1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 30
Like Tree20Likes

Konu: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

 1. #1
  oguzbey35
  Guest

  Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  Kulak Burun Boğaz doktoru ameliyat öncesi son kontrollerimi yapıyordu.Sorduğum soruya karşılık “Sen bu sene ağrıdan sızıdan dalış yapamazsın. Ameliyat öncesi git güzel bir tatil yap. İyileşmen 15 gün ile bir ay sürebilir.” dedi.
  Bunu öğrenir öğrenmez toparlandık Çandarlı’nın yolunu tuttuk. Deniz kenarının havasını öyle özlemiştim ki anlatamam. Kardeşim Yavuz’un da orda olması çok güzeldi. Benim oğlan Altan da dalışa merak sarmış. Amcasını yakalayınca durmadan ona sorular yöneltiyordu. Dalış konusunda teknik bilgisi benden çok olan amcasından doyurucu bilgileri alan Altan, dalış merakıyla yanıp tutuşuyordu.
  Öte yandan Antalyalı Ethem Eyiler Abim internet üzerinden avladığı balıkları gösterip onları adeta gözümün içine sokup benim gibi hasta bir adama acımadan nispet yapmaktan geri durmuyordu.
  Bu şişkinlik psikolojisi içinde Dikili’deki meraya gitmeye karar verdik.Düşündük ki hanımlar yüzerken biz de balık avlarız. Yavuzlara dalış antrenmanı yapacakları için sağ tarafa gitmelerini önerdim. Balık için en verimli yer olan sol taraf da bana kalmıştı böylelikle. OMER marka zıpkınımın şişi kırıldığı için emektar modifiye Yılmaz zıpkınımı aldım. Ne de olsa Sinarit’ten Levreğe kadar pek çok güzel balığı onunla vurmuştum.
  Deniz elbisesini giymek büyük bir eziyet haline gelmişti. Bu elbiseleri yapanlar ne kadar adi yapıyorlardı. Elbise her sene bir numara küçülüyordu ve her yıl içine girmek biraz daha zorlaşıyordu.
  Eklem yerlerim sancıyor, nefes almak bile güçleşiyordu… Güç bela elbiseyi giyip kendimi serin sulara bıraktım. Zıpkını kuracam omuzlarım acıyor. Palet çırpıyorum önce sağ ayağıma , sonra sol ayağıma kramplar giriyor. “Bu işler için çok mu yaşlanıyoruz ne? Ancak Dapiran, Silvio Ferruzi, El Denton Ağabeylerimiz 50’nin üstünde olmalarına rağmen hala dalıyorlar.Onlar dalar da ben dalamaz mıyım?” diye düşünürken derin derin nefes alıyorum kramplar çözülüyor. Sol tarafta bir kefal sürüsü var, güçlü bir manevrayla atış menziline giriyorum. Tetik düşürüyorum. Sonuç balık ayrı yere, şiş ayrı yere… Eyvah şiş yamuk galiba! Kumun üstünde bir iki deneme yapıyorum. Bizim şiş araba helezonuna dönmüş. Devam etmenin manası yok.
  Karaya çıktım. Düz bir taş bulup onun üzerinde demirci ustası gibi şişe balans ayarı yaptım. 15 dakikalık bir uğraştan sonra şiş mum gibi oldu. Tekrar suya daldım. 4-5- metre sularda agaşon yapıyorum. Ne gelen var ne de giden. 1,3,5,7,9 balık yok! Bu böyle olmayacak. Her dalgıç agaşon yaptığı için balıklar adeta eğitim almışlar. Agaşon yemiyorlar. Ne yapmak lazım. Taktik değiştirmek lazım. Bizde taktik çok: Kule tekniği, taşaltı tekniği ve yıllardır uygulamayıp unuttuğumuz Endien, yani baskın tekniği…
  Kıyıyı döven dalgaların içine girip çok sığ sularda Kefal, Sargoz, Levrek arayışı içindeyim. 10 metre gitmedim. Bir kefal sürüsüne baskın yaptım. İçlerinde çok irileri var. Gözüm onlarda ama solumdaki taşlık kıyı boyunca kaçışıyorlar. Hangisine atayım diye kararsızlık yaşarken ileriden simsiyah bir şey, adeta nükleer denizaltı gibi sol çaprazıma doğru hızla ilerlerken beni gördü. Sağ tarafı çok sığdı, sol tarafa dönse bana açık hedef olacak. Sol çaprazıma doğru taşların arasında adeta slalom yaparak kaçmayı denedi. Bu büyük balık kim bilir kaç zıpkıncının elinden bu şekilde kurtulmuştu. Sığ suda da olsa balık çok hızlıydı. Zıpkınla takip etsem yetiştirmem mümkün değildi.Zıpkını kaldırıp insan kafası kadar bir kayanın üzerinden atlattım. Şimdi zıpkın balığın önündeydi. Geçmesi an meselesiydi. Balığın o muhteşem karaltısı görünür görünmez asıldım tetiğe CUF!... Tüm bu olaylar saniyenin dilimleri içinde gerçekleşmişti.
  Böylesine büyük bir balığın zıpkının makarasını açması gerekiyordu. Makara açılmamıştı. “Tüh Allah kahretsin! Kaçırdık koca balığı…” diye düşünürken ayağa kaktım. Şiş yerde yatıyordu, ipler de dalgaların içinde salınıyordu. İpleri toplamaya başladım. Sağımdaki kayanın öteki yanında bir şey kıpırdandı. Aman Allah’ım kocaman balık orda kuzu gibi yatıyordu. Yırtılma tehlikesine karşı ipleri yatırıp zıpkının kabzasına yapıştım. İpleri yere paralel şekilde çektim. Balık kuzu gibi geliyordu. Baktım, kıyıda şişe yaptığım balans ayarı iyi sonuç vermişti. Atış mükemmeldi. Balığın bel kemiği kırıldığı için kuyruk yapamıyordu. Her ihtimale karşı kalsamasından yakalayıp şişle birlikte karaya fırlattım. Son yıllarda vurduğum en iri levrek taşların üstünden bana bakıyordu. Hemen gerekeni yaptım ve balığı söndürüp belime bağladım. Tekrar suya daldım.  Ne ağrı kalmıştı ne de sızı, zıpkın anında kuruluvermişti. Balık benim üzerimde adeta nükleer bir enerji patlamasına yol açmıştı. Kayaların arasından hızla süzülüyor, en kıvrak hareketlerimi eskisi gibi yapabiliyordum.
  Bu av nasıl bir şeydir anlamak mümkün değil. Ne kadar ağrın sızın olsun. Bir kanat , bir kuyruk gördün mü hiçbir şeyin kalmıyor.  Kayaların içinden çıkan bir kefal sürüsünden en irisini almak üzere bir kule dalışı yapıyorum. Mesafenin hızla kapandığını fark edemeyen balık anında şişe geçiyor.
  Ağrı sızı yok, keyifler 1500…
  Kayaların arasından süzülüp açığa doğru kaçan bir sivriburun karagöz de benim tetikten nasibini alıyor. Baskın ikinci kez işe yarıyor.  Geri dönmeye karar verdiğim anda bir kefalin taş altına girip saklandığını gördüm. Çaktırmadan bir dalış yaptım. Kayanın içinde kuyruğu görünüyor. Kuyruğun gövdeye doğru uzanan kısmına tetik düşürüyorum. CUF! Balık vuruluyor. Kayanın öteki tarafına dolaşıp balığı alıyorum. Geri dönüş yolunda bir kefale tetik düşürme esnasında balık ani bir refleksle şişten kurtuluyor. Kayaya çarpan şişin kırılmasıyla benim av zorunlu olarak sonlanıyor.
  Kıyıya çıktım. Önce bir alkış koptu. Balığı gören fotoğraf çekmeye koşuyor.Keyifler dört köşe...
  Sonra eve geliyoruz. Şimdi bununla rakıyı kaynatırız diye düşünürken annem karşı çıkıyor. “Bu gün olmaz, bu gün kandil!”  Eh ne yapalım, bunda da bir hayır vardır. Yarını güzelce kızartıp rakıları demliyoruz ve muhabbetin dibine vuruyoruz.  Derken Dedem Korkut geliyor ve günün ehemmiyetini belirten şu maniyi düzüyor.

  O gün kandilmiş nice hayırlı kandillere
  Nükleer levrek vurmuşsun değişik taktiklerle
  Sanırım artık çok güzel kapak olmuştur
  Antalyalı Ağabeyimiz Ethem Eyiler’e


  Not: Balık 2 kilo 100 gram gelmiştir.

  Şimdilik dalın sağlıcakla.

 2. #2
  Kuzey Ege Avcısı Savaş ELİAÇIK (savasbalikesir) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-11-2005
  Bulunduğu yer
  Edremit, Balikesir, Turkey
  Yaş
  55
  Mesajlar
  12.655

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  Tebrikler...
  Altan Babaçoğlu likes this.
  Savaş ELİAÇIK
  KUZEY EGE AVCILARI
  Edremit - 1964-
  0505 483 63 49
  0266 392 11 65

  savasbalikesir@hotmail.com

 3. #3
  ZIPKINCI M. Mert BABAYİĞİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25-10-2009
  Bulunduğu yer
  Marmara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  4.282

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  Nefesinize sağlık tebrikler, baskın avı hem daha zevkli hem de daha fazla kafa gerektiren bir avmış gibime geliyor, kısmetinizi iyi değerlendirmişsiniz,
  afiyet olsun
  1989 Trakya kıyıları

  Yaşam, aldığın nefeslerin sayısıyla değil, nefesini tuttuğun anların sayısıyla ölçülür. (George Carlin)

 4. #4
  takdogan
  Guest

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  tebrikler.

 5. #5
  ZIPKINCI Hakan Tolga BAYDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06-02-2012
  Bulunduğu yer
  İZMİR
  Yaş
  42
  Mesajlar
  919

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  usta video izlesek belkide bu kadar zevk almazdım, keyifle okudum inanki sana şimdiden geçmiş olsun, inşallah bir an önce iyileşir ve sulara geri dönersin. Tebrikler afiyet olsun ..
  Hakan Tolga BAYDAN
  İzmir / Bayraklı
  0507-3701977
  0 Rh (+)

 6. #6
  ZIPKINCI okancan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-03-2007
  Mesajlar
  2.251

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  nefesinize sağlık afiyet olsun
  Okan CAN Bodrum 1971

 7. #7
  DENİZ AŞIĞI KARADAN DENİZE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16-05-2010
  Bulunduğu yer
  İstanbul-Avrupa
  Yaş
  39
  Mesajlar
  2.790

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  Oh ne av yapin gene bögün Anlatim ve paylasim icin cok tesekkurler simdi kahvaltiya yetiseyim takimlari yikayayim o derece yani
  Doğan YILDIZLI
  İstanbul/GOP- SAMSUN

  "Herşey incelikten insan kalınlıktan kırılır"
  Mevlana

 8. #8
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-09-2009
  Bulunduğu yer
  İZMİR
  Mesajlar
  179

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  Bu av nasıl bir şeydir anlamak mümkün değil. Ne kadar ağrın sızın olsun. Bir kanat , bir kuyruk gördün mü hiçbir şeyin kalmıyor.Çok güzel balık ve anlatım, o heyecanı ben de yaşadım sayende, afiyet olsun, sağlıklı dalışlar.
  Hakan ÖZALP
  yaş 45
  İzmir

 9. #9
  Zıpkıncı Scotchsoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-02-2012
  Mesajlar
  8.046

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  tebrikler vizyona yeni çıkacak filmin fragmanı gibi olmuş
  Altan Babaçoğlu likes this.
  Fatih
  İstanbul
  1978
  Adam olmak bir gruba dahil olmak değil bir duruşa sahip olmaktır.

 10. #10
  zugasi bere
  Guest

  Cevap: Endien tekniği ile nükleer başlikli levrek

  Tebrikler...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Endien ; baskın tekniği
  By Ozan YILDIRIM in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 19-06-2011, 14:16
 2. Su alan gözlük ve nükleer denizaltı...
  By TUNA izmir in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-06-2009, 08:46
 3. Greenpeace Akdeniz- Nükleer Suç‏
  By Olcay Hoca in forum Çevreciyiz Biz
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 18-03-2009, 23:00
 4. Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 11-11-2008, 01:06
 5. sarışın ve nükleer enerji..
  By srkn in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 21-08-2008, 12:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198