Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Zıpkın Seçimi

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Zıpkın Seçimi

Yeni başlayan arkadaşlarımızda en sıklıkla gelen sorulardan biri zıpkın seçimini yapmak konusundadır. Zıpkın seçimi bu kadar marka ve bu kadar boy (cm) varken çoğumuz için zor bir olay haline gelmiştir.

Öncelikle yeni alacağımız zıpkını seçerken yapacağımız av tercihine göre davranmalıyız. Bu işe yeni başladıysak genelde kısa zıpkınlarla suda hareket ve nişan kabiliyetimizi arttırmalıyız. Bu iş için 60-75 cm zıpkınlar daha uygundur. Avcılığımız ve suda hareket kabiliyetimiz arttıkça zıpkın boyunu 90-100 cm e çıkarmak avlarımızda bize daha uzun menzil imkanı sunacaktır.

Av tercihimiz eğer taş altı ise 60-75 cm boyundaki zıpkınlar tercihimiz olup kaya altında hareket ve kaya altına sokup çıkarma konusunda bize daha kolay hareket sunarlar. Aynı merada tek zıpkınla hem açıktaki balığı hem de kaya balığına av yapma amacında isek 90 cm lik bir zıpkın bize daha kolay menzil ve kaya altı imkanı sunabilir.

Zamanla gelişen dip süreniz ve indiğiniz derinliklerin artması, agaşon avında uzak menzildeki vurulması daha zor avlar için 100 cm ve üzeri zıpkınları seçmekteyiz. Zıpkın uzunluğu arttıkça hareket kabiliyeti azalmakta ve lastik zıpkın gövdesine basınç yapmaktadır. Bu sorunları da ahşap ve carbon gövdeli zıpkınlarla aşmaya çalışmaktayız.

Bir diğer konuda zıpkınların kafasının açık veya kapalımı seçileceği. Bu kişinin kendi av tecrübesine daha çok bağlı olup açık kafalı zıpkınların nişan alma ve görüş sağlama özelliklerinin daha fazla olduğu, kapalı kafa zıpkınların ise görüş açısının daha kıt ve zıpkını kurma konusunda daha kolaylık sağladığı gerçeğidir.

Zıpkın seçiminde en önemli husus zıpkının boyu ve elinize ne kadar iyi oturduğudur. Zıpkın almadan önce varsa tüm arkadaş ve dostlarınızın zıpkınını denemenizi tavsiye ederim. Bu size seçim için bir ipucu verir.

Zıpkın seçimi yapacak dostlarımıza birazda olsa konu hakkında yardımcı olduysak ne mutlu bize. Dalın sağlıcakla.

Sağolasın hocam..Ellerine sağlık öm den sormustum hemen yardımcı olucağını düşünerek patlatmışsın bi yazı!!
    Zıpkın işini hallettikte sıra geldi suyun altındaki tekniklere,
    bazı arkadaslar 3 dk duruomus suyun içinde okuyom nefes alış taktiklerini fln olucak gibi diil ya
    Taş altı fln bi sürü teknik var, benim avlanma tekniğim su üstü yüzerken görüdün mü sık gibi bişi bakalım bu hafta didimde siftah yapıcam zıpkınla, pek bişi vurucağımıda düşünmüom ama tekne ile açılırsak belki bi şans balıkla karşılaşabilirim power pointim kaçırmaz heralde çünkü çok hırslı denize girmeyi benden daha çok istio!! Ahh bide çekebilsem

Yorum yap

Oktay bey, yorumlarınız için teşekkürler. Fakat seçilecek zıpkının markası konusunda açıkçası bir kaç iyi marka arasında kaldım. Ben de bu işe yeni başlayan biri olarak forum sitelerinden olabildiğince somut bilgilere ulaşıyorum. Bu bilgiler doğrultusunda, benim gibi 75'lik, alüminyum gövdeli, daha basit bir zıpkın düşünen bir kimse için; cressi comanche, omer excalibur 2000, beuchat ve pathos gibi markalar çok tavsiye ediliyor. Fakat hangisi daha iyidir, hangisini almalı? bu markalar hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar, bilgilerini benimle paylaşırlarsa çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler.

Yorum yap

Bahsettiğin markaların hepside iyi markalar. Sen parana göre içlerinden seçim yapmalısın bundan sonrasında.

Yorum yap

bu dalış videolarında hep gördügüm ahşap gövdeli var.ondan almak istiyorum ama markasını bilmiyorum.yardımcı olursanız sevinirim?

Yorum yap

Asl? reso07 taraf?ndan gönderilmi?
            bu dalış videolarında hep gördügüm ahşap gövdeli var.ondan almak istiyorum ama markasını bilmiyorum.yardımcı olursanız sevinirim?
            dalış videolarında gördüğünüz ahşap zıpkınlardan yüzlerce çeşit var daha doğrusu sınırsız çeşit var çnkü el yapımı olanlar baskın...yani çoğu markanın picassonun pathosun freesubun ahşapları mevcut tabi bunlarında çeşitleri var böle olduğu gibi bi ustadan ahşap gövde alıp kendiniz toplayabilirsiniz kabza makara şiş vs..

Yorum yap

merhaba çok güzel şeyler yazmışsınız.ben freesubun golden horn modelini kullanıyorum.nasıl zıpkın sizce..75lik.makarasını takıp kullanmak dahamı doğru olur sizce.

Yorum yap

Asl? harpoon_ack taraf?ndan gönderilmi?
                merhaba çok güzel şeyler yazmışsınız.ben freesubun golden horn modelini kullanıyorum.nasıl zıpkın sizce..75lik.makarasını takıp kullanmak dahamı doğru olur sizce.
                Ahmet kardeş bende de aynı zıpkın bulunmakta. Yaklaşık 1 seneden beri kullanıyorum. Sadece ipini taktığımız tetiğe bağlı aparatını aldığım gün kırdım. Aldığım dükkan da bununla ilgili yardımcı olmadı. Bence büyük balığa atmıyosan ve derin suya girmiyosan makaraya hiç gerek yok. Zıpkın bence harika...

Yorum yap

Arkadaşlar ben yeni başladım bu zıpkın avcılığına.Dayımdan kalma eski bir havalı zıpkınım vardı bozuldu.şimdi mecburen yeni bir zıpkın almak zorundayım.Biraz araştırdım ve APNEA COMPETITION 60-70 düşündüm.Bu zıpkın hakkındakı yorumlarınızı alabılırmıyım?

Yorum yap

Asl? mert22 taraf?ndan gönderilmi?
                    Arkadaşlar ben yeni başladım bu zıpkın avcılığına.Dayımdan kalma eski bir havalı zıpkınım vardı bozuldu.şimdi mecburen yeni bir zıpkın almak zorundayım.Biraz araştırdım ve APNEA COMPETITION 60-70 düşündüm.Bu zıpkın hakkındakı yorumlarınızı alabılırmıyım?
                    Benim kullandığım bir zıpkın ve amatör sayılcak her türlü avda randıman, yedek parça, garanti veren bir zıpkın.

Yorum yap

Re: Zıpkın Seçimi

slm. Sİtenize daha yeni üye oldum ayrıca dalış konusunda da yeni biriyim .Biraz dalış malzemesi aldım ancak sorunlarım oldu sizlerden bu konuda görüş almak istiyorum.Zıpkın Demka 75 lik aldım ancak 2 dalıltan sonra lastiklerin palamuta yakın kısımları özürlendi sonrasında ise lastiğin birinde gene palamuta yakın bir yerden delik açıldı, neyse ikinci lastik ise palamutun uzantısı olan ve lastiğe mante edilmiş olan demir parçası koptu dolayısıyle ikinci lastikte iptal oldu bende artık yeni bir çift lastik siparişinde bulundum ama bu arada idareten picasso lastik taktım bu arada palamutuda değiştirdim mecburen çünkü yeni lastiklere uygun olması için ama benim kafamda soru işareti bırakan yeni aldığım malzeme neden böyle arıza verdi ayrıca sormadım aldığım bayiye garanti kapsamına lastikler giriyormu diye ?
                      taktığım picasso lastikler zıpkındaki orjinal lastiklerden biraz daha uzun sanırım bu nedenle vuruş gücü ve hızı orjinalinden daha az gibi geldi bana, 75 lik demka zıpkın için lastik boyu belli bir standartta mı olur acaba bu konularda görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.Alparslan Ünlü Mersin/Silifke mail: alpunlu2000@yahoo.com

Yorum yap

Sevgili Alparslan; bahsettiğin tüfekte lastiğin ortasında plastik bir parça var sanırım. Bu lastikle başın hep derde girer. Aynı yerden sürekli lastikte sorun çıkacak. Bence en kısa zamanda o tüfekten kurtul yada aldığın yere git her seferinde garantili yeni lastik al çünkü o bir fabrika hatası.

Yorum yap

teşekkürler arkadaşlar zaten yenisini sipariş ettim ayrıca idareten picasso lastik taktım ayrıca palamutuda değiştirmek zorunda kaldım mecburen , bu şekilde zıpkını modifiye mi etmiş oluyorum? ayrıca taktığım picasso lastiğin orjinal Demka lastik gibi performans gösterebileceğini yani uygun yada uygun olmadığını ( çünkü demkanın lastiğinden biraz daha uzun) nasıl test etmem gerekiyor ? su altında balığa sıktığım zaman mı anlayabiliyorum yoksa bunun belli cm türünden bir ölçüsü varmı? Yeni başlayan biri için bu soruyu mazur görün.:-)) ayrıca almışlolduğum zıpkın Demka Velos 75 lik ikinci lastik Picasso ben bunu el yordamıyla metre ile boyunu ölçtüm toplamı 32 cm civarında ama ZIpkının orjinal lastiğinden bir hayli daha kalın ...

Yorum yap

Arkadaşlar merhaba,

yaza hazırlıkları yavaş yavaş tamamlıyorum.

Zıpkınımı da değiştirdim ve OMER cayman 82 aldım, ama aklım 90 lık da kalmadı değil.

Daha hızlı ve rahat kurduğum için 82cm olanı tercih ettim.

Sizce çok fark var mıdır , bu boy dezavantaj yaratacaksa değiştireceğim daha hiç kullanmadım çünkü.
                            Cem

?stanbul 1978

?Ç?MDEK? DEN?Z

Yorum yap

yardımlarınız ve bilgileriniz için teşekkür ederim...İYİKİ WARSINIZ NE TATLI NE ACI SENİN TADIN BAMBAşKA (ZIPKINCI)

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X