Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Daliş bilgileri paylaşimi

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Daliş bilgileri paylaşimi

Arkadaşlar binlerce üyelik bir siteye üyeyiz , yaptığımız spor pek çok teknik , kondüsyon , doğal ortam , hava durumu gibi parametrelerden oluşuyor. Paylaşımlar ise genel olarak av

paylaşımları yani sonuçlarla ilgili. Ama bizler bu avları yaparken psikolojimizden dalış öncesi beslenmelere mera seçiminden hava ve yol şartlarına kadar pek çok şartla da mücadele

ediyoruz. Önerim şudur ki ister av fotoları/videoları altına veya tercihim ayrı bir başlık olarak:

* Dalış bölgesi ( mevkii olarak)

* Hava durumu ( 3-5 rüzgar gibi )

* Dalga durumu

* Su sıcaklığı / hava sıcaklığı

* Görülen / avlanan balıklar

*sudaki görüş mesafesi

gibi bilgileri girersek zamanla inanılmaz bir veri tabanı ve istatiki bilgi sahibi oluruz . Diğer genel sosyal medya ortamlarından çok daha derin bir bilgi paylaşımı olur.Gelecek nesillere bilgi aktarımı olur . Zaten pek çoğumuzun bunu yaptığını biliyorum değişik bölgelerde dalış yapacak arkadaşlara da yol göstermiş oluruz.Sitemizede ekstra hareket katmış oluruz.

(Üstteki parametreleri önerileriz doğrultusunda daha da arttırabiliriz veya ayrıntılandırabiliriz )
    Tolga KIRKALTIO?LU

1973 adapazar?

nosin73@hotmail.com

Cevap: Daliş bilgileri paylaşimi

kondüsyon, yeme içme (beslenme ), kişiden kişiye farklilik gösterebilir. o yüzden herkesin kondüsyonu bir olmayabilir. ben şimdi buraya 3,5 dk (öyle bir süre hiç yapmadim gerek te yok) agason yapiyorum yazdiğim zaman (siteye üye olan genc kardeşlerimiz acemi arkadaslarimiz) bu sefer kendini zorlamaya baslayacak 1 dk. dan sonrasi zaten tehlike balik var ise 1 dk da geliyor. tas alti için zaten agasona gerek yok.

mera için mevki bilgilerine gelince zaten Marmara ufak bir deniz ben buraya kücük bir mera bilgisi yazsam yarin sabah orayi en az 10-15 zipkinci yada oltaci patlatir. her meranin hava yapisi farklidir.
    bu parametleri herkes kendine göre uygulamiş olursa zaten daldiği meralarda yeteri kadar bilgi ve beceri sahibi olmus olur. hangi havada hangi merayi yoklayacağini, hangi havada hangi baliğin daha iyi av vereceğinide ögrenmiş olur epey yazdim sayilir.

saglicakla dalin.
    ONUR ALTINKOÇ
    1985 ?STANBUL

Yorum yap

Mera ve meradaki balık hareketleri vs bir dalıcının namahremidir.Kendi emek harcayarak o yerin balık durumunu vs bilgilerini öğrenmek için harcadığı emeğe yazık etmesi demektir..Bu bilgiler kişiye özel tutulmalı o zaman ileriki zamanlarda kendisine lazım olacak bilgileri herkesle paylaşması bence gereksiz .Burda burda teknik bile paylaşmak nefes,malzeme vs onlarda bile sıkıntı aslında ama herkes paylaşıyor.Bu benim görüşüm..
      Fatih
      ?stanbul
      1978
      Adam olmak bir gruba dahil olmak de?il bir duru?a sahip olmakt?r.

Yorum yap

Asl? Scotchsoda taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
        Mera ve meradaki balık hareketleri vs bir dalıcının namahremidir.Kendi emek harcayarak o yerin balık durumunu vs bilgilerini öğrenmek için harcadığı emeğe yazık etmesi demektir..Bu bilgiler kişiye özel tutulmalı o zaman ileriki zamanlarda kendisine lazım olacak bilgileri herkesle paylaşması bence gereksiz .Burda burda teknik bile paylaşmak nefes,malzeme vs onlarda bile sıkıntı aslında ama herkes paylaşıyor.Bu benim görüşüm..
        Hakkat bende diyom Rıdvan niye söylemedi kaç yıl oldu şu gizli meralarini bize İçirip konuşturmak lazım
        sigpic

"Sadece Rüku'da E?ilir, Secdede Diz Çökeriz"
        Halil Kafkas

Yorum yap

Asl? kafkas1984 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
          Hakkat bende diyom Rıdvan niye söylemedi kaç yıl oldu şu gizli meralarini bize İçirip konuşturmak lazım
          İçirtme beni İçince sapıtıyorum yanlış mera söylerim bak demedi deme
          Fatih
          ?stanbul
          1978

Yorum yap

Bu güne kadar benim gibi amatör ruhlu olduğuna inandığım bir çok kişi ile özeden mera bilgisi paylaştım, paylaşmak güzeldir. Zıpkıncı hiçbir meradaki balığı bitiremez, ayrıca herkes nasibini alır. Tüm İzmirin bildiği, pazar günü balıktan çok zıpkıncısı olan bir meradan aldığım levrekler ve baraküda harkesi şaşırtmıştır mesela.

Ama bu bilgilerin ulu orta paylaşılması çok yanlıştır. Bu işi herkes amatör ruhla yapmıyor, o yüzden mera öyle herkes ile paylaşılmaz.

Keşke herkes bizler gibi iyi niyetli olsada dediğiniz gibi bir arşiv oluşturabilsek ama maalesef insanoğlu açgözlü...
            Ufak baliklari izlemek onlari vurmaktan daha zevkli...

Omer Cayman ET95
            Sporasub SK40 90

A.Cenk Tuzun
            sigpic

Yorum yap

Asl? kafkas1984 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
              Bence sen şu duble kefal meralarından başla..

Atalarımız ne demiş? (zıpkıncı olan atalarımız)

* Söyleme meranı dostuna oda gider söyler dostuna..

* Baba oğluna mera söylemiş oğul babaya kefal vermemiş..

* İki zıpkıncı bir olunca mera talan olur

En son düzenleyen extreme09; 26.Ekim.2016, 13:01.
              UFUK
              1983

Yorum yap

Asl? extreme09 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                Bence sen şu duble kefal meralarından başla..

Atalarımız ne demiş? (zıpkıncı olan atalarımız)

* Söyleme meranı dostuna oda gider söyler dostuna..

* Baba oğluna mera söylemiş oğul babaya kefal vermemiş..

* İki zıpkıncı bir olunca mera talan olur

1 tenede ben diyim "Sakla Meranı , Gelir zamanı

Asl? Scotchsoda taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                İçirtme beni İçince sapıtıyorum yanlış mera söylerim bak demedi deme
                sigpic

"Sadece Rüku'da E?ilir, Secdede Diz Çökeriz"
                Halil Kafkas

Yorum yap

Hadi bendende bi tane gelsin
                  Balık oltayla, insan tatlı dille avlanır...
                  Fatih
                  ?stanbul
                  1978

Yorum yap

Mera isteme benden Buz gibi sogurum senden

Misafir merasi istersen bende güzel bir misafir merasi mevcut. ama bir gelen bir daha tövbe ediyor. SOn Misafirim. Scotchsoda (Rıdvan abi) idi ondan sonra meraya ne misafir geldi nede misafir merasini soran
                    En son düzenleyen onr6nkoc; 26.Ekim.2016, 16:29.
                    ONUR ALTINKOÇ
                    1985 ?STANBUL

Yorum yap

Misafir merasi istersen bende güzel bir misafir merasi mevcut. ama bir gelen bir daha tövbe ediyor. SOn Misafirim. Scotchsoda (Rıdvan abi) idi ondan sonra meraya ne misafir geldi nede misafir merasini soran
                      ONUR ALTINKOÇ
                      1985 ?STANBUL

Yorum yap

Asl? onr6nkoc taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Yok gene gelcem kardeşim merak etme sen en yakın zamanda misafirin olcam buyur varmı
                        Fatih
                        ?stanbul
                        1978

Yorum yap

Ben bu mera saklama mevzusunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Tabi tutup buraya yazın da demiyorum.
                          Kendi bölgem için konuşuyorum, çünkü girdiğimiz meralar bize özel değil. Herkes aynı meralarda av yapıyor, ondan sonrası avcının beceri ve yeteneğine kalıyor.

Mesela yine kendi bölgemden örnek verirsem, edremit körfezinde şu mera çok özel, bura benim meram dersem, bi 50 kişi daha çıkar ben de burda dalıyorum diye mera az, dalgıç çok. Bölgede bir tek ayvalık adalarda ve adalar açıklarda bi kaç topuk.. Bazısı uydu görüntüsünden bile belli oluyor neyse işte bi tek oralarda belli başlı noktalar var çok çok az dalgıcın ziyaret ettiği. O da imkanlar meselesi.

Mesela müjdat turan ı ve nasıl bi avcı olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Onun daldığı meralarda zıpkıncı kuyruğu oluyor bazen desem inanır mısınız ) zaten yıllardır adamı evinden meraya kaç kişi takip etmiştir allah bilir. Ama kaç kişi var aynı meralarda onun yaptığı avları yapabilen? O kadar istikrarlı av yapabilen. Yani bölgede az çok herkes kimin nerde daldığını biliyor.

Bu dediğim izmir bölgesi için de geçerli bi nevi ama güneyi hariç tutuyorum. Mesela bodrum, marmaris, datça, gökova körfezi,fethiye,ortaca vs. Çünkü o kadar çok girinti çıkıntı, koy, bakir yer var ki.. Ve buna rağmen zıpkıncı sayısı daha az. İşte buradaki zıpkıncıların kendilerine özel, hatta kendilerinden başka zıpkıncının bile ayak basmadığı meraları olabileceğini düşünüyorum.
                          ceyhun ba?can
                          Bal?kesir/edremit/akçay
                          SSI Freediving L2

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                          X