1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16
Like Tree24Likes

Konu: NEDEN AHŞAP ZIPKIN?

 1. #1
  ZIPKINCI HALİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-09-2005
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Yaş
  49
  Mesajlar
  878

  NEDEN AHŞAP ZIPKIN?

  arkadaşlar bizim kullandığımız tüfeklerle ahşap tüfekler arasındaki farklar nelerdir.artıları eksileri.
  mutanni likes this.
  Halit Uçar-1969

 2. #2
  Selçuk KÖSTAK
  Guest
  İlk önce piyasada niye ahşap ve karbon tüfekler var bunu anlamak gerek.
  İlk olrak kafamızda bir standart belirleyelim.tüfeğin karbon veya ahşap olması için tüfek boyunun 100cm veya üzeri olması lazım.şimdi bazı arkadaşlar diyecek benim karbon veya ahşap tüfeğim 90lık.Sizlere katılıyorum ahşap veyahut karbon tüfeğiniz 45likte olabilir orası tamamen zevk meselesi.Fakat 90lık ve daha hüçük boylardaki tüfeklerin yapısının karbon veya ahşap olamsı anlamsızdır.
  Tüfeklerin gavde yapıları büyüdükce eğilmeye karşı gösterdikleri direnç azalmakta ve zamanla gözle fazla hissedilmesede gövdede eğilmeler başlamaktadır.Bu deformasyonda atışı olumsuz etkileyip isabetsiz bir atışla sonuçlanır.Fakat açık su avı yapılacağı zaman tüfek boyunun minimum 100cm ne üzeri olamsı gerekir.Eyer bu boylarda aleminyum gövdeye sahip bir zıpkın sahibiyseniz iki veya üç sezon sonra atışlarınızın isabetsizleştiğini göreceksiniz yani tüfeğinizden istediğiniz performansı alamıcaksınız.Ayrıca açık su avında balık genelde uzaktan geçtiği için uzun tüfekler kullanılmaktadır.
  Üreticiler bu dez avantajı farkedip piyasaya ahşap ve karbon tüfekleir sunmuşlardır.Fakat bu tüfeklerinde tabiki seçimi kullanıcıya yani onları satın alan kişiye kalmıştır.Tabiki her iki gövde yapısınında kendine göre avantajları ve dez avantajları vardır.
  Öncelikli olarak karbon gövdeyi ele alalım.Karbon tüfekler iç yapılarındaki cam elyafı lifleri nedeniyle eğilmeye karşı oldukca dayanım gösterirler,oldukca hafiftirler ve hiçbir eğilme göstermeden senelerce size hizmet eder.Fakat bu avantajlarının yanında birde tabiki dez avantajları vardır.ilk dez avntajı oldukca pahalı olmalarıdır.Daha sonra gevreklik yani üzerine fazla bir yük uygulandığı zaman kırılma eğilimi gösterirler.Örneğin ani bir şekilde üzerine ağırlık kemerinizi bıraktınız diyelim v.s. Kırıal bilir. Karbon tüfeklerin bir diyer dez avantajı ise hafif bir yapıya sahip olmalarından dolayı akıntılı ve dalgalı denizlerde tüfeği sabit bir noktada tutamamanızdır.Tüfek durmadan bir oyana birbu yana sallanıp durur.Yani fazla akıntılı ve dalgalı dularda dezavantajı vardır.
  Gelelim ahşap gövdeli tüfeklere.ahşap gövdeli tüfekler karbon tüfeklere rakip olarak üretilmiş tüfeklerdir.Rekabetin birinci amacı,karbon bir tüfeğin dayanımına sahip olduğu halde ondan daha ucuz olmasıdır.Ahşap tüfeklerin ilk çıkış amacı budur.karbonla karşılştırıldığında ağırlık olarak biraz hantal kalabilir.Ve gövde üzerinde bulunan şiş kanalları oldukca performans artırıcıdır,oldukca isabetli atışalar sağlar. Bakımları zordur.üzerleri genelde durmadan çizilir.Fakat her sezonda bir ince bir zımparayla zımparalanıp daha sonra bir mobilyacıda tabancayla deniz verniği attırılabilir.Karbon tüfek gibi nazik değildir yani kırılganlık kopnusunda oldukca sağlamdır.Ahşap tüfeklerde kendi aralarında sınıflara ayrılır.Kimi üretici lamine yani farklı ağaçları bir araya getirerek dayanımı arttırmak için gövdeler üretebilir kimi üreticie sadece tek bir ağaçtan üretebilir.Bu ağaçların yapılarına girmek istemiyorum konu oldukca dağıldı.
  Karar satın alan kişiye kalmıştır.Piyasada marka vermek istemiyorum birçok ahşap ve karbon gövde imalatı ypıp satan firma ve üreticiler var.Fakat ahşap tüfek alacaksanız birazdaha araştırın ve kaç kat lamine yapıldığını,veyahut ne ağacından yapıldığını epey araştırın.Ağaca şekil vermek kolay olduğu için pek çok kabza ve kafa çeşitleri var kimi kabza çok kaba kimisi çok zarif,Kimi kafanın görüşü çok iyi kimisinin görüşü yani balığa atış yapılırken ki görüş çok kötü.En uygun ahşap tüfeği seçerken bu kriterlere dikkat etmeniz gerek.Ve tabiki ahşap tüfeği bu işi senelerden beri yapan işi bilen bir ustanın veya firmanın elinden çıkmış olması şart.
  Karbon tüfeği nasıl seçeceğinizi fazla anlatmaya gerek yok çünkü piyasada karbon tüfek satan belli başlı firmalar vardır ve bunların tapıları standarttır.
  Kısacası 100cm ve daha uzun gövdeli bir tüfek kullanmıcaksanız bunların her ikisinede gerek yoktur.Tabiki tercih sizin...

 3. #3
  ZIPKINCI HALİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-09-2005
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Yaş
  49
  Mesajlar
  878
  selçuk bey teşekkür ederim.
  Halit Uçar-1969

 4. #4
  alimen
  Guest
  oldukça detaylı ve faydalı bilgiler verdiğin için bende teşekkür ederim selçuk bey

 5. #5
  Onur Üyesi
  Üyelik tarihi
  14-11-2004
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  166
  Merhaba,
  Sn. Köstak' a detaylı yazısı için teşekkür edip bir kaç nokta da ben ilave edeyim.
  Ahşap gövdeler masif yapıda oldukları için, karbon veya düralümin borulara oranla avantajlara sahiptirler. Kütleleri yüzer fakat daha ağır olduğu için tetiği çektikten sonra oluşan geri ivmeyi kolunuza daha az yansıtırlar.
  Gövde üzerinde hareket eden herşey vibrasyona ve tabi ki sese neden olur. Metal yapılar bu vibrasyonu absorbe etmezler. Su, havaya oranla sesleri çok daha iyi iletir. Özellikle metalik vibrasyonlar çok uzaklara gider.
  Örneğin palamutun alüminyum gövdeye çarpması oldukça ciddi ses yapar.
  Ahşap gövde, vibrasyonları metale oranla daha çok absorbe eder.
  Sonuç olarak 100 cm ve üzeri ahşap gövde, sessiz çalışan bir tetik mekanizması ve ip palamut, özellikle sinarit avı için mükemmel bir açık su tüfeği oluşturur.
  Saygılar
  Jak Boeno
  1955
  İstanbul

 6. #6
  ZIPKINCI HALİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-09-2005
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Yaş
  49
  Mesajlar
  878
  Sn.boeno verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  saygılar
  Halit Uçar-1969

 7. #7
  ergunooc
  Guest

  Cevap: NEDEN AHŞAP ZIPKIN?

  Balıkların "işitmesi" üzerinde biraz durmak isterim.

  İnsanların dünyayı algılaması birinci olarak görsel ve ardından da işitsel uyarılarla olur. Beynimizde bu alanların kapladığı alan da orantılı olarak diğer duyulara ayrılandan fazladır. Bütün canlılarda dünyayı algılamada farklı duyular önem kazanır. Örneğin köpeklerde işitme görmenin önüne geçer. Koku hissi de çok önem taşır ama görme konusunda bu kadar başarılı değillerdir. Birçoğu siyah-beyaz görür.

  Balıklarda ise görme ön plandadır. Özellikle berrak sularda yaşayan türlerin görme duyuları iyi gelişmiştir. Olaslıkla yeşil ve mavi tonlarına daha duyarlıdırlar.

  "İşitme" olarak kast edilen eğer bizim duyduğumuz gibi ses dalgalarını algılamaksa (Yani frekansı 20-20000 Hz olan basınç dalgalarını algılamaksa) birçok balık türü bu anlamda cok başarısızdır. Tamamen sağır olmamakla birlikte işitme organları kafalarının içinde yer aldığı için keskin bir işitmeleri yoktur. Zıpkın atışı sırasında balığı ürküten tamamen başka bir duyudur. İnsanlarda bulunmayan bir duyu organı olan "yanal çizgi" ile balıklar uzak mesafeden "hareket"i algılar. (Yani daha düşük frekanslı basınçları algılayabilir). Bu uzaktan gerçekleşen bir dokunma hissi gibidir. Hava basınç dalgalarını iyi iletmediği için biz 5 metre yakınımızda biri kolunu sallayınca hissetmeyiz ama su bu anlamda cok iyi bir iletici olduğu için balıklar bunu algılar. Dolayısıyla tetik çekilince balığı ürküten lastiklerin (ve şişin) kendilerine doğru tokat gibi vurması ve basınç dalgası oluşturmasıdır. Havalı zıpkınlarda da çıkan gaz kabarcıkları benzer etkiyi yapar.

  Forumda bircok kişi tetiğin "sessiz" olmasını cok önemsiyor. Bence bu gereksiz bir istektir. Eğer balığı ürküten şeyin gürültülü tetik olduğunu düşünüyorsanız lastik kurulmamışken tetik düşürerek bu deneyebilirsiniz. Balığın tepki vermediğini göreceksiniz.

  Hobi olarak yaptığım bir zıpkın tasarımı projem var ürettiğim prototipte tasarım gereği lastikler, balığı ürkütmemek için balığa doğru "tokat etkisi" yapmıyor. Atış anında dışarıdan görülen tek şey şişin ileri fırlaması oluyor. Dolayısıyla balık atışı hiç fark edemiyor. Denemelerde balığa (kefal atik ve korkak bir balık olmasına rağmen) isabet ettiremediğimde şiş balığın 3 cm kadar yanından geçmesine rağmen balık hiçbir şey olmamış gibi tepki vermiyor. Bu paylaşımla anlattıklarımı desteklemek istedim. Herkese iyi trofeler...

 8. #8
  ZIPKINCI melanor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09-04-2009
  Bulunduğu yer
  Bahçeşehir/istanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  293

  Cevap: NEDEN AHŞAP ZIPKIN?

  Onur bey tebrik ediyorum 6 yıllık konuyu mezarından çıkarmışsınız Verdiğiniz bilgiler gerçekten dikkat çekici. Sessizlik konusunda büyük tatışmalar başlatacak gibi görünüyor..
  Deniz Furtuna Balıkesir/Akçay


  http://www.zipkinci.com/signaturepics/sigpic34371_4.gif

 9. #9
  ergunooc
  Guest

  Cevap: NEDEN AHŞAP ZIPKIN?

  Ben bir önceki seferi kaçırmışım demek ki O zamanlar ben daha bu spora yeni başlıyordum. Üye de değildim zaten. Nede karar kılınmıştı merak ettim. Ama açık kafalı zıpkınların bir miktar fark edilmeme üstünlüğü vardır. Lastikler zıpkını döndürürken titremediği için...
  denizci baracuda likes this.

 10. #10
  ZIPKINCI melanor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09-04-2009
  Bulunduğu yer
  Bahçeşehir/istanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  293

  Cevap: NEDEN AHŞAP ZIPKIN?

  Forumda bircok kişi tetiğin "sessiz" olmasını cok önemsiyor. Bence bu gereksiz bir istektir. Eğer balığı ürküten şeyin gürültülü tetik olduğunu düşünüyorsanız lastik kurulmamışken tetik düşürerek bu deneyebilirsiniz. Balığın tepki vermediğini göreceksiniz.

  Aslında benim kastettiğim bu noktaydı.. Sessizlik adına yapılan her şey. Çünkü bir çok kişinin bu konuda titiz olduğunu biliyoruz..
  denizci baracuda likes this.
  Deniz Furtuna Balıkesir/Akçay


  http://www.zipkinci.com/signaturepics/sigpic34371_4.gif

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 110 ve 85 lik ahşap zipkin
  By levent özüçağlıyan in forum Zıpkın Satışı
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 18-03-2017, 18:27
 2. AHŞAP ZIPKIN
  By _reis_ in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 13-11-2015, 23:14
 3. AYNI SORUYU SİZEDE SORUYORUM. NEDEN? NEDEN? NEDEN?
  By atomik07 in forum Deniz Sohbetleri
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 01-12-2006, 14:34
 4. ahşap zipkin
  By sponti4 in forum S.S.S
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15-04-2005, 21:32

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203