Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Zıpkın Seçimi

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Cevap: Zıpkın Seçimi

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 yıldır yılmaz 60 lıkla dalıyorum ) kendi çapımızda avcılık yapıyoruz. Artık yeni tüfek almanın zamanı geldi. Aklım çok karışık ben beuchat mundial 100 düşünüyordum. Forumda makara sorunu vs. okuyunca aklım karıştı. Zıpkın almak için dükkana gittiğimde önüme 2 tüfek çıkardı PATHOS IMVROS 100 (MAKARALI) ve APNEA REBEL 90 (MAKARALI). ve ekledi ''Hocam bütceni fazla aşmamak ve iyi bir tüfek istiyosan Apnea. Bütçeni biraz zorlayıp bir kere tüfek almak istiyorsan pathos'' dedi. Kafam allak bullak. Lütfen yardım edin. AÇIKÇASI ÇOK PARA HARCAMAK İSTEMİYORUM ama ikide bir alıp satmak istemiyorum 1 kere alayım kalsın diyorum.

Beuchat marlin 100 (makarasız) 250 TL
    APNEA REBEL 90 (MAKARALI) 300 TL
    PATHOS IMVROZ 100 (MAKARALI 520 TL

peşin fiyatları.
    Yardım istiyorum

Yorum yap

güncel

Yorum yap

Apnea diyorumm
        En son düzenleyen Türkay Demiroğlu; 14.Mart.2016, 14:47.

Yorum yap

Hocam bütceni fazla aşmamak ve iyi bir tüfek istiyosan Apnea (doğru)
          Bütçeni biraz zorlayıp bir kere tüfek almak istiyorsan pathos ( katılmıyorum) pathos a kadar ne tüfekler var. bence yılmazdan geçiş yapıyorsan apnea işini görecektir.
          zaten en iyisini yada en son modelini de alsan asla son olmayacaktır. onun için geliştirdikçe yükselmen daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
          şu an forumda bir arkadaşımız makaralı cressi ceronimo 90 lık veriyor. fiyat olarak çok uygun.ş seni zorlayacak tek şeyi lastiği olur. onuda değişirsin 50-60 a .
          300-310 a süper bir tüfeğin olur. Kanımca bu şekilde
          Sağlıcakla Kalın...

Yücel ÖZER
          Atakum / SAMSUN

Ekmeden biçilen tek tarlad?r ''DEN?ZLER''

Yorum yap

Teşekkür ederim. Bu gidişle apnea alıcam gibi. Kafam o kadar karıştık ki! Arkadaş zıpkın konusu deniz derya... 2. el konusuna pek sıcak bakmıyorum. Biraz bekleyip sıfır alayım daha iyi olur düşüncesindeyim.

Yorum yap

Arkadaşlar CRESSI GERONİMO ELİTE MAKARALI ZIPKIN aldım 95 lik açık kafa. Hayırlı olur inşaallah...

Yorum yap

hayırlı olsun. bereketli avlar...
                Yücel ÖZER
                Atakum / SAMSUN

Ekmeden biçilen tek tarlad?r ''DEN?ZLER''

Yorum yap

teşekkürler hocam.

Yorum yap

Öncelikle hepinize merhaba abilerim Benim zıpkın boyu hakkında bir sorum olacaktı Forumda uzun bir araştırmadan sonra cevaplarımı tam bulamamakla beraber sormak istedim şöyle ki ; Akdenizde av yapıyorum. Suyun görüşü gayet açık zaten genelde yazları denize giriyorum.Kara-kıyı avı yapıyorum ve ayrıca agaşonu tam yapamamakla beraber geliştirmeye çalışıyorum �� Derinlik olarak ise max 8-10 metreler fakat kendimi olabildiği kadar dikkatli bir şekilde geliştirmeyi düşünüyorum �� Yaklaşık 4-5 yıldır deniz ve zıpkın tecrübemde var �� Onun için iyi bir zıpkın almaya karar verdim apnea rebel normal veya carbon �� Ama boyu konusunda 90 ile 100 luk arasında gidip gelmekteyim �� Vereceğiniz ve benimle paylaşacağınız tecrübeleriniz için şimdiden teşekkür ederim ��

Yorum yap

Ustam benim ilk zıpkınım apnea ghost hunter 100 diye geciyor ben bunda problem yaşarmıyım seçimim dogrumu acaba ?

Yorum yap

Yeni başlayacak arkadaşlar ayrı ayrı konu açmak yerine açılmış konulardanda faydalanabilirler eksik kalan yer varsa veya aklıllarına takılan sorular bence ondan sonra sorarlarsa kendileri daha çabuk konulara adapte olur kafaları karışmaz .Yoksa sıfırdan ben sahilde gezinirken dalgıca denk geldim sonra eve geldim oturdum pc başına dalışa başlıcam deyip gelen sonra a dan z ye konuları bir çırpıda okuyup hemen hafta sonu dalıp balık vurmak isteyenler işiniz biraz zor

Asl? Oktay UZDİYEM taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Yeni başlayan arkadaşlarımızda en sıklıkla gelen sorulardan biri zıpkın seçimini yapmak konusundadır. Zıpkın seçimi bu kadar marka ve bu kadar boy (cm) varken çoğumuz için zor bir olay haline gelmiştir.

Öncelikle yeni alacağımız zıpkını seçerken yapacağımız av tercihine göre davranmalıyız. Bu işe yeni başladıysak genelde kısa zıpkınlarla suda hareket ve nişan kabiliyetimizi arttırmalıyız. Bu iş için 60-75 cm zıpkınlar daha uygundur. Avcılığımız ve suda hareket kabiliyetimiz arttıkça zıpkın boyunu 90-100 cm e çıkarmak avlarımızda bize daha uzun menzil imkanı sunacaktır.

Av tercihimiz eğer taş altı ise 60-75 cm boyundaki zıpkınlar tercihimiz olup kaya altında hareket ve kaya altına sokup çıkarma konusunda bize daha kolay hareket sunarlar. Aynı merada tek zıpkınla hem açıktaki balığı hem de kaya balığına av yapma amacında isek 90 cm lik bir zıpkın bize daha kolay menzil ve kaya altı imkanı sunabilir.

Zamanla gelişen dip süreniz ve indiğiniz derinliklerin artması, agaşon avında uzak menzildeki vurulması daha zor avlar için 100 cm ve üzeri zıpkınları seçmekteyiz. Zıpkın uzunluğu arttıkça hareket kabiliyeti azalmakta ve lastik zıpkın gövdesine basınç yapmaktadır. Bu sorunları da ahşap ve carbon gövdeli zıpkınlarla aşmaya çalışmaktayız.

Bir diğer konuda zıpkınların kafasının açık veya kapalımı seçileceği. Bu kişinin kendi av tecrübesine daha çok bağlı olup açık kafalı zıpkınların nişan alma ve görüş sağlama özelliklerinin daha fazla olduğu, kapalı kafa zıpkınların ise görüş açısının daha kıt ve zıpkını kurma konusunda daha kolaylık sağladığı gerçeğidir.

Zıpkın seçiminde en önemli husus zıpkının boyu ve elinize ne kadar iyi oturduğudur. Zıpkın almadan önce varsa tüm arkadaş ve dostlarınızın zıpkınını denemenizi tavsiye ederim. Bu size seçim için bir ipucu verir.

Zıpkın seçimi yapacak dostlarımıza birazda olsa konu hakkında yardımcı olduysak ne mutlu bize. Dalın sağlıcakla.
                        Fatih
                        ?stanbul
                        1978
                        Adam olmak bir gruba dahil olmak de?il bir duru?a sahip olmakt?r.

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                        X