Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Izbarco yerine hangi dugumu tavsiye edersiniz?

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Izbarco yerine hangi dugumu tavsiye edersiniz?

Merhaba,

Kapali kafa bir zipkinim var ve tek parca ip kullaniyorum. Yani makaradaki ip tek parca halinde sise baglaniyor. Zaten zipkinda yeniyim ve herseyi basitlestirmeye, parca/baglanti sayisini az tutmaya calisiyorum. Genel olarak kullandigim sekilde zipkinimdan memnunum ve misina, klip vs. ile ugrasmak istemiyorum.

Ipi sise baglamak icin "izbarco" (bowline) kullaniyorum :
    How to Tie a Bowline - BoatSafe.com

Memnun olmadigim 1 tek nokta var. Zipkinin kapasi kapali oldugundan sisi yerine oturturken kafanin uzerindeki delikten iceri gecirmem gerekiyor. Benim zipkinimin kafasindaki bu delik biraz kucuk yapilmis. Izbarco bagini sis ile birlikte kafadan gecirirken zorlaniyorum. Cunku izbarco baginin kapladigi yer cok fazla. Dugumu ezmeme ragmen genede sisi delikte gecirirken takiliyor. Suyun icinde zorlaniyorum. Ayrica izbarconun buyuklugu yuzunden kafadaki deligin ic kisminda yipranmalar gorunmeye basladi. Yani sis cikarken izbarco kafaya azda olsa zarar veriyor.

Bu noktada sizlere sormak istedigim; izbarco yerine farkli turde dugum kullanmam mumkunmu? Bu sayede kapladigi yeri azaltabilirim diye dusunuyorum. Farkli turde hangi dugumu onerirsiniz?

Cevap: Izbarco yerine hangi dugumu tavsiye edersiniz?

misina ve klips kullanımına neden bukadar karşısınız.normal ip hem suyu daha fazla tuttuğu için şişi yavaşlatıyor orda atılıcak büyük bir düğümde kapalı kafadan çıkışta takılma yapabilir
    Erman Doyum
    13-07-1984
    ÇE?ME/?ZM?R

Yorum yap

Asl? pasa35 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
      misina ve klips kullanımına neden bukadar karşısınız.normal ip hem suyu daha fazla tuttuğu için şişi yavaşlatıyor orda atılıcak büyük bir düğümde kapalı kafadan çıkışta takılma yapabilir
      Cevabiniz icin tesekkurler. Hicbir seye karsi degilim, yalnizca isi basit tutmaya calisiyorum. Bu araliklarla dalmaya devam edersem tecrubem biraz daha artmis olarak 1 yil kadar sonra yeni bir zipkin alabilirim. Mutemelen acik kafa olacak ve onu misinali olarak kullanabilirim. Ancak simdiki zipkinimi en yalin haliyle kullanarak tecrubemi artirmak istiyorum.

Bu durumda izbarco yerine bana onereceginiz farkli bir dugum varmi?

Yorum yap

Ben izbarço atıyorum fırdöndüye suda takılsa bile açması kolay oluyor fakat çift kat yapıyorum çok daha sağlam oluyor , izbarço yerine olta kancalırna atılan boğma düğüm var o da kullanılabilir ..

Yorum yap

Asl? Serkan YAMAN taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
          izbarço yerine olta kancalırna atılan boğma düğüm var o da kullanılabilir ..

Tesekkur ediyorum. Olta kancalarina atilan bogma dugum (eger benim anladigimsa) sisin basina oturacagindan sisin yerine oturmasini engelleyecektir diye dusunuyorum.

Eger farkli bir dugumden bahsediyorsaniz aciklayici bir link verebilirmisiniz?

Yorum yap

saglam kücük bir kör yada ilmik dügümü atin tas gibi olacaktir.

Yorum yap

Cevaplar icin cok tesekkurler.

Ama Allah askina bendemi birsey var, Turkcemmi bozuk, anlatamiyormuyum yoksa? Alakasiz cevaplar geliyor. Bogma, kor, ilmik vs olacak dugumler degil.

Bogma ve ilmik denilen dugumler ayni dugumler ve sisin basina oturacagindan sisin yerine oturmamasini saglarlar. Kor dugum zaten cozum olamaz cunku basi izbarcodan daha buyuk olur.

Neyse, sanirim hata bende. Ilgilenen arkadaslara tekrar tesekkur ediyorum. Konuyu kapatabiliriz.
              En son düzenleyen Tugrul2; 16.Kasım.2010, 19:50.

Yorum yap

şişten hemen sonraki boğumu yapmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu noktada ip kullanacaksanız yapacağını her bağ aşağı yukarı izbarço kadar yer kaplayacaktır. Belki şöle bir çözüm olabilir: İpi kasa yaptıktan sonra kasayı daha ince bir iple yapacağınız piyan ile kapatabilirsiniz. Ama büyük bir balıkta ya da atış anında sıyırma yapabilir diye düşünüyorum. Benim fikrimi soracak olursanız şişi misinayla bağlamanızı tavsiye ederim (ki burada da klips yerine aynı piyan ile kapatma yöntemini ince bir misina ile kullanabilirsiniz, üzerine biraz 502 yapıştırıcı damlatınca sağlam oluyor). Hem sürtünmeyi azaltır, hep ince olacağı için kafadan çıkış kolaylaşır.
                Mert Topoyan

?zmir - 1978

Navigare necesse est...

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                X