olarak hazır bulundu dört ay süren çekimlerde. Baştan sona, onun yaşam belgeseliydi 'Büyük Mavi'. Ama son için iki ayrı senaryo çekildi. Birincisinde, arkadaşı Enzo'nun ölümünden sonra Mayol de bir yunusun peşine takılıp gidiyor, mavi derinliklerde kayboluyordu. Bu son, romantik Avrupa içindi. İkinci ve gerçek sonda ise, yunus balığı ölmek isteyen Mayol'ü derinlere götürmüyor, su üstüne yönlendiriyordu. Gerçek sonu, iyi biten filmleri seven ABD seyretti.
  O gün bugündür, yine de Jacques Mayol'e denizde ölmek yakıştırıldı hep. Oysa o, 74 yaşında asmayı tercih etti kendisini. Neden, bilinmez. 1996 yılında, Mayol'ün 105 metrelik rekorunu 110 metreye inerek ilk kez aşan dalgıç ve kadim arkadaşı Enzo gibi İtalyan, Umberto Pelizzari'ydi. Ve Pelizzari, geçen 3 Kasım'da bu efsane rekoru, 131 metreye perçinledi.
  Efsane dalgıç Mayol, kendisini örnek alan ve usta kabul eden genç halefi Pelizzari'ye
  'Homo Delphinus' kitabını imzalarken, şöyle yazmıştı: "Derinliğe giden yolu, sana bırakıyorum Yunus'um..."
  Ve bir gün, ölümün dipsiz derinliğine dalmak için, denize ihtiyaç duymadı.
  M.Kırıkkanat

  Ve bir video;
  YouTube - ??????? ?????????? LEGEND DIVER Jacques Mayol

  Yazı facebookda bir gruptan alıntıdır.
  A Real Phenomenon: Jacques Mayol | Facebook
  Ergün Türkoğlu likes this.

  Raşit Ü. // İzmir

 2. #2
  Yönetici Eren ATEŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09-03-2006
  Bulunduğu yer
  Çanakkale
  Mesajlar
  7.760

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  Sağol Raşit tek nefeste okudum keyifliydi


  Eren ATEŞ ---- Çanakkale / Merkez

  ** ZıpkıncI Yöne-TeaM **

  >> Sağım Marmara, solum Ege... İnsan daha ne isteyebilir ki? <<

 3. #3
  mustafa kurt
  Guest

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  Paylaştığın için teşekkür ederim, çok özel bir hayat yaşamış cesur bir insanın hayatı.

 4. #4
  Kerem Boğan
  Guest

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  Süper yazı raşit, "le grand bleu" izlemeyen herkez izlesin tavsiye ederim.

 5. #5
  ZIPKINCI Kemal TOYGAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29-09-2007
  Bulunduğu yer
  İstanbul / Silivri
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.528

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  way be soluksuz okudum..
  paylaşım için teşekkürler...
  Kemal Toygar, İstanbul, 25/04/1978

 6. #6
  ZIPKINCI selman şen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04-01-2007
  Bulunduğu yer
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.417

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  Çok güzel bir paylaşım. Eşime de okudum o da çok etkilendi. Neden intihar ettiği aklıma takıldı kaldı.Hüzünlü bir son. Paylaşım için teşekkür ederim.
  Kimse kafamı kızdırmasın...... Dalarım.

  Selman Şen 1966 ESKİŞEHİR

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  12-08-2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  1.558

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  Bu ustaya bu tarz bir ölüm yakışmadı bence, yaşantısı ve yaptıkları ile örnek alınacak bir insan.
  Raşit paylaşım için teşekkür ederim.
  Hüseyin Karabağ 34/ 27
  28.12.1976
  0 rh +

 8. #8
  ZIPKINCI Alp Arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-04-2006
  Bulunduğu yer
  Londra-Canakkale-Istanbul
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.383

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  Tesekkurler, filmi hatirliyorum ama tam izleyememistim, ilk firsatta bulup izliycem.
  BORN TO FISH..
  FORCED TO WORK..

  FB: https://www.facebook.com/turquaz.cam.holder
  https://www.facebook.com/calm.power
  E-Posta - Skype: alp_arslan@hotmail.co.uk
  Instagram: https://www.instagram.com/turquazsub_official
  Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCUh..._as=subscriber

  Alp Arslan 09 Ekim 1977

  Istanbul Universitesi
  SBF Uluslararasi Iliskiler

 9. #9
  ZIPKINCI levent özüçağlıyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06-01-2009
  Bulunduğu yer
  Kocaeli,değirmendere
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1.380

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..

  Paylaştığın için teşekkürler

  zıpkın:85 lik laze kabze ahşap gövde kombinasyon MÜKEMMEL

  zıpkın: 110 full ahşap kombinasyon MÜKEMMEL

  kamera: sj 4000

  [/B]o541 259 29 16 lozcagla@hotmail.com
  LEVENT ÖZÜÇAĞLIYAN

 10. #10
  YİĞİT TÜRÜDÜ
  Guest

  Cevap: Jacques Mayol yaşamı ve kitabı hakkında..


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. jak boenonun kitabı
  By SalihEngiz in forum Genel Malzeme Paylaşımı
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 20-10-2008, 20:32
 2. Alanyada Sualtı Yaşamı...Haziran 2007...
  By Onur_GÜNER in forum Su altı Fotoğrafçılığı
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 25-09-2008, 16:57
 3. Jacques-Yves Cousteau: Lord Of The Depths
  By Aşkın YILDIRIM in forum General
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-11-2007, 15:15
 4. jak boeno kitabı
  By yonca in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 11-01-2007, 00:21
 5. HOMO DELPHINIUS/THE DOLPHIN WITHIN MAN BY JACQUES MAYOL
  By Aşkın YILDIRIM in forum Publications
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-11-2006, 20:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196