Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Zipkin secimi: pathos sniper-Cressi Cherokee ocean

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Zipkin secimi: pathos sniper-Cressi Cherokee ocean

Merhaba arkadaslar,

Aramizdaki tecrubeli arkadaslar tecrubelerini paylasirlarsa sevinirim.

Mersin ve Marmaris’te avlaniyorum. Kara kiyi ve sig agason yapiyorum. Maximum 20 metre daliyorum. Manevrasi iyi, atislari isabetli ve guclu, ve avlandigim meraya uygun 90-100 luk tufek ariyorum.

Su iki tufekten birini dusunuyorum:

- pathos sniper 95

- Cressi Cherokee ocean 90 veya 100

Pathos sniper rollerda dusundum Fakat kurulumu zor ve zaman aliyormus gibi geldi bana.

Zipkin konusunda herkesin kendi tercihinin oldugunun farkinfayim. Fakat yinede tecrubelerinizin secim yapmama yardimci olacagini dusunuyorum. Sizce hangisi daha iyidir/ uygundur?

Yorum ve tavsiyeleriniz icin tesekkurler.

selamlar

Murat Duman
    Murat Duman
    01.09.1978
    Mersin-Marmaris-Amsterdam

Cevap: Zipkin secimi: pathos sniper-Cressi Cherokee ocean

Murat Bey merhaba,

Öncelikle 20 metre ile standart kara kıyı arasında çok fark var. Mersin ve Marmaris, suların berrak olduğu 10 metre üstü avların yapılabileceği meralara sahip. Eğer 0-5 mt arası karakıyı avı yapsaydınız manevra kabiliyeti yüksek, hızlı balıklara seri tepkiler verebileceğiniz zıpkınlar önerebilirdim. Cressi Elite, Mimetico, Pathos Pro, Pathos Carbon, Sniper, Imvros bu avlarda kullanabileceğiniz zıpkınlar ama derine indikçe zıpkın kadar kombinasyon da önem kazanıyor, özellikle kullanılan lastikler. Elciğın elinize oturması, zayıf ya da kuvvetli bilek yapısına sahip olmanız da zıpkınlara uyum göstermenizde başka etmenler.

Pathos Sniper da roller da aynı isabet oranına sahip fakat sniper modelde çift lastik 6,75 şiş kullanılıyor menzil olarak 105 ya da daha uzun versiyonları berrak sularda daha verimli olacaktır diye düşünüyorum. Ama sadece agaşon odaklı av yapacaksanız roller olanı da değerlendirebilirsiniz, menzil artacağı gibi kalın balıklara daha cesurce atışlar yapmanıza olanak verir, 7mm şiş kalınlığı var. Roller olanın 95'liği ile 5-6 mt civarı atışlar yapabilirsiniz. Kurulumu zor gibi görünse de birkaç dalışta alışırsınız.

Yakınınızda bir dalış mağazası varsa bu zıpkınları orada inceleyip elinize oturanı ve içinizin sindiğini de alabilirsiniz hatta orada kombinasyonu ile oynayıp dalış yapacağınız derinliğe göre ayarlatma imkanınız olabilir.
    Caner Fuat KURT

Yorum yap

Caner kardesimin yazdigna bende katiliyorum ,ve sig su av icin verdigi zipkin tavsiyeler 1 numara ,ama sen av stili hem agason ve sig su av yaptigin icin ,secim biraz zor .Ben kendim bu sene Pathos Sniper Roller 95 lik kullandim ve sig su icin tavsiye etmem, sniper 95 ayni gövdeye sahip ve onun manevrasi roller modeli gibi zayifdir , Cressi Cherokee Ocean da 7mm sis ve cift 16 mm lastikle bir agason zipkindir ,ama ben yine Cressi derim sisi saglam(open model de,7mm Pathos sis tasa geldi ve ucu kirildi bu sene!!!) atislari güzel , kendim Cressi Cherokee Open 75 ve Elite 95 lik kullaniyorum tas alti ve sig su icin ,tabiki 90 lik / 100 lük cherokee ocean o zipkina göre farkli ,ama gövdesi daha zayif duruyor ve onun manevrasi ve hafifligi daha iyidir ona eminim .Tek dikkat edecen bir kac seyler var Cressi Cherokee Ocean model de ,mekanizma problem cikmis (decathlon da satilan zipkinlarda,kac kisi forum da sikayeti var!!!!) ve elcik de kapaklar cikabilir , emniyet olan yerde bir kücük plastik var icinde(Elite ve Open modelerde), devamli emniyeti kullandigin zaman o plastik yerinden cikiyor ( ben her zaman o plastik parcayi icine bastiriyom emniyeti kullandigim zaman !!!!) , ama benim Elite 95 atislari o kadar güzelki hafif ve manevrasi sahane o hatalari af ediyorum. Benim tavsiyem yine de CRESSI CHEROKEE OCEAN 90-100
      Pathos Laser Open Carbon 100
      Sporasub One 105
      Sporasub Sk40 100
      Cressi Geronimo Elite 95
      Cressi Cherokee Open 75
      Salvimar V Pro 75

Güven Yasar
      1975 Hannover/Bozburun/Marmaris

Yorum yap

Re: Zipkin secimi: pathos sniper-Cressi Cherokee ocean

Mersin ve Marmaris, biri genelde bulanık, birisi duyduğum kadarıyla bol bol görüşlü meralara sahip iller. Benim tavsiyem farklı, Sporasub One Air, Omer Airbalete, Mares Cyrano Evo Hf, bunlardan herhangi birinin 100'lük olanı hem Mersinde hem Marmariste fazlasıyla iş görür. Olmaz dersen Pathos kalaşnikof gibi dalında efsane. Sniper yarı kapalı kanalıyla bana gore açık ara önde.
        Mares Cyrano Evo Hf 110 mod-ys.
        Mares Cyrano 70 mod-ys.
        Aguatto...
        Yusuf SOYSAL
        1984 MERSIN

Yorum yap

Asl? Ted Bundy taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
          Caner kardesimin yazdigna bende katiliyorum ,ve sig su av icin verdigi zipkin tavsiyeler 1 numara ,ama sen av stili hem agason ve sig su av yaptigin icin ,secim biraz zor .Ben kendim bu sene Pathos Sniper Roller 95 lik kullandim ve sig su icin tavsiye etmem, sniper 95 ayni gövdeye sahip ve onun manevrasi roller modeli gibi zayifdir , Cressi Cherokee Ocean da 7mm sis ve cift 16 mm lastikle bir agason zipkindir ,ama ben yine Cressi derim sisi saglam(open model de,7mm Pathos sis tasa geldi ve ucu kirildi bu sene!!!) atislari güzel , kendim Cressi Cherokee Open 75 ve Elite 95 lik kullaniyorum tas alti ve sig su icin ,tabiki 90 lik / 100 lük cherokee ocean o zipkina göre farkli ,ama gövdesi daha zayif duruyor ve onun manevrasi ve hafifligi daha iyidir ona eminim .Tek dikkat edecen bir kac seyler var Cressi Cherokee Ocean model de ,mekanizma problem cikmis (decathlon da satilan zipkinlarda,kac kisi forum da sikayeti var!!!!) ve elcik de kapaklar cikabilir , emniyet olan yerde bir kücük plastik var icinde(Elite ve Open modelerde), devamli emniyeti kullandigin zaman o plastik yerinden cikiyor ( ben her zaman o plastik parcayi icine bastiriyom emniyeti kullandigim zaman !!!!) , ama benim Elite 95 atislari o kadar güzelki hafif ve manevrasi sahane o hatalari af ediyorum. Benim tavsiyem yine de CRESSI CHEROKEE OCEAN 90-100
          Ocean modelinde sıkıntı yaşanmadı kardeşim.Open modelinin tetik mekanizmasında sorun çok oldu.
          Batuhan TÜTÜN
          01.05.1972
          0 Rh (+)
          Buca - ?ZM?R
          Gsm : 0 (532) 577 77 56
          Mail : batuhantutun@hotmail.com
          Meslek : Güvenlik Müdürü

''I know what it is to be young . But you don't know what is it to be old''

Yorum yap

Merhaba arkadaslar,

Yorumlariniz icin tesekkurler.

maximum 20 mt dedim ama genelde avlandigim derinlikler 0-10 mt arasidir. Kara kiyi odakli ama yavas yavas agason tekniginide uygulamaya basladigimdan kara kiyiya uygun ama agasonada gelen bir tufek arayisindayim. O yuzden sanirim, yorumlarinizada bakilirsa, roller model cok uygun degil.

Ben Pathos Sniperin manevra kabiliyetinin zayif oldugunu bilmiyordum. Manevra kabiliyeti benim icin onemli. Aslinda pathos sniper Benim icin Cressi Ocean’a gore biraz daha agir basiyordu. Bu yeni bilgiler isiginda sanirim Cressi daha uygun bir secim. Benim dusundugum ocean modeli sorunluda degil anladigim kadariyla.

Havali tufek konusuna gelince: aslinda dediginiz gibi o da bir olasilik fakat su ana kadar Hic kullanmadigim icin sanirim bir onyargi ve cekincem var bu konuda. Sen gayet memnunsun anladigim kadariyla Yusuf. Manevra kabiliyetleri ve yuzerlikleri nasildir onermis oldugun tufeklerin? Ayrica kurulumlari konusundaki farkli gorusler okuyorum. Lastikli zipkina gore zor bulanda var kolay bulanda.

Faydali yorumlariniz icin tekrar cok tesekkurler ve selamlar.

Murat
            Murat Duman
            01.09.1978
            Mersin-Marmaris-Amsterdam

Yorum yap

Merhabalar,manevra sizin için önemliyse seçeneklerinize karbon eklemenizi tavsiye ederim.Benim önerim pathos pro yada laser olurdu.Bilindik markalarin çoğunun alüminyum gövde yapılarını tecrübe ettim.Pro gövde tamamından daha kalın yapıya sahip olmasına rağmen eriyik kaplaması sayesinde yüzerliği çoğundan iyidir.Fiyat performans olarak tavsiye ederim.
              Deniz/?stanbul
              Zulmü alk??layamam, zalimi asla
              sevemem;
              Gelenin keyfi için geçmi?e kalk?p
              sövemem.
              Biri ecdad?ma sald?rd?m?,hatta
              bo?ar?m!…
              Üç buçuk soysuzun ard?ndan za?arl?k
              yapamam;
              Hele hak nam?na haks?zl??a ölsem tapamam.

Yorum yap

Selamlar.ben Pathoscuyum.şu anda elimda pro 100 lük,laser 100 lük ve sniper 95 lik var.Hepsinin kullanımından çok memnunum.Kombinasyon çok önemli.Farklı markalarda kullandım.Ancak hiçbiri bana Pathos kadar etkileyici gelmedi.Bu saydığım 3 zıpkınlada alamayacağın balık yok.Tabii nerede avlanacağın önemli...Ben kara kıyıcıyım.Bugüne kadarki avlarımın %90'nı nı şnorkel su üstündeyken vurmuşumdur.Tabii ki tavsiyemde Pathos olacaktır...
                Atilla M?s?rl?o?lu.Bursa

Yorum yap

slm batuhan ustam, yanlis bilgi vermek istemezdim,ben hep decathlonda cikan cressi zipkinlarda okumustum tetik problemini o zaman yanlis görmüsüm ,benim de cherokee open zipkin var ,ben italya dan siparis verdim ve hic sorun yasamadim open model de,ama cressi zipkinlar yine de özel bir tadi var ,insallah cressi carbon zipkin model cikarir ,dört gözle bekliom ve hic düsünmeden bir tane alirim o kadar sevk veriyor bana cressi zipkinlar .
                  Sporasub One 105
                  Sporasub Sk40 100
                  Cressi Geronimo Elite 95
                  Cressi Cherokee Open 75
                  Salvimar V Pro 75

Güven Yasar

Yorum yap

slm batuhan ustam, yanlis bilgi vermek istemezdim,ben hep decathlonda cikan cressi zipkinlarda okumustum tetik problemini o zaman yanlis görmüsüm ,benim de cherokee open zipkin var ,ben italya dan siparis verdim ve hic sorun yasamadim open model de,ama cressi zipkinlar yine de özel bir tadi var ,insallah cressi carbon zipkin model cikarir ,dört gözle bekliom ve hic düsünmeden bir tane alirim o kadar sevk veriyor bana cressi zipkinlar .
                    Cressi takıntısı bendede var sorma kardeşim.
                    Batuhan TÜTÜN
                    01.05.1972
                    0 Rh (+)
                    Buca - ?ZM?R
                    Gsm : 0 (532) 577 77 56
                    Mail : batuhantutun@hotmail.com
                    Meslek : Güvenlik Müdürü

''I know what it is to be young . But you don't know what is it to be old''

Yorum yap

Iyi aksamlar....o zaman biraz kafani karistirim Batuhan bey,2018 Cressi yeni zipkin sürüyor piyasaya " Cressi Kiowa" 60-75-90-100 cm boylarinda ,alüminyum düz borusu var ,sis kanalli var ,acik kafa ve kapali kafa var ,kabze cressi cherokee modelere benziyor,mekanizmaya birsey söyleyemem sade resim gördüm, lastiksiz ve sissiz sataliga cikacakmis ,her zipkinci kendi modife edebilmek icin (iyi dünsünce ). Isterseniz bir bakin,fiyatlarini bilmiyorum,ama yakinda belli olur .
                      Omer de yeni model cikarmis Omer Invictus HF ve Carbon 75-90-100-110-130 cm boylarinda ve Salvimar da yeni cikarmis Salvimar Hero ve Roller modeler de var.
                      Sporasub One 105
                      Sporasub Sk40 100
                      Cressi Geronimo Elite 95
                      Cressi Cherokee Open 75
                      Salvimar V Pro 75

Güven Yasar

Yorum yap

Iyi aksamlar....o zaman biraz kafani karistirim Batuhan bey,2018 Cressi yeni zipkin sürüyor piyasaya " Cressi Kiowa" 60-75-90-100 cm boylarinda ,alüminyum düz borusu var ,sis kanalli var ,acik kafa ve kapali kafa var ,kabze cressi cherokee modelere benziyor,mekanizmaya birsey söyleyemem sade resim gördüm, lastiksiz ve sissiz sataliga cikacakmis ,her zipkinci kendi modife edebilmek icin (iyi dünsünce ). Isterseniz bir bakin,fiyatlarini bilmiyorum,ama yakinda belli olur .
                        Omer de yeni model cikarmis Omer Invictus HF ve Carbon 75-90-100-110-130 cm boylarinda ve Salvimar da yeni cikarmis Salvimar Hero ve Roller modeler de var.
                        merhaba,
                        cressinin,dediğiniz yeni çıkacak olan zıpkınını araştırmak istedim hiç bir yerde bulamadım bir adres varmı acaba.
                        teşekkür ederim.
                        At?l KOÇAK. \\ TRABZON
                        atilkocak@hotmail.com
                        ATAM ?Z?NDEY?Z...

Yorum yap

Asl? sasa61 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                          merhaba,
                          cressinin,dediğiniz yeni çıkacak olan zıpkınını araştırmak istedim hiç bir yerde bulamadım bir adres varmı acaba.
                          teşekkür ederim.
                          Cressi: all 2018 novelties - Apnea Passion
                          samet yi?ito?lu 23,01,1986

Yorum yap

Asl? Samet YİĞİTOĞLU taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster

Teşekkür ederim.
                            At?l KOÇAK. \\ TRABZON
                            atilkocak@hotmail.com
                            ATAM ?Z?NDEY?Z...

Yorum yap

0-10 metrelerde avlanan biri olarak sniperden sonra gidip cressi open aldım.sniper o metrelerde hantal kalıyor.open 'a cift 16 mm. lastik taktım, tetikte en küçük problem yok ve çok memnunum.

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X