Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Orfoz avlanmamasina yönelİk kampanya baŞlatiyorum...

Çökü?
Bu konu kapat?ld?.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Orfoz avlanmamasina yönelİk kampanya baŞlatiyorum...

Orfoz yasal boyutta olduğunda vurulması serbest olan bir tür olabilir ama türü tehlikede olan bir hayvandır, zıpkıncı doğayı seven ve koruyan bir sporcu olmalıysa etik olarak köpek yavrusu gibi yanınıza kadar sokulan bu sevimli yaratığa zıpkın atmamız doğrumudur? Nasıl kıyıpta atıyorsunuz yunusada sıkın ozaman, amacım tartışma yaratmak değil soyu tükenen bir yaratığın vurulupta buradan övünerek resimlerinin yayınlanmasına sessiz kalmak istemiyorum ayrıca bu hayvanı vurmanın ustalık gerektirmediğini düşünüyorum çoğu kez kıyıda karşıma çıkan meraklı bir hayvandır Orfoz , yanlışlıkla vursam cenaze töreni düzenler mezar yaparım, kesinlikle türü tükenen bir hayvanı doğaya saygılı bir sporcunun hiçbir bahaneyle öldürmesini haklı bulamam, video ekleyen arkadaşlar orfoza vurulcak mesafede yaklaşsınlar vurmadıkları videoları paylaşsınlar böylece daha çok havaları olmuş olur konuyla ilgili dilekçe vereceğimiz bakanlık, hayvanları koruma derneği v.s. varsa benim gibi düşünen arkadaşlarla birleşip gönderelim taleplerimizi yasaklansın restoranlarda satışı yasaklansa ticari olarakta avlanmaz ne güzel olur illa kurala kanunlaramı gerek var nerede sportmenliğimiz etikliğimiz?

Cevap: Orfoz avlanmamasina yönelİk kampanya baŞlatiyorum...

Sizin düşüncelerinize kesinlikle katılıyorum ve destekliyorum.Her ne kadar izinlide olsa vicdanen sürdürülebilir doga için daha güzel olur.Ayrıca çok bol olduğu halde emin olmamamda Suudi Arabistan da bile yasaklandığını duydum vurulduğu zaman gözyaşı döken kaç balık var?

Yorum yap

+1

Yorum yap

Kampanya yapılacaksa avlamaya değil tüketmeye karşı yapılmalı çünkü talep olduğu sürece o balığın katli devam edecek. Lüfer kampanyasında boy yasağı getirtebilmek için sarf edilen çaba; millete neyin ne olduğunu, küçük balık tüketmeye devam edersek ileride başımıza ne geleceğini devlet desteği ile anlatmak için harcansaydı çok daha fazla yol katedilmiş olunurdu. Sokaklar kampanyadan haberi olup çinekopla lüferin aynı balık olduğunu bilmediği için vicdan muhasebesi yapamayan insanla dolu, az çok bileni de biz avlamazsak yunanlılar avlıycak deyip milli duygularla uyuttular
        Aşağıdaki video talep kesilmediği sürece avlamama kampanyaları ile balık koruyup koruyamayacağımız hakkında fikir vericektir, ben yinede kampanyanı destekliyorum
        Caner ALTINTA?
        Silivri / ?stanbul
        (1982 Silistra)
        sigpic

Yorum yap

orfozun yasaklanması avının avlanmaması anlamına gelmiyor bu balığın değeri bu kadar pahalıyken avının bitmesi mümkün değil bunu koruyacaksak olta avcılığını yasak etmek lazım aslında anaç balıklar derinlerde 200 metrelerde bunlarıda zıpkınla vuramayacağımıza göre asıl darbeyi vuran olta avıdır.ayrıca ben kolay balık olayını anlamıyorum zıpkının ipine geçen her balık kolay balıktır buradaki orfozları kendine güvenen gelsin vursun alnından öperim balık sen dalışa geçer geçmez yuvaya kaçıyor yuvada öyle bir yuvaki bulman mümkün değil.köpek yavrusu gibi yanınıza gelen orfoz yavru orfozdur onlar her harukalde vurulması zaten yasak ve etik değildir.benim avlandığım merada şuan çok fazla sayıda yavru orfoz var bunların annelerininde yuvasını biliyorum 15 kg üstü bir balık derinlik 3 metre zıpkınla vuramam ama eğer yakalayacak olsam oltayla yuvasının üzerini yemleyerek yakalarım ama yapmıyorum çünkü o balık byradaki balık neslinin devamını sağlıyor onun için anaç balıkları vurmak yerine genç yetişkinleri vurmak2-3 kğ gibi daha mantıklı geliyor bana.sonuca gelirsek hiçbirşeyi yasaklayarak koruyamayız.yasaklar herzaman cazip ve çekicidir ve çiğnenmeye mağkumdur bu balığı koruyacaksak bilinçli avlanacağız gececilere ve tüpçülere geçit vermeyeceğiz.

Yorum yap

Kardeş hayatında kaç orfoz gördün bilmiyorum,sen heralde orfoz agzını açıp gelde beni vur diye bekliyor öylece sanıyorsun sanırım,orfozda diğer türkler gibi bir balık,biz zaten seçerek avlayan insanlarız,şimdi sen kalkıp havadan civadan bahsediyorsun,burda hava civa yapan yok,burası hava civa yapma yeri değil,herkez kendi beceri ve birikimini birbiriyle paylaştığı bir forum sitesi .Ayrıca sen kafadan sırf laf olsun diye bir başlık atıyorsun birde kalkıp benim video ma yorum yapıyorsun.Kendi düşüncelerini kendine sakla,zıpkıncının vurmasıyla orfoz bitmez,haftanın bir günü dalan bizler 1 adet orfoz avlasak bile ki; onun da garantisi yok,bu balık bitmez,sen eğer gerçekten bir çaba göstereceksen git bu konuyu baragadi ve trol avcılarıyla tartış,haber yap,toplumu bilinçlendir,burda bu konuyla ilgili yüzlerce başlık atıldı burdaki herkez zaten bunun hassasiyetini biliyor defalarca hatırlatmaya gerek yok
            .Orfoz türü bütün akdeniz ülkelerinde boyutlara uymak şartı ile serbesttir, orfozu vurmakta heleki yetişkin bir orfozu,bilgi,birikim,teknik ve hasasiyet ister,öyle senin sandığın gibi evcik köpek gibi bakıp gel vur beni demez,bununla ilgili bir sürü video ve örnek vardır izle.Benim videomun altına örneklendirme yaparak yorum yapman hiç hoşuma gitmedi ki ben bu konuda senden daha fazla hassasım.Suskun kalmamız yada bu balıkları ayda yılda bir avlamamız demek bu konuda hassas olmadığımız anlamına gelmez,gelemez.Burdaki bir çok arkadaşta eminimki benim düşüncemdedir.şimdi senden ricam benim videolarıma yorum yapmaktan uzak dur bir zahmet...Yorum yapmak adetim değildir fakat birisi kalkıp bir başlık atıyor,atabilir,fikirlerinide paylaşabilir zaten burası onun için var ama bir paylaşım videosunun altına, anlamsız yorum yapmak o videoyu paylaşan arkadaşı sanki sürekli orfoz avlıyor yada bu paylaşımı hava atmak için yapıyor anlamı yüklemek bence çok anlamsız ve manasız bir davranış tarzı...Kusura bakmayın ama duyarlılık bu değildir...Yorum sizin arkadaşlar....
            En son düzenleyen Osman Kemal ÖZCAN; 18.Kasım.2012, 12:26.
            Beden E?itimi ve Spor Ö?retmeni
            Yüzme Antrenörü
            Osman Kemal ÖZCAN /Antalya
            08.09.1979
            0 532 607 69 15
            akdenizantalya07@hotmail.com
            osmankemalozcan@gmail.com

Denizsiz bir hayat dü?ünemiyorum...

Yorum yap

Asl? adrenalin07 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
              Kardeş hayatında kaç orfoz gördün bilmiyorum,sen heralde orfoz agzını açıp gelde beni vur diye bekliyor öylece sanıyorsun sanırım,orfozda diğer türkler gibi bir balık,biz zaten seçerek avlayan insanlarız,şimdi sen kalkıp havadan civadan bahsediyorsun,burda hava civa yapan yok,burası hava civa yapma yeri değil,herkez kendi beceri ve birikimini birbiriyle paylaştığı bir forum sitesi .Ayrıca sen kafadan sırf laf olsun diye bir başlık atıyorsun birde kalkıp benim video ma yorum yapıyorsun.Kendi düşüncelerini kendine sakla,zıpkıncının vurmasıyla orfoz bitmez,haftanın bir günü dalan bizler 1 adet orfoz avlasak bile ki; onun da garantisi yok,bu balık bitmez,sen eğer gerçekten bir çaba göstereceksen git bu konuyu baragadi ve trol avcılarıyla tartış .Orfoz türü bütün akdeniz ülkelerinde boyutlara uymak şartı ile serbesttir, orfozu vurmakta heleki yetişkin bir orfozu,bilgi,birikim,teknik ve hasasiyet ister,öyle senin sandığın gibi evcik köpek gibi bakıp gel vur beni demez,bununla ilgili bir sürü video ve örnek vardır izle.Benim videomun altına örneklendirme yaparak yorum yapman hiç hoşuma gitmedi ki ben bu konuda senden daha fazla hassasım.Suskun kalmamız yada bu balıkları ayda yılda bir avlamamız demek bu konuda hassas olmadığımız anlamına gelmez,gelemez.Burdaki bir çok arkadaşta eminimki benim düşüncemdedir.şimdi senden ricam benim videolarıma yorum yapmaktan uzak dur bir zahmet...Yorum yapmak adetim değildir fakat birisi kalkıp bir başlık atıyor,atabilir,fikirlerinide paylaşabilir zaten burası onun için var ama bir paylaşım videosunun altına, anlamsız yorum yapmak o videoyu paylaşan arkadaşı sanki sürekli orfoz avlıyor yada bu paylaşımı hava atmak için yapıyor anlamı yüklemek bence çok anlamsız ve manasız bir davranış tarzı...Kusura bakmayın ama duyarlılık bu değildir...Yorum sizin arkadaşlar....
              Orfoz azını açıp gel beni vur diyen bir balık. Ayrıca orfozun en büyük düşmanı zıpkın ve zıpkıncılardır. Son olarakta yorum herkese açık bir durumdur. Ortada bir paylaşım varsa yoruma açık olmalı. Yorumlar illa güzel yönde olmaz yorumun eleştri yönüde vardır. Ve burası bir forum ise bizler birbirimizi bir aile olarak görüyor isek eleştriye açık olmamız gerekiyor. Orfoz ve diğer korunan canlılar zaten her zıpkıncı yada avcı haftanın bir günü bir tane vurursa kriterleri gözlemlenerek koruma altına alınmaktadır. Buradaki nüfusumuzu ve kayıt dışındaki avcıların sayısını temiz bir kafayla hesaplayıp yorumunuzu düşünürseniz sanırım yanıldığınızı farkedersiniz. Tabiki konusu geçen canlının dünyadaki tüm popülasyon gösterdiği yerlerdeki av ve avcılarıda düşünün. Hatta çıkan rakamı ikiye çarpın. Ayrıca siz bir öğretim görevlisisiniz bu gibi durumlarda biraz daha yapıcı olmak ve alttan almayı bilmeniz lazım. Saygılarımla.
              En son düzenleyen A. Gürkan SÖNMEZ; 18.Kasım.2012, 12:38.

Yorum yap

ayrıca şunuda ekleyeyim bir ofrozu vururken 2 kere düşüneceksin birincisi nasıl vururum bir orfoz için 20 dalış yapılabilir onuda şansın yağver giderde vurursan2.budaha zor olanı nasıl oradan çıkaracağını bir orfozu vurup 2 saat çıkarmaya çalıştığımı bilirim o kadar kolay bir balık değildir çoğududa çıkaramayacağımı bildiğim için sıkmamışımdır .o videolarda kendini sevdiren balıklar insanlar tarafından yemlenmeye alışkın balıklardır.o balığı yemleyenleride esefle kınıyorum ayrıca balığa yaşama şansı ermiyorlar

Yorum yap

Ben konunun çok sert bir şekilde açıldığını ve Adrenalin07 nazara alınarak tansiyonun yükseltildiğini düşünüyorum. Ben Mersin'de yaşıyorum ve burada Orfoz var. Hatta adına siteler kurulmuş oteller açılmış bir balık. Örnek, Altın Orfoz Oteli vs. Sizin kampanya nasıl bişey bilmiyorum, madem kampanya açıyorsunuz bunu zıpkıncılarla sınırlamayın. Detaylandırın... Yani gezerken ailemle lüks balık restorantlarının önünden geçiyoruz. Tabi biz hayatımız boyunca hiç içeri girip yemek yiyemedik, yiyemeyiz de. Orada kapının girişindeki levhada yazılı menüde Orfoz da var. Fiyatı da çok yüksek. Bizim iki haftalık mutfak masrafımız kadar. Zenginler girip gayet güzel ve özgürce yiyebiliyorlar. Eğlencelerine meze oluyor. Peki orada herşey yasal ve karşı çıkan yok. Zıpkıncının vurduğu yasadışı olmayan bir orfoz hedef alınarak kampanya başlatılmış gibi geldi bana. Yanılıyorsam düzeltin lütfen. Denizde orfoz varsa ve bir tanesini vuruyorsa bir zıpkıncı buna karşı kampanya başlatılması bence acımasızca. Ben de orfoz ile karşılaştım. Ama hiç de yanıma gelmedi. Derindeydi ve ben oraya inene kadar kayaların arasında yol aldı. Yukarı çıkıp nefeslendim, yeniden indim. Yok, yok, yok. Demek bana denk gelen farklı bir cinsiydi. Çünkü koşup gelmedi. İçimizden usta balıkçılardan kamerası olanından rica ediyorum. Bir kişi açsın kamerasını ve orfoz bulsun. Görüntülesin bakalım o orfoz yanına gelip hedef gibi bekliyor mu? O zaman ortada sorun kalmaz. Tüplü dalış, gece fenerle dalış, dinamit, trol yalnızca aklıma gelenler. Bunlara karşı kampanya başlatanları da saygıyla selamlıyorum. Adrenalin07 bence çok başarılı, nizami ve örnek avlar yapıyor. Onun videosu baz alınarak kampanya başlatılmasını doğru bulmuyorum. Bunlar yalnızca fikirlerim. Nefesine ve avcılığına bağlı yasal ölçülere uyan tüm zıpkıncıları saygıyla selamlıyorum.

Yorum yap

Desenize sizde şanslı insanlardan bir tanesisiniz Orfoz görmüşsünüz. Konu bir başkasına ithafen açılmış bunu sonradan farkettim bende ama yorumlarımın arkasındayım. Sert bir dille açılmış aynı şekilde devam ediyor. Biraz daha yumuşak bir dille tartışmak iyidir ama. Herkes kendine bir ders çıkartabilir.

Yorum yap

Gürkan Bey forumdan takip ettiğim kadarıyla, çok hassas ve iyi niyetli birisiniz. Geçen gün açtığınız forumda da vardı bu, balıkları avlarken tetiğe basamadığınız anlar olduğunu yazmışsınız. Bu siteye bir bakarsanız fikirlerin ve tecrübelerin paylaşıldığı bir temel üstüne kurulu. Hararet olacaktır ama sizin de dediğinize katılıyorum şiddetli ve sert olmamalı. Selamlar.

Yorum yap

Kusura bakma Gürkan ama sen sanırım orfozla ,evcil bir köpeği karıştırıyor olamalısın.şimdi burdan yıllardır daldığım ve karşılatşığım orfoz davranışlarını teker teker anlatmayayım istersen.Sanırım sen orfozları evcil canlılar falan zannediyorsun.Ayrıca sanırım bir baragadi avcılığında denize 100 lerce kancanın döküldüğünü ve bu kancaları irili ufaklı orfozların takıldığını ve bir zıpkıncını elindeki tek bir zıpkınla belli derinliklerde,ki herkez çok derine inemez 6 saatlik bir dalış planında farz edelim en fazla görebileceği orfoz sayısı heralde 5 i geçmez ki bunların bir çoğu yetişkin bireyler değildir,ben sana durup burda tecrubelerimi aktaramıyacağım kısaca; 2000 yılından beri ciddi derinliklere dalan ve avlanan birisi olarak senin sandığın gibi insana kendini yaklaştıran orfoz sayısı bir elin parmaklarını geçmez,ki ben Antalyada yaşıyorum akdeniz avcısıyım ve uzun yıllar kıbrısta kaldım ve daldım,Orfozu diğer balıklardan ayıran özellik kolay avlanması değil,üreme özelliği sanırım bu bilince varamadınız,ki tekrarlıyorum bukadar dalan zıpkıncı hergün 1 orfoz vursa diyelim,ki bu dalan arkadaşların hepsi akdenizde değil,diğelim akdenizdekiler günde 1 orfoz vursun hemen parantez açalım;her dalan arkadaş tecrubeli değil,belli derinliklerde av yapıyor,bırak vurmayı görme şansı bile yok,kaya balığını avlamak zordur,orfoz,lahos,grida,şeytan hangisi olursa olsun,yinede bu tür bitmez kardeş....Hee şu var korunmasınmı korsunsun elbette herkez dikkatli olsun,yazsın çizsin konu açsın sorun yok, ama kalkıp benim koyduğum videonun altına örneklendirme yaparsa işin boyutu değişir,bu eleştirmek falan değil,sende sanırım iyi analiz etmeden arkadaşa destek veriri açıklama yapmışsın,saygı esastır,ben orfoz vurulsun demiyorum,orfoz vurulur,vurulmaz başka konu benim burda karşı çıktığım şey orfozun kolay vurulduğunun söylenmesi ve benim videomun örnek olarak kullanılması sanki her dalışta orfoz vurup bunuda bir övgü durumu içine sokulması.Sanırım sen burayı kaçırmışsın;ayrıca eğitimci olmam hakkında yorum yapmışsınız,kusura bakma ama benim bu konudaki hassasiyetimi göstermem için bu konu başlığındaki her konuya yorum yapmam gerekmiyor,gerektiği zamanlarda zaten yaptım ve düşüncemi söyledim.Benim eleştirdiğim konu orfozun kolay avlanır bir av olarak gösterilmesi,benim videomun örneklendirilmiş olması ve zıpkınla avlanan orfozların hiçbirzaman diğer avcılık tekniklerinin önüne geçemeyecek açıda büyük kayıplar yaratması.
                        Beden E?itimi ve Spor Ö?retmeni
                        Yüzme Antrenörü
                        Osman Kemal ÖZCAN /Antalya
                        08.09.1979
                        0 532 607 69 15
                        akdenizantalya07@hotmail.com
                        osmankemalozcan@gmail.com

Denizsiz bir hayat dü?ünemiyorum...

Yorum yap

Orfoz sanildigi gibi ne kedi nede kopege benzer.Kolay degildir vurmak vurupta cikarabilmek.Tecrube ister deneyim ister.Soylenildigi gibi yavrular cok meraklidir suratiniza bön bön bakar fakat eriskin bir orfozu 20 mt altinda nadiren gorebilirsiniz.Bu zamana kadar yasakti avlanilmiyordu suan ise 45 cm 1 adet serbest birakilmis vurmak yada vurmamak kisinin kendi tercihinde.Bakmayin sucuba videolarindaki elle sevilen orfozlara.Asil yanlis burada basliyor sen hayvanin dunyasina gir kisiligini degistir evcillestir kis gelincede birak git.Doganin bi dengesi var bunu bozulmamasi gerekiyor.Akdenizde yasayan arkadaslar bu zamana kadar kac tane vurabildiniz?Eriskin bir orfoz?

Yorum yap

Cevap: Orfoz avlanmamasina yönelİk kampanya başlatiyorum...

Orfozun nesli tükenen bir balık olduğunu anlamıyorum ama eğer nesli tükeniyorsa her türlü avcılığı yasak olmalı belki de buna son dahil olacak zıpkın avcılığı olmalı...
                            Yani zıpkın avcılığı yasak diğerleri serbest olursa pek değişen bir şey olmaz...Sonuçta bu balık kıyı balığı değil, nesli tükeniyor denilmesine rağmen paylaşımlara
                            bakınca güzel avları yapılmış olduğu anlaşılıyor, belki de büyük levrek,kofana avlarından daha çok büyük orfoz avı var...Yani bu balığın nesli tükeniyorsa doğal olarak
                            daha az av vermesi gerekir ama bu durum gerçekleşmiyor.Acaba scubacıların kızdığı ve şikayet ettiği bu duruma kendimizi çok fazla mı kaptırıyoruz bilmiyorum.
                            Sonuçta onlarda da ticari bir durum var.Belki yılda bir elin parmakları kadar zıpkın avına av veren +30 kilo sarıağız avı bizde serbestken orfoz avı yasaklansın
                            deniliyor.Üremesi biraz değişik olabilir ama neslinin tükendiğini pek sanmamakla birlikte buna bağlı olarak diğer balık stokları da sularımızda hızla azalıyor,
                            belki de akıllı ve kayalarda saklanan orfoz balığı en son tükenecek balık olacak sularımızda tabi onları da olta ile itinayla toplamazsak..
                            Orfozun en büyük düşmanı da zıpkıncılardır demek de komik biraz, oltayla topluyorlar kayaların aralarından...
                            1989 Trakya k?y?lar?

Ya?am, ald???n nefeslerin say?s?yla de?il, nefesini tuttu?un anlar?n say?s?yla ölçülür. (George Carlin)

Yorum yap

Orfoz avını bilmeyen birisi daha, orfoz bile görmediğine eminim...
                              Sadece zıpkınla avına yasaklanmasını isteyen yine cahilce bir yaklaşım...
                              Sanki sadece zıpkınla avlanması serbest... Derinlerde paragatla avlanıyor bu balıklar bizim inemediğimiz yerlerde... şimdi "jigging"'le de çok rahat avlanıyor.
                              Neden sadece zıpkınla avına yasak getirilsin!!!? Yasak olacaksa, soyu tükeniyorsa tüm yöntemlerle avına yasak getirilmesi gerekir.
                              Tek taraflı(yanlı) mantıksız konuşup ortalığı karıştıracaksanız hiç konu açmayın. Aynı scu-"bacılar" gibi...
                              Siz bu siteye üye olmadan seneler önce bu tartışmaları bu sitede yaptık zaten.
                              Cengiz ÖZÇEL?K - 1978
                              sigpic
                              " Dive4Life "
                              Cep: 0533 620 06 62

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X