Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

HAVALI TÜFEKLER

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Cevap: HAVALI TÜFEKLER

Selamlar.Konuya ilişkin olduğunu düşünerek yazıyorum.Havalı zıpkın tamiri yaptırmak isteyenler için özellikle İZMİR civarı
    Ahmet ÇALIşAN profosyenelce uğraşmasada havalı zıpkın tamiri konusunda ehlidir
    .İzmir balçova barajda bulabilirsiniz.
    Cep teli : 532 742 7132

Yorum yap

60 lık Tigullio ras 60 havalı tüfeğe bugün bakım yaptım fakat içene nekadar havabasacağımı bilmiyorum. Fazla yada az olmamasını anlamanın pratik bir yolu varmıdır.
      Kendi pompası ile 100 defa hava basıldı.

Artı olarak Bu medelin şişini nerden bulabilirim

Teşekkürler
      En son düzenleyen inci; 27.Nisan.2010, 22:07. Sebep: ilave

Yorum yap

MARES 70 lik havalı zıpkınımı Libya'da çalışırken yani 19 sene önce almıştım.
        En ufak bir sorun ile karşılaşmadım. İlk günkü gibi süper çalışmakta...
        350 - 400 arası (kendi pompasıyla tabii) hava basıyorum. Yaz başında basmış olduğum havayı sonbahar başında arkadaki süpabından indiriyorum o kadar. SIFIR bakım yani.....

Yorum yap

Asl? Hüseyin şAHİN taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
          Selamlar Arkadaşlar..
          Havalılar ile ilgili antipati dolu yazılarınızı üzülerek ve bazende gülümseyerek okudum..
          Ben hem lastikli hemde havalı kullanan biri olarak sizlere sunları kesin soyleyebilirim..
          Doğru basınçtaki ve aynı boydaki lastikliden kesinlikle ama kesinlikle daha torklu ve daha uzun menzillidir.. Cok ses çıkarıyor diyenler herhalde dedelerinin havalılarını kullanıyorlar..
          Bende Pathos Pro 100 var 19mm latex orijinal lastikli ve bir tanede Pathos Pro120 var çift 16 lastikli ve gayet uzun menzilli bir alet.. Pathosu bilenler bilir zaten..
          Havalı olarak ise Mares cyrano 700 Uygun basınçta yani 30 bar hava ile neredeyse 100 lük lastiklinin menziline yakın, ikinci ve en önemli avantajı ise vitesi sayesinde taş altı için en uygun zıpkın haline gelmektedir.. yani birinci viteste şişi yamultmayacak kadar yumuşak atış yaparken ikinci viteste ise çok uzun atışlar yaparak agaşonada uygun hale geliyor..
          İkinci havalım ve en sevdiğim zıpkınım ise yine Mres cyrano 1100 dür.. Bu zıpkının en büyük derdi ise yüksek basınçta kurmaktır.. Ben o sorunu çözdüğüm için bana dert olmuyor.. Bir aparat yaptım.. en kısa boylu adam bile en yüksek basınçtaki uzun havalıları kurabilir..
          Mares Cyrano 1100 tabiki taşaltı için uygun değil ama doğru nişan aldığınızda 30 bar hava ile ve ikinci viteste görebildiğiniz mesafedeki balığı vurursunuz.. Yok çok sesli imiş yok balık kaçıyormuş.. hepsi hikaye.. İtalyan açık su trofe avcılarının iki silahı var.. Mares Cyrano 1100 ve Maori mamba 130 gerisi hikaye.. bir kere ses lastikliden daha az.. diyelim ki ses var.. Balık zaten sesi duydugunda kendini ipte buluyor..

İkinci konu ise havalı yağı konusu.. ben yıllardır havalı tamiri ve bakımı yapan birisi olarak.. piyasada viskosite arttırıcı diye tabir edilen katkı yağlarından kullanıyorum.. Katkı yağlarının özelliği ise sürüldüğü yüzeye yapışmalarıdır.. Yani bezle silseniz bile çıkaramazsınız..
          +1
          Benim bildigim havali tufek kullaniyorsaniz mutlaka manometreniz olmasi gerektigi yoksa katologda belirtilen sayida basmak her zaman yeterli olmuyor. Dogru basinci saglamiyor. Cunku hava pompalarken pompayi sonuna dek bastirarak havanin basincla doldugu sesi duymadan yapilan her pompalama aslinda bir ise yaramiyor ve yeterli basinca ulasmayan tufek torklu atis yapmiyor. Basinci mutlaka manometre yardimi ile tamamlamak gerek. Tecrube ile sabittir
          28 barda cyrano 97 4 yildir kullaniyorum
          vurdugu baligi parcalamasi disinda hicbir olumsuzlugunu gormedim
          4 yildir sifir bakim

Yorum yap

arkadaşlar bende 10 senedir

lastikli tüfek son 10 senedirde tahta tüfek kullanıyorum

şimdi yeni bir omer aırbalete aldım 90 lık 75 tüfek kadar küçük

paletlerimle aynı yere koyuyorum

kurmasıda gayet kolay pistonu diğer tüfeklere göre daha ince

hep agaşonla karagöz ve levrek avlıyorum ses yok tepme yok

görebildiğiniz bazen acaba oraya varırmı dediğiniz yerlere zank diye varıyor

ve isabeti zaten size başka tüfekleri elinizden bıraktırıyor

bazen atıp vuramadığım zamanlar oluyor şiş balığın yanından geçerken bile balık olan bitenden habersiz olarak bekliyor

yani benim ıskalarım ama hani sesli olsa balık reflex yapmazmı yapmıyor

çünki ses duymuyor özelllikle karağöz agaşonda
            çabuk tepki veren bir balık 1 veya2 kg lık lardan bahsediyorum

bence 10 numara bakımları ne olur bilmem ama

ne olursa olsun o atışlar insana yeter sanki lastikli tüfeklerin lastikleri eskimiyormu

karar sizin hayırlı dalışlar
            T?CARET?N BA?KENT? AKSEK?L?

MURAT GÜVEN 0554 389 33 70

Yorum yap

Re: HAVALI TÜFEKLER

Havalı zıpkınlarla ilgili forumda sıkça karşıma çıkan yanlış bir ifade var "kum kaçarsa arıza yapar" veya benzerleri.
              14-15 yaşlarımda zıpkınla ava başladığımda ilk zıpkınım mares stendi. Bir dönem lastikliye geçtim ama sonra yine havalıya döndüm. Yaklaşık 5 yıldır Mares Cyrano 970 kullanıyorum. Özetle oldukça uzun bir süredir (toplamda 15 yılı bulan bir süre) havalı zıpkın kullanıyorum. Kumsalda kumun üzerine bile bırakırım. Daha hiçbir yerine kum kaçmadı. En ufak arıza yapmadı. Hava doldurma sibobunu temiz ve kuru bir yerde açmak ve sibop ağzını iyice temizledikten sonra hava basmak lazım sadece.
              Bunun dışında Mares Cyrano 970 için şunu eklemekte fayda var. Optimum menzil ve hızı yakalamak için 25-30 bar arası kullanım şart. Ama bu basınçta tüfeği kurmak alışana kadar gerçekten zor.
              Diğer bir serzeniş de ses yaptığı yönünde... Siz yüzerken, şnorkel tahliye ederken sessiz olun, dibe inişte yüzeyde şapırdatmadan palet vurun yeter. Zıpkın bizim çıkardığımız seslerin yanında sessiz bile kalır.
              M.B. Ergönül
              Ankara, 1978

Yorum yap

Tüm arkadaşlara selamlar..
                Yaklaşık 6 sene önce ara verdiğim bu spora tekrar başlıyorum. Sizlerin bilgi ve tecrübelerine çok ihtiyacım var. Levent Gözen yapımı 90 lık esperasub ahşah tüfek kullanıyorum. Yedek olarak yada memnun kalırsam sürekli kullanabileceğim bir tüfek almak istiyorum. Hafalı tüfeklere karşı daha önceden de ilgim vardı. Bu başlık altında sizin fikirlerinizide öğrenmiş oldum. Fakat uzun süredir bu konu ile ilgili bir yorum ve bilgi göremedim. bu süre zarfında havalı tüfeklerin teknolojilerinde bir gelişme olmuşmudur bilemiyorum. Dezavantajları ortadan kalmış olabilirmi ?
                Konu ile ilgili fikirleriniz doğrultusunda bir havalı tüfek almayı düşünüyorum. Marka model ve izmir de nereden alabileceğim servisini sorunsuz bir şekil de yapabileceğim yerler hakkında bilgilendirebilirseniz çok sevinirim...
                Tolga ?i?mano?ullar
                ?ZM?R / Alsancak

Yorum yap

Herkese merhaba
                  mares cyrano 70 lik zıpkın aldım alırken çok araştırdım özellikle zafer abi diye bir abim önerdi kendisinde hem lastikli hemde havalı mares cyrano var kendisi çok memnun
                  şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım diyor bakalım ne olacak
                  Birde kullanılan yağ ATF Dekstron III otomatik şanzıman yağı tüfeğin büyüklüğüne göre 20 30 mg. yağ pompayla koyuluyor
                  bakım için yardımcı olurum
                  Mustafa Özlemi?
                  ?stanbul-Ba?ak?ehir
                  +90 532 401 22 83
                  16.04.1983
                  A Rh+

Yorum yap

Asl? janti taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                    Herkese merhaba
                    mares cyrano 70 lik zıpkın aldım alırken çok araştırdım özellikle zafer abi diye bir abim önerdi kendisinde hem lastikli hemde havalı mares cyrano var kendisi çok memnun
                    şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım diyor bakalım ne olacak
                    Birde kullanılan yağ ATF Dekstron III otomatik şanzıman yağı tüfeğin büyüklüğüne göre 20 30 mg. yağ pompayla koyuluyor
                    bakım için yardımcı olurum
                    Öğrendiğimiz iyi oldu teşekkürler
                    Büyükçekmece / ?stanbul
                    Okans 1974

Yorum yap

teşekkürler
                      Büyükçekmece / ?stanbul
                      Okans 1974

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                      X