1. Sayfa - Toplam 8 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 74
Like Tree37Likes

Konu: DAHA DERİNE NASIL DALARIZ DAHA BÜYÜK BALIK NASIL VURURUZ!

 1. #1
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  22-05-2005
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  57
  Mesajlar
  194

  DAHA DERİNE NASIL DALARIZ DAHA BÜYÜK BALIK NASIL VURURUZ!

  DAHA DERİNE NASIL DALARIZ DAHA BÜYÜK BALIK NASIL VURURUZ!

  Evet arkadaşlar sizlerle beni ziyaret eden arkadaşların sıkça dile getirdiği bir kaç konuya dikkatinizi çekeceğim. Bunların bazıları çok önemli takip edip arkadaşlarımızı bilinçlendirelim. Arkadaşlarımın çoğu "fuat hocam(hoca kelimesini saygıdan olsa gerek kullanıyorlar zira ben parayla kurs vermiyorum,herhangi bir üniversite veya camide de hocalık yapmam) daha derine nasıl dalabiliriz, su altında daha fazla nasıl kalabiliriz gibi tehlikeli ve kişiye göre değişken sorular soruyorlar. Sorular bile tehlike geliyor diyor.

  Sevgili arkadaşlarım daha derinlere inilmekle daha büyük balık vurmanın arasında tahmin ettiğiniz gibi büyük bir artan oran yoktur. Derinde balıkların ürkeklikle ilgili gösterdikleri tepkiler tartışılmaz daha azdır ancak beraberinde getirdiği tehlike ve götürüler daha fazladır. Balığın gösterdiği tepkiyi değiştiren o kadar unsurlar vardırki eğitimi ve bilgisi az olan arkadaşlarım çözemez. Balık, o günkü akıntıdan tutunda su sıcaklığı, güneşin konumu,ayın konumu, meradaki yem, göç zamanları, sudaki o2, kirlilik, tuzluluk oranı vs gibi bizim dikkatle analiz yapmadığımız veya yapamadığımız bir çok nedenden etkilenir ve ona göre tepkisi değişik olur. Bu yüzden derin dalışa yöneliceğimize bu analizleri daha dikkatli yapmanızı tavsiye ederim.

  Dalışlarınızı ayrıntılı olarak düzenli bir şekilde kayıt altına alın. Hemen bu gün başlayın. Bu defterde, defterde diyorum mutlaka bir suretini sanal alemden uzak tutun. Defterde dalış tarihi, hava ve deniz durumu (tahmin edilen ve gerçekleşen)dalışa gidilen bölge, taranan mera, su sıcaklığı, meradaki akıntı, varsa görülen balık, vurulan balık, balıkların genel olarak gösterdiği hareketlilik davranışları gibi bilgiler mutlaka bulunsun. Ayrıca bunlara sizlerde gerekli gördüğünüz eklemeleri yapabilirsiniz. Emin olunki kısa zamanda elinizde oluşacak bu portföy size kimseden parayla yada parasız alamayacağınız bilgileri kazandıracaktır ve balık vurmanın daha derine dalmakla değil balığı ve serbest dalışı iyi analiz etmekle olacağını göreceksiniz.

  Diğer bir husus 9 m altına yapılan dalışlarda yanınızda mutlaka tercihen sizden daha iyi bir partneriniz bulunsun. Bu gün genç arkadaşlarımı yokladığımda hemen hiç birinin ilk yardım temel kursu almadığını gördüm. Bu çok üzücü ve düşündürücü. Balık vurmak için dünyanın parasını veriyorsunuz, dünyanın zamanını ve emeğini harcıyorsunuz ama bir ilkyardım temel kursuna zaman ve küçük bir bütçe harcamıyorsunuz. Olacak şey değil anlamakta güçlük çekiyorum.Federasyonun ve sağlık kuruluşlarının kursları var hemen başvurun.

  Şimdi gelelim sığ su bayılması ve dekomperasyona. Bunların ne olduğunu tekrar etmeyeceğim hemen her türlü tarifini duymuşsunuzdur. Benim söyleyeceğim şeyler bunlara sebeb olan ve görmezden bilmezden gelinen noktalar. Sevgili arkadaşlarım insan vücudu, sağlıklı bir erkekseniz, sualtı şartlarına hızla adapte olur ve 20 m kısa bir eğitimden sonra rahatlıkla inilebilecek bir derinliktir ancak iyi bir su altı avcısının önce iyi bir serbest dalıcı olup ondan sonra sualtı avcısı olması gerekmektedir. Dikkat ediyorum arkadaşlar daha derine nasıl dalarız daha iyi balık nasıl vururuz bunun peşinde tamam onuda yapın ama önce güvenli bir serbest dalıcı olun sonra vurmaya veya derine dalmaya çalışın. Yoksa zaten öbür dünyada balık vurulduğunu zannetmiyorum. Ayrıca yine önemli bir husus serbest dalışta aşağıda ne yapıldığıda önemli. 35 m. ye serbest inilip çıkılmakla elinde tüfek 16 m. de balık vurmak aynı şey değil. Ben 35 m ye dalıyorum balıkta vururum. Zor o biraz. Kimsenin gazına gelmeyin bu konuda edilen özendirici laflara itibar etmeyin. Her vucudun bir fizyolojisi, vital kapasitesi ve perfonmansı vardır ve bu unsurlar herkeste farklılık gösterir. Fuat 15 m ye iner balık vurur sedat 20 m de ahmet mehmet 25....56... önemli değil. Önemli olan herkesin kendisini bilmesi ve başkasıyla sonu ölümle bitecek bir dansa girmemesi. Dalışa giderken her zaman sizi evde bekliyen birileri olduğunu ve bu birilerinin sizleri çok sevdiğini ve değer verdiğini unutmayın.

  Daha DERİNE dalmak yerine avcılığınızı serbest dalış tekniklerinizi ve analizciliğinizle geliştirerek ilerletmeye çalışın.
  Derin dalışlar (20 m ve altı) da iki dalış arasında en 4 dakika zaman bırakarak kanınızda biriken co2 ve azot miktarını düşürün. Sığ su bayılmasının hiç bir ön belirtisi olmayabilir. Genelde olmazda. Ama kural kesindir ve tabiat kanunudur. Yüzeye çıkışta basıncın azalmasıyla o2 ye aç olan hücreler son kalan o2 yi emince beyine o2 gitmez ve beyin ölmemek için kendini korumaya alıp şalteri indirir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu iki dalış arasında emniyetli zamanı bırakmak daha iyisi partnerinizle sırayla dalmak, birbirinizi kollamak ve oluşabilecek komplikasyonlarda müdahele etme imkanı bulmaktır. İşte bu müdahaleyi yapabilmek için cankurtarma kursu bilmen gerekir.yoksa kalbi durmuş olan partnerini kıyıya çeker üstüne kapanıp ağlarsın. Allah göstermesin başımıza gelmişliği vardır. Laf olsun diye söylemiyorum.

  Ülkemizde serbest dalışla ilgili maalesef yeterli kurs ve kaynak yoktur. Yabancı yayınlardan ve kurslardan takip etmek mümkündür. İsteyene bu konuda da yardımcı olur yönlendiririm..

  Yine diğer bir önemli konu genç arkadaşlarım sudan çıkınca soruyor."hocam sinariti nerden kaptın levreği nerde gördünde vurdun. Biz 30 m. ye kadar baktık bir şey göremedik"Sevgili arkaşlarım demekki bakmadığınız yerler ve şeyler varmış.siz 25 30 m lerde ararken ben bu yaşta o açığı tecrübemle kapamaya çalışırım. Dolayısıyla yaşı ne olursa olsun konuyu sizden daha iyi bilen biri olduğunda görmezden gelmeyin tecrübe ve bilgilerinden faydalanın fikir teatisinde bulunun. Benim hala genç arkadaşlarımdan öğrendiğim şeyler vardır. Bir önemli hususa daha temas edip şimdilik ara vereyim. Piyasa bolca bulunan sualtı vcd lerinin derin ve uzun dalışlara özendirdiği hepinizce aşikardır. Evde çay kahve içerken 1 saat 45 dakka çabuk geçiyor tecrübesiz arkadaşlar o avcıları devamlı o derinliklere daldıklarını ve her dalışta balık vurduklarını zannediyorlar. Arkadaşlar bu vcd leri tabiki izleyin tekniğinizi çok ilerletir çok faydalıdır. Ancak o vcd nin sizin izleyecek hale gelmesi için otalama 1.5 yıl zaman ve 30 saatlık görüntünün harmanlanıp montajlanıp kurgusunun yapıldığını bilin. Dolayısıyla o insanlarda o derinliklere günde 4 5 defa iniyorlar sakın üstüste dalıyorlar diye algılamayın. Son olarak hırsınızın esiri olmayıp sağ duyulu davranın.

  Hepinizi saygıyla kucaklarım.
  Fuat ÖZTÜRK

  Değerli Ustamız Sayın Fuat ÖZTÜRK'e eğitici ve uyarıcı tecrübe ve bilgilerini bizlerle paylaştığı için teşekkür ederiz.
  ZIPKINCI YÖNETİMİ
  Fuat Öztürk.turk-sub

 2. #2
  murat alpay
  Guest
  fuat abi zaman ayırıp yazı yazıp bilgi verdigin için teşekkür ederim bu konuda bilgılendırme çok az yapılıyor sagolasın....

 3. #3
  taylan
  Guest
  Çok güzel olmuş yazınız, öyle sanıyorumki benim gibi birçok genç arkadaş için faydalı olacaktır. Devamını bekleriz.

 4. #4
  Yönetici Aşkın YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-10-2006
  Bulunduğu yer
  karşıyaka/İZMİR
  Mesajlar
  3.717
  Fuat Bey yazınız bu işin içinde olan herkezin okuması gereken son derece önemli noktalara dikkat çeken bir yazı. Teşekkür ederim. Bu arada sürekli yukarıda kalması için sabit yapıyorum umarım sakıncası yoktur.
  NUR İÇİNDE YAT KARDEŞİM

 5. #5
  Administrator Cüneyt AKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-10-2005
  Bulunduğu yer
  BALÇOVA/İZMİR
  Yaş
  60
  Mesajlar
  3.864
  Sayın üstadım bir çırpıda değil..dikkatlice okunup her satırına kulak kabartmak gereken yazınız için,bu sporla yaşama daha da sıkı sarılan bizleri bilinçlendirme çabanız için teşekkür ederiz..
  Hep aklımızda olması gereken bilgiler..dilerim zaman içinde, yılların birikimi olan tecrübelerinizi,av anılarınızı,vb.. bizlerle paylaşmaya devam edersiniz
  Saygılarımla


  CÜNEYT AKAY/7-EKİM-1958/İZMİR
  ***HEP RASGELSİN***
  http://zipkinci.com/duyuru/7935-10-m...ter-misin.html

 6. #6
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  22-05-2005
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  57
  Mesajlar
  194
  tabiki istediğiniz sürede ve yerde yayınlayabilirsiniz.ben bunları siz arkadaşlarımla paylaşmak iztediğim için yazdım hepinize saygılar.
  Fuat Öztürk.turk-sub

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  24-09-2006
  Yaş
  44
  Mesajlar
  7.224
  Fuat bey harika bir yazı. Sadece yenilerin değil tüm zıpkıncıların arada kendilerine gelmek için okumaları gereken bir yazı. Çok teşekkürler..

 8. #8
  emekli avci
  Guest
  Fuat bey gercektende cok hassas bir konuyu cok güzel acik ve anlasilir bir sekilde

  yazmissiniz.Bu spor aslinda cok tehlikeli bir hobi bunu bizzat yasayanlar cok iyi bilirler

  bu yaziyi aslinda bütün üyelerin okumasi gerekir.

  Ellerinize saglik

 9. #9
  ATİLLA ARSLAN
  Guest
  Abi çok teşekkür ederiz..Böle güzel tecrübe ve bilgilerini bizlerle paylaştın..Şahsen her zaman kulağıma küpe olacaktır....

 10. #10
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  22-05-2005
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  57
  Mesajlar
  194
  şimdi sizlere bu gün gelen yeni bir maili çok kısa özetliyorum.bana daha derine nasıl dalarız daha büyük balık nasıl vururuz diye soran arkadaşlarımızdan biri demişki hocam, formlarda başlığı görünce hoca bize söylemediklerini herkesle paylaşıyor diyip kızdım yazıyı okuyunca öyle olmadığın ı anladım tamamda hocam birazda teknik sır gbi falan filan.arkadaşlar şaka gibi inanamıyorum.yahu sizlerin ya ana babaları çocukları yok ya ben derdimi anlatamıyorum.anlaşıldı işlerim şu an çok yoğun biraz müsaade size (anlamayanlara) yeni bir hikaye.hikaye dediysem masal değil bu gün o kaybettiğimiz kişiyi tanıyanların hepsi sağ hayatta.anlatsınlar.yakında...av anılarında
  Fuat Öztürk.turk-sub

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. AGAŞON NEDİR NASIL YAPILIR
  By celilcansız in forum S.S.S
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 27-04-2009, 01:31
 2. İSABET NASIL ARTAR
  By ERHAN ÖZÇELİK in forum S.S.S
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 21-11-2008, 02:16
 3. Nasil olur?
  By Yavrukurt in forum Kurallar, Önerileriniz ve İstekleriniz
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 09-04-2007, 12:37
 4. NASIL UYUTULUYORUZ..!
  By stafilococ in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 23-11-2006, 15:57
 5. KİM ŞARABI NASIL İÇER?
  By celalettin ekinci in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 27-09-2006, 13:08

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202