Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Boğum Bağı Yardım

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Boğum Bağı Yardım

Arkadaşlar 90lık el yapımı zıpıkını tamamladık ama ip palamut konusunda aylardır sıkıntı çekiyorum. Bağlıyorum deneme için evde kurmaya çalışıyorum lastiğin içinden çıkıyor. Ahşabın diğer yönleri öbu kadar moral bozucu olmamıştı. Palamut siyah ipten, boğmayı palamut ipinden ve makara ipinden denedim. Acaba boğmayı çok sıkamıyormuyum yada iki katlı boğum bağı mı yapmalıyım? Tecrübeli arkadaşlardan yardım lütfen.

Muhtemelen boğum bağını yeteri kadar sıkamıyorsunuz. Ben tek boğum bağ yapmama rağmen sorun yaşamıyorum. Bağı yaparken ipin bir ucunu sağlam bir yere bağlayıp diğer ucundan penseyle sıkabildiğiniz kadar sıkın. Bir de kasa düğümünü yaparken düğümü mümkün olduğunca hacimli tutmanız iyi olur. Ben palamut ipinden yapıyorum. İp biraz kalın olduğundan eight ring (tükçesini hatırlamıyorum) bağı yapıp, üstüne iki ucu birer kez daha kasanın içinden geçirip düğümlüyorum, oldukça hacimli bir düğüm oluyor.
    Mert Topoyan

?zmir - 1978

Navigare necesse est...

Yorum yap

Kasa düğümünden kastettiğiniz nedir acaba? Lastiğin içine soktuğumuz düğüm mü?

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
      X