Bende bir Balık bulucu almak için uzun zamandan beri niyetliydim bir kaç gün önce yazılan mesajda adminstator arkadaşın Humminbird marka bulucu tavsiyesi ile karşılaştım internette biraz araştırıpta çeşitlerini görünce kararsız kalmıştım
HUMMINBIRD BALIK BULUCU (FishFinder) AVmarketi.com
bizim forumada search yaptım kesin birşey bulamadım herkez ayrı bir tavsiyede bulunuyor ama genel bir anlatım yada ben şunu kullanıyorum memnunum diye bir yazı okumadım ama başka bir forum imdadıma yetişti .......xxsevdası orda mevzu geçen diyaloğu biraz traşladım geri kalanını aşşağıda sunmaktayım konu silinirmi bilemiyorum Herkeze hayırlı dalışlar....
(
Merhaba arkadaşlar, botta kullanmak üzere portable bir balık bulucu alacağım. İki cihaz arasında kaldım. Birde Hummunbird var ama Hummunbird bu iki cihazdan daha kötü...)
Eagle Fisheasy245ds Portable
Garmin F.F. 140 Portable
(Moderatör)
Humminbird var, Humminbird var. Hangisinden bahsettiğiniz belli değil pek. Ama genel olarak, aynı klasmanda, Hummnibird, Garmin ve Eagle'den daha iyidir. Ama Raytheon ve Lowrance'lardan kötüdür.

Elbette bu iş kesin ve mutlak marka açısından yapılamaz. Tek tek modellere bakmak lazım. Ama tekne için ucuz bir şey arıyorsanız, Lowrance'lara bakın derim. 200 dolar civarı lowrance'lar, çok iyi netice verir. Sonar yetenekleri çok iyidir. Ama ekranları renksizdir faln bir şeyler. Kısaca, aksesuardan kaybeder ama sonar olarak çok iyi netice verirler.

Üst uç, cicili bicili, full aksesuar modellerde Humminbird tavsiye edilir genelde. Lowrance ve raythenon bu segmentte elbette çok daha iyidirler fakat fiyatları çok çoook yüksektir. Tipik bir hafta sonu balık avcısından ziyade, denizde araştırma vs. yapanlar için uygundurlar.

Ama elbette, model model düşünmek lazım. Genede, Garmin ve Eagle için, orta sınıf diyebiliriz. Balık bulucu piyasasında bunlar çok tercih edilmezler. Genelde ucuz bir şey olsun, balık bulucum var diyeyim diyenlerin tercihidirler. Genelde gösterdikleri 10 balıktan dokuzu denizanası filan çıkar. Balık yok dedikleri yerde ise altınız sürü kaynıyor olur.
(Soruyu soran arkadaş)
Model yok demişsiniz Serdar Bey, ama modelleri mesajımda yazdım. Bunun yanında botta kullanabileceğim portable bir balık bulucu istiyorum. Sizin önerdiğiniz Lowrance ın zannedersem portable cihazı yok.
Humminbird MAX210 portable var birde... Sizin yorumlarınıza göre bu üç cihazdan Humminbird MAX210 u tercih etmeliyim...
Teşekkürler.
(Moderatör)
Garmin ve Eagle için model belirtmişsiniz, velhasıl Humminbird için bir model söylememişsiniz.

Teker teker bakarsak, seçtiğiniz modelleri kabaca, çift frekans/tek transduser'li, 200m derinlik sınırlı aletler sınıfına koyabilir. İkisini karşılaştırırsanız, parasına bakmadan, Eagle için daha iyidir derim. Garmin bu işlerde pek fazla iyi değildir. Özelliklerine de bakarsanız, Eagle'in 1500W gücüyle, Garmin'in 800W gücüne karşı daha etkili olması beklenir. Fakat, Garmin 50/200 kHz, Eagle 83/200 kHz çalışırki, asıl konu buradan kaynaklanır. Frekans düştükçe, menzil artar, fakat ekoları analiz etmek güçleşir. Eagle daha yüksek frekans kullanır ve daha iyi görüntü verir.

Humminbird'in bu klasmanda 300 serisi var. giriş seviyesi ürünü 323. Bunun gücü 2400W. Frekansı 83/200. Ekranı 320x240. 8x Zoom, 70 mille giderken biel doğru düzgün çalışma vs. gibi bir sürü özelliği var. Ve fiyatı da ona göre elbette, 170 - 230 dolar arası bulursun, satıcıya göre.

Lowrance'ın bu alandaki ürünü X86 filan olur. Bunun özelliklerine bakarsan, Eagle'dan kopyalanmış gibi görürsün. Doğru, çünkü, Eagle, Lowrance'ın bazı limitleri kırparak ürettiği daha piyasa malı olan ürünler. Yani, Lowarnce'ın biraz daha düşük kalite ayna, daha dar bir sıcaklık aralığında çalışan, performansı Lowrance'a benzer ama onun gerisinde olan modeli, Eagle olur.

Humminbird ise, bir sürü özellik doldurur. İşe yarar, yaramaz ayrı konu. Ama doğru kullananın elinde çok iyi bir balık bulucu olacaktır. Amerika pazarı ki, bu işin dünya pazar demek, bizde Mustad iğnede ne ise, onlarda da Humminbird sonarda aynı anlama gelir.

Bu klasmanda, genel toplam olarak bakarsanız, sizi en az üzecek, arıza vs. derdi en az olacak ürünler, Lowrance olacaktır. Ekranını okumayı öğrendiğinizde, gerisine güvenebilirsiniz. Sizin şüpheli göreceğiniz şeyi size göstermez zaten. Rahat olur.

Ama ayda yılda haftada bir ava gidiyoruz, zaten dibi ezberledik nerdeyse. Avlağımız belli, suyumuz belli. O detayları göstersin, ben onu anlarım diyorsanız, Humminbird daha iyi netice verir.

Garmin? Ucuz GPS alacaksanız, Garmin iyidir. Nasıl iyidir, bizdeki ALBA kamışlar, makinalar vs. gibidir. Ama balık bulucu lazımsa, tercihiniz, Lowrance, Humminbird, Raytheon gibi bir şey olsun..
(Moderatör)
Bu üçü arasında bir seçim yapacaksan, öyle görünüyor. Ama istersen, önce bir Humminbird 323'ü incele derim. Fiyatını filan bir düşün. Doğrusu eğer aynı fiyat segmentindeyseler, abartacak bir fark yoksa, bir göz at derim. Humminbird biraz daha teferruatlıdır. Daha çok oynanacak yeri vardır.

Eagle ise, sade ve kesindir. Orada durur. Çalıştırırsınız ve gösterir. Oynayacak yeri pek yoktur.

Bu icatların alınmasında aslında biraz da büyüklere oyuncak olmasının rolü var. Doğrusu kendimize soralım. Bunlar olmazsa olmaz filan değil, hatta av performansını çok artıran şeylerde değil. Ama bir oyuncak olarak çok güzeller.

Eğer güzel bir oyuncak arıyorsan, humminbird daha orjinal. Ama yok, benim macım, derdim belli diyorsan, Eagle.. Bu modeller için..

"Ya, çocukmuyuz, oynamak filan.." diye düşünme, iyi tart derim. Şahsen ben oynamak için aldım bunlardan bir çoğunu..
(Moderatör)
Hangisini öbürü ile karşılaştırdınız, bilmiyorum ama.. Şunlar size bir fikir verecektir:

H323 (Humminbird 323) 8x Zoom yapar, ve şöyle bir ekranda gösterir:

H323, aynı anda hem 82 kHz, hem de 200 kHz iki frekanstan birden çalışır. Her iki frekansın ekosunu yan yana gösterir. Ama Eagle 245DS'de bunu elle seçer, bir anda sadece birini görürsünüz..


H323'ün değişik ve kerameti kendinden menkul ama oynaması zevkli dip gösterme formları vardır.

Daha başka bir sürü şeyi vardır. Mesela, radar gibi göstermek, hız sensörü takıp ekranda hızı vs. göstermek gibi. Grafikleri filan daha gösterişlidir.

Dediğim gibi, bunlar balık bulmada ne kadar etkilidir, tartışılır. Ama oynamak için çok daha fazlası vardır.. Adamlar işi biliyor, işe öyle gidiyor. Bu tip ucuz sonra arayanların ben gibi oyuncak peşinde olduklarını görmüşler. Mesela, Humminbird su geçirmez.. Eh, tamam ama, birde üstelik suda yüzer. Adamlar biliyor, oynayacağız, kurcalayacağız, suya düşüreceğiz.. Batmayacak şekilde yapmışlar nitekim..

Eagle ise.. Power düğmesine basarsınız. Gerekiyorsa frekansını değiştirirsiniz. Öbür ayarlarını auto olarak bırakırsınız. Güzel güzel çalışır gider.. H323, bir sürü şey gösterir ederde, kimin ne işine yarar, o meçhuldür..
(Soruyu soran arkadaş)
Çok güzel açıklamışınız Serdar Bey...Ancak ben dada öncede belirttiğim gibi portable bir cihaz alacağım. Humminbird olarak Türkiyede satılan tek portable cihaz Piranha Max 210. Oda özelliklerini incelendiğinde malesef Single Beam olarak çalışabilmekte...Fakat Eagle üstün kılan özellik Dual Beam (200/83 kHz) olarak dibi tarayabilmesidir. Buda kesinlikle daha güvenilir bir şekilde dip yapısını bize sunacaktır. Garmini zaten ilk başta elemiştik. Teşekkürler.

(Baska bir ullanıcı)
Serkan sen bu konuyu belli bir zaman öncede dile getirdin,dogrumu? ara kesin bulursun,ozaman cita yuksekti galiba orda ben ve herkez bildigini yazdi,dogrumu?Simdi ayni konu alet edavat seviyesi dustu,dogrumu?Serdar yazmis teknik aciklamalariyla filanda ben sana direk balikci diliyle söyliyim,arkadasim sen bu alet edavatla 100 mde ki mercani filan bulmayi istiyorsun,hayal ediyorsun?Ben az bisey anliyosam bu isten ya uzerine ucbes koyar,biraz ustune bakarim o modellerin,o zaman daha az kufur edersin o aletlere,yada bence hic ama hic girme bu ise kendi bildigin kerterezleri zorla en mantiklisi o.Yukarda yazdigin aletler samimi ayiramaz deniz anasi kutlesini,kolyoz akinindan,dogrusu bu,daha iyi bilen söylesin.Ya biraz ust modellere biraz cuzdanla bak,az kufur et YADA sen bildigin kerterezlere devam etki bence en sagliklisi o,yazdigin iki modelde altimizda balik var tut bunlari demez+ seni kufurbaz yapar arkadasim
Elinde sonunda ev almiyon yada eve ceyiz duzmuyon,kerterezlere guven yada kapa gözunu al birini ikiside uzer seni
(Moderatör)
Evet, doğru. Dediğim gibi, Eagle, Lowrance'ın bir düşük kalite ürünü olarak gayet iyi bir tercihtir.

Fakat, SeaFinder245DS portatif bir alet değil. Tıpkı H323 gibi. Monte edilip kullanılması gereken bir şey. Bilhassa şişme botlar için pek uygun değildir. Hummnibird PiranhaMAX Serisi portatiftir, velakin malum, pek bir zayıf alettir. Eğer FishEasy245DS alırsan, portatif olmasını -nispeten- sağlayan bir altlık ayrıca satın alman gerekir. Tamam, belki senin fiyat sorduğun/baktığın yer, bu altlık ile birlikte fiyat vermiş olablir, ama vermemişte olabilir, belki onu sana temin edemeyecekte olabilir. Aklında bulunsun..

Çantasında bir balık bulucu ile gezen kaç kişi tanıyorsunuz? Tanımıyorsanız, ben varım sevgili arkadaşlar. Balık bulucu tekniği benim işimin bir parçası. Garmin, Raytheon, Humminbird vs. vs. bir sürü markanın, bir sürü modeli bilfiil elimden geçti, test ettim, söktüm dağıttım vs. Ve tecrübelerimi size aktarmaya çalışıyorum. Yoksa bir markayı vs. kayırmak gibi bir halim yok. Bana soran, amatör balıkçıya "Boşver balık bulucuyu filan, iyisinden takım, kamış, makina, misina vs. al.." derim. Ama almayı aklına koyana uygun olanını -kendi fikrimce- söylemek isterim. Dikkat ederseniz, özellikle üzerine bastım. Eğer oynamak için alıyorsan/alacaksan, Humminbird 323'ü bir iyice düşün dedim.

Garmin, para verilip alınırsa, kullanılacak bir alettir. Aman tekneye filan sokmayın diyemem. İş yapar mı, yapar..

Tek bilyalı, ALBA Lyra makine iş yapmıyor mu? 7 YTL'lik şu kamış, balık tutmuyor mu? Garmin'de öyle olacaktır. Ama iyi bir para ödüyorsunuz, biraz daha ödeyin, daha iyi bir oyuncak alın.. Garmin'le termoklinleri filan tespit edemezsiniz. Görüntüsü çok parazitlidir. Olan, olmayan her şeyi gösterir. Çok fazla hata yaptırır. Size dip 15m der, 30m'ye inersiniz, hala dip gelmez..

Ha, pratikte bunlar amatör balıkçı için gereksizdir. Teknolojisini bilmek gerekir. Bunların ekranda dip şeklini gösterdiği filan yoktur. Her çizgi, 15m bir alanı kapsar mesela, derinliğe bağlı olarak. Sürekli hareket etmeniz gerekir. Bu durumda, her pozisyonda altınızdaki 15m'lik alanı bir çizgi ile gösterir. Kısaca, kayalık dediğiniz yer, topuk dediğiniz yer, +/- 15m ilerde/geride/kuzeyde/doğuda vs. olabilir. Altınızda gösterdiği balık, 15m ötenizde olabilir. Zaten balık göstermez. Balığın hareketini gösterir. Sürü altınızda giderken, aynı hızda takip edin, balık filan yok diyecektir.

GPS'in dilinden anlamak zordur. İnsanlar, sanki dibe kadar su kesitini gösteriyor gibi düşünür. Ama böyle bir şey yok. Ekranda bir takım değerler gösterilir sadece. Bunları sizin doğru yorumlamanız gerekir. Ancak çok uygun dip/akıntı/su kütlesi koşullarında makul bir kaç bilgi verirler.

Yada, side scan vs. kullanan, pahalı modellerden alacaksınız. Bunlar, karmaşık FFT hesapları ile, dibin ve pelajik ortamın daha keskin bir modelini çıkarırlar.

Eagle bu noktada işi götürür. Görüntüsü çok temizdir. Daha doğru yorumlanabilir. Daha az hata yaptırır.