Bu yazı Riffe markasının yaratıcısı taraından kaleme alınmış. Bilindiği gibi Riffe, ABD de daha çok açık su avına uygun, (kullandığımız ve ABD lilerce Avrupa modeli olarak adlandırılan modellerden)farklı, değişik model zıpkın üreten bir firma. Biraz Riffenin reklamını yapıyor o yüzden çeviriden ilgisiz bulduğum ve Euro tüfeklerde olmayan parçalarla ilgili bazı yerleri çıkarttım. Ayrıca, cümleler yorumsaldır, çünkü birebir çeviri anlam kargaşasına yol açar. Makalenin konusu açık kafa tüfekler, ip palamutlar ve Avrupalı üreticilerin pazarlama stratejilerine küçük bir eleştiriden ibarettir.
*********************
Ve büyük soru......................zıpkının kafasını açarak ne elde edersiniz?

1. Engelsiz bir mil(şiş) görüşü. Bu ‘artı’ bile tek başına (kafalı zıpkınlara nazaran) paha biçilmezdir. Zıpkın miline doğru engelsiz bir görüş olmasından dolayı(clear line) bir dalgıç atış yapılmadan önce atışı tehlikeye düşürecek herşeyi görebilir ve düzeltebilir. Buna ek olarak, mükemmel görüş ve atış yapılacak yerin seçimi önemlidir. Zıpkın milinden virajları (su altındaki engelleri) ve eksiklikleri görme kabiliyeti açık kafa ile daha kolaydır.

2. Daha önce sözü edilen(aynı sitede daha önce konu olmuş) metal eklemli (Euro tüfeklerle gelen) palamutun milin yivlerinden çıkmaları problem olmakta ve bazen kullanıcının parmaklarına çarpma ile sonuçlanmaktadır. Riffe 17/64” çapında ve 17-4 sertleştirilmiş, paslanmaz, yaprak yaylardan Euro mil üretmektedir.

3. Birçok dalgıç taşların nişan alınması ve basıncın zıpkın milinin ön tarafına odaklanması nedeniyle zıpkın milinin yivlerinden, (milin arkasındaki çentiklerden veya kelebeğe yakın bölgelerden), kırılmasından yakınmaktadır. Ben, neden zıpkın milinin yivlerinden kırılıpta öndeki delikten(ipin geçtiği) kırılmadığı konusunda sadece mantıklı bir tahmin verebilirim. Tahminimce mil üzerindeki ‘en zayıf nokta’ nın etkilendiğidir. Veya zıpkın mili taşa takıldığında ve dalgıcın aşağıya kadar yüzmeden ve eliyle mili geri çıkarmadan mili çıkarmayı denemesi. Bu hareket enerjiyi milin arkasına koyacak ve ‘en zayıf noktanın’ verilmesine neden olacaktır.

4. Siz Riffe kauçuk lastiklerini ‘yumuşak’ veya ‘ip’ tipi palamutlarla kullanabilirsiniz. Metal palamutun gövde üzerindeki sesi yumuşak palamuta(ip tipi, boğma) göre daha fazladır ve (boğma-yumuşak palamut)daha sessizdir ayrıca daha menzilli atışa imkân tanır. Buna ek olarak, yumuşak(tel-boğma) palamut parmağınızı çoğu metal palamutlar gibi koparmaz. Metal öne ve arkaya büküldükçe eskimekte fakat kırılmadan önce çok az ikaz vermektedir. Yumuşak palamut yıpranacak ve kırılmadan önce zayıflama sinyalleri gösterecektir ve kırılsalar bile, sizin canınızı metal gibi acıtmayacaklardır.Euro tüfek üreticileri, dalış ekipmanlarını az gelişmiş, orta ve gelişmiş olarak nitelendirilebilecek kalitede üretmektedir. Bu durumda en büyük pay ise doğal olarak orta düzeye yönelecektir, ancak çoğu (Avrupalı) üreticiler kendi üretim masraflarını ve de müşterilerinin ödeyeceği fiyatı düşük tutmak için (orta düzey de olsa) yalnızca gerekli olan şeyleri sağlıyorlar.

Amerika’ da Üretim maliyetlerinden dolayı orta düzeyde bir zıpkının perakende fiyatının 150–200 Amerikan Doları olması hayal edilemez. Mükemmel bir zıpkın mükemmel bir kişi tarafından mükemmel makineler kullanarak ve mükemmel malzemeden yapılmalıdır
Tam linki kaybettim ama şöyleydi sanırım; www.bluewaterhunter.com/news&events...