1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16

Konu: başladık, başarıcaz!

 1. #1
  AdAM
  Guest

  başladık, başarıcaz!

  öncelikle böyle faydalı bir sitenin kurulumunda, yönetiminde ve en önemlisi karşılıksız olarak bilgi ve birikimlerini paylaşan herkeze teşekkür ederim.

  ben; su ürünleri mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.okuduğum bölüm sebebiyle hem suyla hem de sudaki büyük-küçük çeşitli canlılılarla hergün iç içeyim.balık biyolojisi, su omurgasızları, deniz metorolojisi, deniz biyolojisi, dalış teknikleri ve ilk yardım, yüzme vs vs derslerimle ya suyun dışından içini inceliyoruz ya da suyun içinde dersimizi işliyoruz

  hal böyleyken bende, gerek tek başıma gerekse denizi seven arkadaşlarımla derslerimin de dışında suda olmak, bir takım teorik bilgileri tecrübeyle örtüştürmek istiyorum.bunun içinde çok eskiden bu yana merakım olan zıpkınla avcılık yapmaya karar verdim.

  dalış ve dalış teknikleri, zıpkınla avlanma ve teknikleri, kanunlar ve zıpkınla avlanma hakkında ilk öncelikle teorik bilgileri toplayarak başladım.özellikle sitenizi dünden(kayıt olduğum tarihten) bu yana keyifle inceliyorum.bunun yanı sıra okul kütüphanesinden edindiğim bir kaç kitap, yine internetten bir takım belgeseller ve son olarakta ZIPKINLA BALIK AVI DVD SETİ-2DVD-MUTLAKA İZLEYiN, #16369974 Gittigidiyor.com şu eğitim setini sipariş ettim.sizinlerinde, teorik olarak bilgi edinebileceğim kitap veya cdler varsa tavsiyeleriniz bekliyorum.

  tecrübeli arkadaşlarım ve büyüklerimde diğer bir ricamsa, malzeme konusunda yardım olucaktı.başlangıç seviyesinde olduğumu aynı zamandaysa bunun geçici bi heves olmadığına emin olarak genel malzeme konusundaki öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.geçici bir heves olmadığının altını çizmek istememin nedeni; yine dersim olan scuba dalış içinde zıpkın ve şnorkel hariç diğer bütün malzemeye(hatta daha fazlasına) ihtiyacım oluğundan hem başlangıç seviyesine uygun hemde uzun süre kullanabilceğim kalitede malzeme arıyorum.bana uygun maske, şnorkel, palet, zıpkın, elbise, patik ve eldiven seçimimde öğrenci bütçesini çok zorlamıycak aynı zamanda kaliteside tartışılmaz olucak malzeler konususundaki bilgi ve tecrübeleriniz bekliyorum.

  bütün bunların yanı sıra antalya gürsuda ikamet ediyorum.arabam ve denizde ulaşım sağlıyabilcek bi aracım yok.antalya da ilk deneme dalışlarımı yapmak için nereleri tavsiye ederisiniz?

  son olarak ben ve benim gibi bu güzel spora yeni başlayan(başlamak isteyen) arkadaşlarımıza neler tavsiye edersiniz?
  suya daha deymeden teorik olarak neler öğrenilmeli, nelere dikkat edilmelidir?
  elimizde zıpkınla suya ilk girişimizde ne amaçlanmalı, başarı kriteri bizim için ne olmalıdır?

  aslında; başlamak başarmanın yarısıysa, diğer yarıyada vakit kaybetmeden başlanmalıdır...


  ilgi ve alakanız için teşekkür eder, keyifli dalışlar dilerim...

 2. #2
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  24-09-2006
  Yaş
  44
  Mesajlar
  7.224

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  Gökhan kardeşim aramıza hoşgeldin. Kendini tanıtan güzel yazını okudum. Denizle içiçe olduğun belli. Zıpkıncılığa başlaman için bunlar önemli. Denize ve canlılara alışkın olman, sevmen, senin için artılar. fakat ne kadar denizle içiçe olsanda zıpkınla balık avcılığı uzun uğraşlar ve zaman ayırmayla bir noktalara gelir. Malzemelerini alman, suya girmen ve zıpkını kurman dışında zaman ve sürekli dalmanın verdiği tecrübeyle balıkların hareketleri, göçleri, hava durumuna göre yaslamaları ve yumurta zamanları, balıkların cinslerinin insana verdiği tepkiler, yaklaşma biçimleri hep tecrübeyle gelişir.

  Senin ilk yapman gereken vakit buldukça suya girmek ve forum içinde teknikler bölümünde yazan teknikleri uygulamaları olarak öğrenmendir. Agaşon, baskın avı, kule, örüncek tekniği, saklanma, nefeslenme, gibi konular başlangıçta sana yol gösterektir.

  En önemlisi yalnız dalma.....

 3. #3
  AdAM
  Guest

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  öneri ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Oktay Bey.zaten şu sıralar deli gibi okuma ve araştırma içindeyim.umarım en yakın zamanda da pratik yapma imkanım olur.

  birde sitedeki antalyalı arkadaşlardan/büyüklerimden kesinlikle mera adı istemiyorum ama okuduğum yöntemleri uygulama adına ilk dalışlarım için nereleri tavsiye edersiniz?

 4. #4
  Kuzey Ege Avcısı Savaş ELİAÇIK (savasbalikesir) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-11-2005
  Bulunduğu yer
  Edremit, Balikesir, Turkey
  Yaş
  55
  Mesajlar
  12.655

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  gökhan yakında foto bölümünde av resimlerinide görürüz. kimse avcı doğmuyor. daldıkça tecrübe kazanırsın
  Savaş ELİAÇIK
  KUZEY EGE AVCILARI
  Edremit - 1964-
  0505 483 63 49
  0266 392 11 65

  savasbalikesir@hotmail.com

 5. #5
  Administrator Kayhan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-10-2007
  Bulunduğu yer
  İskenderun
  Mesajlar
  10.298

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  aha bende bu tarihi not ediyorum... yaz sezonu bittiğinde ne akdar değişim oldugunu görecez...
  Dogru yerde Dogru ailedesin...

 6. #6
  Administrator Cüneyt AKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-10-2005
  Bulunduğu yer
  BALÇOVA/İZMİR
  Yaş
  60
  Mesajlar
  3.864

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  Gökhan kardeşim aramıza hoşgeldin..
  Başlamak gerçekten başarmanın yarısıdır,diğer yarı içinde tüm zıpkıncı ailesinin yardımcı olacağından emin ol.Yeni başlayan birisine söylenecek öyle çok şey var ki..ama sen hem mesleğin hem de hobin olacağı için bir adım önde başlıyorsun.
  Okuyacağın herşey seni bir adım daha öne taşıyacak,bir abin olarak söylüyorum lütfen tüm kuralları içine sindir,yavaş yavaş kendini geliştir.Basit bir örnekle;A'dan F'ye, yada K'dan R'ye atlama,ben oldum deme..
  Eminim burada kendine uygun,senden daha tecrübeli arkadaşlar bulacak,bir dalış gurubu oluşturacaksın,onların tecrübelerini okuduklarınla yoğurunca herşey daha netleşecek..
  Malzemeye gelince; artık genel olarak çok kalitesiz değil bir çok malzeme! bu yüzden abartıya kaçmadan bütçene uygun olanlarla başla derim, zaten zaman içinde çeşitli kalınlıklarda elbisen,çeşitli boylarda zıpkının olacak.
  Son olarak en büyük balık en derinde sanma,Oktay abinin dediği doğru zaman ve mekan seçimlerinle makul derinliklerde her cins balığın olduğunu göreceksin .
  Umarım burada sıkça seni görür adım adım gelişmeni zevke izleriz..
  Sevgilerimle ve heprasgelsin kardeşim


  CÜNEYT AKAY/7-EKİM-1958/İZMİR
  ***HEP RASGELSİN***
  http://zipkinci.com/duyuru/7935-10-m...ter-misin.html

 7. #7
  Yönetici Eren ATEŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09-03-2006
  Bulunduğu yer
  Çanakkale
  Mesajlar
  7.760

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  Hoşgeldin Gökhan şimdi arkana yaslan mouse'unu al eline ve keyfini çıkar çünkü gerçekten tanıdıkça çok seveceksin burayı, burası hem bi zıpkıncı hemde bulunmaz bi dostluk platformu


  Eren ATEŞ ---- Çanakkale / Merkez

  ** ZıpkıncI Yöne-TeaM **

  >> Sağım Marmara, solum Ege... İnsan daha ne isteyebilir ki? <<

 8. #8
  Onur Üyesi Murat ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-05-2006
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.974

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  Kardeş hoşgeldin... Hem okulunda okuyup hem de bir ölçüde su ürünleri faslının pratiğini yapmaya karar vermiş olman çok sevindirici, tebrik ederim. Bu bir spor, bir yaşam biçimi aynı zamanda. Diğer arkadaşların altını çizdiği bir hususu ben de söyleyeyim, çünkü çok önemli: Sabırlı ol! Eminim ki böyle olursa bir kaç seneye kalmaz, eğitiminin de katkısıyla sen bizlere yol gösterici bir rehber olabilirsin. Sevgiler.

  Not: Bir eğitim DVD'si kendi öznel menüsü içinde, özelleşmiş bazı başlıkları, tanımlanmış bir hedef kitleye, tanımlanmış amaçlar doğrultusunda, az-çok etkileşimli ve ölçümlenebilir bir tarzda görsel-işitsel malzeme eşliğinde sunan bir üründür. Balıkavı videoları ise görsel hazzın ve maceranın öne çıktığı yapımlardır. Balıkavı videolarının kuşkusuz eğitici yönleri de vardır, gören göz ve yorumlayabilen beyinler için. Yine de bu gibi videolar, üretim planlamalarındaki rahatlık sebebiyle "Eğitim DVD"si denebilecek malzemeler değillerdir. Verdiğiniz linkteki DVD setini de bu şekilde yorumlamak daha doğru kanımca.
  Konu Murat ÜNAL tarafından (30-03-2009 Saat 03:20 ) değiştirilmiştir.
  Murat ÜNAL (1970-İzmir) 0 RH +
  Rol yapma, düşün!

 9. #9
  Yönetici Ozan ÖNEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-10-2005
  Bulunduğu yer
  Çanakkale
  Yaş
  38
  Mesajlar
  7.705

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  Aramıza hoşgeldin Gökhan kardeşim...

  Düşündüğünden fazlasını bulacaksın...

  Tadını çıkar...
  Ozan ÖNEN
  15.07.1981
  Çanakkale
  MERTSUB DALIŞ DONANIMI
  www.mertsubonline.com
  İş =0286 214 00 30
  ozan@mertsubonline.com
 10. #10
  AdAM
  Guest

  Cevap: başladık, başarıcaz!

  gerek özel mesajla, gerekse bu konun başlığının altına siz değerli kardeşlerim ve büyüklerimin yazmış olduğu, bütün samimii dilekleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.inanın şu 3 gün öncesine göre kendimi daha güçlü ve tam sıfatını koyamadığım bi sorumluluk içinde hissettirdiniz...

  Murat abi, notuna başından sonuna kadar katılıyorum.henüz bu 2dvdlik set elime ulaşmadı fakat bu tarzda bir çok av videosu izledim.bu konu hakkında hiç bilgisi olmayan biri için belgesel tadında yapım, bu sporun içinde olanlar içinse, ayrıntılarda gizlenmiş bir çok bilgi olarak bakıyorum.kimi 1 dakkiylaklık video izlerken bile "aaa, agaşon bu olsa gerek" deyip, okuduklarımı birde gözlerimle görmek, bu av tekniğinin agaşon olduğunu kendim belirlemek...inanın benim için süper bir duygu.bu avlanma tekniği hakkındaki okuduğum teorik bilginin uygulamalı haliyle gözlerimin önünde olması, o avı gerçekleştirenin yer seçimi, o yere ulaşma biçimi, balığın türüne göre avcıya verdiği tepkileri görmenin ben ve benim gibi yeni başlayanlar için eğitici yanlarını gözardı etmenin haksızlık olduğu da çok aşikar.fakat seninde dediğin gibi bunlardan eğitim seti olarak bahsetmenin yanlışlığınında farkındayım artık.

  tam olarak varlığından emin değilim ama gönül isterdi ki, bir baskın avi videosu izlerken, suyun dışında kayıda başlanıp meranın durumuna göre seçilen elbiseden, yine meranın durumuna göre kullanılan ağırlıklardan, bu av biçimine göre palet ve zıpkınımızın özelliklerinden bahsedilse.dalgıç suya girdiğinde arka fondan bir ses dalgıca eşlik etse ve bize baskın avı hakkında genel bilgiler verirken, dalgıcın konumunda, yapıcaklarından, bu teknikle avlanmanın inceliklerinden bahsetse.sonra yine o arkafondaki ses "saatlerimiz şuan 7:48, bu av tekniğinde bilinmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri, gününü derinlerde geçiren balık dünyasının , güneş batımına yakın saatlerde geceyi kıyıda geçirmek istemesi ve gün doğumunda dikkati sadece yemlenmede olmasından dolayı potansiyel bir av haline gelmektedirler. avcımız ilerdeki balık sürüsünü buldu.bakın, nasılda sessiz ve temkinlice paletlerini kullanmadan avına yaklaşıyor..." dese, çokmu hazırcı olmuş oluruz bilemiyorum ama işte o zaman bu videodan eğitim videosu diye bahsederdik sanırım.belli olmaz, belki ilerde böyle bi videoyla benim şuanki düzeyimde olan arkadaşlarada ben yardımcı olabilirim.

  aklımdayken, sipariş ettiğim set hala elime ulaşmadı.sanıyorum ki; bu hafta içi elimde olucaktır.bu seti merak edipte izlemek isteyenler olursa seve seve bir kopyasını her isteyene yollayabilrim.  sevgi ve saygılarımla...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Başladık durmayız artık Eskilerden :)
  By Oktay UZDİYEM in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 34
  Son Mesaj: 29-01-2009, 02:21
 2. Ava kötü başladık.Ama benim için iyi bitti.
  By black_sea in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 15-06-2007, 21:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202