Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

ÖMER Mik1 inceleme...

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• ÖMER Mik1 inceleme...

Merhabalar değerli arkadaşlar sitede bir kaç arkadaşın aldığını duyduğumuz ancak detaylı incelemesini göremediğimiz Ö.M.E.R Mik1 model zıpkıncı ve serbest dalış saatini aldım, kullandım ve inceledim. Almak isteyen arkadaşlara umarım faydalı bir çalışma olacaktır.

Önce teknik özelliklere bakalım :

Güncel Zaman Modu :

• Saat, Dakika, Saniye ekranı
    • Ay, Tarih, Gün ekranı
    • 2000 den 2099’a kadar Otomatik Takvimleme
    • 12/24 Saat Biçimi
    • Ay/Gün ya da Gün/Ay Gösterimi
    • Saat Başı Bipleme
    • Günlük Alarm
    • Sıcaklık Ekranı

Koronograf Modu :
    • Hassasiyet : 1/100 sn
    • Menzil : 99 sa, 59 dk, 59.99 sn
    • Zaman Bölme İşlevi

Geri Sayım modu :
    • Hassasiyet : 1 sn
    • Menzil : 99 sa, 59 dk, 59.99 sn
    • Son 10 dakikada, dakikada bir bipleme
    • Son dakikada, 10 sn’de bir bipleme
    • Son 5 sn’de, sn’de bir bipleme
    • Geri sayım sıfırlandığında 30 sn boyunca bipleme

Dalış Modu :
    • Deniz ya da Göl dalışı seçilebilir
    • 1.5m derinliğe inildiğinde/çıkıldığında otomatik olarak dalış modu etkinleşir/devre dışı kalır
    • Dalış modu aktifken ekranda derinlik ve su sıcaklığı gösterimi
    • Dalış birimi : metre ya da feet seçilebilir
    • Derinlik hassasiyeti : 0.1 m / 0.1 ft
    • En fazla derinlik : 100 m / 328 ft
    • 10m/dk ve daha fazla iniş için iniş göstergesi, 6 m/dk’dan fazla çıkış için çıkış göstergesi
    • Otomatik dalış hafızası

Sıcaklık ekranı :
    • Birim : C° / F ° seçilebilir
    • Hassasiyet : 1° C / 1° F
    • Ölçüm aralığı : -10 C den 60 C’ye / 14F’den 140F’ye kadar

İkincil saat :
    • Mevcut saat dilimi dışında deniz aşırı ya da başka ülke seyahati için ayarlayabileceğiniz ikinci bir saat işlevi.

Dalış hafızası geri çağırma :
    • Maksimum 100 dalış kaydedilir ve geri çağrılabilir.
    • Her dalış kaydı aşağıdaki bilgileri içerir :
    • Dalış numarası
    • Dalış başlangıç saat ve tarihi
    • Dalış süresi
    • Maksimum dalış derinliği
    • Minimum su sıcaklığı
    • Dalış yeri Deniz/Göl
    • Mevcut dalış kaydı/önceki kayıt/tüm kayıtlar’ı silme

Kutu içeriği :
    • Ö.M.E.R Mik1 saat
    • Kullanım kitapçığı EN,IT, FR, ES, RU
    • Kullanım kitapçığı eki (kayıt hafızası silme ve saati sıfırlama ile ilgili kısa notlar. Türkçe not da mevcut.)

Ö.M.E.R Mik1 saat (her ne kadar dive computer denilse de) yalnızca serbest dalış ve özellikle zıpkın dalışı için tasarlanmış bir saattir. Saatin dış çapı yaklaşık 50 mm civarındadır ve bu boyutlarıyla günlük kullanıma da uygundur. Apnea.cz sitesinde saatin camı “mineral cam” diye belirtilmiş, ancak bu konuda başka kaynak bulamadım.

Saatin dış kasası yüksek dayanımlı plastik, iç gövde ve kapak paslanmaz çelik ve saat kayışı gövdeye iki tarafından yekpare pimlenmiş orta sertlikte plastik malzemeden oluşuyor. Kordon günlük kullanıma göre daha uzun tutulmuş çünkü dalış elbisesini giyip altına eldiveni çektiğinizde bileğiniz bir hayli kalınlaşıyor. Saatin üst tarafında, fotoğraflarda da göreceğiniz üzere çelik bir halka konulmuş. Görüntü itibarıyla camı koruyacağını düşündüğümüz bu halka bence estetik amaçlı konulmuş çünkü yanakları fazla yüksek tutulmamış ve dikkatsiz davranılırsa ve taşlı mideyli vb. dip yapısı da düşünüldüğünde cam kolaylıkla çizilebilir.

Saatin gövdesi üzerinde iki adet sensör ve 4 adet düğme bulunuyor. Düğmeler normal alıştığımız saatlere nazaran daha çaplı ve yüksek tutulmuş. Bu tasarım, eldivenle hiç bir sorun çıkartmadan duyarlı bir kullanım sağlıyor. Saatin üzerine solda derinlik sensörü ve sağda sıcaklık sensörü bulunuyor. Bu arada sıcaklık ölçümü ile ilgili olarak bir kaç not düşeyim. Saat su sıcaklığını ölçmekle birlikte ortam sıcaklığını da ölçebiliyor ancak ortam sıcaklığını sağlıklı ölçebilmek için saatin kolunuzda olmaması gerekiyor, çünkü saat bileğinizde bulunduğunda vücut ısısıyla ısındığından gösterdiği sıcaklık değerleri sağlıklı değil. Saati kolunuzdan çıkartıp bir süre bekledikten sonra doğru ortam sıcaklığı göstermeye başlıyor.

Saatin dalış modundan bahsedelim diğer modlara hiç değinmeyeceğim çünkü şu an geneli ilgilendiren kısım dalış modu.

Saati hangi modda kullanırsanız kullanın, 1.5m derinliğe daldığınızda dalış modu otomatik olarak devreye giriyor ve ekranda; mevcut derinlik, dalıştan sonra geçen süre ve su sıcaklığı bilgileri gösteriliyor (eğer arzu edilirse mevcut saat bilgisi de ekranda görüntülenebiliyor ancak ben bunu kapattım). Dalıştan sonra su yüzeyine çıktığınızda saat otomatik olarak dalış bilgilerini kaydediyor ve yüzeyde son kayıt bilgileri, dalış saati ve tarihi 2’şer sn aralıklarla ekranda görüntüleniyor. Diyelim ki hiç saate dokunmadınız sonra tekrar dalış yaptınız yine otomatik olarak ikinci dalış bilgileriniz de kaydedilmiş oluyor. Her hangi bir dalıştan (tüm gün dalışı değil tek bir dalış) sonra günün saatini görmek istediğinizde ya da kronometre vb. başka moda geçmek istediğinizde mod tuşuna bir kaç kez basmak gerekiyor.

Burada “yüzey süresi” eksiğinden bahsetmek istiyorum. Dalış aralarında bekleme zamanını takip için saatte herhangi bir “yüzey süresi” işlevi bulunmuyor. Ancak kronometre ile ya da normal saat ekranı ile süre tutmak mümkün, tabi bunlar için tuşa basmak gerekiyor. Dalış sırasında yüzeyde bu işlem konsantrasyon bozulmasına, dikkat dağılmasına daha da önemlisi dalış ritminize olumsuz etki edebilir. Bunun yerine en iyisi beden saatinizi dinleyip 2-3 dk lık bir yüzey zamanından sonra dalışa devam etmek. Bazı arkadaşlar forum mesajlarında “yüzey süresi” olmadığı için bu saati almayacağını belirtmişti. Bence bu eksiklik saati almayacak kadar büyütülecek bir eksiklik değil.

Dalış kaydı 100 adetle sınırlandırılmış. Örnek vermek gerekirse 1 günlük kullanımda son dalışımda sabah ve öğleden sonra yaklaşık 6 saat suda kalıp 70 adet dalış gerçekleştirmişim. Dalış modunda 100 adede kadar kayıttan sonra yeni dalışlarınızı kaydederek ilk dalış kayıtlarınızdan birer birer silmeye başlıyor. Dalış kayıtlarını PC'ye aktaramıyoruz. Eğer ille de aktarmak istiyorum diyorsanız yaklaşık 10dk’da elle aktarabiliyorsunuz (denenmiştir).

Son yorumlar : Henüz iki dalış gerçekleştirmiş bir acemi olarak diyebilirim ki saat benim istediğim üç şeyi sorunsuz gösteriyor/kaydediyor.
    1. Maks. dalış derinliği,
    2. Dalış süresi,
    3. Min. su sıcaklığı.

Dalış sırasında kolunuzda saat olması dalış verilerinizi görüp kendinizi kontrol etmenize ayrıca güvenli bir dalışa imkan tanıyor. Örneğin, saat olmadığında limitleriniz dahilinde dalamıyorsanız, saat hem derinlik hem de apnea süresi konusunda limitlerinizi bulma ve kendinizi geliştirme adına çok yardımcı olacaktır. Daha önce hiç saat kullanmadıysanız özellikle yüzeyden dibin görünmediği düşük görüşlü sularda saatsiz daldığınızda tahmin ettiğiniz derinlikleri, saatle daldıktan sonra yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor. Örneğin 7-8 mt daldım zannettiğim bir dalışta saatte 13.5m görünce şok olmuştum. Saatin tutarlılığı çok iyi örneğin aynı noktadan dalıp, dipte aynı taşa elimi koyup agaşona yatıp çıktığımda her iki derinliğin de noktası noktasına aynı olduğunu gördüm.

Saatin dalış modu 1.5 m derinlikte aktif olduğundan, dalış modu ekranında yüzeyden daldığınız maks. derinlik gösteriliyor yani derinlik ölçümü sıfırdan değil 1.5m’den başlıyor. Ancak süre için nasıl bir algoritma var bilmiyorum. Çünkü 1.5m dalış/çıkış için yaklaşık 1-2sn toplam süreye eklemek gerekebilir. Bu kadar küçük bir değeri ihmal etmek de mümkün.

Nereden alabilirim ?

Saati ebay üzerinden ya da bulabilirseniz Avrupa’dan internet yoluyla getirtmeniz veya direk mağazalardan almanız mümkün. Ancak bu saatlerin pillerini yetkili bayi olmadan değiştimek durumunda garanti iptal oluyor. Türkiye’de yetkili satıcısı nakit olarak en son 450 TL fiyat vermişti. Ben ebay üzerinden 160€ + 15€ shipping ile birlikte Letonya’dan bir satıcıdan almıştım (Almanya’ya kargolattım oradan bir arkadaş getirdi). şu an Italya’da bir satıcı 160€+22€ shipping ile satıyor. Ebay’da arama yaparken Avrupa ülkelerini de dahil etmek için Worldwide seçeneğini seçerek arama yapmalısınız. Türkiye’ye direk gönderilen ürünlerde gümrük sıkıntısı çekmek istemiyorsanız kargo pakedinin üzerinde 100$/€ bedelinin altında değer yazılmalı, ayrıca pakedin dışında herhangi bir fatura ya da firma kaşesi firma ismi logosu vb. bulunmamalı (şahıs isimlerinde sorun yok). Bu şartları sağladığında genelde gümrüğe takılmadan istediğiniz ürünü getirtmeniz mümkün ancak gümrüğe takılan ürünlerin, ürün bedelinin en az %30-%40'ı kadar masraf çıkarttığını da not düşeyim.

Artılar :
    • Özellikle zıpkıncılar için tasarlanmış ilk saat.
    • Basit/pratik kullanım.
    • Mevcut serbest dalış/scuba saatlerine nazaran uygun fiyat.
    • Küçük boyutları ile günlük kullanıma da uygun.

Eksiler :
    • Yüzey süresi yok
    • PC aktarımı/bağlantısı yok
    • 1.5m den az derinlikte örn. Havuzda antreman yapanlar için uygun değil
    • Pili kendiniz değiştirdiğinizde garanti dışı kalıyor
    • Kayıtları sildiğinizde bazen saati de sıfırlıyor.

Buraya kadar bıkmadan okuduğunuz için teşekkürler...
    sorularınız olursa severek cevaplarım... sağlıklı bol trofeli dalışlar....
    Hamid As?m ÇÖKREN
    SAÜ/UZEM
    SAKARYA

Cevap: ÖMER Mik1 inceleme...

Açıklamalar için tesekkur ederim. gÜZEL PAYLAşIM...
    -

Yorum yap

Çok yararlı bilgiler olmuş abi ellerine sağlık.....

Yorum yap

İncelemeniz için çok teşekkürler. Gerçekten almayı düşünen arkadaşlar için çok faydalı olacak. Dalış saati kullanmaya ilk olarak badimin mares nemo exceli ile başladım. Saatin ne kadar gerekli faydalı bir şey olduğunu anlayınca bir saat almak mecburiyet oldu ve suunto nun da bu sektörde en iyilerden olduğuna araştırmalarım sonucu karar kıldım ve bir adet suunto stinger edindim. Stinger gerçekten çok iyi bir saat ama tüple dalan birisi için uçma diye uyarı bile veriyor harika bir dalış bilgisayarı. Ama su yüzünde bekleme süresini saniyeli değilde dakikalı sayması yani aradaki saniyeleri görememem ve bana gerekmeyen bir çok özellik barındırmasından dolayı saatimi sattım ve bir adet mares nemo excel eindim şu an saatimle çok mutluyum. surf zamanının bu saatte olmaması saati almamak için çok önemli bir neden bence. Benim dalış saati kulanmamda 3 nedenim var:
        1: Daldığım derinliği ve zamanı görerek kenimi ayarlamak yani güvenli dalış sağlamak
        2: Gelişmemi takip edebilmek için kayıtlı verileri görebilmek yani geniş bir hafıza
        3: Dinlenme süremi ayarlayarak dalış ve dinlenme sürelerinde belli bir düzen oturtarak vücudumu buna adapte ederek dalış verimini arttırmak.
        Mares nemo excelde dinlenme süresi saniyeli bir şekilde sayılıyor ve dalış hafızası çokkk geniş 100 dalış gerçekten çok düşük ben 3-4 ay önceki dalış kayıtlarımı bile inceleyebiliyorum. Omer sadece fiyatı ucuz tutup çok satmayı hedeflemiş görünüyor. Bence alacak arkadaşlar iki kere düşünsün. suunto d4 ve mares başlangıç için alınabilinecek en iyi saatler

Yorum yap

Hamid Bey öncelikle güle güle kullanın, çok güzel yararlı bir çalışma yapmışsınız. Bende Suunto D4 kullanıcısı olarak gözüme çarpan artı ve eksi kısımları eklemek istiyorum
          -Saatin özelliklerini incelediğimde limitleriniz dahilinde kendiniz ayarladığınız bir derinliği geçtiğiniz zaman dalış bilgisayarınız alarm vermiyor. buna bir eksi
          -Ayrıca dipteyken ayarladığınız bir zamanı geçtiğiniz zamanda saatin alarm vermesi lazımdı bu da eksik bir özellik. 1 dakika ayarlamışsanız 1 dakika dolunca alarm verebilmesi sizi uyarası zıpkıncılar için önemli bir özellik olabilirdi ama malesef yok. bunada eksi puan
          -Diğer eksik konu yüzey zamanı. iki dalış arası zamanı sizin yerinize hesaplamıyor. mesela 3dk ayarladıysanız alarm ile yeni bir dalış için size haber vermesi iyi olabilirdi. Bu özellik de yok.
          -Dalış bilgierini 2sn aralıklarla görüntüleniyor. 1sn gibi daha hassas bir görüntüleme daha yararlı olabilirdi. grafiksel olarak dalışı gösteriyorsa artı göstermiyorsa eksi.
          -Güzel bir özellik olarak istediğiniz kayıtları silebildiğinizi söylemişsiniz. aralarda yaptığınız küçük dalışları önemsiz dalışları silmek ve size yarayan verilesi saklamak güzel. bu artı bir özellik. Suuno D4 de bu yok mesela
          -Cihaz yakışıklı bu da artı puan
          -Omer kalitesini muhakkak hissettirir. markasıda artısı
          -Para olarak da uygun bence. bu da artı
          -Saat başı bip olayını ben hep sevmişimdir bu da güzel
          -İleride scuba yaparsanız saat eksik kalıyor yetmiyor size bu da eksi. ileride böyle bir aktivite ihtimali varsa baştan suunto D4 almakta yarar var.
          -Arka aydınlatması nasıl bilmiyorum ama Suunto D4 de çok yetersiz.
          -Ölçüme 1.5 metre derinde başlıyor. mesle suunto da 1.5 metreye şişinizi almak iniyorsunuz kayıt atıyor hemen saat. Bu da gereksiz hafıza kaybı benim için. 0.5mt de başlıyor suunto ölçmeye. kişisel tercih bu aslında artısı eksisi yok.
          Gözüme çarpanlar bunlar hayırlı olsun saatiniz tekrar, bol trofeli güvenli dalışlar diliyorum

Yorum yap

Emeğinize sağlık,çok faydalı olacak bir çalışma olmuş...

Paylaşım için teşekkürler...

Stoklarım hızlı tükendiği için saati suda deneme fırsatı henüz bulamadım,ithalatçının ürünü getirmesini bekliyoruz...Yakın zaman da test edip görüşlerimi bu başlık altında paylaşırım....
            Ozan ÖNEN
            15.07.1981
            Çanakkale
            MERTSUB DALI? DONANIMI
            www.mertsubonline.com
            ?? =0286 214 00 30
            ozan@mertsubonline.com

Yorum yap

Asl? zamandam taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
              -Dalış bilgierini 2sn aralıklarla görüntüleniyor. 1sn gibi daha hassas bir görüntüleme daha yararlı olabilirdi. grafiksel olarak dalışı gösteriyorsa artı göstermiyorsa eksi.
              burada sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş dalış modunda dalış bilgileri anında görüntüleniyor yani veri yenileme süresi 1sn den daha az. burada bahsedilen 2sn süre, yüzeye çıktığınızda kayıt ekranında 2sn dalış derinliği ve süresi sonra 2sn günün tarihi daha sonra tekrar dalış bilgileri görüntüleniyor. yani aslında söylediğim süre, dalış bilgileri ve dalış tarih/saatinin ekranda dönüşümlü olarak gösterilme süresi.
              Hamid As?m ÇÖKREN
              SAÜ/UZEM
              SAKARYA

Yorum yap

Peki D3 ile karşılaştırıldığında ne durumda?

Elbette D3'ün daha iyi olduğu bir gerçek fakat aradaki farklar D3'ün fiyatını amorti edecek kadar fazla mı değil mi onu öğrenmek istiyorum.
                Gökhan
                Kar??yaka / ?zmir

Yorum yap

d3 le arasındaki farkı bende merak ediyorum?
                  Ömer Mutlu BANK 16.02.80

2 çe?it insan vard?r.Denizde olanlar ve ölü olanlar

Yorum yap

APNEA.cz - Freediving Computers,,,, şuradan karşılaştırabilirsiniz...
                    Hamid As?m ÇÖKREN
                    SAÜ/UZEM
                    SAKARYA

Yorum yap

Paylaşım için teşekkürler..
                      536-263-13-63
                      ADANA
                      www.sharksub.com
                      sharksub@sharksub.com
                      https://www.facebook.com/sharksub

Yorum yap

d3 ün yerini kesinlikle tutmaz. yüzey zamanını göstermemisi çok büyük eksi.
                        **Murat Akyi?it**

*1976*

Yorum yap

çok güzel bilgiler özellikle bu konuda araştıran biri olarak epey faydalandım emeği geçenlere teşekkür ederim.

Yorum yap

Elinize nefesinize saglik, oldukca yararli bir konu olmus.
                            BORN TO FISH..
                            FORCED TO WORK..

FB: https://www.facebook.com/turquaz.cam.holder
                            https://www.facebook.com/calm.power
                            E-Posta - Skype: alp_arslan@hotmail.co.uk
                            Instagram: https://www.instagram.com/turquazsub_official
                            Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCUh..._as=subscriber

Alp Arslan 09 Ekim 1977

Istanbul Universitesi
                            SBF Uluslararasi Iliskiler

Yorum yap

ilgilenen ve mesaj atan değerli zipkinci dostlara teşekkür ediyorum faydalı bir çalışma olduysa ne mutlu bana...
                              Hamid As?m ÇÖKREN
                              SAÜ/UZEM
                              SAKARYA

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X