1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 15

Konu: Dalıştan Sonra BAŞ DÖNMESİ HAKKINDA YARDIM LÜTFEN...

 1. #1
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  10-05-2004
  Bulunduğu yer
  İZMİR
  Mesajlar
  1.513

  Dalıştan Sonra BAŞ DÖNMESİ HAKKINDA YARDIM LÜTFEN...

  Sayın grup sakinleri çok sık dalış yapıyorum haftada en az 4-5 dalış uzun yıllardır aynı tempoda devam ediyorum fakat 1 aydır 2 kere dalışların ardından tekneyle kıyıya döndüğümde aşırı derecede başımın döndüğünü farkettim.
  Orta kulak vücudun denge mekanizması olduğunu bildiğimden aklıma hemen ortakulakta bir problem olma olasılığı geldi.1 ay önce 9 eylül üniversitesi KBB anabilimdalına muayeneye gittim fakat yapılan muayenede herhangi bir problem olmadığı doktorlar tarafından söylendi.
  Her ne hikmetse dün aynı şey başıma tekrar geldi.Kıyıya çıktığımda tekrar başım dönmeye başladı.
  Bu durum hakkında bilgisi olanlar bana kısaca bilgiverirlerse sevinirim.

  Sağlıklı Dalışlar...
  Onur KÜÇÜKMEMİŞOĞLU
  İZMİR

 2. #2
  ZIPKINCI Mustafa KANMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05-02-2005
  Bulunduğu yer
  İstanbul, Turkey
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1.532
  Onur fazla nefes tutmaktan olmasın sakın agasonda kendini fazla zorluyormusun .Bence çok önemli bir şikayet Allah göstermesin suda daha ciddi şeyler olabilir.Fazla nefes tutmak kendini zorlamak vede aşırı yorgunluktan olabilir.geçmiş olsun kardeşim Allah şifa versin tekrar söylüyorum yabana atılacak bir şikayet değil ciddi sonuçlar doğurabilir.
  Mustafa KANMAZ CAD/CAM TOPSOLİD , RHİNOCEROS ,AUTONCAM ,AUTOCAD


  "Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın . İnsanlar görsünler ki padişah bu dünyadan eli boş gitmiştir." {Kanuni Sultan Süleyman}

 3. #3
  Emrah UYSAL.
  Guest
  Onur bizlerin bilgisizce bu konuda atıp tutmamız pekde sağlıklı olmayabilir. Konumuz çok hassas olduğu için baştan aşağı bir kontrolden geçmeni tavsiye ederim.

  Ama kabaca bir yorum yapmak gerekirse kendine aşırı yüklenmen sebep olabilir.

 4. #4
  NEJAT 35½
  Guest
  nette biraz bilgi buldum işe yarayacak baş dönmesi ile ilgili..

  BAŞ DÖNMESİ VE DENGESİZLİK
  (VERTİGO)


  Baş Dönmesi Nedir: Baş dönmesi diyince hastanın dengesini sağlamadaki her türlü problem anlaşılır. Bu durum hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı şiddetten, sadece zaman zaman bir kayma hissine kadar değişebilir. Hatta sadece bir göz kararması şeklinde ortaya çıkabilir. Tıp dilinde genel olarak vertigo adı verilir.

  Denge Nasıl Sağlanır: Dengenin sağlanması hala tam olarak çözülememiş çok karmaşık ve çok fazla organın rol oynadığı bir durumdur. Bu konuda rol oynayan organ ve sistemler arasında beyin, omurilik, iç kulak (labirent), gözler, eklem ve kaslar sayılabilir. Bu organları etkileyen herhangi bir hastalık baş dönmesi ile birlikte o organa ait diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu kadar çok organın rol oynadığı bir belirti olan baş dönmesi doğal olarak sadece bir branş uzmanı tarafından değerlendirilemez. Genellikle başlangıçta KBB ve Nöroloji doktorları muayene etsede göz, dahiliye veya fizik tedavi branşlarında da muayene olmak gerekebilir.

  Ne Gibi Şikayetler Hissedilir: Baş dönmesi her hasta tarafından farklı anlatılır. Her taraf dönüyor, yer ayağımın altından kayıyor, bir yana doğru kayıyorum, kafamın içi boşalıyor, gözlerim kararıyor şeklinde açıklamalar sık duyulur. Bunkarın hepsine birden baş dönmesi denir. Baş dönmesi olan hastalarda, sebebin ne olduğuna göre başka belirtilerde olur. Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmelerinde bereberinde kulak çınlaması, işitme azlığı, kulakta basınç hissi, bulantı-kusma, kulak akıntısı ve gözlerde anormal hareketler ( nistagmus ) saptanabilir. Nörolojik hastalıklara bağlı baş dönmelerinde ise baş ağrısı, uyuşmalar, felçler, göz hareketlerinde anormallikler olabilir. Baş dönmesi ile bulunabilecek diğer şikayetler çok değişken olabilir. Ancak birçok hastada da sadece baş dönmesi mevcuttur.

  Sebepleri Ne Olabilir: Yukarıda anlatıldığı gibi baş dönmesi birçok organa bağlı olabilir. Ancak burada daha çok iç kulaktaki baş dönmesi yapan hastalıklardan bahsedilecektir. İç kulaktaki herhangi bir hastalık diğer kulak şikayetleri ile beraber baş dönmesi yapabilir. Ancak sadece baş dönmeside oluşabilir. Baş dönmesi yapan kulak hastalıkları arasında şunlar sayılabilir:
  -ÜSYE (üst solunum yolu infeksiyonları) sonrası iç kulak tutulumu
  -Pozisyona bağlı baş dönmesi (BPPV olarak kısaltılır ve iç kulakta dengemizi sağlayan toza benzer bazı maddelerin fizyolojisinin bozulması)
  -Meniere Hastalığı (İç kulaktaki sıvıların kimyasal durumlarının değişerek basınç artışı yapması)
  -Vestibüler Nörinit (İç kulaktaki denge ile ilgili sinyalleri beyine ulaştıran sinirin iltihaplanması)
  -Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit)
  -Menenjit veya diğer ateşli hastalıkların içkulağı etkilemesi
  -İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar

  Yukarıda belirtilen iç kulak hastalıkları hakkında kendi bölümlerinde daha ayrıntılı bilgi verilecektir.

  Muayenede Ne Görülür: Baş dönmesi eğer iç kulaktaki bir hastalığa bağlı ise genellikle kulak muayenesinde bir problem görülmez. Sadece orta kulak iltihaplarının iç kulağı etkilemesine bağlı baş dönmesi varsa kulak zarında delik ve orta kulakta iltihaplanma görülür. Hastada anormal göz hareketleri saptanabilir. Bu göz hareketlerinin yönü hangi kulağın hasta olduğuna dair bazı bilgiler verebilir. Baş dönmesi gözle görülen bir problem olmadığı için mümkün olduğunca çok bilgi edinilmelidir. Bu amaçla doktorunuz ayakta yada yatarken hatta yürürken bazı testlere tabi tutacaktır.

  Ne Gibi Tetkikler Yapılır: Baş dönmesi için ne gibi tetkiklerin yapılacağı muayene sonunda elde edilen bilgilere göre yapılır. Eğer muayene sonucunda kulakla ilgili bir hastalık olmadığı kararına varılırsa doktorunuz sizi diğer branşlara sevkedecektir. Ancak buna karar verirken muayene sonrası bazı tetkikler genellikle yapılır. Bu tetkikler arasında en sık başvurulan odiometri adı verilen ve hem işitme hemde iç kulak fonksiyonları hakkında bize bilgi veren test uygulanır. Ayrıca yine kulakla ilgili normal filmler, bilgisayarlı tomografi veya manyetik resonans (MR) tetkiki yapılabilir. Bu testlere bazı kan tahlilleri de eklenebilir. Ancak birçok kulak hastalığında dahi odiometri, bilgisayarlı tomografi ya da MR' ile bile birşey görülmemektedir. Bu gibi testler genellikle tümör gibi daha ciddi problemleri ekarte etmek için uygulanır.

  Nasıl Tedavi Edilir: Baş dönmesi kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalığın belirtisi olduğu için öncelikle asıl sebebin tedavisi gerekir. Ancak birçok başdönmesi hastasında ortaya net bir sebep konamamaktadır. Bu nedenle asıl amaç baş dönmesini ortadan kaldırmak haline dönmektedir. Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmeleri (tümörler hariç) genellikle kısa ya da uzun zamanda kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Çünkü diğer kulak zaman içinde hasta kulağın problemini kompanse etmektedir. Bu bazen 6 ay ya da 1 yıla kadar uzayabilir. Baş dönmesi eğer pozisyonel baş dönmesi (BPPV) ise bunun tedavis Epley manevrası denen ve doktorunuzun size muayene masasında uygulayacağı bazı hareketlerle olmaktadır. Bu hareketler iç kulaktaki bazı partiküllerin yerine oturmasını sağlamaktadır. Diğer sebeplerde ilaç tedavisi kullanmak gerekir. Bu amaçla değişik ilaçlar kullanılsada hemem hemen hepsi belli oranda baş dönmesini azaltırlar. Baş dönmesi şiddetli olan hastalar bazen serum takılıp hastaneye yatırmak gerekebilir. Tümörlere bağlı baş dönmelerinin tedavisi tümörün çıkarılmasıdır yani ameliyattır. İlaç tedavisine cevap vermeyen Meniere hastalığı nda da bazen ameliyat yapılır.

 5. #5
  NEJAT 35½
  Guest
  bunuda deniz magazin dergisinde buldum ...

  ORTA KULAK HASARI

  Dalgıç dibe daldıkça her 30 cm’lik iniş için kulak zarına ilave 23 mm Hg basınç yükü biner. Normal koşullarda dalgıç bazı manevralar yardımıyla, orta kulağa ilave hava gönderir ve böylece kulak zarının (timpanik membranın) her iki tarafındaki basınç eşitlenmiş olur. Kulak zarının her iki tarafındaki basınç farkı 60-100 mmHg’yı geçerse keskin bir ağrı oluşur. Basınç farkını eşitleme işlemi ilk metrelerde başlatılmazsa, 90 mmHg’lık bir basınç farkı ortaya çıkar ve kulaktaki östaki tüpünün orta 1/3 lük kısmı hasar görür. Bu da basıncı eşitleme manevralarının yapılabilmesine engel olur. Kulak zarı, basınç farkı 100-500 mmHg arasında olunca ve derinlik 1.5 m.yi geçince, yırtılır. Bu yırtılma sırasında ağrı geçebilir. Ancak soğuk suyun orta kulağa gelmesi sonucunda BAŞDÖNMESİ ortaya çıkar.

  İLKYARDIM

  Dalmaya bağlı kulak hasarı şüphesinde Kulak Burun Boğaz uzmanı değerlendirmesi şarttır.

  Kulak zarı yırtılmasının kendiliğinden iyileşen bir tablo olduğunu bilmeliyiz. Kulak zarı iyileşene kadar kişinin dalmasına izin verilmemelidir. Aksi takdirde baş dönmesi atakları olabilir.

  Orta kulakta barotravma sıklığı ve şiddetini azaltmak amacıyla koruyucu olarak dalıştan 30 dakika önce 60 mg pseudoefedrin verilebilir. Ancak, bu konuda hekiminize danışmanız gerekmektedir.

  Dalıştan önce antihistaminik ilaç alımı engellenmelidir.

  Sinusit ve üst solunum yolu enfeksiyonu halinde ödem ve östaki borusunda tıkanma olacağından barotravma olasılığı yüksektir. Bu nedenle bu durumda 2 hafta süreyle dalış yapılmamalıdır.

  SAYGILARIMLA.

 6. #6
  vurmaztansu
  Guest
  Onur Selam,
  Yaptığın dalışlar 3-4 saat civarında mı ve eğer çok nefeslenerek dalışlar yapıyorsan uzun yüzüşler yapıyorsan karbondioxid zehirlenmesi denilen bir hadise ile karşılaşıyor olabilirsin. Bİldiğim kadarı ile temiz hava azalıp CO2 soluması artınca oluyor, yani uzun apnealar ve derin dalışlar. Birkaç yazında okuduğum kadarı ile 20 lerde ve1-2 dk arası kalıyorsun. Sorun bundan kaynaklı olabilir. Ama yinede araştır derim.

 7. #7
  keyman(kubilay)
  Guest
  bence acilen bir doktora gorunun lutfen zira bir cok rahatsızlıgın belırtısı bırbırıne benzeyebılır buda allah korusun ıstenmeyen durumlara sebep verebılır umarım cıddı bır sorun yoktur acıl sıfalar dılerım saygılarımla .

 8. #8
  SÜMER ECE
  Guest
  nejat güzel bilgiler yazmışsın teşekkürler...
  onur bence arkadaşların söylediği gibi baş dönmesini gerçekleştiren organların tamamına check-up yaptır bence...ne olur ne olmaz...
  önce sağlık...sakın ihmal etme...

 9. #9
  Administrator Mustafa PAKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-04-2004
  Bulunduğu yer
  Göztepe/İzmir
  Yaş
  39
  Mesajlar
  12.061
  Onur geçmiş olsun.
  "Totally Addicted To Bass"
  Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/İZMİR

 10. #10
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  25-10-2004
  Bulunduğu yer
  Istanbul
  Mesajlar
  350
  gecmis olsun. dinlenip doktora gorunmeden dalma.
  Kemal Erbatur
  1969

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 10 bg 5.30 polyester tekne hakkinda yardim
  By c.ayguzer in forum Şişme Botlar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 03-05-2017, 21:58
 2. Samandira kullanimi hakkinda yardim
  By impunity in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 25-11-2016, 08:54
 3. Tüplü dalıştan sonra serbest dalış güvenli midir ?
  By odhalici in forum Scuba - Eğitim - Malzeme - Teknikler
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 04-04-2016, 17:55
 4. ELBİSE HAKKINDA YARDIM
  By Fazlı GÜRBÜZ in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 29-09-2006, 11:57
 5. ÇANAKKALE HAKKINDA YARDIM
  By hakan in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-09-2005, 17:13

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196