Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

ufak tüyolar

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi
    Cevap: ufak tüyolar

forumda en çok zamanımı alan başlık..

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Konuyu baştan sona hayranlıkla okudum ve en az 4-5 defa okurum. Başta Murat abi olmak üzere konuya derin tecrübelerini yazan herkeze çok çok teşekkür ederim. Umarım bir gün sizden aldığım bu derin bilgiler ışığında ilerleyip bende buraya bir şeyler katabilirim.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

konuyu geç gördüm ama bir tüyoda ben vereyım
    keşfedilme yöntemi tembelliğe dayanmaktadır.şöyle ki senin yukarıda anlattığın gibi bizde kepçe elek vs yöntem ile çamuur çiğnemek yolu ile mamun çıkartırdık ancak bır gün kayın birader geldi ilk defa böyle bir şey görüyor ben bu balçığa girmem dedi.ve kıyıda oturdu.biz de mamun topluyrduk sonra bizi çağırdı
    mamun denen sey bu mu dedı.mamunları göstererk dedık nasıl yakaladın
    2-3 cm sudakı delıklere çomak sokarak dairesel hareket ile cevııryor bır baska deliğe gecıyor derken derken 3-5 delık karsıtırıyor yaklasık 30 sn sonra o delıklerden mamunlar bır bır cıkıyor .biz hayret etmıstık .cok kolay bir yöntem tavsiye ederim

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Asl? kupes taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
    Evet Bahadır temizlemeden yapmak şart. Yoksa temizlersen balık yenmez mındar olur.

Canım kardeşim elbette temizlesende olur neden olmasın. Senin keyfine kalmış. Yalnız usta balıkçılar balığı bokuyla yer ve onunla özdeşleşir. Boklu kebabın tadınıda diğerlerinde bulamazsın...

Yağmurlu havada balıkların yüzeye çıkmasının nedeni; yağmur damlacıklarının su yüzeyindeki oksijeni arttırmasıdır. Balıklar bu oksijenden faydalanmak için su yüzeyine yakın mesafede yüzerler.

ayrıca yağmur havada uçan potansiyel yemleri de suya düşürür (arı sinek çekirge kelebek vs.) balıkların yağmurlu havada yüzeye çıkma nedenlerinden biri de budur.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Balığa gidiyorsunuz ama gittiğiniz yerde hiç balık yok. Saatlerce olta atıyorsunuz tek vuruş olmuyor. Böyle yerlerde gün aşırı yapacağınız yemleme 5-10 gün içerisinde avlağınızı balıkla dolduracaktır.Yemleme için kullanabileceğiniz balıklar hamsi sardalya istavrit gibi en ucuz balıkların kasa altında kalıp ezilmiş olanları. Herhangi bir balık halinde böyle balıkları bedavaya yada en kötü haliyle kasası 0.50-1 ytl arası fiyatla bulabilirsiniz. Hergün avlağınıza dökeceğiniz birkaç kilo balık avlağı balık cenneti haline getirir.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Levrek için kıyıdan bırakma yapılacaksa en iyi yem kayabalığı, gelincik, iskorpit ve trakonya yavrusudur. Çünkü kumluk alanda bu balıklarla yapılan bırakmada yemler kumun üzerinde çok net bir şekilde seçilebilmektedir. Trakonya ve iskorpitin zehirli olması sadece sizi endişelendirsin çünkü levrek hiç umursamıyor çatır çutur ezerek yutuyor.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Trofe levrekleri yakalamanın en iyi yolu canlı yem ile uzun olta tekniğidir. Misina kalınlığı 0.20 mm i kesinlikle geçmemeli florocarbon olmalı ancak makinanın kalama ayarı çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır, uzun oltada kullanılabilecek en iyi yem 10-12 cm boyunda kefal yavrularıdır. Olta tekneden maksimum 70-100 metre arası salınmalı, teknenin motoru aşırı gürültü yapmayan türden olmalı. Bu şekilde 6kg ve üzeri levrekler yakalanabilir.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

+40mt sularda yemli av yapıyorsanız köstek ve bedenleri mutlaka florocarbon misinalardan yapın, fc misinalar suya girdiklerinde nerdeyse görünmez olurlar, diğer misinalar gibi parlayarak balığın ilgisini dağıtmazlar.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Tekneden çapariyle istavrit avlarken, köstekleri kısa, köstek aralarını uzun bırakın, köstek kalınlıklarını da 0.18mm ve üzeri seçin bu sayede takımlarınız oldukça uzun ömürlü olacaktır.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Derin suda(+50mt) oltayla avlanıyorsanız köstekle beden arasında mutlaka üçlü fırdöndü kullanın, zira çekerken balıklar çok fazla döneceği için üçlü fırdöndü sayesinde misina gam yapmayacaktır.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Bir balık yakaladınız ama ya ufak yada havyarlı almak istemiyorsunuz. Ama balık da iğneyi öyle bir yutmuş ki çıkarmak imkansız. Tek yapacağınız kösteği olabildiğince iğneye yakın kısımdan keserek balığı geri bırakın.İğne girdiği yerde yağ ile kaplanıp doku tarafından dışarı atılacaktır. Bu arada sakın paslanmaz çelik veya galvanizli iğnelerden kullanmayın, bir iğnenin paslanabilir olması kötü bir özellik değildir. Üstünde iğne bıraktığınız balıkların yaşamasını istiyorsanız paslanabilir iğne kullanın. İğneler boşa gitmesin diye paslanmaz iğne almak pintilikten başka birşey değildir, netekim en pahalı iğnenin kutusu 6ytl(50 adet).

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi
    Çok güzel bilgiler verilmiş olta balıkçılığını çok seviyorum nerde takılsam buraya bakıp bilgi bulabilirim arkadaşlara çok teşekkürler.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi
    murat abi valla cok iyisin ya bu bütün bilgilerin icin sana minnettarız cok sagol.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi
    Selamlar. Bu kadar faydalı bilgileri ve tecrübeleri paylaşan başta Murat bey ve tüm üyelerden Allah razı olsun. Her ne kadar Niğde'de olup memleketim Mersin'e izinlerimde gitsemde dün bu bilgileri okuyunca akşam dayanamayıp takım çantamı açıp düzenleme isteği duydum. (Deniz özlemindenmi bilmiyorum) Birkaçtanede sayenizde öğrendiğim takımlardan düzeyim dedim. Elimi bıçakla kesincede sizi andım. Yazdıklarınızı okuyunca gaza geliyorum içim kıpırdıyor, hayale dalıyorum. Avcılar hep birbirinin kanına giriyor. Tutmayın beni balığa şimdi gidemesemde ilk fırsatta kaçacağım sayenizde. Hoşçakalın.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi
    Abi cekmissin baliklari istimaya, helal olsun, acaip hizaya girmisler
    Vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkurler.

Bir yorum yaz:

Haz?rlan?yor...
X