Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Jak Boeno Zen Ahşap Tüfek

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Jak Boeno Zen Ahşap Tüfek

Jak Boeno Zen Ahşap Tüfek

Zen serisi ahşap tüfekler Myanmar Teac ağacından imal edilmektedir. Dış etkenlere dayanıklılığı sağlayan yağı muhafaza etmek için fırınlanmamıştır. Aynı ağacın üç kat laminasyonu ile oluşturulan kütük, bekleme süresinden sonra tamamen elde çalışılarak şekillendirilmiştir.
    şiş yatağı, epoxy reçine ile güçlendirilmiş ve kayganlık sağlanmıştır. Yatak içine yerleştirilmiş üç adet magnet, açık kafalı tüfeklerin su içinde hazırlanırken ipleri takılıp kurulana kadar, şişi yatakta tutarak avcıya büyük avantaj ve süre kazandırmakta, ayrıca balistik hataları minimuma indirerek, 3-4 metre arasında 10-14 cm grupmanlara imkan vermektedir.
    Tek lastikli modellerde 19mm., çift lastikli modellerde isteğe göre 15,50 mm. veya 17,50 mm. amber ve siyah lastikler kullanılmıştır. Kasa ve palamut, uzama ve aşınmaya dayanıklı antistatik reçineli jakar iplerinden üretilmiştir. şiş ipi, polyester örgülü kordaj ipleridir.
    Tetik mekanizması iki parçadan oluşmakta ve standart şişleri kabul etmektedir. Baskül üzerindeki silikon pim ve Delrin® O ringler, atış esnasında her türlü metalik çarpmayı engelleyerek sessizlik sağlamaktadır. Tetik mekanizması, tetik korkuluğu, vida, pim ve miller sertifikalı Ni-Cr AISI 316 malzemeden işlenerek polisajdan geçirilmiştir.
    Vida montajlarında Locktite®endüstriyel yapıştırıcı uygulanmıştır.
    Makara, derlin ve polyethylene malzemeden yüzerlik etkileri ölçülerek imal edilmiş, makara yanakları ve iki adet makara kılavuzu, ipi aşındırmayacak yüzeyde işlenmiştir.
    Makara tam sıkılı iken 2 kg. lık yük altında ipi boşaltacak şekilde ayarlanmış, güçlü avların ani hareketi ile tüfeği kaybetme riski ortadan kaldırılmıştır.
    Simetrik dizaynda üretilen kabza, kaymazlık malzemesi ile sağ veya sol elin bir çok farklı pozisyonunda rahatlıkla tutuş imkanı vermektedir.
    Zen modeli sualtı avcılığı tüfekleri, orijinal donanımı ile nötre yakın yatay yüzerliğe sahiptir ve her derinlikte avlanma konforu sağlar.
    Zen90, Zen90D, Zen100, Zen100D ve Zen110D olarak 5 farklı modelde, gül dikeni şiş, lastikleri ve dolu makarası ile suya girmeye hazır şekilde, tanıtım etiketi, 2 adet yedek palamut ipi, 3 adet klipsi ile birlikte yedek şiş ipi ve şiş kakıcı ile satışa sunulmuştur.

Cevap: Jak Boeno Zen Ahşap Tüfek

güzel el yapımı ahşaplara çok benziyor onlar kadar performanslımı acaba ve fiyatı ne kadar acaba bu zıpkıların :d
    Ceyhun Ak?n

Yorum yap

Jak Bueno Zen yazıp google ile arama yaparsanız bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ben yaptım 680 gibi bir fiyatı var sanırım.

Yorum yap

Zen110D kullanıyorum açık suda ve derin dalışlarda oldukça performanslı beklenileni buluyorsunuz özellikle üzzerine monte edilmiş mıklatıslar çok iyi bir işlev görüyor ilk kurulumda atlamayı yapana kadar şişin sağa sola kaymasını engelliyor ve konfor sağlıyor görüş açısı ve sephiası çok ii oldukça başarılı bir tüfek üzzerindeki lastikler istenileni başarılı bir şekilde veriyor tetik mekanizması oldukça iyi açıkçası ben şuana kadar Jak Boeno olarak ne aldıysam memnun kaldım mantisindende oldukça memnunum çevirme lastikleri çok iyi bir performans sergiliyor Jak Boeno ya teşekkür ederim fiyatları biraz yüksek olmasa dahada memnun olucağız

Yorum yap

bayagı pahalıymış belki yaza dogru indirim yaparlar veya güzel bir kampanya hayırlısı
          Ceyhun Ak?n

Yorum yap

Arkadaslar, Jak Boeno Zen kullananlardan mumkunse detayli yorumlarini bekliyoruz.

Yorum yap

110D modelini kullanıyorum .. Sephiyesi çok iyi ve dengeli bir tüfek , kabza ele iyi oturuyor yönlendirme rahat ve akıcı .. Malzeme ve işçilik son derece başarılı , pahalı bir mobilya görünümünde .. Standart şiş-lastik kombinasyonuyla menzil ve güç tatminkar , lastikler piyasanın en iyilerinden .. Mekanizma sessiz ve güven veriyor , şiş kanalındaki magnetler kurulumda kolaylık sağlıyor , .. Fuar döneminde kampanyası vardı ve 500 tl gibi uygun bir fiyata aldık ve bu rakamın tamamını hakettiğini düşünüyorum .. Kısacası kaliteli bir üretim , üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor .. Jak Boeno piyasada en çok güvendiğim markalardan biridir , doğru fiyat politikasıyla rakipsiz olabileceğini düşünüyorum

Yorum yap

Asl? Metehan MENDİ taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                110D modelini kullanıyorum .. Sephiyesi çok iyi ve dengeli bir tüfek , kabza ele iyi oturuyor yönlendirme rahat ve akıcı .. Malzeme ve işçilik son derece başarılı , pahalı bir mobilya görünümünde .. Standart şiş-lastik kombinasyonuyla menzil ve güç tatminkar , lastikler piyasanın en iyilerinden .. Mekanizma sessiz ve güven veriyor , şiş kanalındaki magnetler kurulumda kolaylık sağlıyor , .. Fuar döneminde kampanyası vardı ve 500 tl gibi uygun bir fiyata aldık ve bu rakamın tamamını hakettiğini düşünüyorum .. Kısacası kaliteli bir üretim , üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor .. Jak Boeno piyasada en çok güvendiğim markalardan biridir , doğru fiyat politikasıyla rakipsiz olabileceğini düşünüyorum
                Cevabiniz icin cok tesekkurler. Fuarda gercekten fiyati uygunmus.

Orjinalinde sis, lastikler, makarasi vs. uzerinde geliyormu? Diger ahsaplarla karsilastirma imkaniniz olduysa menzil ve isabet orani ile ilgili olarak ne soyleyebilirsiniz?

Yorum yap

sahane bir tüfek bide jak boeno cok güzel.

Yorum yap

Asl? Tugrul2 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                    Cevabiniz icin cok tesekkurler. Fuarda gercekten fiyati uygunmus.

Orjinalinde sis, lastikler, makarasi vs. uzerinde geliyormu? Diger ahsaplarla karsilastirma imkaniniz olduysa menzil ve isabet orani ile ilgili olarak ne soyleyebilirsiniz?
                    Tüfek ; şiş-lastik-makara-ip-misina yani herşeyiyle suya girmeye atışa hazır bir şekilde geliyor .. Bu tüfek haricinde ahşap olarak Surwood kullandım .. Menzil ve isabet şiş-lastik kombinasyonu ile ilgili olduğu için bu açıdan bir kıyaslama yapmak doğru olmaz sanırım .. Sonuç olarak el emeği ile ahşap tüfek üretimi yapan birçok ustamız var ve 350 liradan 1000 liraya kadar seri ya da kişiye özel üretim yapabiliyorlar ve onlara haksızlık etmemek adına bir kıyaslama yapmak istemiyorum .. Bu başlığa konu olan tüfeği almak istiyorsanız eğer bütçenize de uygunsa pişman olmazsınız diyebilirim

Yorum yap

şunu da ekleyelim ; bu tüfek , dünyaca ünlü totem marka ahşap tüfeklerin son derece başarılı bir kopyasıdır bu yüzden tereddüte gerek yoktur ..

Totemsub Pelagos

Yorum yap

Totemsub adresinden uretim bilgilerine ulasilabilir o kadarda ballandirilarak anlatilacak bi urun degil

Yorum yap

Değerli Arkadaşlar,
                          Yazışmaları takip edebildiğim kadarı ile ahşap tüfeklerimle ilgili web sitesindeki teknik bilgilerin fırsatı gelmişken bu başlık altında tazelenmesi ve birkaç şeyin daha ilave edilmesi gerekiyor.
                          Sayın Mendi’ ye bu imkanı verdiği için teşekkür ediyorum.
                          Lütfen sabırla okuyunuz.

Zen serisi ahşap tüfeklerin bahsedildiği gibi anılan markanın modellerinden oldukça farklı detay ve kullanım avantajları vardır.
                          Bir kaçını zikretmek istiyorum.
                          -Gövde kesiti bugün tüm dünya piyasalarında mevcut olan ahşap tüfekler içinde 32mm ile en ince olanıdır.

-şiş yatağı doğrudan ahşap gövdeye açıldığı şekli ile bırakılmış olan tüfeklerde, gerek palamutun gerek diğer malzemelerin çarpması neticesinde yatak kenarları çok çabuk deforme olmakta ve tesviyesi mümkün olmamaktadır.
                          Zen tüfeklerde bu yatak daha derin açılarak, reçine ve aynı ahşabın ince talaşından oluşturulan bir karışım ile doldurularak, 7mm çapında bir mil ile boyuna tekrar şekillendirilmektedir.
                          Bu çalışma çok düzgün ve kaygan bir kanal oluşturarak şiş balistiğini mükemmele yakın hale getirmektedir.

-Ahşap koruma malzemesi olarak genel eğilimin aksine epoksi değil reçine kullanılmıştır. Uygulaması epoksiye göre oldukça zor olan reçine, darbelerde çatlama yerine ahşapla birlikte esnediği için gövde ömrünü uzatmaktadır.

-Açık kafalı ip atlatmalı tüfeklerde, atıştan sonra şişin ve iplerinin yerleştirilmeleri bazen oldukça can sıkıcı hale gelmekte ve vakit kaybına neden olmaktadır. Buna neden, ip üzerinden atlatılana kadar şişin yatakta durmayıp düşme eğilimde olmasıdır.
                          Zen tüfeklerde, şiş yatağının kafaya yakın kısmına yerleştirilen üç adet kalıp mıknatısı şişi her pozsiyonda kanalda tutarak avcıya kolaylık sağlamakta, ayrıca şiş tüfeği terkedene kadar, balistiğe artı getirmektedir. Lastik gücüne negatif etki yaratmaması için mıknatıs boyutları ve yerleştirildikleri derinlik dikkatle ayarlanmıştır.

-Bütün metal aksam 316 CrNi paslanmaz malzemedir.
                          -Tetik baskülü ve kaldıraç 8mm, tetik korkuluğu 3mm, tetik kaseti 1,20mm ve miller 5mm kalınlıktadır.

-Tetik mekanziması içinde çalışan her parça birbirinden polyamid O ringlerle ayrılmış ayrıca baskülün kasete çarpma sesini önlemek için poliüretan bir parça kullanılmış, bu parça kasetin tavanına değil baskülün içine gömülmüştür. Piyasa tüfeklerinde ince bir neopren parçanın tavana yapıştırılması ile sorun çözülmeye çalışılmıştır ki bu parça zaman içinde düşmektedir.
                          Bu çalışmaların tamamı ortaya son derece sessiz bir mekanizma çıkarmıştır.

-Makara polyethilen malzemeden imal edilmiştir. Mil üzerinde kullanılan fiber pullar ve yay ile tam sıkılı iken bile, makaranın 2-3 kg çekişten sonra kendiliğinden açılması sağlanmıştır.
                          Bu çalışma büyük avların çok ani tepkilerinde tüfeğin elden kaçmasını önlemektedir.
                          Bildiğiniz gibi tamamen sıkılınca kilitlenen makaralarda bu risk bulunmaktadır.

-İyi bir tüfeğin yüzerliği, üzerindeki tüm aksam ile ve kurulu iken elinizden bıraktığınızda, satha paralel ve çok hafif negatif olmalı, bu pozisyonda çok ağır (1-2mt/dk) bir hızla batmalıdır. Bu yüzerlik avda konfor ve performans demektir.
                          Atıştan sonra tüfeğiniz yüzmüyorsa,
                          Yattığınız yerde tüfeğinizi aşağı bastırmak veya aynı şekilde kafayı yukarı kaldırmak zorunda kalıyorsanız,
                          Suya bırakıldığında, önce kabza veya önce kafa aşağı gidiyorsa,
                          Yüzerlik sorunu var demektir.

- Avuç içine sadece tek pozisyonda ve sadece tek ele rahat oturan ergonomik kabzaların aksine, Zen tüfek kabzası her pozisyonda ve hem sağ hem sol elle rahatlıkla tutulabilmesi için kesit simetrisi ile yapılmıştır, yani her iki tarafı da aynı yapıdadır.
                          Bu sayede, satıhta veya inişte ters taşırken atış pozisyonu olan ileri uzanmış konuma avuç içinde kolaylıkla kayarak gelmekte, mendirek avlarında sağ elden sol ele çok kolay geçmektedir.

-Üzerinde gül dikenli şişi, lastikleri, dolu makarası, yedek palamut ipleri, şiş ipi ve şiş kakıcı ile birlikte satılmaktadır.

Değerli Arkadaşlar,
                          Buraya kadar tüfeğin teknik özellik ve avantajlarından kısaca bahsettim. Daha fazla bilgiyi kullanıcılar verecektir.
                          Sayın Süleyman Oğuz’ a benim de paylaştığım duyguları çok güzel ve yalın ifade ettiği için ayrıca teşekkür ediyorum.

Son olarak tüm bu saydıklarımdan çok daha önemli bir konuyu da bu başlık altına ilave etmek istiyorum;

Kullanılan ahşap ve paslanmaz malzeme ne yazık ki yurtdışından ithal edilmekte ve parası da yurtdışına gitmektedir, ancak;
                          Bunun dışında yapılan her işlem burada, Türk insanı tarafından yapılmaktadır.
                          Ahşabın tezgahta işlenmesi, bekletilmesi, lamine edilmesi, tekrar bekletilmesi, elde ve zahmetle şekillendirilmesi, altı yedi kat reçine atılması, metal malzemelerin lazer kesim firmalarında işlenmesi, tek tek elde polisajdan geçirilmesi, üzerlerine yazı yazılması, kasetin kalıpta kıvrılması, makara parçalarının tornada tek tek yapılması, bütün bu parçaların bir araya getirilmesi, tüfeğe montajı, lastiklerin elde tek tek traşlanıp kasa ve palamutlarının takılması, boğulması, şişin imalatı (ki bu iş, cnc tezgahlarda yirmiden fazla işlemle yapılmaktadır), makara ipinin renginin temini, örülmesi, apreden geçirilmesi ve daha bir sürü işin tamamı bu ülkede yapılmaktadır.
                          Bunun tek anlamı da, yukarıda saydığım işleri yapan her atölyenin kasasına, her ustasının ve her çalışanının cebine bu ülkede kalan paranın girmesidir.
                          Ödenen bu paralar karşılığında satın aldığınız ürün hammadeleri haricinde bu ülkenin insanları tarafından emekle dizayn edilmiş emek ve sevgiyle ortaya konmuştur.
                          Hepsine can-ı gönülden teşekkür ediyorum.
                          Girişimlerimiz, ürettiklerimiz, emeklerimiz konusunda bütün toplumca bu güveni kendimizde bulabileceğimiz günlerin bir an önce gelmesini diliyorum.
                          Sevgilerimle
                          En son düzenleyen Jak Boeno; 03.Ocak.2011, 18:19.
                          Jak Boeno
                          1955
                          ?stanbul

Yorum yap

Bazı insanlar kendı urettıgı malzemeyı (kıyafet,gıda,vs) kullanmaz yada tuketmezler,ben bızzat jak abıyı avlanırken hatta zen tufeklerını kullanırken gordum.Nekadar titizlikle cantasına kaldırdıgına tanık oldum, bu kadar bılgılı bu kadar tecrubelı bır ınsan bılgılerını deneyımlerını kıtap ve malzemelerıyle bızlerle paylasıyorsa bence yanı kanımca pıyasadakı bı cok urunden farkı oldugunu dusunuyorum.Sonucta bu ışe gonul vermıs bır ınsan bu yasında deneyımlerını yasadıklarını malzeme ureterek tıcarete dokuyorsa saygı duyup ''ts_askına'' gıbı malzemelerını tufek vs karalamamak gerekır.
                            (Jak abı sana hala manevı olarak borcum var)
                            OSMAN AYDIN
                            05324000718

Yorum yap

Asl? Jak Boeno taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster

...
                              -şiş yatağı doğrudan ahşap gövdeye açıldığı şekli ile bırakılmış olan tüfeklerde, gerek palamutun gerek diğer malzemelerin çarpması neticesinde yatak kenarları çok çabuk deforme olmakta ve tesviyesi mümkün olmamaktadır.
                              Zen tüfeklerde bu yatak daha derin açılarak, reçine ve aynı ahşabın ince talaşından oluşturulan bir karışım ile doldurularak, 7mm çapında bir mil ile boyuna tekrar şekillendirilmektedir.
                              Bu çalışma çok düzgün ve kaygan bir kanal oluşturarak şiş balistiğini mükemmele yakın hale getirmektedir.
                              ...
                              Jak Bey, ben hic ahsap tufek kullanmadim ama Zen'i dusunuyorum. Ahsap tufeklerde sis yataginin zaman icinde daha hizli deforme olmasi ihtimali beni rahatsiz eden problemlerin basinda geliyor.

Sormak istedigim; tufekdeki sis yataginin bizi rahatsiz edecek kadar deforme olmasi sonrasinda yapilacak birsey varmidir? Deforme olmus yatak (belirli bir ucret karsiliginda) sizin uretimi yaptirdiginiz tesisde komple kaldirilip, yukarida bahsettiginiz sekilde tekrar sekillendirilebilirmi?

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X