Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

ufak tüyolar

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • sevgili kardeşlerim, üzülerek de olsa malum konulardan dolayı aranızdan ayrılıyorum.
  sitenin işlevine devamı açısından bu bölümün geliştirilmesi sizlerin katkıları ile devam edecektir. kısacası sizlere emanettir.
  bugüne kadar ki bütün sevginiz ve kardeşliğiniz için teşekkürü bir borç bilirim.
  hepinize can-ı gönülden kazasız belasız ve bol bereketli avlar dilerim.

  sevgi ve saygılarımla,

  Yorum yap


  • nereye gidiosun abi ya sen olmadan tüyomu olur

   Yorum yap


   • hayırdır nereye murat bey noluyor...... sizin bilgilerinizi okumak bize keyif veriyor.....
    YALIN CAN/?STANBUL 1974

    Yorum yap


    • Abi cekmissin baliklari istimaya, helal olsun, acaip hizaya girmisler
     Vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkurler.

     Yorum yap


     • Selamlar. Bu kadar faydalı bilgileri ve tecrübeleri paylaşan başta Murat bey ve tüm üyelerden Allah razı olsun. Her ne kadar Niğde'de olup memleketim Mersin'e izinlerimde gitsemde dün bu bilgileri okuyunca akşam dayanamayıp takım çantamı açıp düzenleme isteği duydum. (Deniz özlemindenmi bilmiyorum) Birkaçtanede sayenizde öğrendiğim takımlardan düzeyim dedim. Elimi bıçakla kesincede sizi andım. Yazdıklarınızı okuyunca gaza geliyorum içim kıpırdıyor, hayale dalıyorum. Avcılar hep birbirinin kanına giriyor. Tutmayın beni balığa şimdi gidemesemde ilk fırsatta kaçacağım sayenizde. Hoşçakalın.

      Yorum yap


      • murat abi valla cok iyisin ya bu bütün bilgilerin icin sana minnettarız cok sagol.

       Yorum yap


       • Çok güzel bilgiler verilmiş olta balıkçılığını çok seviyorum nerde takılsam buraya bakıp bilgi bulabilirim arkadaşlara çok teşekkürler.

        Yorum yap


        • Cevap: ufak tüyolar

         Bir balık yakaladınız ama ya ufak yada havyarlı almak istemiyorsunuz. Ama balık da iğneyi öyle bir yutmuş ki çıkarmak imkansız. Tek yapacağınız kösteği olabildiğince iğneye yakın kısımdan keserek balığı geri bırakın.İğne girdiği yerde yağ ile kaplanıp doku tarafından dışarı atılacaktır. Bu arada sakın paslanmaz çelik veya galvanizli iğnelerden kullanmayın, bir iğnenin paslanabilir olması kötü bir özellik değildir. Üstünde iğne bıraktığınız balıkların yaşamasını istiyorsanız paslanabilir iğne kullanın. İğneler boşa gitmesin diye paslanmaz iğne almak pintilikten başka birşey değildir, netekim en pahalı iğnenin kutusu 6ytl(50 adet).

         Yorum yap


         • Cevap: ufak tüyolar

          Derin suda(+50mt) oltayla avlanıyorsanız köstekle beden arasında mutlaka üçlü fırdöndü kullanın, zira çekerken balıklar çok fazla döneceği için üçlü fırdöndü sayesinde misina gam yapmayacaktır.

          Yorum yap


          • Cevap: ufak tüyolar

           Tekneden çapariyle istavrit avlarken, köstekleri kısa, köstek aralarını uzun bırakın, köstek kalınlıklarını da 0.18mm ve üzeri seçin bu sayede takımlarınız oldukça uzun ömürlü olacaktır.

           Yorum yap


           • Cevap: ufak tüyolar

            +40mt sularda yemli av yapıyorsanız köstek ve bedenleri mutlaka florocarbon misinalardan yapın, fc misinalar suya girdiklerinde nerdeyse görünmez olurlar, diğer misinalar gibi parlayarak balığın ilgisini dağıtmazlar.

            Yorum yap


            • Cevap: ufak tüyolar

             Trofe levrekleri yakalamanın en iyi yolu canlı yem ile uzun olta tekniğidir. Misina kalınlığı 0.20 mm i kesinlikle geçmemeli florocarbon olmalı ancak makinanın kalama ayarı çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır, uzun oltada kullanılabilecek en iyi yem 10-12 cm boyunda kefal yavrularıdır. Olta tekneden maksimum 70-100 metre arası salınmalı, teknenin motoru aşırı gürültü yapmayan türden olmalı. Bu şekilde 6kg ve üzeri levrekler yakalanabilir.

             Yorum yap


             • Cevap: ufak tüyolar

              Levrek için kıyıdan bırakma yapılacaksa en iyi yem kayabalığı, gelincik, iskorpit ve trakonya yavrusudur. Çünkü kumluk alanda bu balıklarla yapılan bırakmada yemler kumun üzerinde çok net bir şekilde seçilebilmektedir. Trakonya ve iskorpitin zehirli olması sadece sizi endişelendirsin çünkü levrek hiç umursamıyor çatır çutur ezerek yutuyor.

              Yorum yap


              • Cevap: ufak tüyolar

               Balığa gidiyorsunuz ama gittiğiniz yerde hiç balık yok. Saatlerce olta atıyorsunuz tek vuruş olmuyor. Böyle yerlerde gün aşırı yapacağınız yemleme 5-10 gün içerisinde avlağınızı balıkla dolduracaktır.Yemleme için kullanabileceğiniz balıklar hamsi sardalya istavrit gibi en ucuz balıkların kasa altında kalıp ezilmiş olanları. Herhangi bir balık halinde böyle balıkları bedavaya yada en kötü haliyle kasası 0.50-1 ytl arası fiyatla bulabilirsiniz. Hergün avlağınıza dökeceğiniz birkaç kilo balık avlağı balık cenneti haline getirir.

               Yorum yap


               • Cevap: ufak tüyolar

                Asl? kupes taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                Evet Bahadır temizlemeden yapmak şart. Yoksa temizlersen balık yenmez mındar olur.

                Canım kardeşim elbette temizlesende olur neden olmasın. Senin keyfine kalmış. Yalnız usta balıkçılar balığı bokuyla yer ve onunla özdeşleşir. Boklu kebabın tadınıda diğerlerinde bulamazsın...

                Yağmurlu havada balıkların yüzeye çıkmasının nedeni; yağmur damlacıklarının su yüzeyindeki oksijeni arttırmasıdır. Balıklar bu oksijenden faydalanmak için su yüzeyine yakın mesafede yüzerler.


                ayrıca yağmur havada uçan potansiyel yemleri de suya düşürür (arı sinek çekirge kelebek vs.) balıkların yağmurlu havada yüzeye çıkma nedenlerinden biri de budur.

                Yorum yap

                Haz?rlan?yor...
                X