1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11

Konu: bulanık suda avlanma

 1. #1
  gizliortak
  Guest

  bulanık suda avlanma

  merhaba arkadaşlar..ben siteyi uzun zamandır takip eden fakat yeni üye olan bir zıpkıncıyım..zıpkın konusunda çok iyi değilim henüz.kendimi geliştirmeye çalışıyorm..fazla uzatmadan sorumu sormak istiyorum..

  bazı büyüklerimiz güzel fotoğraflar eklemişler,ellerinde kocaman levreklerle...arkalarındaki denize bakıyorum dalgalı ve bulanık..görüş mesafesinin düşük olduğu o suda nasıl avlanıyolar,merak ediyorum açıkcası...şahsen ben avlanmak için suyun durulmasını,netleşmesini bekliyorum..yanlışmı yapıyorum acaba??
  tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum

 2. #2
  Tolga BÜYÜKKIRLI
  Guest

  Cevap: bulanık suda avlanma

  öncelikle hoşgeldiniz imza ayarlarınız konusunda uyarılacaksınız. dalışa gitme sayınız arttıkca kendi tekniğinizi geliştirecek görüşün biraz daha kısıtlı olduğu zamanları sevmeye başlıyacaksınız. ayrıca yine nacizhane fikrim. levrek gibi avcı balıklar hafif çırpıntılı havaları severler küçük balıklar daha rahat ettikleri ve kendilerini görmedikleri için. büyük balıklarda bize göre rahat haraket ederler.

 3. #3
  ZIPKINCI Turgay AÇIKTEPE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-12-2008
  Yaş
  40
  Mesajlar
  2.787

  Cevap: bulanık suda avlanma

  Hoşgeldin aramıza öncelikle ustalaşma yavaş yavaş dala dala tecrübe edilir.
  Bulanık su da avlanmak daha zevfkli neden dersen o seni görmeden şişi yiyiyo da ondan bulanıkta konsantren az olur. yeni olduğun için zamanla alışırsın alıştıkça dip süren uzar...


  Bizim Özgürlüğümüz Şnorkelin Havayla Teması Kesildiğinde Başlar..
  Zafer TAN,LA BERABER

 4. #4
  gizliortak
  Guest

  Cevap: bulanık suda avlanma

  tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim öncelikle...bu hafta sonu deneyeceğim bi aksilik çıkmazsa..eminim onları görmekde zor olacak...ve derinde dalarsam daha iyi olacak...

 5. #5
  ZIPKINCI SercanZengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-02-2006
  Bulunduğu yer
  izmir/Buca
  Yaş
  33
  Mesajlar
  3.343

  Cevap: bulanık suda avlanma

  okaa yıldır dalıyorum , ama izmirde meralarım dahilinde bulanık bir yerbulamadığım için bu tekniği hiç geliştiremedim malesef....
  hangisi daha kolay dersen ikisininde kendine göre epey zorlukları var...
  ********serco********

  Tüm Av Videolarım için Facebook Sayfamı Ziyaret Edebilirsiniz:
  http://www.facebook.com/SercanZenginZipkinaviVideolari
 6. #6
  ZIPKINCI alieren06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29-08-2009
  Bulunduğu yer
  ankara/izmir/yoncaköy
  Yaş
  32
  Mesajlar
  261

  Cevap: bulanık suda avlanma

  serco seni benım meraya goturuyum inan bataklık sanarısın bolca geliştirirsin kendini
  Ali Eren Erdinç 30/10/1986 ANK-İZM yoncaköy
  Her lafa söylenecek Bir cevabın var
  Lakin Bir lafa bakarım Bir söyleyene bakarım
  Adam mı diye
  MEVLANA

 7. #7
  ZIPKINCI Devilspawn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-07-2008
  Bulunduğu yer
  İzmir\Urla
  Yaş
  34
  Mesajlar
  262

  Cevap: bulanık suda avlanma

  surekli bulanık suda avlandıgım icin artık berrak suda balık goremez oldum deniz berraksa girmeyi dusunmuyorum bile artık goruntu net olunca yaptıgın her ata anında goruluyor ve fark ediliyor agasonun zorlukları berrak suda cok fazla bence bulanık suda agasona yatıp beklediginde illaki birileri geliyor berrak suda papaz balıklarından baska birsey goremedim daha ayrıca berrak su daha soguk olur kıs icin bulanık su iidir bence
  Bugün imza vericek havamda değilim
  Erman AKTAS

 8. #8
  ZIPKINCI SercanZengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-02-2006
  Bulunduğu yer
  izmir/Buca
  Yaş
  33
  Mesajlar
  3.343

  Cevap: bulanık suda avlanma

  okudunmu bilmiyorum ama bu yazıyı mutlaka okuman gerek
  alıntıdır...

  Bulanık Sularda Zıpkınla Balık Avcılığı...
  Bilindiği üzere yaptığımız spor son derece büyük riskler taşıdığı gibi önlemler almak ve güvenliği en üst seviyede tutmak, hem yapılan aktiviteden zevk almak hemde sporun devamlılığı için birinci şarttır...
  Türkiye denizleri, tuzluluk oranı, canlı çeşitliliği, su sıcaklığı ve görüş çeşitliliği ile başlı başına bir sulatı parkı niteliğindedir. Her denizin ayrı hayat ortamları ve farklı zevklere uygun av teknikleri olduğu gibi iklim şartlarına göre değişebilen görüş çeşitliliği vardır...
  Marmara ve Karadenizi ele alırsak poyraza açık, sert rüzgarlarla dövülen kıyıları her zmana istediğimiz görüşü vermeyebilir. Kuzay denizlerimizde lodos güney denizlerimizde ise poyraz denizin net kalmasını sağlayan yegane rüzgarlardır.
  Akdeniz ve Egede görüş kuzey denizlerine göre çok daha iyi olabileceği gibi rüzgar şiddetlerine ve kıyısal durumlara (kirlilik, çay, ırmak akıntıları,v.b.) göre çeşitlilik gözterir.
  Biz sualtı avcıları için görüş tartışılmaz önem taşımaktadır. Çok bulanık su kesinlikle av yapma şansımızı yokedeceği gibi o iple çektiğimiz hafta sonunuda büyük bir fiyaskoyla sonuçlanmasını sağlar. Fakat görüşün çok iyi olmadığı ama denizin tam olarak bulanmadığı sular işini bilen avcılar için bulunmaz bir av imkanı vermektedir. Nedeninde gelince. Açıktan kıyıya doğru esen rüzgar ( Akdeniz için Lodos) Kuzey denizler için pozraz)) beraberinde plankton yüklü besin çorbasını kıyılara taşımakta. Kıyılardaki hareket organik nesneleri denizin içine homojen olarak dağıtmakta ve balıklar için özel bir besin çorbası yapmaktadır. Bu sayede balıkların beslenmesi beslenen balıkların avcısı olan daha büyük avcı balıkların kıyıya sokulmasına zemin hazırlar. Fakat bulanık sularda da avlanmanın kuralları var. Bunları aşağıda sırası ile belirtip açıklamaya çalışacağım...

  GÜVENLİK VE TEKNİK

  * Bulanık sularda av yapmak için belirli bir tecrübeye ve dalış sayısına ulaşmanız sizin için sağlıklı olacaktır. Kesinlikle yeni başlayan birinin göze alabileceği bir risk değildir.
  * Bulanık sularda derin çalışmak (20-25-30 metre) çok daha zordur ve uzun süren tecrübeye paralel olarak gerçeleştirilmelidir. ( Derin sularda asla yanlız dalmayın) Bu tip dalışları yapmamanızı öneriyorum...!!!
  * Sığ sularda dalış arkadaşınız ile aranızda en az 100 metre bırakın. Mümkün olduğu kadar arkadaşınızı kontrol edin. Yakınlaşma olursa sesli uyarın ve arayı koruyın. (Güvenlik için)
  * Eğer tek dalıyorsanız (ki yine tecrübeli arkadaşların bile dikkatli olması gerekli) Çok ama çok dikkatli olun. Ağa, parakete, oltacıların dipte bıraktıkları misina, iğne vesaire donanımlar tehlike yaratır.
  * Zorunlu olmadıkça ve etrafı kolaçan etmek dışında gözünüzü gün ışığından koruyun. Bu sayede. Aşağıdaki bulanık ortama adaptasyonunuzu bozmazsınız.
  * Sığ sularda bulanık su avcılığı daha verimli olacağından ağırlık ayarını çok iyi yapın. Eğer paletleriniz yukarı kalkıyorsa. Bilek ağırlığı kullanın.
  * Bulanık sularda taş altında av yapamayacağımız için gelen av tarzı. Beleyerek (pusu) av yapma şeklidir. Bu teknikte belirli bir kaya seçilir ve o kayaya siper alınarak bekleme yapılır. Bunun süresi balığın tepkisine ve sizin performansınıza göre değişecektir.
  * Balıkçok büyük bir ihtimalle aniden karşınıza çıkacaktır. İşte bu avın en keyifli yanıda budur. Avcının çabuk karar verme yeteneğini sınar. Karşılaşma ani ve hızlı olduğu için adrenalin seviyesi çok yüksek bir av sitilidir.
  * Genel olarak derin dahi olmasa, dibini görmediğiniz biryere dalmak sizi ürpertebilir veya konsatrenizi bozabilir. Bu bakımdan dalıcağınız yeri daha önceden keşfetek ve keşif dalışları yapmak hem güvenlik hem de avın keyfi için önemlidir.
  * Dibini yukarıdan göremediğiniz bir yerin dibininde bulanık olduğu anlama gelmez. Aşağılar daha nettir ve av imkanı sağlayabilir.

  MALZEME

  * Bulanık bir suda av yapıyorsak elbisenin, paletin, maskeni hiçbir öenmi yoktur. Görüşün uygunluğuna göre 75 lik veya 90 lık bir tüfek av için idealdir.
  * Tüfeğimizde kesinlikle makara olmalıdır. Zira derin olmasa bile her an süprizlere açık bu av tekniğinde karşınıza büyük boyutlarda balıklar çıkabilir.

  TÜRLER VE ÖZELLİKLERİ

  * Sığ sularda daha iyi iş yapacağından bahsettik bu av tekniği için.
  Levrek,kefal,çupra,kofana,sargoz,mırmır,( dönemsel olarak sinarit ve akya) sığ sulara giren bütün türler gibi bulanık suda av için gezinen türlerdir. Bulanık su olduğu için yukarıda da bahsettiğim gibi fazla nazlanmadan aniden karşınıza çıkacaktır...

  Bulanık su avcılığı herkezin keyif almayacağı bir av sitili. Zevkine vardığınız ve alıştığınız zaman ise son derece heyecanlı bir sitil. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta güvenlik. Adından anlaşılıyor. Bulanık su biraz tecrübe istiyor.
  ********serco********

  Tüm Av Videolarım için Facebook Sayfamı Ziyaret Edebilirsiniz:
  http://www.facebook.com/SercanZenginZipkinaviVideolari
 9. #9
  gizliortak
  Guest

  Cevap: bulanık suda avlanma

  gerçekten çok değerli bilgiler çıktı ortaya önümüz kış su çalkantılı...bilgilerinizi paylaştığpınız için teşekkürler...
  Allah nefesinize nefes katsın...

 10. #10
  Speara
  Guest

  Cevap: bulanık suda avlanma

  Bende bi kaç bişey karalıyım acemiyim yklasık 3 aydır dalıyorum tabi toplam 12 pazar yapıo 12 dalış yapıyor bunların 8i bulanık suda oldu bulanık su çoğu zıpkıncı sevmiyor ama ben çok seviyorum neyle karşılaşacagınızı bilemiyorsunuz küt diye önünüzde balık oluyor son 2 dalışım şöyle gelişti : av merama gittim , yagmur başladı sadece 1bucuk saatim var hava kararmasına uzun bi patika indim çamur içinde kayalıgın ustunde soyunup elbiselerimi yagmurda giydim suya daldım şimşekler çakıyor bi yandan meramın soluna dogru sessiz sessiz sorti yapıyorum henuz agason yapamadgım için baskın avı yapıyorum neden agason olayını beceremedim nefessiz kalıyorum , bir kayayı geçip kenarına bi bakıyorum kefal yemleniyor bende haberi yok tabi goz goze geldigimiz için o da şaşkın bende şaşkın tetiği çektigim gibi kefal ipte şişte değil ipne yanına gidiyorum ooo kiloluk bi kefal bulanık suyun faydası donuyorum suyun kenarından yavaş yavaş heryer kayalık ve açıldıgınızda 3 metre sonrası çok derin ben kayalardan tutunarak kenarda avlanıyorum buda benim teknigim uzaktan bişey geliyo geldikçe büyüyor aman tanrım diyorum yaklaşık 150 kiloluk bi caretta caretta tabi ilk gordugumde ne oldugunu bilemiyorum o da yemleniyor ben ondan korkuyorum ve topuk ilerde bi kefal daha onuda alıyorum evimin yolunu tutuyorum hava kararırken .
  Gecen pazar merayı değiştiriyorum ve yeni meramda hafif kapalı bi havada sabah saat 6:10 gibi suya giriyorum suyun üstü buhar olmuş sis komple deniz içide bulanık ben yine kayalardan tutunarak gidiyorum bir yerde duraklayıp etrafı süzerken 25 kg civarı bi akyayla burun buruna geliyorum hayatımda ilk defa böyle bir balıgı suda canlı gördügüm icin olsa gerek korkudan zıplıyorum öyle böyle degil suyun 10 cm üstüne zıplıyorum o aldırmadan yavaşça arkasını dönüp gidiyor bana da bulanıklıktan bir iskaroz bir sargoz kalıyor olsun ben seviyorum bu işi bana yetiyor o gün 2bucuk 3 kiloluk bi kefalide elimden kacırmıstım o anımı baska bi yerde anlatmıstım hatırladıkca moralim sıfırlanıyor ya neyse
  bulanık su surpriz dolu bana göre.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. bulanık suda ispendek ve kefal avı
  By İsmail Hakkı ŞAHİN in forum Video Albüm
  Cevaplar: 25
  Son Mesaj: 18-07-2009, 17:29
 2. bulanık suda bu kadar
  By exeselans in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 28-05-2007, 20:25
 3. Bulanık ve Çivi gibi suda bukadar=(
  By ugurugu in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 23-12-2006, 02:23
 4. bulanık suda av böyle oluyormuş...
  By idahunter in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 08-08-2006, 00:41
 5. 4 -06 -2006 Bulanık suda av..
  By METIN in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 06-06-2006, 15:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195