Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Zehirli Balık Türleri

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• jedaykin
    yan?tlad?
    Cevap: Zehirli Balık Türleri

Asl? hunter4545 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
    Resimler değişiklikler sonrasinda yükleneniyor düzenleme yapilirsa çok iyi olur
    evet resimler yok.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Resimler değişiklikler sonrasinda yükleneniyor düzenleme yapilirsa çok iyi olur

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

guzel bır bılgı olmus carpan balıgını ben sokar olarak bılıyordum yada yore yore degısıyor ısmı sanırım murenede zehırlı yazılmıs ama onların zehırlı oldugunu sanmıyorum

Bir yorum yaz:

• M. Mert BABAYİĞİT
    yan?tlad?

Paylaşım için teşekkürler, yararlı konu olmuş.Kayaların arasında sık sık gri iyice dibine girilmeyince kaçmayan bir balık görüyordum galiba kum trakonyası oluyor ama sanki gördüklerim
    daha irice olup kafaları daha büyüktüAklıma geldikçe bakıyorum ama tam bulamadım nette

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Sevgili arkadaşım Tolga.Sadece doğru bildiğim ya da bilmediğim ama doğru sandığım bazı şeyleri yazmak istedim.Bu kadar agresif bir tepki ile karşılaşacağımı bilseydim emin ol hiç bir şey yazmazdım.Kendimi yeni bir yerde yeni biri ile tanışmış ve sohbet ederken konuşuyor gibi hissetmiştim ve kimseye ukelalık yapmak gibi bir niyetimde yoktu.Zaten öyle bir niyetim olsaydı, kendimden bahsetmek yerine bu böyle olur bu böyledir gibi hitaplarda bulunurdum.Sonunda da teşekkür etmezdim.

Bu arada imza için verdiğiniz öneri için de teşekkür ediyorum.Bu yazınızı okuduktan sonra hemen değiştiriyorum.İyi akşamlar.Umarım gene sizi kızdıracak ya da üzecek yanlış bir şeyler söylememişimdir.

Çalışma için tekrar teşekkürler.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Bana duygu dolu anlar yaşatan yorumlarınız için teşekkür ederim

Sevgili Tamer Yılmaz;
    Forum kuralları gereği şu linke göz at.
    http://zipkinci.com/kurallar-onerile...hi-ekleme.html
    Daha sağlıklı bir iletişim için bu şart.

Asl? tmrymz taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
    Dragonya (trakonya) gerçekten zehiri çok kuvvetli bir balık.Ancak tadı da bi o kadar lezzetli.Derisi soyularak temizleniyor.Bu sırada zehirli olan dikenleri de deri ile birlikte çöpe gidiyor.Ancak sırf tadı için daha önce karşılaşmamıs birinin balığı temizlemesi bence uygun değil..
    Her dalışımda muhakkak gördüğüm bir balık, şuan için tatmadığım lezzetler arasında son sırada, burda bol olduğundan listenin sonuna aldım. Nasıl temizlendiğini görmedim. Makas yardımı ile üstündeki dikenlerden kurtuldun mu geriye tehlikeli bir şey kalmıyor gibi. Dikkat etmek yeterli.

Birde iskorpitin dikenleri pek batıcı deil.Ben çıplak elle bile tutuyorum.(Tabi dikkat ederek).
    Sen dikkat ediyorsun bakalım kaç kişi dikkat ediyormuş, forumları gezersen görürsün
    İskorpit ile suda zamanında çok karşılaşmama rağmen hiç zıpkın çevirmemiştim.
    Hatta temizlenirken bile görmedim. Sadece nasıl tutulması gerektiğini ve tulumunun çıkarıldığını duyarak bu işe el attım. Sonuç ben sağlamım o cennette
    Dikkatin ne anlama geldiğini, balığın nasıl tutulacağını ve nerelerine dikkat edilmesini okuyan herkes bunu yapabilir. Bence görmek şart değil. Bugüne kadar 40 çeşit balık tükettim. Her zaman da kendim temizleyerek öğrenmişimdir. Tabii önce google amcadan araştırırım.
    Ondan sonra el atarım.

Çarpan olarak adlandırılan balığı da ben ve Mersin'de tanıdığım insanlar sokar ya da sokan diye biliyoruz.Aynı zamanda tadı güzeldir.Biz çapari ile avlıyoruz ve zehri öldürücü falan değildir.(İstisnai durumlar dışında,alerji gibi)Beni defalarca soktu.Temizlerken,oltanın ucundan çıkartırken...Dediğim gibi,biraz sızlatıyor o kadar.
    Bölgesel olarak isimler değişiyor. Bizde alerjileri kastediyoruz. Yoksa onun haricinde elin şiş, gözlerin yaşla gezersin. (Bünyeye bağlı olarak) Çarpan ile daha hiç tanışmadım.

Listemi Akya, Kofana, Ceylan, Yasemin, Baraküda, Mırmır, Sokar, Tırsi, ve trakonyayı cennete gönderdikten sonra tamamlamış olacağım. Böylelikle ölmeden önce ulaşabileceğim çoğu türleri tatmış olacağım.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Dragonya (trakonya) gerçekten zehiri çok kuvvetli bir balık.Ancak tadı da bi o kadar lezzetli.Derisi soyularak temizleniyor.Bu sırada zehirli olan dikenleri de deri ile birlikte çöpe gidiyor.Ancak sırf tadı için daha önce karşılaşmamıs birinin balığı temizlemesi bence uygun değil.
    Birde iskorpitin dikenleri pek batıcı deil.Ben çıplak elle bile tutuyorum.(Tabi dikkat ederek).
    Çarpan olarak adlandırılan balığı da ben ve Mersin'de tanıdığım insanlar sokar ya da sokan diye biliyoruz.Aynı zamanda tadı güzeldir.Biz çapari ile avlıyoruz ve zehri öldürücü falan değildir.(İstisnai durumlar dışında,alerji gibi)Beni defalarca soktu.Temizlerken,oltanın ucundan çıkartırken...Dediğim gibi,biraz sızlatıyor o kadar.
    Paylaşım için teşekkürler.Güzel olmuş.Emeğinize sağlık.

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Paylaşım için teşekkür

Bir yorum yaz:

• Necip OĞUZ
    yan?tlad?

Teşekkürler dostum, ellerine sağlık.
    Çok iyi bir çalışma olmuş...

Bir yorum yaz:

• İsmail Hakkı şAHİN
    yan?tlad?

Eline emeğine sağlık Tolga.. Güzel ve eğitici bir çalışma olmuş..

Konuyu sabitledim. Özellikle yeni başlayan arkadaşlarımızın tereddüte düşmemesi için okumasını tavsiye ederim..

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

emeğine sağlık tolga okumayanlar tanışınca okuma gereği hissederler merak etme sen )

Bir yorum yaz:

• Olcay Hoca
    yan?tlad?

Eline sağlık.

Bir yorum yaz:

• Kayhan YILDIRIM
    yan?tlad?

Emeğine sağlık Tolga paylaşım için Teşekkürler...

Bir yorum yaz:

• Kullan?c?s?n?n Avatar?
    Misafir cevap verdi

Asl? trodat00 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
    Faydalı bir çalışma olmuş ,elinize sağlık...
    Teşekkürler Burak Bey;
    Açtığım her konuda en az iki teşekkür alıyorum ama hiç olmamasından iyidir

Asl? Gargadar taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
    faydali bir derleme
    bu arada merak ettigim birsey var
    bu trakonya, iskorpit gibi dikeni ile zehirleyen canlilarin dikenleri standart bir dalis eldivenini delebiliyor mu? yani eldiven varken dahi tehlikede miyiz?
    Eldiveni eline tak ve bir dikiş iğnesi ile deneme yap, eline ulaşabiliyor ise tehlikedesin.
    Dikkatli tutarsan bir şey olmaz. İskorpiti tutarken baş parmağın balığın ağzında, işaret parmağında hemen çenesinin altında olmalı, Trakonyayı daha hiç ellemedim. Hatta gördükçe dürttüm Buraya ben yatacam diye

Bir yorum yaz:

• Burak KÜÇÜKEROL
    yan?tlad?

faydali bir derleme
    bu arada merak ettigim birsey var
    bu trakonya, iskorpit gibi dikeni ile zehirleyen canlilarin dikenleri standart bir dalis eldivenini delebiliyor mu? yani eldiven varken dahi tehlikede miyiz?

Bir yorum yaz:

Haz?rlan?yor...
X