Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Halatlar

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Halatlar  Düğümlerin bagların oluşabılmesı ıcın halat olmalıdır Bitkisel,sentetik liflerden veya telden yapılan ve 2.5 cm den buyuk olaniplere halat denir
  halatı meydana getiren elemanlar ise lif , flasa, kol dur bunların bir araya gelmesi halatı oluşturur
  Tamer Otken / 1965
  ?stanbul

 • #2
  Halat Kalınlıklarının ölçülmesi ve Bitkisel Halatlar

  Halat kalınlıklarının ölçülmesi:
  Bitkisel ve sentetik halatlar cevreleri ile ölçülürler.
  Halatların olçü birimi BURGATA'dir. Bir burgata 1 inc,, yani 2.54 cm'dir. Madeni halatlar ise Capları ile ölçülürler. Madeni halatların ölçü birimi ise PUS'tur. Bir pus da 2.54 cm'e eşittir.

  BİTKİSEL HALATLAR:

  Bitkisel halatlann tümü bir bitkinin yaprak kök, veya kabuklarındaki lif denen ipliksi maddelerin sağa veya sola bükülmesi ile yapılırlar. Bitkisel halatların özellikleri yapildikları bitkinin lif karekterlerine bağlıdir. Bazisi saglam, bazisi hafif, bazisi yumuşak veya serttir. Ónceden denizcilikte kullanılan halatların tümü kendirden yapilirdi. Bugün çok degişik bitkilerden imal edilen bitkisel halatlar mevcuttur. Bunlar sırasıyla;

  a - Kendir Halat
  Bu halat kendir bitkisinin liflerinden yapilir. ímali sirasında katran kullanilir. Katran, halatı nem ve sicaktan korusa da direncini azaltmaktadir. Kendir halatlar diger bitkisel halatlara nazaran daha saglam olmasina ragmen suya girdiklerinde agirlaşmakta ve sertleşmektedirler. Ispavlo ve gırcala imalatında bu tip halatlar kullanır.

  b- Manila Halat
  Gemicilikte kullanilma yeri en fazla olan bitkisel halattir. Manila halat Abaka denilen bir bitkinin liflerinden yapılır. Bal renginde, çekme gücü diger bitkisel halatlara oranla daha yüksektir. Manila halat bünyesinde % 15 oraninda yag bulundurur. Bu yag halati nem ve sicak gibi etkenlerden korur. Dolayisi ile selvice ve arma donanimlarinda rahatlikla kullanilabilir.

  c- Pamuk Halat
  Pamuk bitkisinden elde edilen bir halat türüdür. Denizcilikte kullanilma alaní pek geniş degildir. Parakete savlosu ve işaret savlosu olarak kullanılır.

  d- Sisal Halat
  Manila halattan daha hafif yüzme kabiliyeti oían, fakat çekme gücü bakımından manila halattan daha zayif bir halat türüdür. Arma ve selvice donanimlarında zorunlu kalınmadikça kullanilmaz.

  Bitkisel halatların ayırım özellikleri:
  Bitkisel halatların yapi maddeleri birbirinden degişik oldugundan cok kere hangi maddeden yapildiklarının anlaşılmasi gerekir.
  Manila halatın diger halatlara nazaran özelligi; halatın bir kolu alınarak ortasından birkaç flasa açıldiginda, flasalar krem rengine çalan bir görünüştedir. Hatta bazi durumlarda kirmizimsi kahverengi de olabilirler.
  Ayrı işleme tabi tutulan bir sisal halatta ise flasalanın parlak beyaz bir renge sahip oldugu görülür.
  Halatı kaplayan bir kir tabakasi yüzünden bu işlemi yapamadigimiz durumlarda, bir metal yüzeyde halatın lifleri yakilir. Sisal halatın külleri elde tutulacak kadar şekillerini bozmadigi halde manilanın liflerinin yanma esnasinda dagildigi gorülecektir
  Tamer Otken / 1965
  ?stanbul

  Yorum yap


  • #3
   Sentetik Halatlar

   SENTETÍK HALATLAR:
   Plastik sanayinin gelişmesi sonucu, sentetik lifler halat sanayiinde kullanilmaya başlamiştir. Buna göre sentetik halatlar naylon polyester, polypropylen ve polyetilen liflerinden imal edilirler.
   Sentetik halatlar gerek çekme güçlerinin fazlalığı ve gerekse kimyasal etkenlere karşı yüksek dirençli olmaları nedeniyle denizcilikte bitkisel halatların kullanıldığı yerlerde tercihan daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.Naylon ve polyester liflerden elde edilen halatlar kullanılış yönünden çok elverişlidir. Fakat tatlı suda kullanıldıklarında batarlar Polypropylenve polyetilen lifleri daha kabacadır sudan daha hafıf oldukalrından yuzme yetenegıne sahıptırler.
   Bir sentetık halat aynı kalınlıktakı bır bıtkısel halatın ortalama 2.5 katı fazla cekme gucune sahıptır. sentetık halatların hangı maddeden yapıldıgını anlamak ıcın halatın ucunu hafıfce yaktıgınızda halat naylon yada polyesterden ımal edılmısse yanma esnasında yanık yün kokusu verır.
   yakıcı madde uzaklastırıldıgında alev gözukmez. Naylon halat mavı bır alevle agır agır yanar. Yakılan sentetık halat polypropylen yada polyetılenden ımal edılmısse yanma esnasında parafin kokusu verır. yakıcı madde uzaklastırıldıgında alev bır muddet daha gorunur.

   Halatlarda kullanılan liflerin genel özellikleri :   Doğru yerde doğru halat kullanımı
   Tamer Otken / 1965
   ?stanbul

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X