Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

kıyıdan levrek için takım onerisi

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• kıyıdan levrek için takım onerisi

Merhaba arkadaşlar gündüz suya giremediğim zamanlarda kıyıdan atcek ile levrek vb balık avı yapmak istiyorum.bana takım için kamış makina misina ve rapala tavsiye edebilecek varmı. Yurtdışından getirtmeyi de dusunuyorum ama ne alınır bilmiyorum.memleketimde sazan için 3.5/5mt lık kamışlar kullanıyoruz sanirim olmaz.simdiden tesekkur
    Ahmet ozkardes

Cevap: kıyıdan levrek için takım onerisi

Merhaba Ahmet bey, Öncelikle şunu belirtmeliyim ne olta ile nede daha çok yeniyim ama zıpkın ile levrek avlamadım..Fakat zamanında çok araştırdım bir çok olta avı sitelerine üye oldum..Halen olta ile zaman zaman avlanıyorum..Levrek için sadece istanbul Avcılar da denemelerim oldu. Aslında levreğin olmadığı bir bölge olması açısından başarısız olduğumu söyleyebilirim.

Okuduğum, izlediğim edindiğim bilgiler şu şekildedir.
    Kamış : Spin kamış hafif olmalı...2.40 - 2.70 boy civarı 10-40 gr atarlı at-çek olta (2 parçalı) (ben okuma almıştım)
    Makina : yüksek devirli (örnek 5/1 ve üzeri) küçük ve hafif bir makina olmalı kafa çapı en fazla 40 olan 25-30 kafa çapı olabilir... civarı makinalar
    Misina : 0.27 den daha kalın olmayan yüksek çekerli kaliteli bir misina
    Sahteler:
    1-Sığ suda river2sea98 HA-16R ve benzeri sahteler su üstü yüzer gagasızdır WTD aksiyonu ile çekilir (WTD nin ne olduğunu izlemelisin)
    2-Daiwa share line shiner r120F (bu sahte pahalıdır ama süperdir) karanlıkta daha çok limoni yada beyaza yakın altı turuncu olan modeller, gündüz daha çok sardalye benzeri olanlar. (gagalı olup dalar) bu sebeple biraz daha derin sular tercihtir. takılırsa üzer)
    3- Katil rapala denilen cam rapala : Çanakkale tarafında el üretimi olan bu polyester rapala sert havalarda rüzgara karşı çok etkilidir. küçük boyuna göre 30-35 gr ağırlığa sahip olup menzili en iyi rapaladır.
    gagasız olup durduğu anda batar bu yüzden sürekli aksiyon çekmek gerekir..dalga üstünde adeta yüzercesine gelir. Levrek yanısıra lüferde varsa mutlaka gelir..yine turuncu ağırlıklı olanlar daha çok tercih ediliyor..

Tüm bunlar sonrası, levrek için en iyi hava denizin kabardığı dalgaların kıyıda patlayıp beyaza döndüğü sert havalardır, bu havalarda tabiki boy çizmesi vs önemli..

Herşeyden önce Nasip kısmet işi olup yaparsanız bol şans ve başarılar.
    Not: tüm bilgiler benim gözlemlediğim deneyimlerdir. Gelibolu levrek avcılarını araştır, youtube dan izlemeni mutlaka tavsiye ederim Onlar bu işin ustalarıdır..Tabiki mera her şeyden önemli...

iyi günler
    En son düzenleyen Murat GÖRGÜLÜ; 04.Ekim.2016, 12:53.
    Murat Görgülü ***1975***Çorlu
    Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

Merhabalar;

Gerçi Murat abi bahsetmiş ama ben de bir iki ekleme yapmak isterim.

Kamış: Teleskobik yerine parçalı kamışlar çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Performans da alırsınız. 10-40 gr atar aralığında Okuma v System ve Cormoran Bullfighter memnun kaldığım modeller.
      Makine: Maksimum 40'lık kafa ve yüksek devir, aynen katılıyorum. İlave olarak Shimano'nun ucuz makinelerini tavsiye etmiyorum.
      Misina: Örgü ipler monoflement misinalara göre bir çok yönden daha avantajlı. Makinede gergin sarılmış olmalı. Aksi halde atış esnasında düğüm olabilir, açması çok zor. Olumlu yanları ise atış menzilini uzatır. Daha uzun ömürlüdür. Sağlamdır, iyi bakarsanız kolay kolay yıpranmaz. Esnemediği için hissiyatı en üst seviyededir. 0,16 mm.lik iş görecektir.
      Sahte: Meraya, stile, balığa, av saatine göre değişir ve cevaplaması en zor parametredir. Deneyimle, zamanla oturuyor. Kendo Haryu sahteler hem ucuz, hem iyi iş yapıyor. Bunun dışında Rapala Max-rap FAYU ve FHC renkleri benim vazgeçilmezim. Atış menzili çok iyidir ve avcı bir sahtedir. Ayrıca Raglou gibi silikonlar gerek şamandıra gerek küçük jighead'lerle sonuç verir. İlk etapta İma, Tackle House, Daiwa gibi pahalı sahtelerdense nispeten ucuz modellere yönelmek tercih edilebilir. Takılıp-kopunca can yakıyor. Ama bu markalar oldukça iyidir. Özellikle sabah suyunda wtd ile su üstü sahteler oldukça etkilidir. Balığın yeme saldırmasını görmek acayip bir heyecan.

Sahte dışındaki kamış-makine kombinasyonu hemen her yerde ve bir çok avda kullanılabilir. Ancak alınan sahte çeşidi zamanla çığırından çıkıyor, demedi demeyin

Rastgele..
      Ula? ÇEK?Ç
      ?zmir - 1981

Yorum yap

Ben bu yıl lrf avına yöneldim spine göre daha verimli gibi ancak hafif takım olduğu için 2 kg üzeri balığı almak B
        biraz beceri bolca şans gerektiriyor.
        Caner ALTINTA?
        Silivri / ?stanbul
        (1982 Silistra)
        sigpic

Yorum yap

Asl? Lhotse taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
          Merhabalar;

Gerçi Murat abi bahsetmiş ama ben de bir iki ekleme yapmak isterim.

Kamış: Teleskobik yerine parçalı kamışlar çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Performans da alırsınız. 10-40 gr atar aralığında Okuma v System ve Cormoran Bullfighter memnun kaldığım modeller.
          Makine: Maksimum 40'lık kafa ve yüksek devir, aynen katılıyorum. İlave olarak Shimano'nun ucuz makinelerini tavsiye etmiyorum.
          Misina: Örgü ipler monoflement misinalara göre bir çok yönden daha avantajlı. Makinede gergin sarılmış olmalı. Aksi halde atış esnasında düğüm olabilir, açması çok zor. Olumlu yanları ise atış menzilini uzatır. Daha uzun ömürlüdür. Sağlamdır, iyi bakarsanız kolay kolay yıpranmaz. Esnemediği için hissiyatı en üst seviyededir. 0,16 mm.lik iş görecektir.
          Sahte: Meraya, stile, balığa, av saatine göre değişir ve cevaplaması en zor parametredir. Deneyimle, zamanla oturuyor. Kendo Haryu sahteler hem ucuz, hem iyi iş yapıyor. Bunun dışında Rapala Max-rap FAYU ve FHC renkleri benim vazgeçilmezim. Atış menzili çok iyidir ve avcı bir sahtedir. Ayrıca Raglou gibi silikonlar gerek şamandıra gerek küçük jighead'lerle sonuç verir. İlk etapta İma, Tackle House, Daiwa gibi pahalı sahtelerdense nispeten ucuz modellere yönelmek tercih edilebilir. Takılıp-kopunca can yakıyor. Ama bu markalar oldukça iyidir. Özellikle sabah suyunda wtd ile su üstü sahteler oldukça etkilidir. Balığın yeme saldırmasını görmek acayip bir heyecan.

Sahte dışındaki kamış-makine kombinasyonu hemen her yerde ve bir çok avda kullanılabilir. Ancak alınan sahte çeşidi zamanla çığırından çıkıyor, demedi demeyin

Rastgele..
          +1 Ulaş Aynen katılıyorum..
          yeni başlayan için ip biraz problemli en azından ben çok uğraştım iple hafif takımlarda rüzgarlı havalarda karışırsa açmak işkence oldu benim için..
          Ama kurşunlu takımlarda özellikle dipli çinekop-lüfer takımında anlatılmaz , yani istavrit dokunsa yeme anında tepki alıyorsun...
          Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

Com tesekkur ederim ilginiz için.hepsi alt alta yazacağım ve uygun olanını bakacağım.yirtdisindan çok urun alıyorum ve uygun fiyatlı geliyor.boyle bir takım içinde söylemek mümkün mü.bu konuda deneyimsiz oldumu.saygilar
            Ahmet ozkardes

Yorum yap

Ben Oltacılık konusunda yurtdışından hiç ürün almadım.
              Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
              X