Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

ORFOZ

Çökü?
Bu konu kapat?ld?.
X
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • ORFOZ

  Orfoz (Epinephelus guaza), Epiphelinae altfamilyasından bir balık türü.

  Vücut yandan yassı ve ovaldir. Baş ve ağız büyüktür. Deri kalın olup ufak pullarla kaplıdır. 1'inci sırt yüzgeci daha yüksek olup, 2'nci sırt yüzgeci ile birleşmiştir. Kafa, sırt ve yanlarında canlı iken görülen, ölünce kaybolan yeşilimsi, sarı lekeler ve dikey bantlar bulunur. alt tarafı daha açık renklidir. Solungaç kapakları açık ve dikenlidir. Kuyruk yüzgeci yuvarlaktır.

  Orfoz hermafrodit olup, cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahiptir. Hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra 18. yaşına geldiğinde dişi cinsiyet organları kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları gelişir ve hayatının geri kalanını erkek olarak yaşar.

  Derinliği 100 m. kadar olan suların kaya aralarında yaşar.Büyüklüğü ortalama 60 cm'dir, maksimum 140 cm olur. Ortalama ağrlığı 15 kg. civarındadır, maksimum 60 kg olur.Yaşadığı her yılda bir kilo alır ve 60 yıl yaşar.

  Ülkemiz karasularında hatalı ve usulsüz avlanması nedeni ile soyu tükenme tehlikesiyle karşıkarşıyadır.Her ne kadar 300 metreyi bulan sularda dahi yaşıyor olsada yavrulamak amacı ile kıyıya yaklaşıyor ve daha büyüyemeden gerek paragatlarla gerek trol ve diğer avcılık yöntemleriyle yavruluyamadan yok edilmekteler.
Haz?rlan?yor...
X