1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 13

Konu: degerli büyüklerime bir kaç sorum var

 1. #1
  heraklia
  Guest

  degerli büyüklerime bir kaç sorum var

  Merhaba

  Fiber tekne ve dıştan takma motorları hakkında fikirlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim


  Fiber tekne almayı düşünüyorum bu tekne karadenizde zonguldak çevresinde hatta karadeniz ereğlide kullanılacak maksimum 3 kişi ile balıga cıkacagımı varsayarsak nasıl bir şey almalıyım ben 4 veya 4:50 metre düşünüyorum bu fiber teknelerin temiz bakıldıgında kullanım ömrü ne kadardır boya yapılırmı bakımı nasıldır tekne kıyıdan maksimum 3 ile 10 km açılacak genellikle kıyı şeredinde kullanılacak tahminlerime göre
  hangi tip metre de önerirsiniz birde bu teknelerde saglamlık bakımından hangi firmayı tercih etmeliyim arada 500 ytl gibi fiyatlar oynuyor firmalara göre tekne boyutlaru aynı olmak şartıyla

  dıştan takma motorlarda fiyatlar biraz pahalı gibi geldi bana 2000$ dolardan başlıyor sıfır olarak 10 yada 15 hp yada beygir düşük fiyatlı modeller bulabilirmiyiz motoru alırken tavsiye ederken ne gibi kriterleriniz var motoru ve tekneyi açık ve dalgasız havalarda senede maksimum 3 ay gibi kullanıcaz hava şartları zorlayıcı oldugunda kullanmıcaz 10 yada 15 hp makul bir dıştan takma motor tavsiye ederseniz sevinirim marka olarak makul bir fiyatta

  KarMarin BOY:4,00 Katamaran Tekne 1.650,- YTL
  KarMarin BOY:4,25 Tekne 1.750,- YTL
  KarMarin BOY:4,50 Tekne 2.000,- YTL


  Teknesan
  MODEL: GT:9 BOY:4,60 EN:1,68 FİYATI:2,200 YTL
  MODEL:GT:4 BOY:4,35 EN:1,55 FİYATI:2,100 YTL
  MODEL:GT:3 BOY:4,30 EN:1,72 FİYATI:2,100 YTL
  MODEL:GT:8 BOY:3,50 EN:1,45 FİYATI:1,350 YTL


  hangi tekne amator balıkcılık için daha uygun sizce siz olsanız hangisini alırdınız  Saygılarımla

  Mustafa YILDIZ

 2. #2
  heraklia
  Guest
  pek ilginizi cekmedi galiba konu cevap yazan yok 40 kişi okumus

 3. #3
  ZIPKINCI Aytaç ÇOKGÜNGÖR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-03-2005
  Bulunduğu yer
  giresunlu
  Yaş
  29
  Mesajlar
  973
  bunu ilgi çekip çekmemeye bağlamamak lazım genelde bilgisiz olduğumuz bi konu yada adıma konuşim bilgisizim bu konuda eğer okuduğum için cevap yazmak zorunda görüyosan beni kafamdan bazı kriterler söylerim ama seni yanlışa götürebilir bu yüzden susmak tercihimdir bilen biri okusaydı mutlaka seni bilgisiz bırakmazdı biraz daha bekle derim ben
  Aytaç ÇOKGÜNGÖR
  Harita Mühendisi
  -1989-

 4. #4
  heraklia
  Guest
  tamam o zaman beklemede kalalım

 5. #5
  Hakan Mamaoglu
  Guest
  Mustafa arkadaşım,
  Yeni bir tekne ve motor almak için ne kadar heyecanlı olduğunu tahmin edebiliyorum. Motor ve tekne almak işin en kolay yoludur. Esas zorluk bundan sonra başlar. Öncelikle hukuki açıdan tekneyi denizden kullanmak için ne gibi belgeler lazım;
  1-Tanilato Belgesi, Amatör Denizcilik Belgesi, Amatör Balıkçılık Belgesi. Bu belgeler olmadan tekneni denizde yasal olarak kullanamazsın.Sahil Güvenlik ve Jandarma artık bu işi çok ciddi tutuyor. Bu belgeleri seyir halinde yanında bulundarmazsan Sahil Güvelik seni yedeğine alıp limana götürür ve savcılığa sevk eder. Hiç de hafif olmayan birde para cezası keser.
  Bu belgelerin dışında teknede mecrubi bulundurman gereken teçhizatlar vardır. ( Seyir lambaları, can yeleği, Yangın Söndürme tüpü, vb.)
  Bunlar işin bürakratik tarafı bir şekilde halldedilir.
  2- Bence en öenmlisi, tekneyi bağlatacağın balıkçı barınağı. Bana sorarsan, bu işlere hiç kalkışmadan önce bu konuyu araştırman. Çoğu balıkçı barınağında yer bulamazsın. Buldum diyelim, genellikle en kötü yer sana denk gelecektir. Tanıdık birileri olursa biraz daha iyi yer bulma şansın olabilir. Kooperatifler ne yazık ki bu tip amatör teknelere pek sıcak bakmıyorlar. Alacağın tekne içinse aylık 20,00 YTl gibi bir kira ödersin.
  Yer buldun bağladın, tekne sürekli taciz edilecektir. Hele mesafe olarak uzaksa, sık sık gidip kontrol etmezsen tekneni kısa zamanda tanıyamaz hale gelebilirsin. İnsanların vereceği zarar, denizin vereceği zarardan fazladır. Örnek, seyir lambalarını çalarlar, gidersin krom makara alırsın onu çalarlar, çocuklar ve insanlar üstüne binip balık tutarlar bütün çöplerini bırakıp giderler. Usturmaçaları çalarlar. Yanındaki tekne rahat adamdır, usturmaça bağlamaz, liman içine giren ölü dalgalar bir aşağı bir yukarı derken bakarsın senin küpeşteler patlamış gitmiş. Bunlar şu an aklıma gelenler.
  3- Ben teknemi limana bağlamayacağım dersen, o zaman bir römork alman ve arabana pandik taktırman gerekir. Teknemi yazlık yerde tutup ev ve sahil arası kullanmak gerekirse iş kolay. Yok ben trafiğe çıkıp teknemi başka yerkere de götürürm diyorsan, Römorka plaka ve arabaya taktırdığın pandiği ruhsata işletmen gerekir.
  4- Bunlar aynı zamanda rakam olarak gözükmeyen fakat yaşanmış tecrübelerdir.
  5- Balık tutmak için 3 km- 10 km açılacağından, güzel havada sadece tekneyi kullanacağım diyorsan bunları bir kenara bırak. Denizde havanın ne zaman, ne olacağını bana sorarsan kimse bilemez. Çok güzel havalarda, deniz çarşaf gibiyken, havanın 10- 15 dakika içerisinde nasıl patladığını ve kendimizi tekneyle limana nasıl zor attığımız günleri az değildir. O yüzden denizdeyken aklım oltanın ucunda, gözük ufuk çizgisindedir. Tecrüme dayanarak söylüyorum, eğer gelen hava hakikaten sertse sen karar verip çapayı toplayana kadar fırtanın rüzgarını ensende hissetmeye başlarsın. Bunları ne için söylüyorum, zaman için. 10 km gibi mesafelerden bahsediyorsan motorunu bana sorarsan 25 beygir gibi düşünmeni tavsiye ederim.
  6- Motor kosunda çok inceleme yapmana gerek yok. Bütün markalar kendini ispatlamıştır. Mariner olmuş, Mercury olmuş çok fark etmez. Tekne için iki seçeneğin var. Ya düz alacaksın, yada çift cidarlı. Çift cidarlı teknelerin iç hacmi hareket kabiliyeti sınırlar ve kullanım alanı olarak dardır. Motor fiyatları markalar arasında hemen hemen aynıdır. Tekne ise kullanılan malzemeye göre değişebilir. Örnek, bir firma dolap kapakları için plastik kullanır, diğeri krom malzeme kullanır. Birinde livar vardır, diğerinde yoktur. İki firmada aynı malzemeyi kullanır birisi piyasada dahi hakim konumdadır bunu fiyata yansıtır gibi.4 - 4,5 mt idealdir.
  7- Fiber teknelerin bakımı kolaydır. Limana bağlarsanız altı sakal ve kurt yapar. Bunlar düzenli bakımla kolay halledilir. Ahşap kısımlarını isterseniz sezon başında ince zımpara yapıp, vernikliye bilirsiniz. Senede bir kere karaya çekip altına zehirli atmanız gerekir. Boya gerektirmez, gereken yerleri rötüşla kapatabilirsiniz.
  Şimdiye kadar 4-5 fiber tekne alıp sattım, bir kere bot ve yelkenli sahibi oldum. Artık bu işlerden yorulduğum için tekne sahibi olan arkadaşlarım var onlarla idare ediyorum. Ama bu sevdadan vazgeçtim mi diyorsan, yanılıyorsun. Emekliliğime 5 sene kaldı. Artık nasip olursa, hayalim kamaralı ve 8-9 mt boyunda polyester bir keyif teknesi almak ve sakin bir limanda demirlemek.
  Biraz sana yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

 6. #6
  TORİK
  Guest
  Tekne alırken kullanım amacı önemlidir.Altı düz olan tekneler sürat yapmaya müsait ve gezi için uygundur.Ama balıkçılık için alıyorsan altı düz tekneleri elemelisin.Karınlı ve altında salması olan tekneler balıkçılığa uygundur.
  İçinde ayağa kalktığında fazla yalpa yapmaz, rüzgarlı havalarda demir atmadıysan, düz karınlı tekne gibi yerini çabuk kaybetmezsin.
  Ağır tekneler balıkçılığa daha uygundur.Fiyat kalite oranında birşey söylemek görmeden mümkün değil.Teknelerin ağırlıklarını karşılaştırabilir ağır olanını seçebilir yada imalat aşamasında içine ilave ağırlık koydurabilirsin.
  Fiber tekneler boya istemez.Sadece her sezon başında zehirli boyasını vurup suya atarsın. Aynı zamanda dıştan takma motorlar için kullanılan şeffaf,sprey şeklinde zehirli boyalardan motoruna uygularsan, motorun tertemiz kalır.
  Tekne boyu olarak, 3 kişi balığa çıkacaksa 4.50 den küçük boylar iş görmez. Motor olarak bütçene göre karar vermelisin.Benim tavsiyem 9.9 hp dört zamanlı motor yeterli olur.Balıkçı tipi bir tekneler sürat için tasarlanmadığından büyük motor almak gereksizdir.Büyük motor alsanda istediğin sürati yapamazsın.Büyük motor aynı zamanda çok yakıt ve fazla masraf demektir. 9.9 küçük motor alırsan yetersiz gelebilir ve kötü havaya yakalandığında zahmet çekersin.

 7. #7
  sadrap
  Guest
  selam benimde zodiac botum var 4 mt arkasında 25 beygir motor var. sana tavsiyem 4.50 çift cidar al motorda en az 15 beygir al.... idealide bence 25 beygirden şaşma bu arada bölgeni yazmamışsın birde yaşını eğer istanbul civarındaysan belgeye gerek yok beni ve arkadaşlarımı kimse çevirmedi şimdiye kadar ama güneyde sıkı tutuyorlar işi tonilato izni amatörler için kalkacak tasarı meclise geldi 25 beygire kadar serbest olacak saygılar .

 8. #8
  heraklia
  Guest

  teşekkürler

  arkadaslar merhaba yazdıklarınız için cok teşekkür ederim bu tekne karadeniz ereğlide kullanılacak çokta denize acılcagını sanmıyorum çünkü istanbulda ikametgah ediyorum arada kacarsam işte balıga cıkıcam benim düşüncem su hafta sonları memlekete kacarım balık tutarım gezerim tekneyle...
  aldıgım tekneyi limana baglamıcam yada baglasam bile saglam hatırı sayılır dostlarımız var limanda baglama konusunda sorun yasayacagımı sanmıyorum ama hırsızlık konusunda bir şey yapamayız tabiki biraz kuralcı bir insan olarak belgeler tam olmadan kafam rahat olmadan zaten cıkmam denize iki gün kalıcaz zaten başka şeylerler boguşmıyalım derim onun için her türlü alet edevat ve belge alınacak ben yazın haziran gibi tekneyi suya indirip eylül gibi sudan cıkarıp evimizin arkasına koymayı planlıyorum yerimiz var bakım işlerinede elim az cok yatkındır

  motor konusunda 10 hp düşünüyorum bilmem ne kadar dogru tekneyide 4:25 filan altı düz degilde balıkcı tipi alıcam mutlaka hız yapmak için degilde balık tutmak için istiyorum


  sitenize malum yeni üye oldum zıpkıncılık her zaman aklımda vardı acıkcası midyeye dalmaktan başka bir tecrübem yok eger alabilirsem zıpkıncılıkta yapmak istiyorum başarılı olabilirmiyiz tekneyi aldıgımızda görücez her zaman kıyıdan balık tutmak zorunda kalıyorum yaşta biraz ilerledi artık tekne almanın zamanı geldi çok bakmısımdır balıkçı sandallarının arkasından benimde ne zaman teknem olur diye bu hayalime kavusucam inşallah en kısa zamanda

  10 hp bir motor ne kadar benzin yakar bir fikriniz varmı yanımızda yedek benzin bulundurmak gerekirmi mesela full depoyla 10 hp bir motorla ne kadar saat yada km yol yapabiliriz

  3 kişi kullanmıcaz aslında tekneyi ben almışken oyle alıyımki sonradan eşe dosta yer yok motor küçük demiyelim mahcup olmıyalım diye genelde kendim kullanıcam

 9. #9
  heraklia
  Guest
  gerekli düzeltmeleri yaptım imzada

 10. #10
  TORİK
  Guest
  Motoru 4 zamanlı 9.9 alırsan 10 lt lik depoyla bütün gününü denizde geçirebilirsin ama her ihtimale karşı, tatsız sürprizlerle keyfinin kaçmasını istemiyorsan başaltında yedek 5 lt benzin bulundurmak en iyisidir.Kayıkta olmazsa olmaz ise 1 çift kürek.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kalama ipi hakkında sorum var??
  By BarknErol in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 19-08-2016, 16:43
 2. büyüklerime küçük bi sorum var!
  By select in forum S.S.S
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 16-10-2006, 23:42
 3. Bir sorum var...
  By yaykın in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 03-10-2006, 23:25
 4. istanbul bir sorum var
  By Recai Demir in forum Marmara Bölgesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29-10-2005, 20:42
 5. Bİ SORUM VARDI
  By AKIN in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 14-10-2005, 16:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203