1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 28
Like Tree43Likes

Konu: Ahşap Tüfeklere Bakış

 1. #1
  Onur Üyesi
  Üyelik tarihi
  14-11-2004
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  166

  Ahşap Tüfeklere Bakış

  Ahşap tüfekler
  Ahşap sualtı avcılığı tüfekleri ile ilgili net ortamında oldukça fazla ve detaylı bilgi mevcut. Bunun yanı sıra,özellikle fiyat/kalite performansları başlığı altında bir çok kez, bu konu tartışmaya açıldı.
  Soru ve cevapları vaktim el verdiğince okumaya ve anlamaya gayret ediyorum.
  Görebildiğim kadarı ile tartışmaya en çok konu olan mesele, fiyatlar.
  Konuya iyi bir sualtı avcılığı tüfeğinin hangi özelliklerde olması gerektiği ile başlamak istiyorum.
  Daha sonra, sırası ile, ahşap tüfekler için malzeme seçimi, bu malzemelerin nasıl işlenmesi gerektiği, performanslar ve ahşap tüfeklerin neden ayrı bir klas ve fiyatta olduklarına kısaca değineceğim.

  Doğru yüzerlik
  Ahşap,Alüminyum, karbon vs, hangi malzemeden imal edilmiş olursa olsun, iyi bir tüfek öncelikle doğru yüzerlikte olmalıdır.
  Tüfeğinizin doğru yüzerlikte olup olmadığını anlamak için basit birkaç parametreyi test etmeniz yeterlidir.

  Olması gereken:
  Üzerindeki tüm aksamları ile birlikte yani, lastikleri, şişi, ipleri ve varsa makarası ile birlikte, kurulu olarak satıhta elinizden bıraktığınızda, tüfeğiniz;
  -Satha paralel,
  -Nötre yakın negatif,
  -Her derinlikte aynı yüzerlikte,
  Olmalıdır, bunun anlamı;
  Tüfeğinizi satıhta elinizden bıraktığınızda,satha paralel olarak çok yavaş bir hızla ve bu parallelliği bozmadan batmaya başlamasıdır.
  Bu yapıda bir tüfek hangi derinlikte olursanız olun aynı şekilde davranacaktır.

  Olmaması gereken:
  Tüfeğinizi, üzerindeki tüm aksamı ile ve kurulu iken satıhta elinizden bıraktığınız zaman:
  -Önce kafa aşağı doğru gidiyorsa,
  -Önce kabza aşağı doğru gidiyorsa,
  -Aşağı iniş hızı fazla ise,
  -Tamamen satıhta kalıp yüzüyorsa,
  -Atıştan sonra elinizden bıraktığınızda yukarı çıkmak yerine aşağı inme eğiliminde ise,
  -Derinlik arttıkça yüzerliği ve dengesi değişiyorsa,

  Tüfeğiniz sorunlu demektir zira;
  Bu tür hendikapları olan bir tüfekle avlanmak için, konsantrasyon, algılama ve gözlem yeteneği, bilgi ve tecrübe birikimi, apnea süreleri, hidrodinami vs. gibi bin türlü beceri ile uğraşmanın yanında bir de tüfeğiniz ile mücadele etmeniz gerekir.
  Agaşonda, tüfeğinizin kafası yüzmek istiyorsa, kabzadan aşağı bastırmanız, tersine batıyorsa kabzadan yukarı kaldırmaya çalışmanız, avınızı vurduktan sonra elinizden bıraktığınızda yukarı çıkmak yerine batıyor olması yüzünden, balığın yanı sıra, bir de tüfeğinizi toplamanız gerekir.
  Kısaca eğer tüfeğiniz, yukarıda saydığım özelliklere sahip değilse, avlanırken dezavantajlı durumdasınız demektir.
  Yüzerlik konusunu kapatmadan önce küçük bir not ilave etmek istiyorum.
  Bir tüfeğin suda nasıl davranacağını, ağırlığına bakarak karada anlamak mümkün değildir.
  Gövdenin, kesiti, hidrodinami konusunda biraz fikir verebilir ancak alış veriş yaparken, tüfeği elinize alıp ağırlığına filan bakmanın bu konu ile yakından uzaktan alakası yoktur.
  Ağırlığı 1,5kg geldiği halde oldukça hızlı baş aşağı giden, makara takıldıktan sonra, yüzerliği ve dengesi tamamen değişen tüfeklerin yanı sıra, ağırlığı 4,0kg gelen ve suda olması gerektiği gibi mükemmel hareket eden tüfeklerle avlandım.
  Doğru tüfeği bulmanın tek yolu,denemek ve tabi ki dürüstçe bilgi paylaşmaktan geçiyor.
  Sualtı avcılığında doğru malzeme,üzerinizde veya elinizde iken hissetmediğiniz ve varlığını unuttuğunuz malzemedir.

  Ahşap gövdelerin avantajları
  Yukarıda saydığım özelikleri en çok yakalayabilen tüfekler ahşap gövdeye sahip olanlardır.
  Bunun nedeni birkaç istisna haricinde,ahşabın, kütlesi ne olursa olsun, doğal olarak yüzer olmasıdır.
  Oysa, metal veya kompozit malzemelerden yapılmış gövdelerin yüzerliği, içlerinde hapsedilmiş olan havanın hacmi ile doğrudan orantılıdır. Derinlik arttıkça yüzerliğin değişme riski vardır.
  Avlanırken, sessizliğin çok önemli olduğunu biliyoruz. Sesler su altında çok çabuk ve oldukça uzaklara taşınır.İçi boş borular çarpmalarda oldukça fazla ses çıkarırlar.
  Ahşap gövdenin avcıya sağladığı bir diğer avantaj masif olmasıdır. Lastiklerin geri tepmesini, diğer malzemeden yapılmış gövdelere göre çok daha fazla absorbe ederler. Bu yük avcının, bilek ve dirseğine doğrudan yükleneceğine bir kısmı ahşap kütlede kalır.

  Ahşap Malzeme
  Tüfeğinizi her türlü ahşaptan ve her şekilde yapabilirsiniz, ancak harcadığınız onca emek ve zamanın sonucunda elde edeceğiniz tüfeğin becerileri, tamamen seçeceğiniz ağaca ve uygulamalara bağlı olacaktır.
  Öncelikle, kestane, dişbudak, meşe,kayın vs. gibi sert ve dik başlı ağaçlarla bu iş pek olmaz.
  Bir metre civarında oldukça ince bir gövdeye ihtiyacımız var ve üstelik bu gövde, dış hava şartlarında, güneş altında, deniz suyu içinde uzun yıllar boyunca hiçbir şekilde desteklenmeden düz durmalıdır.
  Bu hendikaplara cevap verebilecek doğru ahşap, sert olmayan, yumuşak huylu, doğal yağlı, lifleri gövde boyunca olabildiğince düz ağaçlardır. Bu özelliklere sahip en yakın ağaç tik ağacıdır.
  Tectona Grandis’ in anavatanı, güney ve güneydoğu Asya’ da Endonezya, Malesya, Tailand, ve Burma’ dır. Özellikleri açısından en iyi ağaçlar Myanmar’ da yetişiyor.
  Tik adı altında satılan benzer bir çok ağaç var. Bu ağaçlar, renk ve dokuları açısından tik ağacı ile benzerlik gösterirler ancak, kalite ve fiyatları çok daha düşüktür. Myanmar tikinin çok pahallı olması, talepler doğrultusunda ithalatçıları aynı görünümde daha ucuz ağaçları da pazarlamaya itmiştir. Özellikle plantasyon ağaçlar, büyük miktarlarda ithal edilmektedir. Çoğunlukla bahçe mobilyaları için bu ağaçlar sorun olmaz ancak bizler için durum farklıdır.
  Ağaç temin etmek başlı başına zor bir iştir. Doğru ağacı bulmak, keresteyi ağacın doğru yerinden çıkarmak, lataları doğru yönde biçmek, tecrübe ve bilgi gerektiriyor. Ülkemizde tropik ağaç ithalatı yapan firmalar var, bu işi uzun yıllardır yapan bir firma ile çalışmaktan başka çare yok, doğru insanları bulup güvenmek gerekiyor.
  Resimde gördüğünüz ağaç, doğal yetişmiş, tahmini yüz elli yaşlarında bir Myanmar tik ağacı.
  Bu ağacın neresinden hangi miktarda kereste çıkaracağımız tamamen tecrübe ve deneyimlerimize kalıyor.
  Uzun ömürlü, zaman içinde çalışmayacak iyi bir gövde elde etmek için;
  -Doğrayacağınız kereste, tomruğun boyuna olmalıdır.
  -Ağacın frezesi her zaman lamine edilecek latanın geniş tarafına, haresi dar tarafa gelmelidir.
  -Estetik olduğunu düşünseniz de,farklı ağaçları birbiri ile lamine etmek yanlıştır. Karakterleri farklı olduğu için zaman içinde farklı çalışacak, yapıştırılan yerlerden açma yapabilecektir.
  -Laminasyonu aynı ağacın hatta aynı kerestenin latalarını birleştirerek yapın.

  -Laminasyona hazır doğranmış latalar muhakkak en az birkaç ay kadar bekletilmelidir.
  -Bekleme süresi sonunda çalışmış olanlar varsa ayırın ve muhakkak ön elemeden geçirin. Frezesi, suyuna en düzgün olanları ayırın. Tik ağacının rengi alacalı olabilir, işlemeden sonra zaman içinde bu renkler kızararak birbirine yaklaşacaktır.

  -Üç parçadan lamine edilmiş gövdeleri tercih ediyorum. Bunun nedeni şiş kanalının tek parçaya açılmasını sağlamaktır.Dört parça yaparsanız, birleşme yeri tam kanalın ortasına denk gelir.


  -Ebat konusunda pek sınırlama yok,istediğiniz kalınlık ve boyda malzeme kullanabilirsiniz.
  -Düzgün lata elde etmek için muhakkak kalınlıktan geçirin. Özellikle yapışacak yüzeyler ne kadar temiz ve düz olursa o kadar iyi sonuç alırsınız.
  -Yapıştırıcıya dikkat edin. Aklınıza gelen her yapıştırıcı doğru olmayabilir. Örneğin beyaz ahşap tutkalı uygun değildir. Bu iş için üretilen özel malzemeler var. Tüfeğinizi ağır koşullarda kullanacağınızı unutmayın.
  -Yapıştırıcının reaksiyon sürelerini iyi hesap edin ve homojen bir sürme işlemi uygulayın.
  -Laminasyon işleminde, sıkma çok önem taşır. İşkencede elle sıkmak da mümkün ancak her işkence ayağına uygulanan baskının eşit olma ihtimali düşüktür. İlerde açma ve dönmelere neden olabilir.Doğrusu hidrolik preste sıkmaktır.

  -Preste sıkma işleminden sonra, elde edilen üç parçalı lataları son kez, kalınlıktan geçirerek istenen hassas ölçülere getiriyoruz. Hem dışarı taşan yapıştırıcılar temizlenir, hem de malzemenin tamamı kalibre edilmiş olur.
  Şimdi elimizde ahşap tüfek gövdesini işleyebileceğimiz, seçilmiş tik latalarından üç kat lamine edilerek kalınlıktan geçirilmiş malzeme var.
  Bundan sonra yapılması gereken, lamine edilmiş bu malzemeyi, yine en az birkaç ay kadar kendi haline bırakmaktır. Bu süre sonunda, çalışmadan düz kalmış olanlarla gövde yapımına başlanır.
  Tüm işlemleri olabildiğince doğru yapmışsanız, çalışma oranı yok denecek kadar az olacaktır.

  Sonraki aşamalar, sırası ile;
  -Gövdenin işlenmesi ve şekillendirilmesi,
  -Şiş kanalı, mekanizma, ip bırakma dili ve lastiklerin geçip oturacağı yerlerin açılıp tesviye edilmesi,
  -Kabzanın alıştırılması ve montajı,
  -Koruyucu malzeme sürülmesi,
  -Tüm aksamın montajı

  Bu işlemler, üreticilerin kendi dizayn ve sistemlerine göre çok farklılıklar gösterdiği için, detaya girmiyorum ancak,bazı püf noktalarına kısaca değineceğim.
  Bu noktalar, benim ve imalatı yapan arkadaşımın deneyimleri ve bilgi paylaşımları neticesi bulduğumuz en doğru detaylardır.

  Gövde
  -Ahşap tüfeğin gövde yüzerliği, makara dahil üzerindeki tüm malzeme ile birlikte, dışarıdan ağırlık ilavesi ve müdahaleye gerek duymadan mükemmel olmalıdır.
  Bahsettiğim iş oldukça zordur, zira yaptığınız tüfek suda ilk denemede;
  -Gereğinden hızlı batıyorsa, ahşap kütle, aksesuarı taşıyamıyor demektir. Gövde fazla incedir.
  -Yüzüyorsa, gövde fazla kalındır
  -Satha paralel kalmıyorsa, bir ucu diğerine göre aynı yüzerlikte değildir.
  Tüm bunları başarmak için, makaranın yapılmış olduğu malzemenin yüzerliğini dahi hesap etmeniz gerekir. Kısaca çok emek,çok deneme, çok yanılma, bir sürü harcama ve hüsran gerektirir.  Cila
  -Tik ağacının cilalanıp korunması gerekmiyor, ağacı olduğu gibi suya sokabilirsiniz, ancak, işin görseli, satış ve pazarlamayı etkilediği için bunu yapıyoruz.
  Tik ağacı yumuşaktır, tüfeğinizi dikkatle de kullansanız zamanla sağa sola çarpar ve darbe alır. Bu nedenle sürülecek malzeme, reaksiyonunu bitirdikten sonra esnek ve yumuşak kalmalıdır.
  Bunu sağlayan özelliklerde ürünler var piyasada. Bildiğiniz yat verniği, selülozik mobilya cilası, epoksi vs. ile iyi sonuç almazsınız. Bu malzemeler, zaman içinde darbelerin de etkisi ile çatlayacaktır. Piyasada, pırıl pırıl, rengarenk cilalanmış, albenili tüfekler var,estetik açıdan mükemmel olabilirler, unutmayın ki ahşap tüfeğin tercih edilme nedenleri arasında, üzerindeki cila, ilk sırada olmamalıdır.

  Kabza
  Fazla önemsenmese de, ahşap tüfeğin en önemli parçalarından biridir. Öncelikle tabi ki tik ahşap olmalıdır. Elde dikkatle işleyin, Ağacın suyu, kabza boyunca olmalı ki kırılmasın.
  Avuç içine göre şekillendirilmiş ergonomik kabzalar, estetik açıdan güzel görünse de, pratik uygulamada sorun yaratırlar.Av sırasında, tüfeğinizi farklı pozisyonlarda kullanırsınız. Örneğin sağ elle avlanırken, mendirek dönüşünde sol ele geçirmeniz gerekebilir. Örneğin satıhta yüzerken, veya ördek dalışından sonraki inişte, vücudunuza yapışık ve geride taşıyabilmeniz için ters tutmanız gerekir vs. Bu nedenle kabzanın her iki tarafı da aynı ve simetrik olmalıdır.
  Kabzanın kaymazlığı için kauçuk,silikon ve benzeri malzemeler kullanılıyor. Bu malzemeler, kuru ortamda yani mağazada alış veriş yaparken ele aldığınızda gayet tutucu gibi görünse de,aslında ıslak ortamda elden kayarlar. Kaymazlığı sağlamanın en kolay yolu,yüzeyi pürüzlendirmektir. Bunu yapmanın pratik yolu, kaplama malzemesi henüz ıslakken, üzerine sonradan suda eriyebilecek malzeme serpmektir.

  Şiş kanalı ve lastik delikleri
  -Şiş kanalı, atış hassasiyeti için çok önemli bir parametredir. En önemli ve zor olanı da, mekanizma kaseti ile hizayı tutturabilmektir. Yatak yüksekte kalıyorsa, şişin arkası, kasetle mekanizma arasına sıkışır, aşağıda ise bu defa şiş havada kalır yatağa tam otursa da boşluk yapar.
  Kanal doğru açılmışsa, şişi oturttuğunuz zaman, hiçbir sıkışma ve zorlanma olmadan mekanizmaya, tek bir hareketle oturması gerekir.

  -Ahşap tüfeklerde, şiş kanalının kenarları, darbe ve ezilmelere çok açıktır. Üstelik metal palamut kullanılıyorsa, bu aşınmalar daha çabuk olur. Bu sorunu, şiş yatağını, farklı bir malzeme ile güçlendirerek çözdük. Kanalı,gerektiğinden daha farklı bir derinlik ve profilde açtıktan sonra, bu kanalın içini, aynı ahşabın tozu ile koruyucu malzemeyi karıştırarak oluşturduğumuz bir macunla dolduruyoruz. Malzeme donduktan sonra kanalı, olması gerektiği çap ve derinlikte tekrar açıyoruz.
  Elde ettiğimiz şiş kanalı, son derece dirençli, kaygan ve sağlam olmaktadır.
  -Şiş kanalının kafaya yakın yerine üç adet kalıp mıknatısı yerleştiriyoruz. Bu mıknatıslar, kanalın içinde kaldığı için suyla temas etmemektedirler. Bu sistemle çok büyük avantajlar elde ettik.

  Açık kafalı tüfeklerde, avcıya en çok sıkıntı veren konu, şişi tüfeğe takıp ip atlama ile sabitleyene kadar, şişin sağa sola kayıp kanaldan çıkmasıdır. İpi atlatana kadar da bu sıkıntı devam eder.
  Şişi mekanizmaya takıp kanala oturttuğunuz andan itibaren, mıknatıslar şişi yatakta sabit tutar.
  İpleri istediğiniz gibi takıp tüfeğinizi kurabilirsiniz. Mıknatısların bir diğer avantajı, balistiği düzeltmeleridir. Şiş tüfeği terk edene kadar, aynı doğrultudan sapmaz.
  Zayıf mıknatıslar şiş tutmaz, fazla kuvvetli olanlar ise atış mesafesini negatif etkiler. Doğru malzemeyi, ancak bir çok denemeden sonra bulabildik.
  -Lastik deliklerini dikkatle açın.Deliklerin iç tarafları çok iyi perdahlanmış olmalıdır, buradaki en küçük pürüz, lastiklerin gerili iken, çizilip yarılmasına neden olur. Plastik enjeksiyon kafalardaki önemli bir sorundur bu. Maçalı çalışan kalıplarda, delik içine gelen kalıp izini, imalatçı, montajı yapan usta veya satıcı kimse pek dikkate almaz. Halbuki lastik yarılmalarının birinci nedeni budur.

  Mekanizma ve makara
  -Sualtında en basit olan, en mükemmelidir.
  Çok karmaşık, fazla parçalı gösterişli ve sofistike mekanizmalardan kaçının.
  Tetik ve tetik baskülü için, 8,00mm.,tetik korkuluğu için 3,00mm., kaset için 1,20mm., ve ip bırakma dili için 2,00mm 316 CrNi kullanıyorum. Kaset pimleri ve makara milleri de aynı malzemeden torna edilmektedir.

  Lazer kesim ünitesinden çıkan her parça polisajdan geçirilir.
  Tetik mekanizmasındaki tüm parçaların birbiri ile temas ettiği yerlerde, viton O ringler kullanıyoruz.
  Ayrıca tetik baskülü üzerinde yine aynı malzemeden bir pim var. Bu pim, tetik çekildikten sonra, yukarı kalkan baskülün, kasetin altına çarparak ses çıkarmasını engeller. Tüm bu parçalarla,son derece sessiz bir mekanizma elde ettik.
  -Makara sisteminde, delrin ve polethylen malzeme kullanıyoruz. Bu malzemeler, tüfeğin sepiyesine en az etki edecek yüzerliğe sahipler. Makara çalışma sisteminde basit birkaç teflon pul ve baskı yayı kullanıyorum. Makaranın sıkma sistemi çok önemli. Genelde, sonuna kadar sıktığınızda makara kilitlenir. Büyük problemdir zira iri ve güçlü bir av, vurulduktan sonra ani tepki vererek, tüfeğinizi elinizden alır gider. İşin doğrusu, sonuna kadar sıksanız bile, makaranızın birkaç kiloluk bir çekişle kendiliğinden açılabilecek şekilde imal edilmiş olmalıdır.

  İpler
  -Ahşap tüfeğinizde ip palamut kullanın. Sessizliğin yanı sıra, güvenli ve zararsızdır. Palamut için kullanılacak ipin, en önemli ve belki de tek bir özelliği, rijid yani kelime anlamı ile esnememesi, güç altında sünmüyor olmasıdır. Bu işte kullanacağınız ipi test etmek için iki santimlik bir parçayı, iki ucundan tutun ve uçları birbirine doğru itin. Üzerindeki örgü yumuşayıp kayıyor ve ip kısalıyorsa işe yaramaz.
  Nedeni gayet basittir. Av sırasında,değiştirmeniz gerektiği zaman, ipiniz yumuşak ise, kasa üzerindeki düğümü, suda eldivenli ellerinizle açmanız mümkün değildir çünkü iyice sıkışıp oturmuştur.Vakit kaybeder, sinirlenirsiniz.
  Palamut ipinin aşınıp çabuk kopmasının asıl nedeni, ip değil, çentiğin veya gül dikeninin gerektiği gibi tesviye edilip perdahlanmamış olmasıdır. İpin oturacağı bu bölümleri dikkatle elden geçirin. İnce eğe veya ip zımpara bu işi görür. İşiniz bittikten sonra bir büyüteçle yakından inceleyin.
  -Makara ipiniz, açık renkli olsun. Avınız yaralı olarak taşaltına kaçabilir. Nereye ineceğinizi kolayca görüp vakit kaybetmezsiniz. Standart örgülü 1,80-2,00mm kalınlık bol bol işinizi görür.Makara ipinin, 300-500kg gibi çekerlerde olmasına gerek yoktur. Avınızın sizi suda çekeceğini varsayarsak vücudunuzun sudaki direncini hesap etmeniz yeterli olur.
  -Şiş ipi için monofilament polyester örgülü kordaj ipleri kullanıyoruz. Bakır klepslerle sabitlenen bu ipler, örgülü standart iplere göre daha diri oldukları için, tüfeğin kurulmasında çok kolaylık sağlıyorlar. Şiş ipinin kopmasına en çok neden olan, şişin arkasındaki deliktir. Bu deliğin kenarları genellikle keskin kaldığı için ipi keser. Bu deliği de tesviye edin.

  Şişler ve lastikler
  -Şişler, Sandvik firmasının AISI 630(17-4ph) kalite malzemelerinden yapılıyor. Sertlik dereceleri 42HRc civarında.Tüm metal aksamlarda olduğu gibi şişleri de polisajdan geçirtiyorum.
  Konu açılmışken, Rockwell meselesine de kısaca açıklık getirmek istiyorum. Çelik ve alaşımları, çok detaylı ve uzun bir konudur. Metalürji’ nin ilgi alanına giriyor. Sertlik ve çekme dayanımlarını belirlemek için yapılan testler neticesinde elde edilen sonuçlar Vickers (HV), Brinnel (HB) veya Rockwell (HRc) gibi farklı birimlerle anılırlar. Merak edenler için net üzerinde bolca bilgi mevcut.
  Hrc sertlik değerleri 20,3 ile 67,3arasında bir skalaya sahip. Kulak dolgunluğumuz hep Rockwell üzerine olduğu için örnek verdim. Dönüşüm tablolarını bulabilirsiniz.
  Değer arttıkça çeliğin sertliği artıyor. Unutmayın ki, sertlik arttıkça kırılma riski de artar.
  Dolayısı ile 38-44HRc arası değerler işimizi bol bol ve gayet iyi görür. Daha yüksek değerlerin ifade edilmesi biraz satış ve pazarlama taktiklerinden kaynaklanıyor.
  Kulaktan dolma bilgilere rağbet etmeyin. Atış yaparken, avınızın arkasına da biraz soğukkanlılıkla bakarsanız,şişinizi uzun yıllar kullanırsınız.
  -Lastiklere gelince, konu yine çok uzundur. Kısaca bilgi vereceğim.
  Uluslar arası piyasada, aşağı yukarı tüm markalara hizmet veren birkaç firma var. Uzak doğu kökenli olanların yanısıra Amerika’ da olan iki firma bu işin iyilerinden.
  Net üzerinde latex tubing genel ismi ile ararsanız bol bol bilgi var. Bugün tüm tanınmış markalar, özellikle de bizim piyasamızda bol bol telafuz edilen bir yabancı marka dahil olmak üzere hepsi, lastiklerini bu iki firmadan alırlar ve kendi isimleri ile pazarlarlar. Bu isimler sizi yanıltmasın hepsi aynı malzemedir.
  Lastik performanslarını en fazla etkileyen imal ediliş sistemidir. Geneli, extrusion sistemidir. Bu sistemle metrelerce uzunlukta lastik elde edilir. Piyasada en çok satılan bu lastiklerdir.
  Diğer yöntem ise dipping process dediğimiz daldırma sistemidir. Lastiğin iç çapı kadar bir mil, latex hamuruna daldırılır ve çıkarılır. Bu mil her seferinde çok ince bir katmanla kaplanır.İşlem, istenen kalınlık elde edilinceye kadar defalarca tekrarlanır. Bu lastikleri kesip büyüteçle baktığınızda soğan kabuğu gibi kat kat bir görünüm verirler. Metraj olarak üretilemezler.
  Bu lastiklerin performansları,diğerine göre çok daha iyidir. Geri tepkime hızları daha çabuktur, çizilmelerde hemen yarılıp kopmazlar. Tabi ki çok daha pahalıdırlar.
  Lastiğin tepkimesi, çapı ile doğrudan ilgilidir. Yani “kolay kurulan çok güçlü lastik” tamami ile şehir efsanesidir.Lastiği çok kolay kuruyorsanız gücü az demektir.
  Doğru kombinasyonu bulmak için bir çok deneme yapmanız gerekiyor.
  İşin içine, tüfeğinizin boyu, şişin ağırlığı, çentiklerin lastik deliklerine olan mesafesi, kol boyu ve gücü gibi bir çok parametre girer. Ancak bir yerden başlamak için denemeler sonucu oluşturulmuş bir formül var. Hesabı da gayet kolaydır.
  16,00 mm lastik kullanıyorsanız: Tüfeğinizin boyunu 3,7 ye bölün, 2 ile çarpın ve 2 ekleyin.
  18,00 mm lastik kullanıyorsanız: Tüfeğinizin boyunu 3,6 ya bölün, 2 ile çarpın ve 2 ekleyin.
  20,00 mm lastik kullanıyorsanız: Tüfeğinizin boyunu 3,5 e bölün, 2 ile çarpın ve 3 ekleyin.
  Bu son eklediğimiz 2cm ler, gövde kalınlığı için.
  Lastiklerin ölçüsü çalıştığı yerden yani boğma lastiklerde, boğduğunuz yerden, kaplinli lastiklerde ise kaplinin lastik dibinden alınır.

  Lastik meselesi sanıldığı kadar karmaşık ve saklı gizli bir konu değildir. Bu konuda sorun yaşayan, atış performansından şikayet eden veya bir türlü tatmin olmayan kullanıcıların problemi çoğunlukla kendi hataları, bilgisizlikleri ve sualtı avcılığının etiği ve ruhuna aykırı arayışlarından kaynaklanır.
  Çok güçlü ve uzun menzilli tüfekler yapmak mümkün, derin mavide avlananların kullandıkları bu tüfekler, 5-6 adet lastikli, 10mm şiş kalınlıkları olan ve 1,50 mt nin üzerinde gövde boyları olan çok özel avlar için dizayn edilmişlerdir. Bu işin sonu yok ancak yabancı forumlar dahil olmak üzere takip ettiğim kadarı ile genel kullanım, her zaman 110 cm civarlarında en fazla iki çevirme lastikli mütevazi tüfekler üzerine.
  Her zaman dile getirdiğim basit bir kuralı tekrar etmek istiyorum. Tüfeğinizin menzilini arttırmak için olmayacak şeylerin peşinde kafa yormak yerine, tekniğinizi geliştirerek, avınızı mantıklı atış menziline getirmeyi amaç edinin. Bu mesafe 3-3,5mt yi geçmemelidir. Bunu başardığınızda, gerek etik açıdan gerek vicdanen doğru avcılık yapma yolunda bulursunuz kendinizi. Uzun senelerdir avlandığım Kuzey Ege meralarında, halen 100cm tek lastikli, tek kalomalı ve makaralı bir tüfek kullanıyorum. Yanıma birkaç farklı boyda tüfek alsam da, en iri trofelerimi hep bu emektarımla avladım.
  Sizlere iyi kalite bir ahşap sualtı avcılığı tüfeğinin, hangi malzemelerle ve hangi aşamalardan geçilerek yapıldığını anlatmaya çalıştım. Yukarıda tüm okuduklarınızdan çok daha önemli bir konuyu da sona bıraktım.

  El emeği ve sanatkarlık
  Günümüzdeki teknolojiler ile, bugün sanat harikası olarak klase edilmiş el yapımı eserlerin bire bir aynısını,hatasız olarak yapmak mümkün. Buna rağmen, el yapımı olanlara sahip olmak için çok yüksek bedeller ödenmesinin birkaç nedeni var.
  El yapımı bir eser, onu yapan ustanın ömür boyu edindiği tecrübesini, sanatı ve becerisi
  ile birleştirmesiyle ortaya çıkar.Defalarca, denemiş, yanılmış, üzülmüş ve emeğini boşa harcadığını düşünmüştür. İşine devam etmesini ve sonunda eserini ortaya çıkarabilmesini sağlayan tek şey tutkusudur. Bir Van Gogh resmi, bir Stradivari kemanı veya bir Psalti masa, bugün milyonlarca lira değerindedir. Aslının aynısını yapabilecek teknolojik imkanlara rağmen, bu eserlerin kopyaları bile çok yüksek fiyatlara satılmaktadır.
  Mükemmelliklerinin yanı sıra, bu denli kıymetli olmalarının çok daha önemli bir nedeni vardır.
  Malzemenin en seçilmişi, el işçiliğinin en iyisi, tecrübenin en üstünü de olsa işin içine ustanın gönlü ve sevgisi girmiştir. Yaptıkları birbirinin aynısı olsa da her biri kendi başına ayrı bir eserdir ve tektir. Ada yerlileri, basit bir mızrak ve lastikten oluşan, “sling” le avlanmaktadırlar. Ne tetik mekanizması, ne yeni nesil paslanmaz alaşımlar, ne iyi kalite latex, ne de seçilmiş tik ağaçlar.
  Mesele balık avlamak ise, basit bir bambu kamış, ve bileğe bağlı menşei belli olmayan basit bir lastikle harika avlar yapılabilir.
  Ahşap tüfeklerin fiyatları, alüminyum tüfeklerden 5-6 kat daha fazladır, ama balık vurma konusundaki fark iki katı bile değildir.
  Farkı yaratan, tüfeği işleyen ustanın otomasyon kullanmadan gövdeye elleri ile şekil vermesi, ayda ancak 7-8 tüfek yapabilmesi, her tüfekle aynı şevk ve titizlikle uğraşması, son kat cilayı attıktan sonraki gurur ve sevincidir.
  Yeni sahibi, tüfeğini ilk eline aldığında,bütün bunları, tüfeği yapan sanatkardan devralıp sahiplenecek ve bu sanat eserine hakkettiği değeri verecek kadar tutkulu ise, işte o tüfeğin değerine paha biçilmez.  Konu Mustafa PAKER tarafından (07-11-2014 Saat 13:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: Fotoğraflar eklenmiştir.
  Jak Boeno
  1955
  İstanbul

 2. #2
  Deniz Aşığı B.Murat Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22-11-2011
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  39
  Mesajlar
  2.738

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Hocam kaleminize sağlık. Çok değerli bilgiler.
  Saygılarımla

  Murat Yılmaz 1980
  İstanbul
  Padi 1 Freediver

  Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir, tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir.
  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 3. #3
  Yönetici Olcay Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-04-2005
  Bulunduğu yer
  Ordu/Medreseönü
  Yaş
  48
  Mesajlar
  4.713

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Zevkle okudum,teşekkürler.
  OLCAY ŞEN (mavitutku52@hotmail.com)
  ORDU/MEDRESEÖNÜ 1971

  Toprak insanı topraktan, deniz insanı da sudan yaratılır.Topraktan olanlar toprağa dönerler sudan olanlar akıp denize karışırlar.

  RÜZGAR HAREKETLERİ CANLI


 4. #4
  ZIPKINCI Muhsin YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02-05-2014
  Bulunduğu yer
  iSTANBUL - ATAŞEHİR
  Yaş
  44
  Mesajlar
  4.310

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Elinize emeğinize sağlık üstad.


  Muhsin YILDIRIM
  1975 - İSTANBUL / ATAŞEHİR
  530 822 13 96
  MARES VİPER 75
  YAKAYASUB GHOST HUNTER 82
  MARES VİPER PRO 100
  AZMAN PRO 100

 5. #5
  ZIPKINCI Burak Kocagözoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16-02-2006
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  797

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Bir konu altında ne zaman isminizi görsem heyecan ve sabırsızlıkla açıyorum. Her seferinde de heyecanlandığıma değiyor. Elinize sağlık, teşekkürler.
  Burak Kocagözoğlu 1976
  İzmir

 6. #6
  kasıtsızadam
  Guest

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Hocam tecrübe bilgilerinizi bizlerle paylatığınız için sonsuz teşekkürler.

 7. #7
  ZIPKINCI Osman ARSLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04-12-2012
  Bulunduğu yer
  MANAVGAT
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.269

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Paylaşım için teşekkürler çok önemli bilgiler.Her avcının mutlaka bilmesi gereken konuları açıklamışsınız.
  OSMAN ARSLAN
  SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR
  MANAVGAT/1982
  0533 231 63 64

 8. #8
  Onur Üyesi
  Üyelik tarihi
  14-11-2004
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  166

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Merhaba Arkadaşlar,
  Yazı içinde, bazı kelimelerin birleştiği, virgül ve noktalardan sonraki boşlukların kaybolduğunu farkettim. Yazının orijinalinde bu hatalar yok. Zannediyorum aktarırken benim beceriksizliğimden kaynaklandı. Yönetici arkadaşıma mesajla durumu izah ettim. Orijinalini, içindeki bir kaç fotoğraf ve şema ile birlikte tekrar ekleyecek.
  Okuma zorluğu için özür dilerim.

  Saygılarımla
  Jak Boeno
  1955
  İstanbul

 9. #9
  ZIPKINCI Murat Vardar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-02-2011
  Bulunduğu yer
  gaziemir / izmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.115

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Elinize, emeğinize sağlık. Hemen her yazınızı dikkatle ve merakla okuyorum. Teşekkür ederim.
  Murat V.

 10. #10
  Yönetici Türkay Demiroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20-12-2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  16.570

  Cevap: Ahşap Tüfeklere Bakış

  Paylaşım için Teşekkürler Üstat
  Türkay Demiroğlu
  İstanbul-Fındıkzade
  01.03.1967
  0 Rh+

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. **eşkinalara bakış ve gridalar**
  By muratakyiğit in forum Video Albüm
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 27-07-2011, 19:27
 2. bakış açıları...
  By SercanZengin in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06-02-2010, 11:43
 3. değişik bir bakış açısı
  By fricklers in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-03-2008, 02:08
 4. üniversiteye bakış açıları :)
  By SercanZengin in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 26-09-2007, 09:49

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505