Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Mendirek Dışında Dalış yapılabilir mi ? Sahil Güvenlik komutanlığınca verilen Cevap

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Mendirek Dışında Dalış yapılabilir mi ? Sahil Güvenlik komutanlığınca verilen Cevap

Zıpkın Deniz ve Balık sevdalısı biri olarak sürekli Mendirek dışında dalına bilir mi ? dalınamaz mı ? Sürekli bir soru sürekli bir çelişkili cevaplar neticesinde cevapsız bu duruma ; "Oltacı der Şikayet ederim , Limandaki tekne sahiplerine sorsan hep yasak, kimisi der 50 metre 100 metre sağı solu yasak, bu gibi sorular ,Yok mendirek ağızının yarıçapı 50m " bunlar için Sahil Güvenlik Komutanlığına cevap istedim ve aldığım cevabı sizlerle paylaşıyorum ki siz zıpkıncı arkadaşlarımıza faydalı olsun ve bu meşakkat bitsin. Sahil Güvenlik Komutanlığınca Bana verilen cevap aşağıdaki gibidir. Mendirek liman ağızlarına ve gemi yanaşma bölgeleri girmediğiniz müddetçe Mendirek dışında dalına bilir.

Dalışa Yasak sahalar hakkında bilgi

Gönderiyi tamamen yayınlamak için izin istedim ve yayın yapamayacağım hakkında cevap yazdılar. Cevap aşağıdaki gibidir.

İLGİ: 08 Şubat 2020 tarihli istediniz hakkında..

1. Sahil Güvenlik Komutanlığına 02 Ağustos 2019 tarihinde yaptığınız bilgi edinme başvurunuza istinaden, 07 Ağustos 2019 tarihinde tarafınıza gönderilen cevabi yazının içeriğini zıpkıncı.com web sitesi hukuk köşesinde yayınlamak üzere izin talep ettiğiniz ilgi yazınız incelenmiştir.

2. 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 25445 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Esas Ve Usuller Hakkında Yönetmelik gereğince tarafınıza verilen cevabi yazının içeriğini herhangi bir yerde yayınlamanız mümkün değildir.

Buna Rağmen bana attıkları Cevap a istinaden yazışmaların tamamını yayımlayamıyorum.
    Bilgi amaçlı özetini ve bilgilendirme yapayım istedim.

Öncelikle kanunları okuyunuz ;1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, 10 Mart 1995 tarihli, 22223 kanunun Tebliğ Nu: 2016/35 ve 36 4/1 ve 4/2 kanunları Tebliğin 17’inci maddesi, 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 18. maddesi ,Limanlar Yönetmeliğinin “Yasak faaliyetler” başlıklı 21’inci maddesinin 1’inci fıkrası. Dalışa ve sualtı ürünleri yasaklanan yerler ve yasak balıkları da dikkate alınız.

Dikkat edilmesi gerekenler ;
    1 - Limanlar , Balıkçı barınakları , Gemi çekek yerlerinde Dalış yasak , yüzme yasak , su sporu yasak ,
    2- Kıyı tesisleri yaklaşım alanları ,Mendirek ağızları , gemi Yanaşma ve Bağlama yerleri , Demirleme sahaları Dalış yasak , yüzme yasak , su sporu yasak.
    3- Mendirek ağızı olmayan yerlerde gemilerin yaklaşma ve manevralarını göz önüne alarak bana verilen cevap
    """ Yukarıda belirtilen bilgiler dâhilinde can güvenliğinizi tehlikeye düşürmemeniz açısından mendirek ağzı (Gemilerin manevra yapacağı alanları da dikkate alarak) ile etrafta şamandıralarla çevrilmiş yüzme alanları varsa bu alanlar dışındaki alanlarda serbest dalış ve sualtı tüfeği ile avcılık yapabilirsiniz. """" Sahil Güvenlik komutanlığı

Sonuç ; Mendireğin dışı serbest AMA sonra mendirek azığı veya ağızına yakın gemi yaklaşma ve manevra alanına girmeden gemilerin çıkış ve giriş güzergahlarını dikkate alarak zıpkın avı yapabilirsiniz. diyor.
    Gemiler Limanlara Normal şartlarda Kırmızı ve Yeşil şamandıra arasından geçerek manevra yaparak yaklaşır ve çıkar
    Şamandıra yok ise Sizler gözlem yapmalısınız şöyle ki canınız değerli Mendirek ağızı dışında gemi çok fazla yaklaşmazlar mendireğe, bu mesafe göz önüne alınız dışına çıkmamaya gayret ediniz. Şamandıra kullanmaya gayret ediniz.
    En son düzenleyen ShooterOrhan; 16.Şubat.2020, 23:20.
Haz?rlan?yor...
X