Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

AKDENİZDE Dalan arkadaşlar dikkat ASLAN BALIĞI

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• AKDENİZDE Dalan arkadaşlar dikkat ASLAN BALIĞI

Gecen seneki endonezya tatilimde yapmış olduğum avlarım esnasında sıkca karşılaştığım zehirli bir tür olan ASLAN BALIĞINI hiç ummadığım bir yerde ANTALYA finike yolu üzerinde yapmış olduğum kısa bir dalışta karşılaştım. ve uzunca bir süre balıkla birlikte yüzdüm daha önce hint okyanusu üzerinden ülkemize gelen yabancı balıklar oldugunu duymuştum ve birkaç kezde renkli iskarozlarla karşılaşmıştım ama bu tür tamamıyla tehlikelidir. lütfen dikkat eğer bu balıkla karşılaşırsanız bu türü ne zıpkınla vurun nede elinizle dokunun çünki oldukca zehirli bir balıktır ve görüntüsü iskorpiti andırır ama yeleleri vardır ve bu yeleleri kabartıp oldukca sakin bir şekilde yüzer.... Aslan balığı (Pterois), Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus'un batı kısımlarında mercan kayalıklarda yaşayan zehirli deniz balıklarından oluşan bir cinstir. İnsanlar için tehlike teşkil ederler. Kıyıya yakın yerler ile 50 metre derinlik arasındaki kısımlarda yaşarlar.

Yetişkinleri 40 cm uzunluğa değin erişebilirler. Gözlerinin üzerinde ve ağızlarının altında pervane benzeri pektoral yüzgeçlere iyedirler.

Üst kısımlarında bulunan iğnelerin insan ile teması sonucunda birkaç gün süren yanma, terleme ve solunum zorluğu görülebilir, hatta ölüme bile neden olabilir
    her dal?? bir k?tay? ke?fetmeye benzer biz nekadar ziyaretci olsakta bu geli? gidi?ler artt?kça bir parças? oldugumuzu dü?ünmekteyim denizler bizim onlar? koruyal?m
    serkan güne?
    1982

Cevap: AKDENİZDE Dalan arkadaşlar dikkat ASLAN BALIĞI

Beden E?itimi ve Spor Ö?retmeni
    Yüzme Antrenörü
    Osman Kemal ÖZCAN /Antalya
    08.09.1979
    0 532 607 69 15
    akdenizantalya07@hotmail.com
    osmankemalozcan@gmail.com

Denizsiz bir hayat dü?ünemiyorum...

Yorum yap

akdenize bi dalaydık iyiydi kıymetini bilin faydalı bilgi için akdenizde dalan arkadaşlar adına teşekkürler.
      Ertan Onder
      Istanbul Eyup
      Digital baski teknik servis

Yorum yap

tuzlu su akvaryum kurma sevdam her zaman baki ve kesinlikle aslan balığı..... büyük petshoplarda görülebilir yada internette videolarını izleyebilirsiniz. çok harika bir tür
        regal_angel_fish....Blue_tang yellow tang .. neyse konuyla ilgili söylemem gerekirse
        Bir çok deniz akvaryumu meraklısının çok sevdiği, gösterişli obur Aslan Balıkları için ölüm emri çıktı. Bahamalar ‘da aslan balığı avı dalış turları düzenlenmeye, aslan balığı avının yaygınlaşması için aslan balığı yemek tarifleri dağıtılmaya başlanmış.
        Deniz biyologları ve resif gönüllüleri ise çok hızlı üreyen bu güzel balıkların istilasına karşı hangi önlemlerin alınacağını tartışıyor.Sebep ise; Indo-pasifik orijinli Pterois volitans türü aslan balıklarının, batı atlantikte ( özellikle Karaibler ve Bahamalar’da, Florida, Güney ve Kuzey Karolayna sahillerinde çok hızlı bir şekilde çoğalmaları. Bu bölgede bol besin bulan ve çok az doğal düşmanları olan, bu sayede çok hızlı bir şekilde üremeye başlayan , bölgedeki endemik türleri, bir çok balık türünün geleceği için tehlike yaratmaya başlatan aslan balıkları deniz biyologları şimdiden olası önlemler için çalışmalara başlamışlar. ve muhtemelen bu nedenle balıklar artık bölgesinden kaçış tabiriyle yeni kıyılara yelken açmış
        Galiba kocaman bir bal?k gördüm sanki
        0535 406 98 08
        ?STANBUL / KARTAL

Yorum yap

keşke görsek ))) gören olduğunu söylüyorlar fakat ben daha rastlamadım..Bu türden korkulmamalı .Deniz akvaryumunun yaygınlaştığı şu dönemde canlı olarak tutulup akvaryumculara satılıp pazar oluşturulacaktır.şahsen ben görsem direk deniz akvaryumu kurulumuna başlarım..)

Yorum yap

Suda bi süzülüşleri vardır ki hakikaten görülmeye değer Sakin hareketleri kabarık şekilleri ve farklı renkleriyle tropik suların en sevdiğim canlılarının başında gelir.
            Mehmet Nedim Yo?urtçu
            SSI Level 1
            ANTAKYA/HATAY
            nedimoo@hotmail.com
            Deniz Olmayan Memlekette Hayat da Yoktur...

Yorum yap

Öldürücü zehirleri vardır , diğer balık türlerinin yumurtaları ve yavruları ile beslenir , Zaten azalan Akdeniz balıklarına bir darbede bu balıktan mı gelecek şimdi , Görüldüğü yerde vurulup ,el sürülmeden kıyıya atılmalıdır , öldüklerinde bile zehirleri hemen etkisini kaybetmiyor , aman dikkat .
              EMRE UÇKAN
              ADANA 1978
              AB +

Yorum yap

Arkadaşlar Aslan Balığı aynı zamanda eti çok lezzetli olan bir balıktır fakat pişirmek özel ustalık gerektirir. Isı ayarı çok önemlidir doğru olazsa öldürür. Bunu pişirebilen aşcılar özel bir sertifika sahibi aşcılardır. Bir kez yemek nasip oldu ama nasıl yapılır bilmiyorum. Eğer imkanınız olursa işinin ehli birisi tarafından yapılmışını yemenizi tavsiye ederim. Gerçekten denizden babam çıksa (babam hariç eti karttır onun şimdi malum 65 yaşına geldi) yerim diyenlere katılıyorum. Deniz insanoğlu için çok büyük bir nimet değerini bilip koruyalım.

Sağlıklı Dalışlar
                Cemil Yal?n Eralp
                1987 ?stanbul A Rh +
                Ankara
                Datça-Aktur
                0541 234 34 06

Yorum yap

bı bu eksıktı bakalım daha ne turler gelıcek bızım sulara bune dır ya ıstanbul gocu gıbı oldu ıyıce

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                  X