Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Teknoloji tamam fakat sportmenlik!?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Teknoloji tamam fakat sportmenlik!?

Sörf yaparken balık çağırıcı adı altında bir yenilik gördüm. Belki de çoktan vardı ben yeni gördüm! Vatandaş 55 ytl'ye satıyor. İşe yarar mı yaramaz mı bilmiyorum ama eğer yarıyorsa, balıkların vay haline! Tamam bilim ve gelişim elbette yadsınamaz ama işin etik boyutu ne olacak? Kısacası ben sevmedim bu aleti arkadaşlar!

TANITIM YAZISINDAN ALINTI:

Çalışma Sistemi:
    Fish Max EL elektrik sinyalleri üretir.Bu sinyaller balıkların bedeninin yan hatlarında bulunan alıcılar(reseptörler) tarafından algılanır.Sinyalleri algılayan balıklar saldırı davranışı göstererek yem ve tuzaklara daha sık saldırırlar.
    Fish Max EL herhangi bir kimyasal madde salgılamaz.Elektrik yaymaz, balığı şok etkisiyle bayıltmaz.Büyük balıkların besin olarak avladıkları küçük balıkların su içinde ürettikleri sinyalleri taklit eder.Bu yüzden cihaz özellikle yırtıcı balıklar dip balıkları ve büyük balıklar üzerinde etkilidir.(örneğin: Turna Beyaz Balık Yayın Kefal Alabalık ve İri balıklar).Sakin balıklar yüzeysel balıklar ve küçük balıklar üzerinde ise daha az etkilidir.(örneğin Sazangiller)

Denizde ve Sahilde Kullanım:
    Cihaz avlamanın yapılacağı yere göre sahil kenarına(karaya) ya da tekne içine konulur.
    Cihaz suya batırılmaz.Kısa kablosu sahilden veya tekneden 1metre mesafe olacak şekilde suya konur. Uzun olanı ise sahilden veya tekneden 5-6 metre uzaklığa konur. Eğer uzun kablo kurşununun dipte herhangi bir engele takılması söz konusu ise, kurşunun ucundan geriye doğru 0,5metre mesafeye büyük mantar bağlanır.
    Cihazın etkisi 15-20 metre çapında bir daire şeklinde oluşur.

BU DA SONARLARIN KÜÇÜLMÜş OLTA MİSİNASINA BAĞLANACAK HALE GELMİş HALİ!

Kol saati şeklinde küçük dizaynda tasarlanan bu lcd ekran; misinaya takılan (resimdeki yeşil olan) sonar cihazı ile kablosuz iletişim kuruyor ve ekranda olduğu gibi gözüküyor siz de oltayı oraya atıyorsunuz. Ufal da cebime gir diyebileceğimiz bu konseptte de balıkların pek şansı kalmadığını görüyorsunuz.

Farklı düşünenler elbette olacaktır ancak ben klasik yöntemle ve avcılık becerilerinin geliştirilmesiyle yapılan avcılığı daha doğru ve gerekli buluyorum.
    Murat ÜNAL (1970-?zmir) 0 RH +
    Rol yapma, dü?ün!
Hazırlanıyor...
X