1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16

Konu: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

 1. #1
  ciciksadem
  Guest

  nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  selam arkadaşlar ben yeni acemi üyeniz adem,dalmak benim için çocuklugumdan beri bir tutkudur ve balık avı,ben,dalma konusunda temel ihtiyaçlarımı aldım kıyafettir gözlük palet agırlık vs.sorunum şuki gözlüksüz daldıgım zaman rahat 50 saniye falan duruyorum fakat gözlügü ve paleti taktıgım zaman 10 saniye duramıyorum suyun altında haliyle dalış gerçekleştiremiyorum..nefesimi daha fazla nasıl tutabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

 2. #2
  Ünsal Sezer
  Guest

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  En çok karşılaşılan sorulardan biride "neden iyi nefes tutamıyorum?" yada buna bağlantılı "neden derin dalamıyorum?" dur.
  Herkesin farklı bir ciğer kapasitesi olduğu bir gerçek fakat bu değiştiremeyeceğimiz bir durum olduğundan konumuzun dışında tutuyoruz. Ciğer kapasitesi ne kadar düşük olursa olsun, iyi ciğer kapasitesi ve doğru tekniklerle 30-40 metre arasında avlanan zıpkıncılar olduğuna göre en kötü ihtimal doğru teknikler ile 15-20 metrede düşük ciğer kapasitesiyle avlanmakta mümkün.
  Dalışa etki eden başlıca faktörler şunlardır.
  1 Beyin
  2 Nefes tekniği - Dalış tekniği
  3 Malzeme
  4 Su ısısı
  5 Ağırlık ayarı
  6 Akıntı ve dalga
  7 Üst solunum yolu rahatsızlıkları
  8 Derin dalıştan önce sığ sularda yapılan dalış
  9 Yorgunluk - uykusuzluk
  10 Dalış öncesi beslenme
  11 Kondisyon

  Şimdi bu faktörleri tek tek "basit" olarak inceleyelim.

  1. BEYİN
  Ne alakası var demeyin. Her şey beyinde başlayıp biter. Derine dalabilmenin ilk şartı işi kafada bitirmektir. Ayrıca agaşonda iken nazlanarak gelen balıkları görünce süreyi biranda unutmamızın sebebide bu. Kursa ilk başladığımız zamanda Murat hocanın 15 metreye inip öğrenciyi orada beklemesiyle bu işi kafada bitirip daldığımızda ilk denemede sonuca ulaşmak hiçte zor değildi.
  Ayrıca dalış öncesinde çeşitli sebeplerden oluşan korku varsa dalış derinliğine ve nefesimize ters etki yapacaktır. Denizden korkacağızda ama av esnasında rahat olacağız. Pis görüşte beyne ters etki eden faktördür. Dalarken öncelikle rahat olacağız ve yapacağımız işe gerçekten inanacağız. Bol bol dalış yaptıkça beynimiz her yeni dalışta bir öncesine göre daha hazır olacaktır.

  2. NEFES TEKNİĞİ
  Öncelikle kesinlikle hipervantilasyon yapıp vucudumuzu kandırmayacağız. Biz zıpkıncıyız serbest dalıcı değil. Her an yalnız olduğumuzu unutmamalıyız. Rekora dalan serbest dalıcılar, rekor dalışlarında ve antrenmanlarda sık sık hipervantilasyon yaparlar. Fakat onların yanlarında sürekli onları gözeten uzman bir ekip olduğundan bu rahatlıkla birkaç metre kazanabilmek için mecburiyetten yapıyorlar. Kaç kere sığ su bayılması geçirdiklerini kendileri bile unutmuştur.
  Asla hipervantilasyon yapmıyarak bizim için güvenli olabilecek nefes tekniği ise şudur: Yüzeyde ellerimizi öne doğru alıp karından başlayıp gögüse doğru ciğerlerimizi yavaş bir şekilde doldurup dolum süresinin 2 katı zamanda dışarı nefesi vermek. Örneğin 20 saniyede ciğerlerimizi şişirip 40 saniyede boşaltmak gibi. Özellikle nefes verme süresini uzun tutarak Kalbin atışını normale yada normalin altına düşürerek kalp kaslarının harcadığı oksijeni sınırlamak adına böyle yapıyoruz. 3-4 sefer bu şekilde nefes aldıktan sonra ciğerimizde kalan bir miktar pis havanında çıkması için 2 defa hızlıca tam nefes alıp boşaltıyoruz. Ancak hiper vantilasyon riski olmasın diye bu işlemi 2 seferden fazla yapmıyoruz. Ve gene yavaşça dalış nefesimizi ciğerlerimize doldurup diyafram kasımızın oksijen tüketmemesi için nefesimizi gırtlaktan kilitleyip dalışa başlıyoruz.

  DALIŞ TEKNİĞİ
  Nefesimizi ciğerlerimize doldurup ördek dalışı ile dalışa geçtik. Dalış esnasında yapmamız gereken ise az hareketle çok iş olmalıdır. Çalışacak her kas oksijen tüketeceğinden "verimli" hareketlerle dibe ulaşmalıyızki dip süremiz uzun olsun.
  Statik olarak yüzeyde nefes tutanlar 10 dakikalık rekor sürelere ulaşsalarda. Dinamik olarak ise rekor sahiplerinin süreleri 3 dakika civarında olmasının sebebi kasların tükettiği oksijendir.
  Bu yüzden karada yada su yüzeyinde yaptığımız nefes antrenmanlarında elde ettiğimiz sürenin yarısına bile dipte ulaşırsak iyi netice elde etmişizdir.
  Dibe ulaşmaya çalışırken ilk bir iki paleti biraz sert gerisini ağır hareketlerle verimli bir şekilde vurmalıyız. Sık yapılan dalışlardan sonra vucudunuz gerekli sitili ve ritmi kavrıyacaktır.
  Değişken ağırlıkla yapılan dalışlarda dibe az bir hareketle vardığımızdan dip süremiz uzayacaktır. Fakat agaşonda bu yöntemi kullanan pek yoktur. Taşaltı avlarında uygulanabilir.

  3. MALZEME
  Beyin, nefes tekniği ve dalış tekniğiniz doğru ama genede birkaç saniye daha yada birkaç metre daha diyorsanız burada malzemenin önemi devreye giriyor.
  Dalış tekniğinde verimli hareketlerden sözettik. Suda sıfır ağırlıkta olduğumuzu varsayarsak diple aramızda sadece suya olan sürtünmemiz vardır. Burada smootskin elbisenin önemi ortaya çıkıyor. Dışı kaygan olduğundan elbisenin sürtünmesini en aza indirip en fazla kazancı bu elbise ile yapıyoruz. Derine indikçe basınçta artacağından maskeyi dengelemek adına içine verdiğimiz oksijenden tasarruf etmek için düşük hacimli maske kullanmakta şart.
  Palet olarak ise "hafızası" iyi olan Carbon paleti yada buna yakın olan compozit paleti tercih etmeliyiz. Kurşun kemerimizdeki kurşun ağırlıkların şeklide suya direnç göstermeyecek şekilde olmalıdır. Ayrıca üzerimizde bulunan diğer malzemelerde suya en az direnci gösterecek şekilde olmalıdır. Örneğin bıçağımız olabildiğince küçük yapıda ve iniş çıkışlarımızda sallanmayacak şekilde olmalıdır. Rambo bıçağı gibi iri bıçaklar ekipmanımız olmamalıdır. Balık telimiz misinalı, öldürme şişli olursa suya daha az sürtünür. Avladığımız balıkların şekli ve tele takılış şekilleride suya direnç gösterir. İmkan varsa balıkları üzerimizde bırakmamak sonraki dalışların daha rahat yapılmasını sağlar. Kemere takılan karabinalar hem gereksiz ses hemde suya sürtünerek eforumuzdan çalan malzemelerdir. Küçük gibi kayıplar görünsede her bir doğru ekipmanın yada takılmayacak fuzuli ekipmanın toplamda dip süremize olumlu katkısı olacaktır.
  Dalışa geçerken eldeki tüfeğimizide tüfeğin ortasından değilde kabzeden tutularak dalınmalı. Bazı ustalar lastikler ses yaptığından tüfeğin ortasından tutarak bu sese engel olmaya çalışır. Bu durum tüfek ve kolumuzun daha fazla sürtünmesine yol açar. Efor yada sessizlik birini seçin.
  Ağırlık kemeri olarakta lastik kemer kullanmalıyızki nefes alışımıza engel olmasın. Ayrıca kemeri olabildiğince aşağıya takıp ciğerlerin daha rahat şişirilmesini sağlayabiliriz.

  4. SU ISISI
  Denizin soğuk olması eforumuzu inanılmaz şekilde düşürecektir. Soğuk dolayısıyla kalbimiz daha hızlı atacak ve buna bağlı aşırı oksijen tüketicez, dalışa "beyin" olarakta hazır olmadığımızdan önemli kayıplar yaşanacaktır. Kışlık, kalın elbiseler kullansakta açıkta kalan yüz çevresinden ve eldivenlerin ince olmasından soğuğu mutlaka hissedeceğiz. Ayrıca kalın elbiselerin esnekliğide ince elbise kadar olmadığından ciğerlerimizi doldurmakta zorlanacağız. Kışlık elbiseye takılacak ağırlığında bir miktar kaybı olacağından. Soğuk sudaki limitlerimizin düşük kalması doğaldır. Rekora dalan apneistler bu yüzden sıcak suları tercih ederler.

  5. AĞIRLIK AYARI
  Nefes tekniğinde, dalışa geçmeden önce uzun süreli nefes alış ve verişi önermiştik. İşte bu esnada ağırlık ayarımız fazla ise nefes verirken yavaş yavaş batar pozisyona geçeriz. Batmamak için palet çırptığımızda gerekli olan konsantrasyonu kaybederiz. Rahat olmamız gereken bu anda sarfettiğimiz efor nedeniyle kalp atışınıda düşüremeyiz. Derin dalışlarda doğru olan ağırlık ayarı, nefesimizi tam boşalttığımızdada su yüzünde hareket etmeden kalabilecek şekilde olmalıdır. Bu şekilde çıkışında daha rahat olacağını bilip beynimizide rahatlatmış oluruz. Ayrıca fazla olan kurşun ağırlığın sürtünmeside azalacaktır. Fazla ağırlıkla buna rağmen dalarsak hem nefeslenme sırasında kaybettiğimiz efordan hemde dibe yaklaştığımızda hızlıca olan düşüşten "beyin" korkuya kapılacaktır. Bunlar önemli kayıplardır.

  6. AKINTI VE DALGA
  Yüzeyde rahat nefeslenmeyi dalga ve akıntıda bozar. Snorkelden, yediğimiz dalganın suyunun bir anda ağzımıza gelmesi dalış öncesi konsantrasyonu bozar. Ayrıca dalgada sallanırkende dengede kalmaya çalışmakta önemli kayıplara yolaçacaktır. Bu durumda olabildiğince hafif ağırlıkla "dalgalı suya uyarak" ve biraz uzunca bir snorkelle bu kayıpları biraz düşürebiliriz. Akıntıda ise iniş ve çıkışlarda kaybedeceğimiz eforun yanında dalmak istediğimiz noktada kalmak adınada harcadığımız enerji ile hem fizik hemde beyin olarak kayıp yaşıyacağız.

  7. ÜST SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIKLARI
  Her şey tamam, bütün malzememiz derin dalışa uygun su sıcak, hava iyi. Dalışa geçtik odane ne kulak açılmıyor yada zor açılıyor. Kimin başına ne zaman geleceği hiç belli olmayan bu durumu çoğumuz yaşamışızdır. Kulak biraz zorla açılsada beynimiz orayla meşgulken vede arada belli metrelerde kulağın açılmasını beklerken önemli kayıplar yaşanır. Dalış öncesi çiğnenen çiklet biraz olsun bu durumu yaşamanıza engel olur. Buna rağmen açılmıyorsa derinden vazgeçip sığsularda şansınızı denemelisiniz.

  8. DERİN DALIŞTAN ÖNCE SIĞ SULARDA YAPILAN DALIŞ
  Dalış merasına geldiniz. Önce bir sığ suya bakayım birkaç saat sonra derine bakarım dediniz ve başladınız gereksiz yere enerji kaybetmeye ve üşümeye. Ayrıca her gördüğünüz balığa zıpkın atıp yorgunluğunuza yorgunluk eklediniz ve bunun üzerine birde derine sinarite bakayım dediniz. Olmuyor...
  Eğer planınızda derin dalışta varsa henüz vucudunuzun gerekli enerjisi varken önce derin sulara yönelin. Hatta arada göreceğiniz kg altı balıklarlada hiç uğraşmadan. Derin suya doğru yüzüşünüz yavaş olursa enerjinizin üst sınırında meraya varırsınız. Meraya varıncada bir miktar yüzeyde dinlenmek iyi sonuç verecektir.

  9. YORGUNLUK - UYKUSUZLUK
  İstanbuldan kalkıp dünya yol alıp Ege sularına Sinarit vurmaya gidiyoruz. Geneldede yola gece çıkıp sabaha kadar yol alıp arabada geçiriyoruz geceyi. Herkes arabada uyuyamaz. Uyuyabilende rahat uyuyamaz ve halsizlik yorgunluk kaçınılmaz olur. Dip zamanına önemli bir etkendir. Randımanlı olabilecek derin dalışı ikinci gününüze saklamalısınız.

  10. DALIŞ ÖNCESİ BESLENME
  Konunun uzmanı değilim sadece dalıştan önce alınan yemek türü ve miktarına göre nefes sürenizi önemli ölçüde düşürdüğü gerçeği var. Yemek çeşidine göre dalıştan 3-5 saatten önce alınan yemek, dalışınızda nefesinizi erken tüketecektir. Şekerli yada ballı suyu dalış öncesi tavsiye ederler. Ayrıca dalış öncesi içilen alkolde hatta birgün önce içildiyse bile nefes kayıpları kaçınılmazdır. Dalışta sarfettiğimiz efordan ve idrarımızı bolbol yaptığımızdan önemli su kayıpları yaşarız. Dalış öncesi ve dalış sırasında bol bol su için, Dalıştan 3-5 saat öncesinde birşey yemeden yada hafif birşeyle geçiştirin.

  11. KONDİSYON
  Sürekli dalarak, bisiklet çalışarak, hızlı yürüyüş yaparak kendimizi dalışa hazır tuttuğumuzda kondisyonlu olduğumuzdan çabuk yorulmadığımızdan derinlikten ve nefesten kazancımız olacaktır. Dalarken bacak kasları sürekli çalıştığından antrenmanlar bacak kaslarına yönelik yapılmalı. Ayrıca diyafram kası antrenmanı içinde karada nefes tutma egzersizleride yapılmalıdır.

 3. #3
  celogenc
  Guest

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  paylaşım için çok teşekkürler ünsal

 4. #4
  KARABATAK_10
  Guest

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  Ben ve sİtedekİ dİĞer amatÖrler İÇİn Çok faydali bİlgİler paylaŞim İÇİn teŞekkÜr ederİm.gÜzel bİlgİler fakat bİ sorum olacak.daliŞtakİ dİŞ saĞliĞinin Önemİ nasil olmalidir.ÇÜrÜk dİŞlerle yapilan daliŞlar saĞliĞimizi etkİlermİ.
  Bu konu hakkinda bİzlerİ aydinlatirsaniz sevİnİrİm.

 5. #5
  ciciksadem
  Guest

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  çok teşekkür ederim ünsal bey hakkaten faydalı bilgiler verdiniz,ben sorunumu anladım dalış öncesi yemek ve denge.ınanırmısınız sırf dalmak için kendime koşu bandı aldım ve faydasını görmeye başladım tekrar teşekkürler

 6. #6
  EGELİ79
  Guest

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  Ünsal abi verdiğin bilgiler için teşekkürle tam da şu ara bu sorunlarla uğraşıyodum sinüsleri açtık bu seferde nefes problemi çıktı.bu bilgiler bana gerçekten faydalı oldu sağol

 7. #7
  ZIPKINCI redransom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-11-2006
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Yaş
  44
  Mesajlar
  1.268

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  Çok faydalı tecrübeler abi teşekkürler.
  DARLİNG THE SEA...

  OKTAY /İSTANBUL

 8. #8
  ZIPKINCI ORBAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-12-2007
  Bulunduğu yer
  DİDİM
  Mesajlar
  333

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  ünsal abi çok yararlı bir yazı olmuş. eline sağlık. yazıyı dalış teknikler bölümünede taşımanızı öneririm. böylelikle daha çok arkadaş yararlanabilir. konu da sabitlenmeli bence. teşekkürler.
  Özkan Orbay Doğan
  Didim /1985 / CMAS ** / yacht master
  Hızlı düşün, hemen karar ver, anında uygula..!

 9. #9
  ZIPKINCI ZaHuZa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-03-2007
  Mesajlar
  1.301

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  paylaşım için teşekkürler..
  Serdar Hakan Narman
  Şişli/İstanbul
  19.09.1984

  zahuza@hotmail.com

 10. #10
  ZIPKINCI Yasin Keskindağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01-08-2008
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1.699

  Cevap: nefesimi nasıl daha uzun tutabilirim

  teşekkürler
  Hayat Yaşayabildiğin Kadarr Hayattır!!!

  Yasin KESKİNDAĞ
  0544 674 5200
  izmir / ödemiş
  keskindag35@hotmail.com


  http://zipkinci.com/picture.php?albu...pictureid=9951

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 73
  Son Mesaj: 10-05-2015, 12:58
 2. merhaba ben nefesimi daha uzun tutmak için ne yapabilirim
  By leventabay in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 09-12-2007, 18:48
 3. eşkina oltası nasıl bağlanır yemi nasıl olmalıdır
  By DicentrarchuslabraX in forum Olta Bağlama - İğne Seçimi - Yemleme
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 09-06-2006, 12:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505